Diamantova cesta

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 25 srp 2013, 17:52

Děkuji Arexi, jsem si svého omezení vědom a proto jsem svůj postoj nazval rigidní.
Existuje vědní obor zvaný religionistika, který náboženství, sekty a další podobné fenomény zkoumá pohledem analytického západního myšlení. Dává je do širšího kulturně-historického kontextu atd. Věřím, že tohle ti vysvětlovat nemusím.

Máme-li odlišit Osha jako náboženský fenomén a skutečnou historickou kontroverzní postavu, jeví se pole religionistiky jako optimální zdroj kritického pohledu. Je to jako s tím Rudým právem.

Z mého pohledu se základní otázky třeba na poli filosofie moc nemění. V posledních dvou tisíci letech naprosto minimálně. Těžko dnes nalézt myšlenky, které by neměly svou podobu ve starém Řecku ;-)
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Arex » 25 srp 2013, 19:33

;) Nepochybuji, že to máš dobře podchycené. Psal jsem z jediného důvodu: ne každý, kdo má v diskusi momentálně pravdu, musí mít akademický titul, nebo být přímo religionista. A velice si vážím, když k podobnému jemnému rozlišování někdo z osobností vědy naší současnosti dojde. Skvělým příkladem je třeba pan prof. M. Verner.

Pokud namítáš, a asi správně, že se lidské myšlenky moc nemění, pak k tomu musím podotknout, že se mění důraz ve známé množině poznávacích soustav. Protože mezi filosofy Platónem a Karlem Marxem je zásadní rozdíl, i když se vejdou do minulých dvou tisíc let. To je ale jen bonmot. Když si vybereš ideje stálé a nepomíjející, rozhodně je můžeš sledovat do minulosti a to i dál, než jsi naznačil.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 25 srp 2013, 21:11

Zajisté, ve všeobecné rovině s Tebou nemohu než souhlasit (ideje i akademická pravda). V tomto konkrétním případě se snažím držet něčeho hmatatelnějšího, aby diskuze nespadla na úroveň hospodského "ta Sparta to dnes blbě zahrála." Výrazné postavy budou vždy vyvolávat emoce, ať už pozitivní či negativní, a rád bych to odfiltroval.
Běžný evropan má opravdu bídný "cit" pro východní nauky a tak se mi často vybavuje zábavná scénka z pořadu Na plovárně. Hostem byl prof. Jan Heller a Marek Eben se ho ptal, zda-li u nich na dveře někdy klepou jehovisti s dotazem, zda-li četl bibli :D A čeští "buddhisti" a lidé hlásící se k východnímu myšlení jsou bohužel často takoví trošku jehovisti. Mimochodem ten díl s prof. Hellerem je vskutku zábavný, člověk by se nenadál, že se tolik zasměje u povídání o bibli.

Prof. Verner a vůbec celá česká egyptologie.. je zajímavé sledovat, jak lidé, kteří ty pyramidy kdysi stavěli je dnes zase vykopávají :)
Já si dál vážím třeba Cílka. Nebyli s DŽB přátelé?
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod Arex » 25 srp 2013, 22:44

Dar: ;) Vzhledem k tomu, že jsem se na tomto fóru snažil opakovaně vnuknout Mildovi, že není ani Hermetikem s velkým H, ani Bohem s jakýmkoli b, souhlasím také s tím, že není ničím jiným než obyčejným člověkem, jako my všichni.

Pana Cílka si také vážím a u DžB jsme si několikrát podávali dveře, to máš pravdu.

Nedá mi to a musím se Tě zeptat na Tvé generalizování. ;) Ty jsi pravověrný křesťan, že máš v takové oblibě jehovisty, nebo je používáš jen jako názorný příklad ve vztahu k diamantové cestě? Máš osobní negativní zkušenost s Diamantovou cestou, nebo k tomu máš odborné výhrady? Já to z formy, jakou to píšeš, nedovedu poznat.

Jen bych rád připomněl, že Diamantová cesta není jen O´Neel, ale také třeba Helmut von Glasenapp, kterého překládal František Drtikol, takže obíhá v českých výborech. Ať už si o českých buddhistech myslím cokoli, přeci jen bych je nestrkal do jediného pytle. ;) Aby nám je v tom pytli jehovisté nakonec neplatně nepokřtili...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Diamantova cesta

Příspěvekod dar » 25 srp 2013, 23:40

Křesťan nejsem a buddhistou se snad může nazvat pouze člověk, který vstoupil do sanghy. A to taky nejsem :)
Můj příměr s jehovisty byl opravdu pouze ilustrační.

Mluvím-li o diamantové cestě, je to generalizace týkající se Buddhismu diamantové cesty reprezentované panem Nydahlem. Jistě jsou i jiné školy, ale poslední sčítání lidu ukázalo, že BDC je u nás zdaleka nejrozšířenější větev buddhismu. Pokud bych mluvil o diamantové cestě v tom nejširším pojetí, použil bych slovo vadžrajána. Má zkušenost vychází z nespočtu debat s jejich stoupenci a přesvědčení, že jejich výklad dharmy je jediný správný. Mohu se také opřít o zkušenosti a názory přátel, kteří přijali svěcení od 16. karmapy ve stejný den, jako Ole Nydahl. Mé výhrady se týkají pojetí dharmy, praxe i postavy Nydahla. Ale to je spíše na diskuzi do osobnější roviny.

Kopie Drtikolových překladů z období samizdatu mám, jejich překladatelská hodnota je z dnešního pohledu dosti mizerná, a byť je Drtikol označován za jednoho z prvních českých buddhistů, více ho vnímám jako mystika jehož vlastní cesta v pozdějším věku byla mimo náboženské směry. Zápisky jeho vlastních myšlenek jsou myslím o dost zajímavější, než jeho překlady. Tímto už podruhé nepřímo odpovídám na to, zda-li jsem křesťan nebo buddhista. V mnohém mne inspiruje třeba advaita. A taky rád vzpomínám na slova prof. Sokola, který říkal, že kdo nevidí tajemství tady, neuvidí ho ani v Indii :)

edit & doplění: Z buddhologie mám několik zápočtů a nějaký čas jsem věnoval i studiu sanskrtu - to jsem byl hodně bláhový :-)
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 350
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 148×

Vlastní zkušenosti s BDC

Příspěvekod Flox » 21 říj 2013, 19:16

Koukám že tu je debata o BDC :-) Četl jsem jenom první stránku příspěvků v tomto vláknu, ale to snad nevadí.

Do BDC jsem chodil pravidelně cca 2-3 měsíce v kuse asi dva roky zpátky a před několika dny jsem byl na Oleho přednášce v Praze. Proč jsem navštívil BDC? Protože jsem se dozvěděl, že našem malém městě máme buddhistické centrum, což mě hrozně zaujalo a tak jsem si to musel prověřit :-)

Co jsem zjistil?
Lidé
-velmi pohodový, veselí a sympatický, pokud praktikovali dlouho
-trochu nedůvtipný a spíše ovce
-zdálo se mi, že nejsou úplně zruční v tom jak zasadit buddhismus do denního života

Peníze
-za celou dobu po mě nikdo nevyžadoval žádné peníze. Možnost dobrovolných příspěvků to byla. Ty v první řadě na pronájem prostor a přispěvatelé/členové dostali klíče od prostor a peníze na víc šli na projekty lamy Oleho apod.

Meditace a praxe
-zkoumal jsem to dlouho. Hlavní meditací je meditace na 16. Karmapu. U té jsem si jist, že rozhodně něco dělá a je to silné.
-ngendro - praxe - nepraktikoval jsem to, nicméně se mi zdálo, že to lidi mění.
-celkově se mi zdá, že to má na lidi pozitivní vliv

lama Ole
-v Čechách se ukáže tak dvakrát, třikrát do roka
-lidé z BDC k němu hrozně vzhlížejí... občas mi to všechny připadalo jako jeho fanklub :-D
-neschvaluje míchání různých duchovních směrů s BDC. Na jednu stranu je to blbé... na druhou stranu se mu moc nedivím, když se podívám co všechno někteří lidé dokáží splácat dohromady.
-těžko posoudit, ale já si držím odstup. Nemůžu dokázat ani vyvrátit Oleho věrohodnost.

poslední přednáška
-byl jsem ve středu v Praze a byla tam spousta lidí
-sportovní hala a byla plná
-když se ptal kdo z lidí má Phowu tak cca 1/3 lidí zvedla ruku, takže tam většina lidí byli skalní příznivci
-první půl hodinu mluvil o obecných věcech a prakticky mi potvrdil to co už vím, ale nezrealizoval jsem to
-potom už mluvil víc konkrétně k BDC
-atmosféra v hale mi přišla fantastická... bylo vidět že je tam hodně lidí, kteří se tomu věnují dlouho a že to jsou pohodový sympatický a usměvaví lidé... přišlo mi to takový srdečný
-vnitřně jsem byl akci otevřený, takže po chvíli jsem uvnitř sebe cítil výrazně lepší náladu...
-nálada vydržela cca 1,5 dne co je normální doba, za kterou ze mě vyprchá energie, když se nějak podobně nabiju
-kamarádka si byla pro požehnání k Olemu. Má psychické problémy a tom přeplněném prostoru se cítila mizerně. Říkala, že jak jí požehnal, tak to z ní všechno spadlo.

Závěr?
-myslím, že to lidem neškodí
-z dlouhodobého pohledu to vypadá, že jim to prospívá. Praxe je velmi dlouhá, namáhavá a nudná... tudíž to není dobrá živná půda pro ego. Narozdíl od jiných moderních směrů.
-lama Ole? schopný člověk, který umí zaujmout a získat si lidi. Ale důvěryhodností si nejsem jist.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů