Diamantova cesta

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 12 srp 2013, 10:08

viewtopic.php?f=20&t=914#p8956

Marvin pise:
Srry za offtopic - ale cesta kamaradky - ten diamantovy buddhismus pro ni muze byt dobry. davat ji smysl - a byt jeji cestou. To ze se rozhodla jit jenom 100% tudy a nebrat vse z okoli, nemusi byt pro ni zle rozhodnuti. Jenom to neni tvuj pripad : )


Napsal bys tohle Marvine i kdyby šlo o Svědky Jehovovy a ne BDC?

Narážím na to dnes a denně. Nevím, jaké znalosti o buddhismu Marvine máš, ale já se skromně na nějaký ten zápočet z religionistiky i přímo buddhologie na VŠ odvolat mohu.
BDC je minoritní (až sektářská) větev buddhismu, která se bohužel na západě stala nejrozšířenější.
Ke všeobecně akceptovanému hlavnímu představiteli buddhismu, k dalajlamovi, se mají asi jako Svědkové Jehovovi k papeži. Nejen, že ho nemusí, místy ho dokonce velmi pomlouvají. Nicméně, to nechme jako interní problém buddhismu.
To co učí hlavní představitel BDC na západě "lama" Ole Nydahl je (lama v úvozovkách - titul mu nebyl udělen, přivlastnil si ho), je podivnou syntézou jeho vlastního pojetí buddhismu. Sám Nydahl je něco mezi zamrzlým hippíkem a militantním nenávistným xenofobem, který žije v paranoidním strachu z islámu.
Nydahl je pro buddhismus něco jako Osho pro indická náboženství. A Osho, jak všichni ví, byl jeden velký podvodník (flame!!!) :D
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod marvin » 12 srp 2013, 10:14

Co jsem posledne diskutoval o Svědcích, vyšlo z toho docela šílenství. Co se týče BDC, netuším. Je to buddhismus, který jsem nestudoval jako ty. Nemám tituly a nemohu se na to odvolat. Nemám potřebu to obhajovat ani nad tímto spekulovat. Není to moje cesta a dokonce nemám ani potřebu to nikomu rozmlouvat nebo doporučovat. Pokud to někomu vyhovuje a má si to prožít/zažít - je to jeho volba. Jdu svou vlastní, jsem otevřený a snažím se být vždy vědomý. Pokud to bude druhé inspirovat, mohu jim poradit, mohou se poučit, ale je to na nich. Neřešším ani Osha, ani jiné lamy. Dalajlama píše pěkné knihy a mluví pěkně, ale i tak je na něj dost kritky - a to nejen politické, což není můj zájem. Pěkný den.
m.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 12 srp 2013, 10:26

Ano, proto jsem si dovolil poukázat na to, že zřejmě vůbec netušíš co doporučuješ. Byl bych obezřetnější v tom, co komu doporučuji, když o tom vlastně nic nevím. Takhle jsi něco jako ty Svědky slečně doporučil.
Ve svém kauzalním těle má slečna zřejmě tuto cestu napsánu, proto by ji mohlo pomoci, kdyby vyšla z kruhu.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod marvin » 12 srp 2013, 10:37

Myslím, že to vůbec nechápeš. Měl by sis znovu přečíst co jsem napsal. Nikomu jsem nic nedoporučil. Cesta těch lidí je jejich cesta. Buď pozornější.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 12 srp 2013, 10:39

marvin píše:Myslím, že to vůbec nechápeš. Měl by sis znovu přečíst co jsem napsal. Nikomu jsem nic nedoporučil. Cesta těch lidí je jejich cesta. Buď pozornější.


Opakuji se: Ve svém kauzalním těle má slečna zřejmě tuto cestu napsánu, proto by ji mohlo pomoci, kdyby vyšla z kruhu.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod marvin » 12 srp 2013, 10:42

pomoci v čem?
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 12 srp 2013, 10:54

Dovolím si přepnout do evropo-křesťanského kultruně-historického kontextu, namísto toho tibetské-buddhistického, ke kterému nám všem chybí hlubší znalosti.

BDC tedy v tomto případě přirovnejme k těm jehovistům. Ač všechny cesty vedou k Bohu, některé jsou velmi dlouhé. Tys slečně doporučil aby dál šla cestou Svědků Jehovových.. tak nějak víme a tušíme, že zrovna tahle cesta je křesťanském světě méně probádaná, ba dokonce dle tvých slov hraničí se šíleností. Pokud někomu učení Ježíše a Bible rezonuje, není od věci nabídnout takovému člověku třeba Sv. Jana od Kříže či další mystiky, kteří sic vycházejí z křesťanství, ale ví se o nich, že jdou přímo k Bohu a církev vlastně ani nepotřebují.

Karma (kauzalní tělo), je něco jako stopy v písku, které nás (bohužel) i napříště (v nové inkarnaci) vedou stejnými cestami. Není od věci zkoušet cesty nové. To "prokletí" karmy není oko za oko a zub za zub, ale to, že neustále chodíme ve vlastních stopách.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Tomáš » 12 srp 2013, 19:35

Myslím, že Marvin dal jen příklad, který zná. Nikomu nic nedoporučil ani nevnucoval.

Co se týče toho jak jsi napsal o karmě, tak se mi to moc zalíbilo a něco na tom bude. :-)

Vše dobré. :-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Milda » 14 srp 2013, 19:50

Dar:
1. Osho je pro mne osviceny mistr spojujici vychodni jin cestu se zapadni jang cestou.
Zcela jiste neplati tedy tve tvrzeni, ze vsichni vedi ze je Osho podvodnik.
Zrejme ty to vis.
Muzes mi tve tvrzeni vysvetlit ci obhajit?

2. Mezi budhisty diamantove cesty BDC jsem se byl parkrat podivat a byl jsem pred par lety i na srazu a Lama Nydahl mi zehnal jako jinym prichozim.
Muj dojem z nej je, ze ho to bavi, je to dobry komercni projekt s prvky budhismu.
Zastituje se karmapou.
Radove ovecky BDC jsou podobne s krestanskymi ovcemi, ale jsou zapalenejsi a vedle meditaci a koncentraci cvici take fyzicky, coz je plus.
Jako vsechny ovce maji klapky na ocich, ale to neni jen problem krestanu ci BDC, ale to ma prakticky kazdy, ze?

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 14 srp 2013, 22:55

Osho: odsouzeni za danove uniky, obvineni ze sexualniho zneuzivani, pozivani drog, zaliba v luxusu, nejvetsi sbirka vozu Rolls Royce vlastnena jedinym clovekem, hladovejici stoupenci na jeho farme, vlastni letadlo, doznani vlastni rodine, ze obcas trochu lze a taha lidi za nos (zdroj tohohle tvrzeni mam nekde v poznamkach z religionistiky, ke kterym se hned tak nedostanu). Kritickych informaci je spousta, staci hledat. Vcetne dokumentarnich filmu.
Nestudoval jsem hindologii a tak necitim opravneni ke kritice jeho uceni. Ale kterykoliv student indickych nabozenstvi by ti byl schopen dat vcelku dobrou analyzu. Zaznela by slova jako zjednoduseni a prekrucovani.
Jeho uceni i osoba jsou mi ambivalentni, vychazim jen z historickych realii a kritickych (nezaujatych) zdroju.
Zda se, ze na duchovni ceste se mu aktivovaly ponejvice spodni cakry a pokud snad nekdy osviceny byl, je skvelym dukazem toho, ze ani osviceni nemusi byt trvale.
Na zacatku to mozna myslel dobre, i dobrou intelektualni prupravu k tomu mel.

BDC: prave karmapa byl jeden z velkych problemu. Lide kolem Nydahla si urcili jednoho, a jineho urcil dalajlama. Pravdu mohly mit obe strany, slysel jsem ze uz snad i dosli konsensu, ale ostry spor trval dlouha leta. A nebyly to zrovna hezke veci.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Milda » 24 srp 2013, 13:18

Dar:
Dane, sex, drogy, luxus..... z techto vnejsich znaku, ktere ti zprostredkoval pouze internet a komercni a vladni media si delas obrazek o osvicenosti cloveka??
Přečti si jakoukoliv jeho knihu o Lásce:
Laska
Laska, svoboda, samota
Zivot, Laska, smich

Osviceni je trvale, ale ty jeste nevis co to je, proto to takto komentujes.
Ty ani netusis co to je nebo jake to je, presto se za tim pachtis a hodnotis zrejme Osviceneho Mistra.
Ja do techto slov nevkladam emoce a tuto vetu pisi, aby to nijak zle nevyznelo.
Jen Osho vedel zda je Osvicen nebo ne, ale z jeho promluv ja usuzuji, ze ano.
Kdyz vis, ze to mas, tak to mas a nikdo ti to nevezme.
To jestli nekdo Osviceny muze mit nejvic Rollsu a letadlo bych nechal klidne na samostatne tema.

Nekdy by bylo lepsi se na duchovni cestu nevydavat a jen stastne zit.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 24 srp 2013, 21:56

Milda píše:Ty ani netusis co to je nebo jake to je, presto se za tim pachtis a hodnotis zrejme Osviceneho Mistra.


Je to na delší diskuzi, ale samotné osvícení je z mého pohledu stejně jako cesta k němu iluze. Přečti si prosím pozorně zápatí mých zpráv. Po osvícení jsem nikdy netoužil.
Ačkoliv, dnes ráno když jsem roztáhnul žaluzie mne osvítilo :twisted:
Je hezké, že hodnotíš mé kvality, aniž bychom se znali. Zajisté víš co je a jak funguje projekce :roll:

Mé poznatky vycházejí ze studia religionistiky a od lidí, kteří studiu indických náboženství věnovali celý život. Takoví lidé jsou schopni učení Osha zasadit do širšího kontextu, což my běžní evropané nedokážeme.
Kdybych čerpal z běžných či vládních médií, jak píšeš, pak bych odkázal na to, že o tom psali v Reflexu a Respektu. A to hned několikrát. Nebo bych odkázal dokonce na Blesk, kde psali že Lucka Bílá ho strašně "žere" a má všechny jeho knížky :lol:

Nic není trvalé. Ani osvícení.

ktere ti zprostredkoval pouze internet a komercni a vladni media

Jak znáš Osha ty? Osobně? Nebo taky jen z internetu a oficiálních knih?
Máš na mysli jiné konkrétní kritické zdroje?
Nemusíme chodit daleko. Literární postava Frabata a skutečného FB jsou dvě dosti odlišné věci.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Milda » 25 srp 2013, 03:57

Dar:
Kolik a jake Oshovi knihy jsi precetl a v kolika letech?
Ty hodnotis me i Osha a ja tebe a Osha.
Noviny a casopisy nectu.
A nejsem bezny evropan.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 25 srp 2013, 14:58

Milda píše:Kolik a jake Oshovi knihy jsi precetl a v kolika letech?

Pro naší diskuzi to považuji poměrně za irelevantní. První kniha se mi dostala do ruky cca před dvaceti lety a všechny už si je nepamatuji.
Nicméně, na mou otázku odpovídáš proti-otázkou, aniž bys mi prve odpověděl. Má-li se diskuze v tomto tématu držet rámce všeobecné slušnosti, zkus nad tím zameditovat.

Ty hodnotis me i Osha a ja tebe a Osha.

Ano, bavíme se o Oshovi jako o veřejné postavě.
Tebe s prominutím nehodnotím, neznáme se. Pokud jsem se někde v tomto tématu tvého hodnocení dopustil, můžeš mi prosím ukázat, která to byla věta?

A nejsem bezny evropan.

Je skvělé, že ti to tvůj ego-program říká.
Nicméně má věta o běžném evropanovi byla v přímé souvislosti se znalostí indické kultury a indických náboženství. Oprav mne, pokud jsi řádnému studiu východních kultur věnoval akademické studium. Rád se omluvím, a řeknu, že věta "běžný evropan se na Mildu nevztahuje".
V tomto ohledu budu bohužel velmi rigidní. Rozdíl mezi indologem a nadšencem do východního učení, který přečetl pár knih či několik měsíců po Indii cestoval je asi jako rozdíl mezi nadšeným vesnickým amatérským gynekologem (třeba Guru Jára) a skutečným lékařem.


Znovu zopakuji svou otázku, z jakých jiných kritických zdrojů čerpáš?
Pokud je zde poukazováno na komerční či vládní média, dovol mi, abych tě upozornil na hezký paradox. Nejkomerčnější informace o Oshovi jsou... jeho vlastní knihy. Je to jako by sis chtěl obrázek o komunismu udělat z dobového Rudého práva.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Arex » 25 srp 2013, 16:48

...má věta o běžném evropanovi byla v přímé souvislosti se znalostí indické kultury a indických náboženství. Oprav mne, pokud jsi řádnému studiu východních kultur věnoval akademické studium. Rád se omluvím, a řeknu, že věta "běžný evropan se na Mildu nevztahuje".
V tomto ohledu budu bohužel velmi rigidní.


Dare, máš nepochybně pravdu v tom, co Mildovi naznačuješ. A máš mé sympatie. Ale proč tolik zdůrazňuješ akademické vzdělání? Chápu akademický svět jako ideální způsob udržení vzdělanosti a informací. Jeho úloha je nezastupitelná.

Ale těžko na něm mohu založit transcendentno.

Jestli se věnuješ důkladnému studiu určitého tématu (třeba v rámci buddhismu, kdo ví?), pak sis musel povšimnout, jak často se mění ony základní a neměnné názory na jeho základní otázky. Jen za posledních sto let. Akademický svět sice v naší době udržuje vzdělanost, ale velmi rychle střídá názory.

Kde studoval Buddha buddhismus a kde Muhammad islám?

"The scientists are in terror
and the Europeans mind stops
Wyndham Lewis accepted blindness
rather then have his mind stop
night under wind mid garofani
the petals are almost still
Mozart, Linneus, Sulmona,
when one´s friend hate each other
how can there be peace in the world,
their asperities diverted me green time."


(Ezra Pound: Canto CXV.)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů