Josef Veselý a Jozef Karika

Nezařazení čeští autoři

Moderátor: Cagliostro

Uživatelský avatar
Pseudomagick
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 9
Registrován: 08 led 2018, 21:50
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování:

Josef Veselý a Jozef Karika

Příspěvekod Pseudomagick » 13 led 2018, 01:22

Jsem tu nový,tak by mě zajímalo co si zdejší "domácí"(na tomto fóru)o těchto autorech myslí. :-)
Je vskutku divné,že jsem zde o výše jmenovaných nenašel zmínku.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Josef Veselý a Jozef Karika

Příspěvekod Anubis » 01 úno 2022, 18:10

Já bych to přičítal tomu, že dílo Františka Bardona je celé postavené na morálním zušlechtění a už názvy některých titulů těchto dvou pánů nasvědčují brouzdání v temných či barevných vodách. Z mojeho pozorování je běžný následovník FB takový magický Mirek Dušín, který se těchto věcí ze zásady straní. Plus vnější fasáda tohohle fóra je striktně pozitivní a hodně konzervativní (až na malé výjimky).

Je to už delší doba, co jsem četl jejich tvorbu, ale byla pro mě inspirativní. Nejdůležitější byl náhled na magii očima moderního člověka a jeho myšlení, jsou to přecijen naši současníci a soukmenovci. Pokud si správně pamatuji, tak Veselý praxi FB doporučoval a pro Kariku byl Bardonův systém jako praktický výchozí bod. Lidé se vyvíjí a mění...

V praxi člověk narazí na mnohá temná zákoutí své duše a je třeba tomu porozumět a nějak se s tím vypořádat. Z osobní zkušenosti ale nedoporučuji se do temna/chaosu dívat moc dlouho nebo jen tak z plezíru. Od pekelných světů si ještě morální člověk dokáže udržet distanc, ale démonické světy jsou složité na pochopení a zde musí být člověk velmi vnímavý, aby rozpoznal zlo a nenechal se jím uchvátit.

Podle Jana od Kříže je mnohem méně kandidátů na osvícený rozum než na osvícené srdce. Já adeptům magie přeji oboje.


P.S.: Byla by to možná dobrá otázka do pléna, jak moc potentní je v dnešním ateistickém a přetechnizovaném světě magie, která využívá klasické křesťanstké dogma (francouzská škola), oproti novým směrům, jak je nastínil Karika - např. kybernetická magie využívající mj. memů, kterým rozumí lidé napříč kulturami a živí je svými emocemi.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Josef Veselý a Jozef Karika

Příspěvekod Cor Leonis » 15 úno 2023, 17:24

Pseudomagick píše:...


Ahoj,
za seba ti môžem pána Veselého jedine odporučiť. Je to špičkový hermetik a hlavne - je praktik.
Má za sebou stovky a stovky magických operácii rôzneho druhu, teda vie, čo hovorí. Je veľmi vzdelaný a inteligentný.

Čo sa tej temnoty týka, je potrebná. Kto sa jej vyhýba, iba vytesňuje to, čo je našou vlastnou súčasťou (som presvedčený, že démonologický, energetický, psychologický a informačný koncept, platia zároveň).

Ono, tento náš "český kotlík", ako to nazýva Veselý (a Slovensko nie je výnimkou), je skutočne príliš konzervatívny. Avšak...je to každého osobná vec.

Mágia je vznešená cesta. Kráľovská cesta. Patrí do rúk tým, ktorí majú vládnuť. Lenže vládnuť znamená na prvom mieste vládnuť sebe samému. To nie je šprint, ale maratón. Ostatní sa to učia a taktiež aj ja musím robiť to isté.

Okrem toho, že mágia je vznešená cesta, je tu aj teória chaosmagie/klifot/nagual, atď.

Všetko to má svoje právoplatné miesto v Božom stvorení a všetko nám to môže byť prínosom na ceste poznania.
Mimochodom, poznanie ako také je záležitosť bytostne luciferskou. :-)

Ak si môžem dovoliť ti poradiť: neobávaj sa ničoho, študuj, praktikuj. Krok po kroku. Nie je kam sa ponáhľať.
No a pokiaľ budeš pracovať s akoukoľvek zónou, s akoukoľvek sférou v ich tzv. pozitívnom či negatívnom aspekte, tak hlavne žiadne pakty. To je, myslím si, dôležitý bod.
I keď paktov je mnoho druhov, nielen nejaký slávnostný...

Istotne neurobíš chybu, ak budeš nasledovať zasväcovaciu sústavu podľa Bardona (ktorý je podľa môjho názoru strop - proste Arion je Arion) a do toho budeš študovať hermetizmus a jeho vedy hlbšie a hlbšie, prípadne si do praxe zaradíš aj iné veci, než len tie popísané v Bráne.

Myslím, že to bol Kuato, ktorý kdesi na fóre písal (parafrázujem), že takou našou istotou je, pokiaľ náš primárny záujem a prvotný výkop mieri čo najvyššie.

Vieš, všetko (aj to temné) sa stáva skôr či neskôr súčasťou nášho individuačného procesu.
Všetko to má svoj význam a zmysel.

Na záver citujem z Veselého knihy Magie:
"(...) je magikova cesta aktivní, bojovná, sebevědomá, badatelská a cílevědomá. Je to cesta hrdého a odvážného člověka, který se ve svém prométheovském vzdoru nechce krčit ani ohýbat. Je to faustovská cesta (viď. Dokumentační centrum českého hermetismu, prednáška prof. Nakonečného: Faustovská magická duše jako prototyp osobnosti mága = moja poznámka), na níž jsou beze zbytku prozkoumány všechny vědy, aby byla nakonec pochopena jejich nicotnost, vedoucí adepta k obrácení se k magii. Magik, obrazně řečeno, kráčí pouští, aby sám našel Pravdu. Frater Amenophis členům lóže Fraternitas Saturni velí:
1. Nikdy nemluv o sobě!
2. Tvé chování budiž přirozené!
3. Ovládej se!
4. Varuj se zlozvyků!
5. Nikdy nezahálej!
6. Mysli pozitivně!
7. Žádej to, co potřebuješ!
8. Očekávej to, o co požádaš!
9. Poznej své pravé Já!
10. Tvoje víra budiž neotřesitelná!"

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Josef Veselý a Jozef Karika

Příspěvekod Inrise » 16 úno 2023, 10:06

... možná stojí za zmínku, že Mistr FB tuto zasvěcovací soustavu tvořil záměrně. Praxe evokační navazuje na BKOZ...

Tedy pokud je nám zatěžko zabývat se sami sebou a úspěšně projít Bránou, jinými slovy k evokaci přistupujeme z nerovnováhy (většinou nevědomě); co lze čekat za výsledek?
Hostina bláznů:)

Samozřejmě, pokud je toto zvládnuto a adept ví o všem co se děje v jeho mikrokosmu, situace je jiná a brány poznání otvírá vědomě...
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Josef Veselý a Jozef Karika

Příspěvekod Cor Leonis » 16 úno 2023, 11:23

Ďakujem za veľmi užitočný postreh...


Zpět na “Ostatní čeští autoři a zdroje ...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů