Universalia, zednáři, tajné spolky

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 22:50

Cagliostro píše:...

Výborně, děkuji. Už tě nechám. :)

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 09 dub 2011, 22:55

Pete píše:Na webu ceskych rosenkrucianu, AMORC je todle...

Takhle si Rosenkruciány nepředstavuju. :) Je jich podezřele moc a přiživují se na známých jménech.

Noa ze jich je podezrele moc ? Jsou otevrena skupina, kazdy kdo vytrva muze byt clenem, coz se mi libi. Mozna se prizivuji na znamych jmenech, popr neco napr z historie skresluji, ale pokud je jejich uceni seriozni, tak prizovani se je zanedbatelny detail.

To, ze by to delali pro penize, mi taky neprijde. Ono 300 kc mesicne, obzvlaste kdyz vam maji posilat tydne manifesty.. kazdy si spocita kolik dnes stoji (nejen) postovne

Cagliostro nemas nejake informace o tom radu Amorc ?

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 23:00

Pokud se správně pamatuju, o téhle konkrétní skupině se psalo pouze ve vědeckých časopisech (snad Epocha, možná i Mladý svět o tom cosi publikoval).

A informace o tomto řádu nemám, jak jsem už výše napsal, novodobé spolky nestuduji.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 23:01

Cagliostro píše:Pokud se správně pamatuju, o téhle konkrétní skupině se psalo pouze ve vědeckých časopisech (snad Epocha, možná i Mladý svět o tom cosi publikoval).

Nepsal o něm náhodou Nakonečný v Lexikonu magie? Já tu knihu teď nemám u sebe.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 09 dub 2011, 23:04

Pak me ovsem zarazi, Cagliostro, tvoje jistota ohledne nich.

Anubis- pod pojmem Amorc v te knize nic neni, potom se podivam zda u Rosenkrucianu nezminuje i novodoby rad Amorc

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 23:08

ad Anubis-Možná. Této knihy jsem se již zbavil.

Ad Pete-Zkus se obrátit na jiné známé hermetiky, řeknou ti to samé.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 23:11

Pete píše:Anubis- pod pojmem Amorc v te knize nic neni, potom se podivam zda u Rosenkrucianu nezminuje i novodoby rad Amorc

Ne ne, spíš pod pojmem tajné spolky nebo něco takového. Na mě nepůsobí takové srocování lidí nikdy dobře. Vždycky za tím vidím jen nějaký masový nekvalitní egregor. Něco jako Klub přátel dechovky (nic proti ní) apod. Kdysi jsem málem vstoupil do Lectorium Rosicrucianum, protože mě zaujaly Rijckenborghovy knihy, ale současné osazenstvo mi nebylo schopno odpovědět na pro mě důležité otázky. To učení asi umřelo i se zakladatelem...


Cagliostro píše:ad Anubis-Možná. Této knihy jsem se již zbavil.

Smrděla sírou, že? Mojí sestra se jí dokonce bála.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 23:15

Anubis píše:Smrděla sírou, že? Mojí sestra se jí dokonce bála.


Ne, z citových důvodů k tomuto autorovi.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 09 dub 2011, 23:30

U Rosenkrucianu zminuje Nakonecny ruzne spolky a i AMORC

Bohuzel nesdeluje nic moc. Jen kdy a kym byl zalozen, ze siri sve uceni dopisy, a ze rad tvrdi ze ma sve koreny ve staroegyptskem esoterismu, Zakladatel Harvey Spencer Lewis byl martinista.

Ja jsem uvazoval/uvazuji ze do neho vstoupim, libi se mi i pokrokove mysleni, tzn nezavisle od lozi, vyukova forma dopisu (samozrejme se i schazeji aby mohli diskutovat, ale neni to povinne), akorat na jejich webu zminovali, ze nekteri od nich odchazeji, prave kvuli postupne (tydenni manifesty) forme uceni, u esoteriku, kteri uz jsou na "vyssi urovni" tudiz se jim nelibi znovu studovat neco, co uz znaji

Kenneth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2010, 20:01
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Kenneth » 11 dub 2011, 21:05

No obecně - Rozenkruciáni (vznik zač. 17. stol) - Zednáři (cca. 18. stol) - Ilumináti (půlka 18). Všichni samozřejmě mají ve stanovách, že je to pradávný spolek sahající do temného dávnověku a další blablabla - fakt je ten, že tajné spolky existovaly už ve starověku a jisté pojivo mezi nimi vysledovat lze... ale jen ve smyslu inspirace, není to žádná dlouho trvající konspirace proti systému. A ti lidi prostě umírají - není nesmrtelných adeptů alchymie, kteří žijí 100ky let a vždy se objevují v místě, kde "je jich potřeba" :-)

Osobně zastávám názor, že tyto spolky sloužily politickým účelům, aby se feudální řád převedl do demokratické podoby - většina významných politiků v 18. století byli zednáři - to úsilí bylo započato samozřejmě již dejme tomu za renesance, ale ten tlak sil typu církev, feudálové byla šílená... vrcholí to 30i letou válkou, kdy vezmou za své i rozenkruciáni... ta legenda se obnovuje stále znovu a znovu, protože ty hermeticko-alchymické koncepty nejsou závislé na žádném fyzickém nosiči, tj. spolku

někdy v 18-19. stol se obnovují tendence ty spolky vést jako frakce s čistě magickou náplní - sice jsou zachovány zednářské stupně apod., ale náplň je praxe magie. Dejme tomu Golden Dawn založili zednáři, ale se zednářstvím to má společnou jen strukturu, nejde o politiku, ale o magii.
Ale zase z dnešního pohledu je to zastaralé - viděl jsem např. nějaké návody na astrální cestování a to mystérium bylo v duchu "sedni si na židli a koukej na druhou židli a představuj si, že sedíš i tam - a ono hop a astrálně cestuješ..." - prostě tuny srandiček a nic novýho pod sluncem...

Ten AMORC a van Rijckenborgh - osobně bych se tomu vyhýbal jako zpomalováku na duchovní cestě . je to taková teosofická břečka na rozenkruciánské legendě - pochybuju, že dělají magii, spíš taková soft-verze výcviku a dokola templáři, vnitřní alchymie a tajemství katedrál :-)

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 11 dub 2011, 22:04

Kdybys nez zacnes odsuzovat si alespon neco zjistil ;)

Rosenkruciani, no presneji tendle rad AMORC, nema ani za ucel magii, je to spise mysticka organizace, ktera ma za ucel aby se lidi dokazali dozvedet o ucelu zivota, mohlo zamerne ovlivnovat svuj vlastni osud, menili se povahove atd.. i kdyz vedomym ovlivnovanim vlastniho osudu by se to dalo posuzovat uz jako magie

zakladatel radu AMORC byl martinista, a amorc jsou i s martinisty castecne spojeni, lidem co jsou u amorc nekolik let je muzou martiniste pozvat - a ti samozjreme se uz venuji magii

navic, ja bych to jako zpomalovac urcite nechapal, uz jen z toho duvodu, ze NENI POTREBA OSOBNI KONTAKT, tzn jak nalozite s materialem ktery vam byl predlozen, je na vas, a kdyz se nemusite za celou dobu ani jednou s nimi setkat, tak vas ani nemuzou "zamerne negativne ovlivnovat"

EDIT: oni sami se povazuji spise za humanisty a filosofy
jejich kodex http://www.amorc.cz/code.htm

Kenneth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2010, 20:01
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Kenneth » 12 dub 2011, 00:13

Pete:

ad. odsuzování --- Asi 4 roky jsem strávil studiem podobných tajných společností, knihovnu mám narvanou desítkama knih cca. ve 4 jazycích. Nemluvě o tunách papírů a kopií + že jsem se tam někam vstoupil a párkrát jsem se s nějakým členem nebo pohlavárem pobavil (osobně i přes net). Poučné to bylo, jen jsem toho mohl zanechat dříve, protože je to slepá stezka... je to mapování terénu, aby člověk věděl kam ano a kam už ne a co stojí za řeč a kdo kecá jak starý necky...

mezi magii a mystikou neni v celku velky rozdil, je to uhel pristupu - magie jde hodne pres vuli, mystika naopak pres kontemplaci a odevzdani se etc... ono ani jedno nema solidni definici, cili jsou to imho propojene nadoby
AMORC neprovozuje ani jedno z tohoto - nelze zasvecovat nezasvecenyma - ono neco jineho jsou spolky (napr frakce teosofu, ale i zednaru, chces-li) ktr se napojily na nejake entity a mohou predvat nejake zasveceni --- pak jsou lide, ktr si pod zasvecenim predstavuji to, ze napr. projdes nejakym prozitkovym ritualem, kdy je ti symbolicky ukazana nejaka banalita (casto nekonecne tautologie o dobru a zlu)
zasveceni bez osobniho kontaktu vyzaduje nejakou soustavu entit v astralu, ktr te do tech "chramu" uvedou - a nemyslim tim pantakly typu veletajnych antroposofickych spolku, ze ktr se vyklubaly planetarni kresbicky kvetinek, ale "realne" entity, ktr te promeni po jedne evokaci...

Jinak AMORC maji dost pochybnou povest - matne si pamatuju na nejaky vtipny bonmot Crowleyho na adresu jejich zakladatele - jestli chces tak ti ho rad dohledam :-)

Ale mozna se pletu? Nebo to neni zasveceni na urovni Dana Browna a Sifry Mr.Leonarda?

ad. martinismus - az na Pasquallyho mi to prislo jako takovy nic moc spolek, co zije udelovanim titulu a schranovanim pisemnosti... no nevim mozna se pletu :-)

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 12 dub 2011, 10:02

Kenneth píše:Ten AMORC a van Rijckenborgh - osobně bych se tomu vyhýbal jako zpomalováku na duchovní cestě.

Tohle nespojuj, nemají nic společného. To, co JvR popisoval např. v knize Přicházející nový člověk, bylo zatím nejblíž mým vnitřním procesům. Pro ty, kdo necítí gnosi je to samozřejmě irelevantní. Nějakému zpomalováku se můžu leda zasmát. Nijak to nepřerušilo můj osobní rozvoj, jen jsem se o sobě něco nadstandardního dozvěděl. Jak už jsem podotkl, s dnešní Lectorium Rosicrucianum nemám nic společného - jen se zakladatelem, který umřel dřív než jsem se narodil.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 12 dub 2011, 18:19

Kenneth: nemusis vsechny hazet do jednoho pytle, vzal bych to neco jako "presunkci neviny", hodlam se jednou sam presvedcit o serioznosti AMORC

magie/mystika taky je vnimam jako dve polovinu jednoho celku, ale magie/mystika byl posoudil jako aktivni/pasivni ucast, tudiz byhc prece jen rozlisoval zda ma nekdo v planu venovat se ciste mystice

nelze zasvecovat nezasvecenymi - zase, predsudky predsudky predsudky, kdybychom se drzeli nasich predsudku, tak bychom se k magii/mystice ani nedostali, protoze bychom to odsoudili driv nez by jsme se pokusili o to presvedcit se takrikajic na vlastni oci
zasvecovani nezasvecenymi - pokud je to narazka, ze vedouci radu AMORC nejsou zasvecenci, tak to mas zas tezko, muze ale nemusi byt tento vyrok pravdivy, takze bych zas predem neosduzoval pokud to primo u tohodle radu nemas nejak potvrzeno

zasveceni bez kontaktu je dle meho nazoru mozne (opravte me pokud se mylim) na zaklade teoreticke znalosti zasvecencu, a osobnich zkusenosti z praxe (praxi se da chapat taky obycejny zivot) po urcitych zivotnich/magickych skusenostech + teorii od zasvecencu je mozno i samozasveceni, stejny zpusob i chapu u radu AMORC kdy se "Oni snazi ukazat ti dvere, ale projit jimi musis sam"

Kenneth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2010, 20:01
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Kenneth » 12 dub 2011, 23:50

Tohle nespojuj, nemají nic společného. To, co JvR popisoval např. v knize Přicházející nový člověk, bylo zatím nejblíž mým vnitřním procesům. Pro ty, kdo necítí gnosi je to samozřejmě irelevantní. Nějakému zpomalováku se můžu leda zasmát. Nijak to nepřerušilo můj osobní rozvoj, jen jsem se o sobě něco nadstandardního dozvěděl. Jak už jsem podotkl, s dnešní Lectorium Rosicrucianum nemám nic společného - jen se zakladatelem, který umřel dřív než jsem se narodil.
[/quote]

No spojuji to na bázi toho, že navazují na něco co není, na něco co si musí domyslet v pestřejších barvách. než tomu bylo. Mě zase ovlivnila gnose původní, tedy lehce po letopočtu.
No a k přerušení osobního vývoje - ok, možná zobecňuji - já znám pár lidí, co uvízli v nekonečném sběru materiálu v rámci sforické struktury, tj. postup až k nejvyšším stupínkům...


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti