Universalia, zednáři, tajné spolky

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

MartinKovac
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 14
Registrován: 07 úno 2011, 16:22
pohlaví:

Re: Universalia a Bardon

Příspěvekod MartinKovac » 28 úno 2011, 12:22

Cagliostro píše:Pár otázek, několik odpovědí.

Nebo, pane tajemníku, věříte že některé dnešní magicko-okultně známé osoby-žijící (nelze bohužel jmenovat) jsou okultisté?



Pokud jde o tohle, mohu Vám samozřejmě odpovědět, nicméně to nebude oficiální stanovisko Univerzalie. Univerzalia v tomto duchu zatím žádná podobná vyjádření vydávat nehodlá, nemáme k tomu žádný impuls. Navíc nejsme v situaci, kdy by to bylo přínosné, protože atmosféra, která byla kolem naší společnosti vytvořena, by činila jakékoliv snahy o hodnocení činnosti jiných uskupení či osob jednak nevěrohodnými, jednak zbytečnými. Univerzalia se nehodlá stát nějakým arbitrem ve věci kvality hermetické práce v Čechách, předpokládáme, že obrázek si může každý trochu soudný člověk udělat sám. Universální hledisko úspěšnosti hermetické a podobné činnosti není a těžko by se dalo vytvořit, protože v současné duchovní "džungli" je těžké se zorientovat. Co může jednomu připadat jako potrhlý magický diletantismus může druhý vnímat jako plně uchopenou šamanskou praxi etc. etc.
V Univerzalii samozřejmě dáváme některým autorům přednost před jinými, navíc nelze v současné záplavě duchovní literatury přečíst vše. Přesto se snažíme o syntetický pohled a k tomu patří i snada udržet si alespoň částečný přehled o tom, co se kolem nás děje.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 18:26

Je načase taky provětrat skříně těchto skupin, o kterých zde již byla na Frabatu.cz malinko řeč. Dnešní doba je bohužel velice rádoby pokroková, a proto se i mnohé osoby dostávají na seznam "zednářů", jako jejich členové. Bardonem nevyjímaje. Mrtví se nemohou bránit, proto se jim hodí.

I když snaha o zednářství bývá někdy s dobrým úmyslem rozdělována na dvě různé cesty, tedy okultní, a politické (za nacismu též i politické a rasové), je to neštastné řešení.

Původ totiž obě tito skupiny spatřují u Templářů, se kterými však ve skutečnosti nemají nic společného, ke kterým se hlásí, a na které chtějí navazovat.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 19:26

Kdysi jsem četl nějaký dokument a byla tam vývojová posloupnost Rosenkruciáni -> Svobodní zednáři -> Ilumináti. Mohl bys to nějak potvrdit? Zdá se, že problém štěpení lóží vznikl právě při úsvitu Iluminátů. Představa, že byly mnohé duchovní zkušenosti popř. texty ukradeny a zneužity ve prospěch zla mě děsí. Moderní, neznalý člověk odsoudí jak Ilumináty, tak Svobodné zednáře. Navíc i vzdělaní lidé si začínají myslet, že SZ nemělo nikdy duchovní základ. Pak jsou tu samozřejmě velmi slabé spolky (s různými rosenkruciánskými obrozenci), které přijímají takřka každého a ty dle mého nemají žádnou moc.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 19:40

Bohužel,často je to dáváno do spojitosti, zednářství, ilumináté i rosekruciáni, avšak mají jiné základní body. I to zednářství je přes špatný začátek třeba rozdělovat (mimojiné, v okultních kruzích zednářů lze najít Bulwera Lyttona, A. C. Doyla, B. Stockera či J. A. Smíchovského).

Ilumináte nikdy ve skutečnosti neměly se zednáři, ani těma okultníma žádné spojení. Vznikly na základě starších prvků, a zednářstvo je svým spůsobem zneužilo, ke své historii. Aby mělo více "šťávu".

Co se týká Rosekruciánů, vznikly ve stejné době jako zednáři. I když jejich počátek byl okultní, později upadal a byl spojen se zednáři.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 20:23

Cagliostro píše:...

To jsi mě trošku zklamal, ale věřím, že rosenkruciánství jako idea nehybného bratrstva existuje na světě už hodně dlouho. Dokonce je vnímám jako bratrstvo spojené jen mentálně (popř. srdečně) s tím, že každý z nich funguje na planetě jako oáza moudrosti a nezáleží přitom na vyznání.

Ještě mi vrtají hlavou Platonici, kteří byli zmíněni v Zanonim, o těch náhodou nevíš?

Mimochodem, nebyl zednářem i Comenius?

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 20:47

J. A. Komenský byl skutečně spjat se zednáři, těmi okultníma. V církvi byl posledním "protestantem". Byl zastáncem spiritismu a astrologie. I když Boutmy ho vzal velice zvostra, a hodil ho do pytle s Janem Husem (mimojiné přestože byl upálem, byl také svého času inkvizotorem), Žižkou i adamity.

Co se týká Platonovců, Lytton měl rozsáhlý archiv, se kterým zacházel opatrně, a občas úmyslně mlžil, nicméně je pravděpodobné, že tato sekta mohla existovat (eventuelně dodnes může). V duchovní rovině, i ve fyzické.
Většina autorů je hodně rychle přešla, a nevěnovala jim moc samostatného prostoru.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 21:27

Cagliostro píše:...

Liší se nějak ve znacích okultní zednáři od těch jiných? Já jsem našel v Opavě jeden dům se zednářským znakem, ale místo G (gnose) tam měl A. Což jsem nikde jinde neviděl. První, co mě napadlo byl agnosticismus, ale to jsem si říkal, že je asi hloupost. Teď mi to zkrátka vyvstalo, když se o tom bavíme.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 21:54

A se v zednářství často používá, má mnoho významu (počátkem počínaje).

Okultní a politické je třeba rozlišovat.

Političtí jsou spojeni s tzv. teorií spiknutí-globálního ovládnutí světa, za minulých režimu často pravicovými a katolickými autory dáváni do spojení s Izraelci. Mezi těmito zednáři lze najít Dr. Beneše, T. G. Masaryka, Jana Masaryka aj.

Okultní se též dělily, na černé, i bílé mágy.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 22:02

Cagliostro píše:...

A to globální ovládnutí světa stojí na nějakých okultních základech? Kdyby to tak nebylo, tak by byla nasnadě otázka, proč se zvou zednáři. Díky za odpovědi, mám hned jasněji.

Ještě jsem se chtěl zeptat, kam patřil A. Mucha. Bohužel jsem nestačil dočíst jeho životopis, ale z duchovního hlediska byl také zajímavý.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 22:18

To globální ovládnutí nestojí na žádném pravdivém okultním pozadí, ale na pověstech.
Toto zednářství se hlásí (dělí se na několik skupin, nejvíce na Skotský a Anglický, nicméně svůj směr také mají Rusové, Francouzi, Američani a jak jsem se nedávno dověděl, již také Indové) ke stavbě chrámu Šalamouna.
Pověst obsahuje zrovna tento obsah:
Jistý stavitel chrámu, který měl na stavbu chrámu své podřízené mistry a žáky, byl několika žáky zavražděn pro jejich závist. Protože jemu podřízení mistrové znaly tajemství slova, které jim tento sdělil, byl opět oživen, a usvědčil tak své vrahy. Stal se prvním velmistrem Zednářů.
Proto se hlásí Zednářstvo hlásí k Šalamounovo dědictví.

Druhá pověst se snaží naverbovat také na Templáře, jako jejich dědicové.

Třetí teorie se dává dohromady s dědictvím Mojžíše.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Pete » 09 dub 2011, 22:29

Co se týká Rosekruciánů, vznikly ve stejné době jako zednáři. I když jejich počátek byl okultní, později upadal a byl spojen se zednáři.

Nemeli rosenkruciani vzniknout daleko drive, akorat ze napriklad nevystoupili na verejnost ?

Na webu ceskych rosenkrucianu, AMORC je todle
Známky rosekruciánů je možno sledovat zpětně až do časů faraóna Achnatona (Amenhotepa IV.) a jeho škol mystérií.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 22:32

Cagliostro píše:...

Hm, to je zajímavé... Moje představa padlých jógínů a mágů ve službách materialismu byla tedy moc dobrodružná. Navíc jsem myslel, že ty „černé“ lóže mají právě co dočinění s politikou. Pokud je to všechno takhle rozděleno, tak politici zjevně neumí využít celý potenciál - tím líp. Ti nevědoucí se tedy jen přiživují na jménech a symbolech, aniž by přímo zasahovali do nějakého metafyzického dění.


Pete píše:Na webu ceskych rosenkrucianu, AMORC je todle...

Takhle si Rosenkruciány nepředstavuju. :) Je jich podezřele moc a přiživují se na známých jménech.
Naposledy upravil(a) Anubis dne 09 dub 2011, 22:36, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 22:38

Pete píše: ...


Ne. Je to pověst.

Nové umělé věci nesleduju, ale tak koukám, už i chudák Achnaton se jím stal? Bože...


Anubis píše:...



Ne všechny černé spolky jsou spjaté s okultismem a politikou, i když to není přímé pravidlo, a občas se to stane.

Ale je dobře, že to je tak, jak to je.

I když jsem přesvědčen, že to něco nahoře bude "jistit", aby nedošlo k nějaké nepleše.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Anubis » 09 dub 2011, 22:44

Cagliostro píše:...

Takže jsou tam i jisté průniky... Už abych se stal tím něčím nahoře, to plácání v dualitě mě unavuje. :)

K tomu Muchovi nemáš nějaké informace?

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Svobodný zednáři

Příspěvekod Cagliostro » 09 dub 2011, 22:49

:roll:
K Muchovi:

Byl velmistrem SZ v Praze i Paříži, eventuelně byl jejich spoluzakladatelem. Také se oddával spiritismu, a jeho okruhy zkoumaly tajemství přírody.

Kvůli svým zájmum byl vyšetřován gestapem.
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti