Hermetické knihy?

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Hermetické knihy?

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2013, 22:50

Milda píše:Ani jedna z knih co jsi cetl neni Hermeticka.


Právě jsem dospěl k celkem nutnému závěru, že si ze mě děláš legraci. :D A protože žert nemá být provázen dřinou, ale smíchem, nebudu dohledávat, jestli to, co říkám, lze najít i ve Stobaeovi nebo v Corpus Hermeticum.

Ale teď vážně: Jaké knihy uznáváš za hermetické?
Naposledy upravil(a) Arex dne 22 kvě 2013, 14:10, celkem upraveno 1 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Hermetické knihy?

Příspěvekod Milda » 22 kvě 2013, 10:48

Legraci jsem si nedelal.
Ty knihy vazne nejsou hermeticke.

Tve pozornosti doporucuji celou kniznici Logosu v nakladatelstvi Trigon.
Corpus Hermetikum tam patri take.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Hermetické knihy?

Příspěvekod Arex » 22 kvě 2013, 11:46

Milda píše:Legraci jsem si nedelal.
Ty knihy vazne nejsou hermeticke.

Tve pozornosti doporucuji celou kniznici Logosu v nakladatelstvi Trigon.
Corpus Hermetikum tam patri take.


To jsem rád, že mi doporučuješ Alchymickou knižnici Logosu, na jejíchž posledních svazcích jsem měl tu čest spolupracovat/pracovat jako odborný redaktor. :lol: Popravdě jsem čekal, co mi nabídneš za hermetické zjevení, ale tohle by mě bylo nenapadlo. Pozapomněl jsem, že náhoda mívá smysl pro humor. Teď jsem spokojený, že hlavní alchymický projekt D. Ž. Bora blahé paměti u Tebe nalezl příznivou odezvu.

V hodnocení dříve jmenovaných knih (Papus atd.) jsi subjektivní. Pokud je jejich obsah v souladu s hermetickými zákony, hermetické jsou, pokud ne, je zbytečné o tom mluvit. Ve vláknu Ego se sám odchyluješ od hermetických nauk v části o evoluci bytí. Možná bys neměl posuzovat ostatní, ale spíše pěstovat studium a dejme tomu i pokoru.

K ní se chodí individuálně, ale můžeš se třeba zařídit jako já. Ke vzbuzení vlastní pokory před studiem často používám motto z Lullova Apertoria, i když ve variantě, která se do Knižnice nakonec nedostala:

"Nemysli si, že za peníze
nalezeš Pravdu v této knize.
Nesmíš hned příliš mnoho chtít;
však Boha pros, by Ti dal pochopit.
K čemu Ti bude stručné psaní,
když v podrobném toneš v nepoznání?"

Na mne to funguje, zkus to také. :)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Milda » 22 kvě 2013, 19:03

Arex píše:
To jsem rád, že mi doporučuješ Alchymickou knižnici Logosu, na jejíchž posledních svazcích jsem měl tu čest spolupracovat/pracovat jako odborný redaktor. :lol: Popravdě jsem čekal, co mi nabídneš za hermetické zjevení, ale tohle by mě bylo nenapadlo. Pozapomněl jsem, že náhoda mívá smysl pro humor. Teď jsem spokojený, že hlavní alchymický projekt D. Ž. Bora blahé paměti u Tebe nalezl příznivou odezvu.

V hodnocení dříve jmenovaných knih (Papus atd.) jsi subjektivní. Pokud je jejich obsah v souladu s hermetickými zákony, hermetické jsou, pokud ne, je zbytečné o tom mluvit. Ve vláknu Ego se sám odchyluješ od hermetických nauk v části o evoluci bytí. Možná bys neměl posuzovat ostatní, ale spíše pěstovat studium a dejme tomu i pokoru.

K ní se chodí individuálně, ale můžeš se třeba zařídit jako já.


Diky za basnicku. Na me nefunguje. :-)

Z tvych prispevku bych nikdy neodhadl, ze bys byl odborny redaktor tohoto ojedineleho projektu.
Ted nevim, zda textum rozumis nebo rozumis.
Proc si nerozumime, kdyz oba rozumime stejnemu?

Kde presne se odchyluji od hermetickych nauk? V evoluci byti?
Vysvetli prosim.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Arex » 22 kvě 2013, 22:17

Z tvych prispevku bych nikdy neodhadl, ze bys byl odborny redaktor tohoto ojedineleho projektu.


Abych se nechlubil cizím peřím: Projekt Alchymické knižnice Logosu připravil (původně jako samizdatovou řadu Tresor hermetismu) D. Ž. Bor někdy začátkem 80. let. Poté, co se seznámil s dr. Jiřím Ryšánkem (kroměřížským), chtěl do ní zahrnout také jeho překlady, což se stalo až dávno po smrti pana doktora. Výběr textů a celá tématické koncepce řady je dílem D. Ž. Bora a když tím listuji, nepřestávám jeho koncepci obdivovat.

Protože jsem se s ním na sklonku jeho života měl možnost několik let znát, viděl jsem čas od času na jeho stole korektury této řady. Protože mě to téma velmi zajímalo, dlouze jsme o něm diskutovali, resp. dlouze jsem D. Ž. B. poslouchal. Když vyšel 6. svazek (Sendivogius), tak jsem trochu protestoval proti formě zvejněného překladu a proti barvě hřbetu. Nad 7. a 8. jsme spolu diskutovali, ukazoval mi v knihách některé věci, kterých bych si nevšiml. Protože fyzické síly D. Ž. Bora postupně slábly, snad od 9. svazku jsem na jeho pokyn dělal odborné korektury různého rozsahu. U svazků 10 a 11 mi dal D. Ž. Bor možnost promluvit i do do koncepce svazku, takže jsou tam texty, na které by se jinak nedostalo. Ale to jsou malé věci.

Co je to vše proti trojici D. Ž. Bor - dr. Jiří Ryšánek - dr. Ivo Purš, kteří jsou skutečnými otci této řady, znalci alchymie a kteří o ni mají hlavní zásluhu. Já, spolu s dalšími, považuji za čest, že jsem u toho vůbec mohl být.

Ted nevim, zda textum rozumis nebo rozumis.


O mě tu přeci nejde. Kámen mudrců jsem jako důkaz svého úplného pochopení tématu nevyrobil a bez něj je to vždycky nejisté.

Proc si nerozumime, kdyz oba rozumime stejnemu?


Třeba Ti teď budu nechtěně křivdit, ale přijde mi, jako bys se mnou závodil v pochopení textů, nebo prožití různých pochodů. A ctižádost je dostatečný důvod k neshodě, i kdybychom oba tvrdili to samé.

Konstatuji, že toto téma rozmělňujeme. Věci, v nichž se lišíme, jsem popsal už ve vláknu Ego. Proto bych tuto komunikační smršť ukončil a dal tu také místo druhým.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Milda » 22 kvě 2013, 23:09

Ja s tebou nesoutezim. lol
Odpovez na mou otazku, kde se s hermetismem rozchazim, jak jsi napsal??

Ziji jeste panove Purs a Rysanek?
Je mozne se s nimi setkat?

To je pekne tolik let s panem Z.
Byl on alchymista?
Rozumel tomu co vydaval?
O cem ti vypravel neco extra?

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Arex » 23 kvě 2013, 07:40

Milda píše:Odpovez na mou otazku, kde se s hermetismem rozchazim, jak jsi napsal??


Tady bych byl off topic, takže se podívej zpět do tématu Ego, příspěvek Arex z 21 kvě 2013, 13:41, ale i na ostatní. Link: http://frabato.cz/viewtopic.php?f=32&t=355&start=60

Když se to pokusím stručně shrnout - hermetikové na rozdíl od Tebe velmi zdůrazňují podíl vlastní práce na evolučním vývoji člověka. Od promýšlení textů až po fyzickou dřinu v laboratoři. Dokazovat Ti to ale nebudu, důkazy hledej sám - to je právě ta vlastní práce.

Milda píše:Ziji jeste panove Purs a Rysanek?
Je mozne se s nimi setkat?


Tato Tvá zvláštnost chápání evoluční cesty člověka způsobuje, že si neceníš práce druhých a považuješ ji za nicotnou. To Ti v životě dělá potíže. V příspěvku, na který reaguješ, Ti jasně píšu, že pan dr. Ryšánek zemřel dávno před vydáním Alchymické knižnice Logosu, ale Ty to v tom nedokážeš najít:

Arex píše:Poté, co se seznámil s dr. Jiřím Ryšánkem (kroměřížským), chtěl do ní zahrnout také jeho překlady, což se stalo až dávno po smrti pana doktora.


Takže Tě povzbuzuji: Vezmi mě na okamžik jako teoreticky rovnoprávného diskusního partnera a přečti ještě jednou naši diskusi. Třeba se Ti v ní podaří z tohoto úhlu pohledu najít nové informace.

Pan dr. Purš samozřejmě žije, ale pokud se skutečně zajímáš o alchymii, je mi divné, že to nevíš. Loni vydal ohromující monografii o alchymii v době JCM Rudolfa II. Mimochodem, tu knihu vřele doporučuji. Třeba by se Ti ho podařilo kontaktovat přes vydavatelství.
alchymie.jpg
alchymie.jpg (18.18 KiB) Zobrazeno 3559 x


To je pekne tolik let s panem Z. Byl on alchymista?

Ano.

Rozumel tomu co vydaval?

Ano. Sám jsi mi to doporučoval.

O cem ti vypravel neco extra?

Vyprávěl mi o tom, o čem tu vyprávím já Tobě: že bez práce nejsou koláče. A také mi říkal spoustu pěkných básniček, o kterých se bojím, že by na Tebe nefungovaly. Naše debaty o alchymii byly privátní, to na fórum pochopitelně nepatří.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Milda » 23 kvě 2013, 20:25

Arex
zadny prispevek ve 13.41 nevidim!!!!!!!
Nevyhybej se odpovez v cem se rozchazim s Hermem??????

To ze se rozchazim s tebou je zrejme.
Ty si hermetika predstavujes nejak a pak ho nemuzes poznat.
Myslim ze spise nemas co sdelit po letech rozhovoru nez ze by to bylo soukrome.

Ono to proste nekdy nepreskoci ;-)

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: Hermetické knihy?

Příspěvekod Arex » 23 kvě 2013, 21:12

Milda píše:Arex
zadny prispevek ve 13.41 nevidim!!!!!!!
Nevyhybej se odpovez v cem se rozchazim s Hermem??????


;) Mrzí mě, že Tě impulzivita žene natolik, že nedokážeš hledat ani vnější znaky textu. Ale to můžeme snadno vyřešit; posílám Ti přímý odkaz. Tam to je.
http://frabato.cz/viewtopic.php?p=7798#p7798

Milda píše:To ze se rozchazim s tebou je zrejme.
Ty si hermetika predstavujes nejak a pak ho nemuzes poznat.
Myslim ze spise nemas co sdelit po letech rozhovoru nez ze by to bylo soukrome.
Ono to proste nekdy nepreskoci ;-)


Naše diskuse je bohužel rozhovorem svobody na jedné straně, protože já na Tvůj text mohu reagovat jak chci, a nutnosti, protože Tebe při psaní žene pocitová reakce. Příliš často hodnotíš lidi a podléháš tak své vlastní osobnosti. Nyní momentálně mě. Proto jednáš nutně, musíš reagovat, nemáš svobodu jednání. Srovnáváš lidi se s tím, co se domníváš o sobě a soutěžíš s nimi. A aby to bylo nenápadné, píšeš:

Milda píše:Ja s tebou nesoutezim. lol
(viewtopic.php?p=7850#p7850)

:D Využívám Tvé impulzivní reakce, kterou považuji za slabost, abych Ti zopakoval, co jsem už říkal: téma hermetických knih jsme vyčerpali a proto dám v tomto vláknu prostor jiným. Dále na to reagovat nebudu, kdo by to po nás četl... Takže se raději vrátíme ke klasikovi:

"Při sebekontrole svých chyb, zvyků, vášní, pudů a ostatních nepěkných povahových vlastností buďte nesmlouvaví, neúprosní a tvrdí. Nezkrášlujte žádnou ze svých chyb a nedostatků. Meditujte sami o sobě, vmyslete se nazpět do různých situací své minulosti, jak jste se tu či onde zachovali a jakých chyb jste se za daných okolností dopustili. Všechny své slabosti, zabíhající do nejjemnějších odstínů, si poctivě zapište. Kdyby jich bylo sebevíce, nevadí. Žádnou z nich nesmíte sami sobě utajit a žádná Vám nesmí zůstat neodhalena. ...

Tato sebeanalýza je jednou z nejdůležitějších magických průpravných prací. Mnoho okultních soustav ji zanedbává a proto jsou jejich úspěchy také zcela nepatrné. Tato duševní průprava je styčným bodem magické rovnováhy, bez níž pravidelný vzestup ve vývinu není myslitelný."

František Bardon: Brána k opravdovému zasvěcení, 1. stupeň.

Kolik píšeš vykřičníků a otazníků, tolik sis postavil překážek do cesty v evolučnímu pochodu, jak ho chápe hermetismus. Buď statečný a odstraň je. ;)

Nahraď silná slova silnými činy.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host