Runová magie

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Runová magie

Příspěvekod Haldirus » 20 dub 2017, 22:28

Klid.. zase jsem něco napsal s moc velkým nadčením a nějak se to zvrhlo..
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Runová magie

Příspěvekod profesorikebara » 20 dub 2017, 22:37

Nicméně je pravda že si vůbec neumím představit jak bych Runy takříkajíc uchopil necvičit bránu a nevěnovat se léčitelství. Z nuly si to opravdu neumím představit.

Adam: ano mezi Armanským Futhorkem a starším Futharkem je určitá optická shoda nicméně zásadní je to ,že Armánský futhork byl v podstatě předvytvořen pro potřeby třetí říše, kdežto původní starší Futhark jak tradují ságy je dar bohů resp. Ódina. A to se samozřejmě projevuje i na energiích, které jsou s Runami spojené. Armanský futhork vznikl uměle pod taktovkou G. Von Lista - upravil Vikinskou runovou sadu, přidal k ní dva znaky, proto aby se to dalo lépe napasovat na 18 kouzelných písní z Runatálu. Von List vydal "tajemství run" roku 1908, kdežto první kloudné knihy o původním magickém písmu staré Evropy tj. starším Futharku vyšly až v 70. letech. Což je zároveň i odpověď proč nám F. Bardon servíruje Armanské runy - prostě proto, že v té době chyběly informace o původních runových systémech. (to je má pravda - takhle tomu rozumím já)
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Runová magie

Příspěvekod Arex » 21 dub 2017, 10:16

Profesorikebara: Jsem skeptický vůči tomu, že by byl nějak runový systém bezpečnější než jiný, bez ohledu na jeho historické stáří. Runy slouží ve svém nejvyšším aspektu k rozprostření božských kvalit v těle. A před božskými kvalitami ustoupí cokoliv - dokonce i Tvoje tělo, pokud není dostatečně zpracované. Já Ti v praxi přeji všechno dobré, ale upozorňuji Tě výslovně, že (ani) zvládnutí živlových sil není dostatečnou kvalifikací pro práci s božskými kvalitami, zde tedy runami.

O genezi runových abeced byly napsány německé disertační práce hluboko v 19. století, takže záleželo jen na zájmu hermetiků, jestli se s nimi seznámili a případně i který systém run použili. Národní muzeum má takové rukopisy z Berlína, a myslím že i z Vídně. Tomuto odvětví jsem se jako historik nevěnoval, takže nevím, jestli už v 19. století někdo zpracoval vývojovou řadu runových abeced srovnatelnou s dnešním modelem a jestli ji použit i pro hermetickou praxi.

U pana Bardona můžeme zájem o runy těžko omezit na akademicko-historickou informovanost. Ze vzpomínek jeho ženy je známo, že v Německu aktivně vyhledával autentické památky popsané runami (kameny apod.) a věnoval se u nich praxi. Takže jeho praktické pojetí těžko závisí na Guidu von List.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Runová magie

Příspěvekod profesorikebara » 21 dub 2017, 13:11

Arex: pokud si koupím řekněme hrnek ,který vyráběl někdo kdo byl plný nenávisti, strachu a zloby tak všichni víme, že se emoce toho člověka otisknou mimo jiné i do toho hrnku. A pokud se podíváme na myšlenky pánů Lista, Kummera, Marbyho a Gorslebena a následnou runovou praxi vysokých SSmanů a společností jako Thule a pod. Je jasné že u Armanských run nastalo to co u toho hrnku, ale v daleko větší míře.
Takhle to vidím já a takhle to popisují i současní autoři knih o runách kde to většinou uvádějí jako "znečištění zdrojů".
Děkuji za přání všeho dobrého i za upozornění.

Co se týče dostupnosti informací o jiných runových systémech než těch Armánských v době vzniku UVM, tak podle mých informací byly jisté zmínky o původních runových systémech, ale ty byly víceméně pojaté archeologicky, to až Von List a Kummer se jako první průkopníci věnovali jejich novodobému magickému použití.

Ano ve vzpomínkách na Fr. Bardona je zmiňováno že se svojí ženou navštěvoval rád místa, kde se před dávnými věky konaly obřady náležející k runové magii. FB sepsal runovou magii v podstatě coby překlad Kummera s tím, že něco decentně vynechal - takže ten Listovský zdroj je tam naprosto jasně znát. Pokud by se FB věnoval runám v jiném "svém" pojetí, jistě by nám neservíroval Armanské runy a Kummera. Už jen proto že Armanské runy vytvořil Von List a nikde nikdy historicky používány nebyly ( mám na mysli před existencí pana Lista)

jak vidno na něco máme názory rozdílné, což není na škodu.

Nicméně přestaňme teoretizovat mně šlo o praxi. A pokud tu nikdo, kdo by se praktickou stránkou použití run zabýval není, nevadí podívám se jinde.
Ať se daří, díky za příjemnou debatu a nic ve zlém.
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

LANNAVAINA
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 7
Registrován: 01 čer 2011, 01:09
pohlaví: Žena
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Runová magie

Příspěvekod LANNAVAINA » 21 dub 2017, 14:20

Příklady runové magie mimo archeologické a ariosofické zdroje jsou mj. Galdrabók nebo práce Jahanna Burea:

https://en.wikipedia.org/wiki/Galdrab%C3%B3k

https://cz.pinterest.com/pin/565412928191945893/

https://en.wikipedia.org/wiki/Johannes_Bureus

A tak dále. Mimochodem Marby používal 33 písmenný anglo-frízský futhark.

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Runová magie

Příspěvekod profesorikebara » 21 dub 2017, 14:43

No vida, díky za info
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Runová magie

Příspěvekod Arex » 21 dub 2017, 17:11

Profesorikebara: Pokud Ti jde o historicky nejstarší systém run, nemusí Tě vůbec zajímat, co o různých runových systémech napsali autoři 19. a 20. století. Od SSmanů po Františka Bardona. Jejich názory z tohoto úhlu pohledu tvoří jen bezvýznamný pozdní nános na historickém jádru, které studuješ. Účelnost a působnost run není dána jejich historickým uchopením, ale ideovostí - písmena, a tedy i runy, jsou ideje. A stejně jako čarodějnické procesy středověku ani LaVeyův satanismus dneška nemohou zabránit studiu skutečné magie, přestože ji znečistily, tak ani hrůzy druhé světové války nemohou zabránit nalezení obsahu ŽÁDNÉ runové abecedy - pokud umíš překonat či přehlédnout právě ten balast. Pokud!

Takže se mi to rozděluje na dvě možnosti: buď umíš na základě tvarů run nahlédnout jejich význam zřením, a pak je vlastně zbytečné shánět komentáře, a nebo potřebuješ komentáře, abys runy vůbec pochopil, a pak je vlastně zbytečné uvádět jejich tvary.

Jak si tedy vysvětlit, že pan Bardon má v RM oboje? Že by to opravdu byl jen stručný informativní spis,a ne jeho vlastní názor? Už toho nechme...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Runová magie

Příspěvekod profesorikebara » 21 dub 2017, 17:25

Souhlas :-) nechme toho

Ať se daří! A jen tak mimochodem mohl bys prozradit, kdy se můžeme těšit na Zápisky, otázky a odpovědi od Františka Bardona?
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Runová magie

Příspěvekod Adam » 21 dub 2017, 22:28

Arex píše:Účelnost a působnost run není dána jejich historickým uchopením, ale ideovostí - písmena, a tedy i runy, jsou ideje.


Děkuji, Arexi. Dovolil bych si symbolickou tečku - citát z UVM, ze kterého mám dojem, že je v něm Bardonův osobní vklad (tedy nejenom překlad):

...Není zapotřebí zvlášť podotýkat, že astrální obrazy a vjemy, jež cvičící runik uvidí a pocítí, si musí sám vyložit. Ať vidí obrazy nebo symboly, ať cítí nebo slyší minulost, přítomnost nebo budoucnost; správně vyložit se mu je podaří teprve tehdy, až dosáhne vyššího stupně runové magie. Nikdy totiž nesmí zapomenout, že také každá runa má své démonium a že egoistický člověk, člověk nízkých myšlenek a přání, se snadno vydává v nebezpečí, že tomuto démoniu propadne. Jen železná vůle, přísná sebekázeň, neochvějná víra a láska k Otci všehomíra jej udělá opravdovým vidcem. Synem Božím.
Stezka vzhůru, k vrcholu, ke světlu, je těžká, ale tím čistší a větší je magická moc. Proto se střez cesty do hlubin; je sice snadnější, svůdnější, ale také tím ďábelštější, neboť přináší zkázu! Mnohý před lety přistupoval s nejlepšími úmysly k dílu, ale jeho zvířecký, egoistický pud nabyl převahy...

--

A úplně na konec - pro zasmání - když jsem ten odstavec přepisoval z knihy, udělal jsem překlep a zničehonic tam byla urnová magie :-D Tedy s přáním, aby runy nikoho nepřivedly do urny nám všem přeji neslábnoucí Světlo na cestě.

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Runová magie

Příspěvekod Arex » 22 dub 2017, 15:41

profesorikebara píše:...mohl bys prozradit, kdy se můžeme těšit na Zápisky, otázky a odpovědi od Františka Bardona?


Zatím je to předčasná otázka - práci na knize jsem ještě nedokončil a tak nechávám čtenářům klid na prostudování UVM. Už to je silná zkouška touhy :-) to jednou přečíst a odložit.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Runová magie

Příspěvekod Cagliostro » 11 čer 2017, 16:53

Možná bude stát za připomenutí, pro někoho i objevení, podívejte se na Aboriosův příspěvek o runách do Světa magie čísla 2/2000. Časopis byl věnovaný magii a hermetismu; již dávno ho odnesl čas, ale na přelomu milénia byl jedním z mála hermetických periodik, věnující se skutečnému tématu hermetismu.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
RaE
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 64
Registrován: 03 úno 2016, 00:20
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 41×

Re: Runová magie

Příspěvekod RaE » 30 kvě 2019, 00:25

Arex píše:...ale upozorňuji Tě výslovně, že (ani) zvládnutí živlových sil není dostatečnou kvalifikací pro práci s božskými kvalitami, zde tedy runami.

Domníval jsem se, že živlová rovnováha je dostatečnou kvalifikací pro bezpečnou (myšleno s určitou nadsázkou, o bezpečnosti zde nebude možné hovořit asi nikdy) praxi i těch nejvyšších forem magie. Bylo by prosím možné formulovat další doporučeníhodné podmínky?

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Runová magie

Příspěvekod Arex » 30 kvě 2019, 08:52

RaE: Asi jsem tu složitě napsal docela jednoduchou věc. V člověku se musí nejprve probudit zárodek kvalit té oblasti, ve které se má zrodit/zrealizovat. Můžeme tomu říkat sklony, tendence, nebo třeba talent. Dokud k něčemu sklony nemám, nemohu se tomu úspěšně věnovat (a také mne to nebude bavit).

Když nám tedy praxe "Runové magie" vede do božského světa, musím mít nejprve božské kvality či božské vlastnosti, než se právem pustím do jejich praxe. A božské kvality jsou především radost, sebevědomí, soudnost, logický rozum a sebevláda. Dokud se nerozvinou a dokud v sobě nebudeme prožívat stabilní radost, moc bych k písmenové praxi nesahal.

Už jsem potkal dost "adeptů", kteří mi to nevěřili a většinou si tím pěkně zkomplikovali život.

Klidně to můžeš pokládat za vyšší stupeň živlové rovnováhy, ono to tak je, ale je důležité mít rovnováhu v projevu, nejen v potenci. A tím se to liší. Je to akademická debata, pryč s tím.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
RaE
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 64
Registrován: 03 úno 2016, 00:20
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 41×

Re: Runová magie

Příspěvekod RaE » 21 čer 2019, 18:37

Arex: akademická debata to sice asi je, ale minimálně ta zmínka o nutnosti rozvinutí radosti jakožto jedné z božských kvalit má dalekosáhlé praktické důsledky. Je s podivem, že tuto skutečnost hermetická literatura a adepti hermetismu tak málo reflektují. Možná že to bude i jedním z důvodů, proč řada z nich má úspěchy své práce jen pramalé. Píšu sice v množném čísle, ale mluvím o sobě k sobě...

Uživatelský avatar
profesorikebara
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 41
Registrován: 03 pro 2015, 14:38
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 79×
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Bardon - Runy

Příspěvekod profesorikebara » 25 led 2022, 19:31

Pete píše:Pokud si dobre pamatuju, tak v Horev-klubu jim bylo zdeleno u urcitych geniu, ze jsou totozni s urcitymi runami.


A tohle je hodně zajímavé. Dá se to prosím někde dohledat? Alespoň jeden příklad.
Jsi pánem slov, která jsi nepronesl, ale otrokem těch, která ti unikla.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů