CO TO BYLO?

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Ahvaeshel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 15 čer 2012, 03:55
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Ahvaeshel » 25 čer 2012, 17:21

V KKOK je Bozi Prozretelnost povazovana za Bytost, ne za sferu. A buddhismus je ateismus. I nejvyssi lamove, s kterymi jsem byl povazuji, ze vse kolem nich vytvari jejich mysl, ale nevedi, ze oni sami a cely svet byl storen Akashou jako bytosti. Vnimaji ji jak popisujes --- jako nezivou sferu, jako neco, co muzou ovladat ale to, ze by to byla bytost povazuji za nase nedokonale zapadni mysleni. Buddhismus je nauka o mysli --- ne nabozenstvi.

A ze Bozi Prozretelnost je Bytost, na to clovek musi prijit sam :-).

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Anubis » 26 čer 2012, 00:02

Ahvaeshel píše:V KKOK je Bozi Prozretelnost povazovana za Bytost, ne za sferu.

To je možné, ale z mého pohledu nejde mezi Boží Prozřetelnost a akášu vložit rovnítko. Bavili jsme se o tom kdysi v tématu "Bůh/boží prozřetelnost". Je to pro mě stále otevřené, ale pojem bytost se mi v tomto případě zdá moc omezující (pokud není myšleno bytost = nejvyšší duch). Napsal jsem tehdy následující a zatím jsem ten názor nezměnil. Jinak pro mě jsou pojmy sféra a bytost k ní náležící ve velmi úzkém vztahu. Dokonce často vnímám bytost jen jako jakýsi koncentrát elementů té dané sféry. Jak už jsem řekl dříve, ta personifikace pro mě není tak důležitá, pravdu o okolí může vyjevit intuice resp. jasnocit.

Pozn.: Žádná sféra pro mě není neživá.


Anubis 1.9.2010 píše:
Z mého pohledu akášu nelze tak snadno definovat. Řekl bych, že je prorostlá všemi duchovními stavy, ale jako prapříčinu ji vnímám pouze v jakési nadabstraktní sféře. Těžko se takový stav vědomí popisuje - nicméně akáša je velmi patrná v konkrétních formách jako kronika. V tom případě její kvalita dle mého odpovídá kvalitě mentální matrice (byla tu o ní řeč). Jenže zde je na ni nazíráno v „nejnižší“ formě a tento stav vědomí v žádném případě neodpovídá Božské kvalitě, protože je zde (ještě) velmi silně cítit dualita (ve smyslu subjekt a objekt).


Ahvaeshel píše:A buddhismus je ateismus...

Dobře, nebudeme se hádat. Myslím, že ateismus i buddhismus jsem si prošel dostatečně a nedivil bych se, kdyby západní buddhisté měli k ateismu výhrady. Ve východním světě si tak hloupý "směr" ani neumí představit. Pochybuju, že byl buddhismus zařazen do ateismu nějakým mnichem, který cestoval na západ, dozvěděl se, o co jde a najdouc spojnice se celý rozjásaný přihlásil o vyjádření. Spíše je to výplod zdejších lidí, kteří nechápou východní společnost, která je inherentně nábožná.

Uživatelský avatar
Ahvaeshel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 15 čer 2012, 03:55
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Ahvaeshel » 26 čer 2012, 01:18

Ahoj ! Zkusim reagovat na obe.

1. Buddhismus versus ateismus.

Ono oznaceni ateismus se pouziva na oznaceni toho, ze buddhismus neni vira v nejakou bytost, ktera vse ridi a ke ktere je treba se modlit, aby se neco delo. Sam dalajlama a jini pouzivaji termin ateismus v rovine, ze buddhismus je spise cesta --- nauka o mysli, po ktere kdyz pujdes stanes se tak jak miliardy bytosti v miliardach vesmiru Buddhou. Kazda bytost ma v sobe osviceni, - akashu, a napojeni na ni se jmenuje osvicenim. (ale to je muj popis. Buddhista Ti to popise trosku jinymi slovy). Kdyz pouzivam termin ateismus vychazim se slova teizmus --- vira v Boha, bohy. Buddhista neveri, ze nekdo jiny z nej spravi buddhu, on veri, ze sam svym cvicenim - praktikovanim dharmy se stane buddhou. Ale i pak nebude vsemohouci, nebo se nespoji s Bohem, pouze bude vsevedouci --- neco jako napojeni na akashu za pomoci struktur mysle. Oni to ruzne popisujou.

Mozna muj termin ateismus je prevzat z ruzdnych lamu, predevsim Kagyu linie, kteri rikaji, ze buddhismus neni nabozenstvi, ze to neni vira, ale nauka o mysli. Veta, ze je to ateismus je prevzata od jednoho lamu tehle linie.

Veri v stovky a tisicky bozstev, ale zadne z nich neni vsemohouci, jako, ze by treba vytvorilo vesmir. Oni veri, ze vesmir je koemanaci mysli vsech tvoru a zanikne, kdyz posledni tvor dosahne stav buddhu. Pak se vse zopakuje diky odtlackum v akashe. Ale ma to chyby.

Proto termin buddhismus = ateismus je na podtrzeni, toho, ze oni neveri v Buddhu, jako treba my v Boha. Pro ne Buddha muze i nemusi byt, je to jeden z miliard, kteri tenhle stav dosahli. Vubec neni vsemocny a zemrel otraven jidlem. Je to pro ne spise vzor, nez nekdo komu se klaneji jako my Bohu. V tomhle smyslu, je pravdive, co rekl " lama " Ole Nydahl, ze buddhismus je ateismus.

xxx

K Bozi Prozretelnosti se vyjadrim hned :-)

Uživatelský avatar
Ahvaeshel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 15 čer 2012, 03:55
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Ahvaeshel » 26 čer 2012, 01:50

Anubis píše: z mého pohledu nejde mezi Boží Prozřetelnost a akášu vložit rovnítko. Bavili jsme se o tom kdysi v tématu "Bůh/boží prozřetelnost". Je to pro mě stále otevřené, ale pojem bytost se mi v tomto případě zdá moc omezující (pokud není myšleno bytost = nejvyšší duch). ...


Ja jsem dost ovplyvnen i buddhismem a jen jeho praktikovani mne donutilo pro to, cemu oni rikaji sfera " Nam'kha " - <Prostor>, prazaklad zivlu, dat vedomi.

Chapu Te a tve vysvetleni beru. Kelti Akashu vnimali jako Yigdrassil, - strom ktery prorustal vsim stvorenim, Hebreji ji rikaji Buh, jedno z jeho jmen je Ha Makom " Vsude " (i.e. To - Misto), v dome Duat v Egypte byla symbolizovana kanaly mezi domy Duat - to co spojovalo jednotlive sfery bytosti.

Muj pohled je, ze vse co je stvorene, myslenky, ideje, sily, sfery, vse, je ji neseno. Ze cely svet s miliardami bytosti, vsechny svety a vesmiry, Slunce, Mesic, Aldebaran, Sirius, Proxima Centarui i tvuj dum, tva bytost, vsechny atomy v ni, subatomarni castice, ze to vse vznika z Akashi --- prabytosti, ktera je zaroven polem cinnosti vsech bytosti, protoze vse je v ni, a zaroven, ze ona vse porad tvori, ze z ni vse vychazi. Ale zpusobem, ze neco vytovori a pokud se jedna o bytost, tak ji vzdelava a necha ji svobodu. Ze ona sama ji nic nevnucuje, kouka se jak je ta bytost stastna a sama sdili jeji stesti, stesti z toho, ze neni sama, ze vytvorila bytosti, ktere jsou na jeji obraz a podobu. Ona je nepredstavitelnou nikdy nestvorenou veci, neni to ani sila, je to neco co je za tim, a my to muzeme pochopit, jenom popisem Buh, nebo vyssi moc. Naucila nas, ze pokud se milujeme tak z jejiho reciste do nas proudi vice sily, vic energie, vic vedomosti vic poznani. Ze vse co o ni muzeme rict je, ze ji nikdy nespozname uplne. Ze je to nevyslovitelna velikost, na ktere se tenhle vesmir straci svou nicotnosti. Casoprostor neni podstatny. Podstatne je vzdelani bytosti --- jejich deti, kterymi jsme. Jeji tri formy, prorustaji celym svetem a tvori ho a vse na nej uprimujou. Kazda bytost, jev vse co je je v ni, kazda jedna cast i celek - to je ona, a zaroven je mnohem vic. Kazda bytost ma od ni zivot. Jen ona nas drzi v mysli. V skutecnosti neexistuje ani svet, ani nic z toho co je, vse je jen jakoby sen, ktery sniva ona. Dala mu svuj zaklad. Nam se vse zda byt realne, ale vse od nasich dusi az po planety je jen sen. Jeji sen. Na rozdil vsak od lidskych snu ze nerozplyneme, ale to co z nas bude dobre si veme k sobe a to co nikoli, tomu da vlastni osud. Oddeli tyto dva svety jendnou provzdy. Temnota je dobra k tomu, aby sme se vzdelavali, abychom se ucili. Kdyz se neco naucime a vyvoj nasi bytosti bude dokonan, tak pujdeme zase dal. " Ani oko nevidelo, ani ucho neslyselo, ani do lidskeho srdce nevtoupilo, co Pan pripravil pro ty, kteri Ho milujou ".

Je uz hodne hodin, dost jsem zde na foru, uz treti den :-). Je to vsechno o kontaktu s Bohem. Kazdy je milovan a ke kazdemu Buh mluvi. Jen je treba byt ostrazity, protoze mnoho jinych bytosti k nam mluvi tez, mnohe z nich rikaji --- " Ja jsem Buh ". Castokrat zneuzivaji sve sily aby to dokazali. Muze jit i o velike zazraky a ruzdne veci ... . Uz je pozde. Pro nas i pro svet. Teda koukam na hodinky - pro mne ted uz urcite :-). Zdravim Vas a preji vse dobre a nezlobte se, ze beru tohle forum jako svoji cinnost ted. Vse dobre !!!

A.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Anubis » 26 čer 2012, 02:00

Ahvaeshel píše:1. Buddhismus versus ateismus.

Asi si nebudeme rozumět. Možná cítíš ateismus míň omezený, než je. Váže se k tomu plno dalších -ismů, které odmítají mimosmyslové zážitky, seriózní rozbor snů atp. bez kterých je duchovní práce nemyslitelná. Není to pouhá negace teismu, ten pojem se nafoukl. Skoro všechno, co jsi napsal je mi známo, mám k buddhismu blízko. Jen bych ho zkrátka takhle nezařazoval, přijde mi to povrchní.

Vesmír může být emanací všech bytostí a zároveň může být (s)tvořen Všemohoucím. To se přece nevylučuje. Pořád mi přijde jako maličkost rozdíl mezi pohledem na součinnost jednotlivců a pohledem absolutním.


Ahvaeshel píše:2.

Na tohle se musím vyspat. Dobrou.
Naposledy upravil(a) Anubis dne 26 čer 2012, 02:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Windik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 66
Registrován: 10 zář 2011, 19:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Windik » 26 čer 2012, 02:02

Ahvaeshel píše: Zdravim Vas a preji vse dobre a nezlobte se, ze beru tohle forum jako svoji cinnost ted. Vse dobre !!!

A.


Já moc nečtu ,ale to co píšeš je hodně zajímavé a čtivé. Díky. ;)

Uživatelský avatar
Ahvaeshel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 15 čer 2012, 03:55
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Ahvaeshel » 26 čer 2012, 02:13

Ono to je problem mluvy. Kdyby jsme si sedli, tak by jsem zjistili, ze mluvime o tomtez, ale v psanem slove to muze vypadat jinak.

Nekdy se desim, jak se treba v cirkvi pouzivaji vyrazy. Maji tam uplne jiny vyznam nez v skutecne bezni mluve, a podobne i v buddhismu to bylo jine.

xxx

A i s tim buddhismem ... vis ja k nemu mam moc blizko. Mam rad ty lidi, to uceni, to, ze nesedi doma u bedny, nenalivaji se pivem, ale ze si sednou a jdou se zdokonalovat. Jejich uceni je pro ne to nejvyssi, a je to obdivuhodne, o jake ideje tam jde.

Jen v porovnani s mou zkusenosti, je tam proste jeste Vedomi, ze ktereho to vse vznika, i nase mysle.

Sam mam takovy pocit, ze ty myslenky etc. ze to vse vzdy v Bohu proste bylo, i nase minulost i budoucnost, ze Jemu se snivame. Ale neda se to popsat. Na dnes jsem si uz vycerpal psaci vzdusny princip :-).

Jeste jsem v stadiu, kdy chci presvedcovat a menit svet. Bylo by blbe, kdybych uz presel do stadia rezignovanosti. Tomu muze zabranit, jedine cily duchovni zivot v samote a mlceni. Kdo moc povida a pritom uz povida o nicem, ten nezna slovo --- jako ja ted :-).

Uz jsem toho dnes moc napsal. Jdu na kute, Dekuji Anapo: , uz mi nejdou slova :-)

A.

Uživatelský avatar
Ahvaeshel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 15 čer 2012, 03:55
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Ahvaeshel » 26 čer 2012, 02:14

Windik píše:
Ahvaeshel píše: Zdravim Vas a preji vse dobre a nezlobte se, ze beru tohle forum jako svoji cinnost ted. Vse dobre !!!

A.


Já moc nečtu ,ale to co píšeš je hodně zajímavé a čtivé. Díky. ;)


Dekuji. Jsem rad, ze to me snazeni a klokotani se zda nekomu prinosne. Ja dekuji ! Vse dobre !!!

A.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Milda » 26 čer 2012, 23:12

1. Lama Ole je sympatak, ale jeho ovecky jsou vetsinou zaslepene.
2. Budhismus je nabozenstvi s ritualy a vsim.

:-)

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod kedrigern » 01 črc 2012, 14:07

Milda píše:2. Budhismus je nabozenstvi s ritualy a vsim.

Z toho mála, co o Budhismu vím, mi připadá, že Budhismus je něco jako "napůl náboženství". To, co Budha za svého života učil, byla pravděpodobně opravdu jen čistá "nauka o mysli", ale mnoho lidí potřebuje v něco věřit, tak se časem objevili různé rituály a pověry, které tu nauku "znečistily". Možství těchto nečistot je v různých oblastech různé. Když jsem viděl, co dělají laičtí věřící v tibetských klášterech, tak to mi připadalo jako typické pověry. Na druhou stranu, když jsem hledal informace o vipassana meditaci, tak to, co jsem našel, mi připadá jako čistá nauka o mysli.
Takže z tohoto pohledu si myslím, že je mnoho argumentů pro oba názory a nelze jednoznačně rozhodnout pro jeden z nich.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Milda » 01 črc 2012, 16:03

Budha byl osviceny mistr a Budhismus je 2500 let stare nabozenstvi, ktere vzniklo a hlavne se vyvynulo pozdeji neosvicenymi lidmi.
Lama Ole je smrtelnik jako my a dobre vystihl hlad po budhismu v zapadni Evrope a tak vytvoril marketingove uspesnou firmu BDC a chytre to provazal s mladym Karmapou.
A ritualy castecne prevzal take. Vydava instruktazni knizky a buduje struktury atd.
Videl jsem tam kluky delajici stovky a tisice Poklon za sebou a dalsi nepovinne povinne cviceni.
Jeho ovecky maji klapky na ocich a vymyte mozky.

Budha se otaci v hrobe :-) To je sranda.

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod mirmin » 01 črc 2012, 16:41

Vidím tu paralelu v postupnom vývine alebo úpadku? z učenia a hlásania kresťanstvo/ježiš a budhizmus/budha.Samozrejme a nielen tieto.Všetko dobré.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod Milda » 01 črc 2012, 16:58

mirmin píše:Vidím tu paralelu v postupnom vývine alebo úpadku? z učenia a hlásania kresťanstvo/ježiš a budhizmus/budha.Samozrejme a nielen tieto.Všetko dobré.


Ano presne tuto paralelu jsem chtel rovnou napsat, ale pak jsem to prepsal.
Dik za skvely postreh.

Jezis by se take divil.
300 let po jeho ukrizovani Cisar Konstantin zneuzil situaci a vytvoril Krestanstvi jako spolehlivy ovladaci nastroj na min. 1700 let.
Je to nejbohatsi firma na svete, stoji nad zakony, ma vlastni armadu atd...

...ted jim v CR chteji darovat mnoho miliard Kc a nikdo se cirkve nepta na puvod majetku...sama zlodejina :-)

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: CO TO BYLO?

Příspěvekod mirmin » 01 črc 2012, 17:46

Ale netreba zatracovať postoj a názor jednotlivca k tomu alebo onomu náboženstvu.Ako píše majstre v každom je aj to podstatné alebo sa k podstate blíži.Už som sa odklonil od témi. :) Všetko dobré.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host