A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Cagliostro » 21 kvě 2015, 19:44

K úvaze náboženského téma slova Petra Klímy Touška:

Každé velké náboženství se skládá ze třech prvků. Prvním je filosofie, jako souhrn náboženských otázek, kde jsou znázorněny principy, naznačován cíl lidské duše a prostředky jaké nás k němu vedou. Filosofie náboženská jestliže je soustavně pěstována a doplňována, udržuje náboženství živé, svěží a vždy mladé a časové.
Jako druhé je tu náboženská mytologie, což je vlastně již přivtělena část, legendy, pověsti a životy slavných věštců, proroků a mudrců, vše je ovšem nadsazeno, přikrášleno, většinou vybájeno. Samozřejmě tu nacházíme mnoho náboženských symbolů a tajných pokynů o duchovní stezce.
Pak přijde ještě ritus a ten je daleko konkrétnější nežli oba předcházející elementy. Ritus v sobě zahrnuje různé formy náboženských pojmů, obřady, svátosti, oběti, zákony a jiné.
Náboženství semitská kladou hlavní váhu na mytologii a hlavně na ritus. Proto jsou velmi úzkoprsá, fanatická až k pověře a co je nejhorší na věci, je nesnášenlivost. Malý příklad. Mohamedán vypráví zbožnému křesťanovi o zázracích jaké vykonal jejich nějaký světec: „To je hrozná pověra“, začne se křižovat zbožný křesťan a jedním dechem mu bude vykládat daleko větší zázraky, jaké vykonal světec křesťanský. Samozřejmě, že jeden bude chtíti získati druhého na svoji víru, aby jeho duši zachránil před peklem. Žádný neřekne, že zázraky jejich světců nebo zakladatele patří do mythologie, poněvadž se dnes nedají opakovati. Pro každého z těchto náboženských přívrženců jsou pouze jeho mythy čistou pravdou a co vypoví jinověrec, to je mythus nebo pověra.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2015, 23:49

Mohl bys doplnit i titul, ze kterého čerpáš? Děkuji.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Cagliostro » 22 kvě 2015, 10:00

Arex píše:Mohl bys doplnit i titul, ze kterého čerpáš? Děkuji.



Strojopis nekompletních částí přednášek P. K.T. Z let 1945-51.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Rota » 22 kvě 2015, 13:43

Ahoj, téma náboženství je vážně dost složitý, protože budu li chválit a věřit v jedno, logicky tím budu potírat druhé a je tu nesnášenlivost a nesoulad.
Možná bylo Božím Záměrem rozsypat Pravdu jako perličky mezi všechna náboženství a možná máme v koloběhu svých životů ty perly posbírat a prožít.
Když by to tak bylo a já byla muslim a kolega hinduista, oba vyznačujeme promíchanou pravdu se lží.
Myslím si, že každý člověk má právo vybrat si takové náboženství, jaké je pro jeho vývoj správné i když někdy ve jménu takového náboženství člověk zabije člověka. Tam kde je on, jsem někde ve svém vývoji byla i já. Abych něčím mohla být, musím tím nejdřív nebýt. Potom není koho za cokoliv soudit. R.

Uživatelský avatar
Ondrash
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 17
Registrován: 10 lis 2013, 21:19
pohlaví: Muž

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Ondrash » 24 kvě 2015, 23:21

Rota píše:Ahoj, téma náboženství je vážně dost složitý, protože budu li chválit a věřit v jedno, logicky tím budu potírat druhé a je tu nesnášenlivost a nesoulad.
Možná bylo Božím Záměrem rozsypat Pravdu jako perličky mezi všechna náboženství a možná máme v koloběhu svých životů ty perly posbírat a prožít.
Když by to tak bylo a já byla muslim a kolega hinduista, oba vyznačujeme promíchanou pravdu se lží.
Myslím si, že každý člověk má právo vybrat si takové náboženství, jaké je pro jeho vývoj správné i když někdy ve jménu takového náboženství člověk zabije člověka. Tam kde je on, jsem někde ve svém vývoji byla i já. Abych něčím mohla být, musím tím nejdřív nebýt. Potom není koho za cokoliv soudit. R.
To je proto, že je to zneužito jako politický, globalizační nástroj, když různí vládci chtěli mít větší říše atd. Skutečný věřící zabíjet nemá ve jménu čehokoliv, natož boha....zase to nějaký duchovní zfanatizoval a nějací lidé se mu na to chytli ;)
Nejlépe ostatní učíte to, co sami nejvíce potřebujete naučit.

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Rota » 26 kvě 2015, 08:52

Ahoj Ondrashi, když vezmu to co píšeš ke vztahu k životu, který teď žiju/žijem, pak souhlasím, že vůdci, duchovní a lid v historii dovedli svět tam kde je teď.
Když se na to podívám z pohledu vícero životů svého bytí, které jsem prožila a ještě prožiju, pak jsem já ten utlačovaný lid, fanatický duchovní a sobecký vládci, kdo vytvořil svět, takový jaký je a kdo ovlivňuje budoucnost přítomností. Tedy ten, kdo je zodpovědný za sebe a ostatní bytosti i veškeré události. R

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: A ke kterému Bohu se vlastně modlíte?

Příspěvekod Tomáš » 27 kvě 2015, 07:37

Seš hustá Roto! Tohle mě vlastně nikdy nenapadlo ač je to zřejmé.

Díky a ať se daří. ;-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů