Laňa Kaplická

Nezařazení čeští autoři

Moderátor: Cagliostro

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Laňa Kaplická

Příspěvekod jakpro100 » 11 úno 2016, 02:55

V seznamu osobností dosud chybí nějaká žena, jsem rád, že mohu jednu takovou osobnost doplnit.
Laňa Kaplická je autorkou útlé, ale skvělé knihy Kosmické vlivy. Kniha obsahuje kapitoly:
Učení svaté Mahátmy
Sluneční jóga
Tatvy
Tatvické hodiny


Ačkoli všechny tyto názvy znějí velmi orientálně, vychází jednoznačně z hermetické tradice. Autorka píše způsobem srozumitelným evropskému myšlení, nepoužívá nadbytek orientálních nesrozumitelných termínů. Kromě teoretického vysvětlení základů lepšího života obsahuje kniha především množšství cenných praktických cvičení.
Knihu Lani Kaplické jsem zakoupil spolu s knihami Bardonovými a četl jsem je ve stejném období. Nepovažuji to za náhodu, jde o první autory duchovní literatury, kteří se mi dostali do rukou, a hned ti nejlepší. Knihy se hezky doplňují. L. K. svým měkčím, ženským přístupem vytváří alternativu k jiným hermetickým autorům, které mohou působit na někoho příliš tvrdě. Mnohá témata jsou opravdu ve výsledku velmi podobná učení F. B. Mistr Bardon se např. o Tatvách zmiňuje jen okrajově, Kaplická, jako jedna z prvních u nás, o nich pojednává obšírně.
Ke knize kosmické vlivy se stále vracím, zvláště v těžkých chvílích. Je neuvěřitelné, co vše se vejde do 112ti stránek. Lze ji sehnat v antikvariátech, nebo na internetu, např. zde: http://www.tarzan.cz/astrologie-magie-horoskopy-tajemstvi-zahady/10421_-_lana-kaplicka_-_kosmicke-vlivy-uceni-svate-mahatmy/

O autorce samotné kupodivu nenacházím z veřejně dostupných zdrohů téměř žádné zprávy. Kromě faktu, že je autorkou výše zmíněné knihy, jsem se dopídil jen střípků informací, dle nichž žila v Praze a byla žačkou duchovního učitele pana Zmatlíka. Na duchovní cestě k dokonalosti prý dosáhla značných úspěchů, což je z knihy Kosmické vlivy jasně patrné.
V knize vydané roku 1995 nakladatelstvím Svatá Mahátma v Brně se uvádí, že jde o překlad z němčiny z let 1928-1933. Proč autorka s rusky znějícím jménem, žijící v Praze, psala či vydávala původně německy, není známo. Pravděpodobně žila velmi skromně. Žádne další zmínky o ní jsem nikde nenašel.
Víte o ní někdo snad více?
Mohl by něco vědět český nakladatel, pokud ještě existuje.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Laňa Kaplická

Příspěvekod Arex » 11 úno 2016, 09:05

Laňa Kaplická je zajímavá osobnost! Vím o ní jen to, že byla skutečně žákyní hermetika a martinisty Jana Zmatlíka (spolumajitele okultního nakladatelství Zmatlík a Palička) a že publikovala článek či články už v předválečném duchovně zaměřeném časopise Revue šťastných lidí.

Léta sháním knihu jejích vzpomínek, která prý vyšla, ale stále marně: Praktická mystika a jak jsem se učila křesťanské pokoře. Měla vyjít v nakladatelství Svatá Mahatma v roce 1992. Pokud byste ji někdo měli, velice bych stál o xerox.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Laňa Kaplická

Příspěvekod Cagliostro » 17 úno 2016, 20:41

Dolpňuji pouze, že Laňa Kalická je také autorem V hlubiny života se nořím.

Arex píše:...


Nezapomínám na to, pokud se mi dostane do rukou, máš jí schovanou u mne. Zatím se mi nedostala do rukou.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Laňa Kaplická

Příspěvekod Cagliostro » 24 úno 2016, 20:34

Našel jsem ještě jeden záznam, kde se uvádí:

Kaplická, Laňa
Tvůrčí moc síly mystické.
Brno, Svatá Mahatma 1992

Kniha dává návod, jak užívat síly mystické pro dobro všech lidí. Jde o práci známé spisovatelky, která dílo napsala v roce 1932 a vydala u svého přítele Jana Zmatlíka v Praze.
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Ostatní čeští autoři a zdroje ...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti