Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Honza
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2013, 11:54
pohlaví:

Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Honza » 28 dub 2013, 11:37

Ahoj všichni,
jak jsem včera Adamovi na setkání v Brně slíbil, budu aktivnější na fóru než doposud.
Tohle téma je o šamanismu - jako technice uvedení do změněného stavu vědomí.
Pokusím se jej postupně popsat jak ho vidím já, tak abych ho přiblížil hermetické populaci tohoto fóra.

Pod každým článkem nechám nějakou dobu běžet diskuzi, na kterou budu odpovídat, než se zaměřím na jiný aspekt, který bychom společně mohli probrat.
1) Používáním drog a dalších vnějších prostředků pro uvedení do změněného stavu vědomí za účelem duchovního růstu.

Abych předešel dotazům na svoji osobu - o tom tahle diskuze nemá být, pokusím se tady v krátkosti představit.

Jmenuji se Honza.
Šamanismu se věnuji už nějaký pátek. Samotné slovo šaman, beru z definice Mircea Eliadeho, jako osobu používající změněné stavy vědomí.
Stavy změněné reality znám delší dobu, než tuhle definici. Berte tedy mé označení za šamana velmi volně.
Drogy - zkoušel jsem cestování za pomoci marihuany - s různými výsledky. Používám jí velmi zřídka. Mám buben. Rád zpívám, chřestím, tančím a k dosažení ledacčeho to bohatě stačí.
Jsem mlád. Věřím, že v duchu se všichni cítíme na dvacet, ale od této mety mě hmotně dělí méně let, než průměrného člena tohoto fóra.

Uživatelský avatar
Honza
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 27 led 2013, 11:54
pohlaví:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Honza » 28 dub 2013, 11:38

Pokud mám začít nějakým prvním tématem, asi by to mělo být něco, co podle mě hodně oddaluje tyto dvě tradice.

Používáním drog a dalších vnějších prostředků pro uvedení do změněného stavu vědomí za účelem duchovního růstu.

První věc, která je pro pochopení šamanova pohledu na svět nutností je:
-všechno je živé, vše souvisí se vším, vše je součástí velkého ducha-
(budeme mu říkat pro jednoduchost Bůh)

Pokud vyjdeme z toho že bůh je svět, my jsme bůh a tedy že jak nahoře tak dole, jaký je rozdíl mezi Vámi a rostlinou, nebo třeba kamenem? Rozdíly tam jsou, nebudu se Vám snažit dokázat, že ne. Důležité je že obojí je část jednoho celku. Tedy i část šamana samotného.

Vše je Bůh (a jeho malou částí je i šaman). Podoby Boha mají tváře jiných lidí, událostí a různých jiných věcí, je to pořád v určitém smyslu jedna a ta samá entita.

Jaký je rozdíl, pokud “zlepším” svou část vnitřní prací, nebo venkovním zážitkem? Jak nahoře, tak dole. Oboje je schopné změnit velmi zásadně kvalitu ducha. U vnitřní práce mám téměř plnou kontrolu nad samotným procesem, ale jedná se o kontinuální pomalý proces. U vnějších podmětů na první pohled nikoliv a evoluce probýhá skokově.

Šaman, tedy nedělá nic jiného, než v zásadě chodí a ptá se:
Jak můžeš pomoci této části celku postoupit dále?

Některé mohou velmi málo. Některé (jako třeba halucinogeny) slouží jako velmi silné otevírače. Velmi silné části Boha plné zkušeností, schopné Vás posunout na Vaší cestě dál. O většině z nich se zmiňuje tradice, bylinkářky, nebo je seženete na rohu od podezřelého týpka.

Důležité je si uvědomit, že veřejně neustále propírané jsou výhradně drogy - a to je pouhá špička ledovce. Málokdo se baví o kamenech, léčivkách, rituálních tancích, specifických rytmech s různými efekty, posláních, která plníte v materiální rovině. V podstatě o všem co šaman dělá a na co se ptá.

Takže DROGY

Jak asi všichni víme, drogy mohou být velmi velmi nebezpečné. Mluvíme zde o předávkování, fyzické a psychické závislosti, otravě, smrti - šílenství, magickém vyhoření a dalších fujtajblech.
Co tedy žene šamana za drogou?

Dá se to bez nich? Ano. Sám za sebe nebudu tvrdit, že tuto metodu preferuji - ale pro pochopení důležitosti DROGY pro šamanistické kultury je zásadní si uvědomit, co je to KRIZE.

Krize Vás posunuje tehdy, když už vědomně nevíte kam dál, otevře Vám jiný pohled na Boha. Většinou se jedná o událost, která Vás zasáhne velmi silně na materiální rovině a posune Vás skokově dál.

Droga pro šamana není nic jiného, než vědomě vyvolaná krize. Stejně jako při nevědomé krizi je možnost selhání, bez které by ona zkouška neměla smysl.

Jak tedy vypadá drogový výlet šamana za krizí?

Šaman se rozhodne vzít drogu. Velmi často se jedná o informaci, která pochází z akáši, od jeho duchovního spojence, nebo si myslí, že pro daný problém potřebuje ještě další vnější pomoc.

První co by měl udělat je ověřit informaci a zjistit si víc o důvodu, proč.

Poté následuje konkrétní domlouvání s duchem drogy o dávce, způsobu přípravy - které je velmi ovlivněno lokální tradicí (ajahuasca je dostupná v Jižní Americe - lysohlávky jsou zase u nás). Protože se jedná o vyvolání individuální krize - dávky jsou vždy individuální. Dalším faktorem jsou obsahy aktivních látek v každé jednotlivé rostlině. Nebudu se bavit o impregnaci dávky, která je většinou samozřejmostí, kterou si šaman ani neuvědomuje.

Samotná krize má velmi často podobu tripu - výletu který Vás vezme někam, kde jste předtím nebyli. Otevře Vám zavřené dveře a posune Vás svým průběhem někam dál. Nebo někoho, pro koho jste drogu připravovali.

Důležitý není průběh vlastní krize, kdy člověk vidí často věci, které nechtěl. Pere se svými démony. Komunikuje s Bohem. Nebo jenom pořádá závody v detoxikaci organismu.

Pro tuto úvahu je důležité, co mají tyto jevy společného.

Důležité je uvědomit si, že používání vnějších sil na duchovní růst tu bylo, je a bude. Je to metoda velmi stará, která má svá rizika - jako každá jiná metoda duchovního růstu, která není zvládnutá.

Tato část článku nemá za cíl snažit se Vás přesvědčit, že kouření trávy Vám pomůže v duchovním růstu. Může a nemusí.

Snažím se Vám přiblížit proč existují velmi mocní šamani, třeba v Jižní Americe, kteří jdou cestou k jednotě s Bohem a braní látek, které bychom mi nazvali drogou, je posunuje dál.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 29 dub 2013, 12:40

Dovolím si malé technické zpřesnění. Metodu šamanismu nechci nijak znevažovat, jen přidávám svůj názor.

Pokud je řeč o drogách, bavme se pouze o těch čistě přírodních.

Rostliny dokáži změnit vědomí člověka a dostat ho do své říše, tzn. do astrálu rostlinné říše, nikam dál, nikam výš. Nejde to. Tak jako s autem nebude létat, rostliny Vás dál, než sahají jejich vlastní energie nedostanou. Z pohledu energetické úrovně je to pro člověka krok zpět, níže.
Považovat astrál rostlin za akášu je nesmysl.

Šamanský světonázor defacto kopíruje vědomí říše rostlin, zvířat a Země atd., pro člověka je to opět jisté omezení, byť samozřejmě někdy toto poznání na své cestě magik potřebuje.

Rostliny lidem nepomáhají z čisté lásky, mají své zájmy. Člověk jako vyšší bytost má pro ně zajímavé energie a jejich cílem je "přiživit" se. Bohové říše rostlin na sebe rádi berou podobu lidských bohů (s ohledem na kulturně historický kontext daného člověka) a snaží se u sebe člověka podržet co nejdéle.
Je to jako s hypotékou - chceš bydlet, hned a nemáš peníze? My ti to umožníme, ale budeš splácet celý život. Rostliny nabídnou vhled do astrálu za Vaši vlastní energii. Splácet budete několik inkarnací :)
Vzpomeňte na zásady komunikace s živlovými bytostmi - salamandry, vílami atd. Člověk nesmí promluvit první a musí demonstrovat svojí nadvládu. Použitím drogy se na kolenou plížíte do říše rostlin s prosbou o "poznání". Rostlina se zachová jako každý správný drogový dealer :twisted:
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Ondra » 29 dub 2013, 20:50

Honza píše:...


díky , myslím, že máš celkem jasno a to se v tomto směru cenní. Nakousl jsi dost horké téma, ke kterému se ti bude vyjadřovat mnoho lidí, kteří jsou naprosto mimo a to jen proto, že nemají potřebnou praktickou zkušenost, nebo jen částečnou a z toho dělají závěry. Už jsem zde v jiném tématu snažil "něco" podobného naznačit a vím, že to nemá moc smysl.


dar píše:...


Tvé upřesnění mi nesedí a to z důvodu, že Vědomí je jen jedno. Mimo jiné zkus si zajít do přírody a sám uznáš, že všude přítomnou přirozeností je mnohem blíže k "Pravdě" , než ty sám samotný. To je právě ten největší lidský omyl se vyčleňovat z přírody, akorát to člověka odtrhuje od zdroje.
Vlastně nesouhlasím s ničím co jsi napsal a nejvíce s posledním odstavcem, cítím z něho strach. Máš k tomu prosím tě nějaké tvé praktické vysvětlení - zkušenost ? AYA, DMT ?

Uživatelský avatar
Andrea
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 195
Registrován: 13 úno 2013, 17:05
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 10×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Andrea » 29 dub 2013, 21:36

Téma Ayahuascy je pěkně popsané v knize Hany Andronikové - Nebe nemá dno. Kdo nechce číst celou knihu, tomu doporučuji shlédnout alespoň její 13.komnatu na youtube.
Dost dokumentů na toto téme je i zde: http://www.goscha.cz/videa/santo-daime- ... a-indiani/

A jedna negativní zkušenost: http://www.brazda-s.cz/-saman (je to v tom odstavci o ayahuasce Tady musím dát jednu připomínku.)

Omlouvám se, že takto lezu Honzovi do tématu, ale už jsem to sem sama chtěla někdy postnout - tu negativní zkušenost s aya., podle toho popisu mi to totiž přijde, jako když se na toho pána nalepily mořské panny, o kterých už tady byla řeč v jiných tématech.

Jinak díky za tohle téma, jsem zvědavá na další příspěvky!

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 29 dub 2013, 22:04

Ondra píše:...


Mluví za mne jen praktická zkušenost.

Říci, že vědomí je jen jedno může říci člověk, který splynul s Bohem. Nechci nikomu na fóru škodit, ale desítky takových zde nebudou.
Ano, z tvého teoretického pohledu je Vědomí jedno, ale má různé kvality a vibrace.
Krom toho, že žijeme na zemi žijeme v celém vesmíru, Brána je o poznávání země, Evokace je více o bytostech a géniích z jiných planet.
Člověk jako jediná bytost sahá vibračně od hmoty až k Bohu, jako jediná bytost v sobě dokáže vyrovnat všechny živly.
To co říkám jak v tomto, tak minulém příspěvku člověka z přírody nijak nevyčleňuje.

Zdá se, že jsi do mého příspěvku projektoval některé své nezpracované strachy.
Zkus se na můj poslední odstavec duše rostlin zeptat. :idea:
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Ondra » 29 dub 2013, 22:56

No vidiš z mého praktického pohledu, z osobní zkušenosti mohu z čistého srdce řict, že vědomí je jen Jedno. Týká se to konkrétně Dmt, ve vyšší dávce. Pokud si nalezneš nějaké informace ohledně zmíněného, tak zjistíš, že Dmt obsahuje téměř vše. V Ayahuasce je Dmt "nosným bodem", ostatní přidané rostliny, jsou jen na podporu léčebných účinků.
Řekl bych , že i marihuana - THC ovlivňuje podobným způsobem vědomí, jen né v takové čistotě, jako Dmt. Rozdíl je tedy v té čistotě pozměňující vědomí.
Nutné je též připomenout, že je skoro nemožné aplikovat magické koncepty na prožitky spojené se zmíněným a to proto, že tyto vhledy jsou umožněny právě a pouze tím, že dochazí k zboření těchto konceptů, tedy ke skutečné smrti ega. Kdo nezažil, těžko pochopí.

Máš prosím něco konkrétního k tomu poslednímu odstavci ? Nic takového jsem nezažil. Věřím ale, že když se nepřistupuje s patřičnou svátostí, tak tomu tak může být. Jenže to jsou většinou jedinci, co hledají jen pocit omámení, zkrátke nutkání se něčim sjet...

Prostě tomu nějak nerozumim, píšeš o lidské nadřazenosti, přitom máš strach z nějakého záměru rostlin :)

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 29 dub 2013, 23:32

Ale no tak.. píšu, že člověk jako jediná bytost má všechny spektra energie (nebo chcete-li, vibrace), slovo nadřazenost sis k tomu přidal. Stejně jako sis k mému poslednímu odstavci sám přidal slovo strach. Píšu pouze o tom, že to člověka může několik inkarnací omezovat. Nic více, nic méně.

Ověř vlastní zkušeností, nic lepšího ti k tomu neřeknu. A raději se ptej opakovaně.

EDIT: Měl jsem na mysli trvalé splynutí s Bohem, ne dočasné opojení pod vlivem.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Ondra » 30 dub 2013, 07:08

Už nemám potřebu se ptát, experimentval jsem dost.

Nesouhlasím s tebou a to už jen proto, že mnoho rostlin má blahodárné účinky, dokaží léčit.

Jediné v čem se shodnem je, že čłověk je kompletním mikrokosmem.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Arex » 30 dub 2013, 09:14

dar píše:Rostliny dokáži změnit vědomí člověka a dostat ho do své říše, tzn. do astrálu rostlinné říše, nikam dál, nikam výš. Nejde to.


Napsal jsi hezký příspěvek, se kterým souhlasím. Jen pozor na to, na jakou úroveň mohou rostliny člověka dovést. Rostliny byly přeci, tak jako vše ostatní, stvořeny, takže druhům a rodům rostlin, které tvoří obdobu filosofických pojmů, jsou nadřazeny ideje jednotlivých druhů. A idea jako taková je přeci na samotné hranici stvořeného světa a světa nestvořeného - takže je ESOTERNÍ.

Mentál - idea - idea rostlinného druhu - extáze či poznání
Astrál - pojem - rostlinný druh - trip
Hmota - vjem - rostlina - hmotný užitek

Protože to tak je, používá tradice Západu tzv. signatury rostliny; síla každé rostliny je prozkoumána a podle logického klíče je přiřazena k jí nadřazené ideji, označené planetární značkou. Tak například pelyněk pravý má signaturu Mars a Venuše.

A opět: kdyby to tak nebylo, nebyla by možná hermetická léčba rostlinami (která probíhá právě na základě signatur) ani použití rostlin v magické evokaci.

;) Abych se vrátil obloukem k původnímu tématu: problém je pouze s užíváním rostlin jako narkotických průvodců "kamsi". Tradiční literatura o magických rostlinách vždy uvádí, že skutečný účinek rostliny (tedy její ideovost) se projeví až u člověka, který dosáhl rovnováhy živlů. Pak je taková praxe kupodivu připuštěna. (Reko: Magische Gifte, Kabelák: Herbář hermetikův)

Pak ovšem na člověka extaticky působí všechny rostliny, nejen ty jedůvky. A pak také člověk na základě předchozí analýzy rostliny (na Západě: signatury) ví, KAM ho rostlina vede. Ono "kamsi", nepoznatelný cíl vize, odpadá.

Za psychotropní tripy naší současnosti tedy nemohou rostliny, ale neukáznění praktikové, kteří chtějí "přelézat zeď" například tak, že polezou po rostlinách, místo aby pracovali na živlové rovnováze, bez které to stejně nemá smysl.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Arex » 30 dub 2013, 09:27

Dar: Uvědomil jsem si, že bych měl předchozí příspěvek upřesnit tím, že rozliším extázi či poznávací proces, který umožní rostlina, od obyčejného tripu.

Tak například Ayahuasca (botanicky Banisteria caapi).

Jak vypadá trip, to je jasné.

Popis tradičního (poznávacího) užití:
"Hermetické lékařství: Neužívá se jako lék, nýbrž jako magický, diagnostický a ordinační prostředek v praxi hermetického lékaře. Lékař určí neomylně diagnózu choroby spolu s patřičným ošetřením a volbou správného léku již na cestě k pacientovi, aniž by pacienta dříve viděl. Lékaři to sdělují magické útvary, které k němu na cestě k nemocnému promlouvají." ...
Psychické podmínky použití: Znalost živlové magie, protože jinak působí jen příšerné sny."

František Kabelák: Dvacet dva nejdůležitějších magických rostlin světa. Otištěno jako součást knihy Herbář hermetikův.

Protože poslední dobou se se šamany otevřel pytel, a mám dost známých, kteří s nimi chodí, pokusil jsem se vyptávat na to vyšší, poznávací použití. Některým se rozzářili oči a říkali: "Já ne, ale můj učitel, ano, tohle dělal." A někteří říkali, že nic takového není.

;) Dnešní evropané ve svém celku bohužel nestojí o poznání, ale o halucinaci. Tak jim bude dána.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 07 kvě 2013, 17:59

Ondro a Honzo vase poznani se mnou rezonuje.
Uz jsem to sem jednou napsal, ale napsal jsem take, ze nekdo napsal blabol a za slovo blabol jsem dostal na tyden ban.
Vase pochvala za clanky se tak k vam nedostala.
Tak se radeji zdrzim dalsiho komentare.

Snad jen.... jake mam pouzivat synonymum ke slovu blabol, abych vyjadril, ze je to vse absolutni hovadina a ze docist takovy clanek je dobre jen pro pouceni kudy ne? Hlavne aby to bylo slusne slovo a nikoho nejak osobne neranilo. Vzdyt tu nejsou jen silne osobnosti, ktere se se slovem blabol dokazi vyrovnat.
Snad se tomu zasmejete. :-)

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod marvin » 07 kvě 2013, 18:08

Tys na to dost cekal co, abys to sem mohl napsat ze? Ale je videt ze mas vytrvalost a stale potrebu komentovat a ventilovat sve myslenky. Tak tedy: abych te znovu neodstrihnul - vysvetlis nam vsem hloupym a neznalym: proc je to takova "hovadina" ? Chapu ze pro Tebe jako osviceneho muze zo musi byt jasne, tak se s nami prosim rozdel o sve moudro!

Me se treba Honzuv vyklad libi a nemam s nim problem.

Co se tyce bananu - veril jsem ze si ctes pravidla - pokud ne, tak tedy ucin alespon nyni. Myslim ze Ti budem vsichni zavazani.
V hluboke ucte,
marvin
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 07 kvě 2013, 18:35

marvin píše:Tys na to dost cekal co, abys to sem mohl napsat ze? Ale je videt ze mas vytrvalost a stale potrebu komentovat a ventilovat sve myslenky. Tak tedy: abych te znovu neodstrihnul - vysvetlis nam vsem hloupym a neznalym: proc je to takova "hovadina" ? Chapu ze pro Tebe jako osviceneho muze zo musi byt jasne, tak se s nami prosim rozdel o sve moudro!

Me se treba Honzuv vyklad libi a nemam s nim problem.

Co se tyce bananu - veril jsem ze si ctes pravidla - pokud ne, tak tedy ucin alespon nyni. Myslim ze Ti budem vsichni zavazani.
V hluboke ucte,
marvin

Honzuv vyklad i Ondruv komentar se mi take libi.
Vyjimecne okomentuji primo do textu co neni se mnou v souladu.
Jinak samozrejme ze jsem se pri psani pobavil ;-)

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 07 kvě 2013, 18:52

dar píše:Dovolím si malé technické zpřesnění. Metodu šamanismu nechci nijak znevažovat, jen přidávám svůj názor.

Pokud je řeč o drogách, bavme se pouze o těch čistě přírodních.
To je zvlastni v hermetismu delit na prirodni a jine.
V hermetismu je vse prirodni a zive a v samanismu take.
Drogy byly puvodne leky. Dnes je slovo zneuzito.


Rostliny dokáži změnit vědomí člověka a dostat ho do své říše, tzn. do astrálu rostlinné říše, nikam dál, nikam výš. Nejde to. Tak jako s autem nebude létat, rostliny Vás dál, než sahají jejich vlastní energie nedostanou. Z pohledu energetické úrovně je to pro člověka krok zpět, níže.
Považovat astrál rostlin za akášu je nesmysl. Ten ostavec je nesmysl. Chemicke latky v posvatnych bylinach jsou klice k nasim receptorum k otevreni sirsiho vnimani souvislosti a vtahuji nas do sveta, jehoz podoba je indivudualni odpovida setu a settingu mysli cestovatele.

Šamanský světonázor defacto kopíruje vědomí říše rostlin, zvířat a Země atd., pro člověka je to opět jisté omezení, byť samozřejmě někdy toto poznání na své cestě magik potřebuje.
Rostliny lidem nepomáhají z čisté lásky, mají své zájmy. Člověk jako vyšší bytost má pro ně zajímavé energie a jejich cílem je "přiživit" se. Bohové říše rostlin na sebe rádi berou podobu lidských bohů (s ohledem na kulturně historický kontext daného člověka) a snaží se u sebe člověka podržet co nejdéle.
Je to jako s hypotékou - chceš bydlet, hned a nemáš peníze? My ti to umožníme, ale budeš splácet celý život. Rostliny nabídnou vhled do astrálu za Vaši vlastní energii. Splácet budete několik inkarnací :)
Vzpomeňte na zásady komunikace s živlovými bytostmi - salamandry, vílami atd. Člověk nesmí promluvit první a musí demonstrovat svojí nadvládu. Použitím drogy se na kolenou plížíte do říše rostlin s prosbou o "poznání". Rostlina se zachová jako každý správný drogový dealer :twisted:
Rostliny jsou drogovi dealeri s vlastnimi zajmy?!?! Splacet budes nekolik inkarnaci?!?!Je to jako s hypotekou?

A jak to vidi ostatni?


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host