manipulace v esoterice?

Moderátoři: Cagliostro, Anubis

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

manipulace v esoterice?

Příspěvekod Saila » 08 srp 2013, 10:03

takze myslite ze vetsina tech v posledni doba tak proklamovanych veci v esoterickych kruzich je jenom manipulace?
All izz well :-)

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod marvin » 08 srp 2013, 10:09

Co mas presne na mysli?
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod Pete » 08 srp 2013, 19:12

Saila píše:takze myslite ze vetsina tech v posledni doba tak proklamovanych veci v esoterickych kruzich je jenom manipulace?

Nevím přesne jak to myslis, ale myslim si, ze vetsina esoterickych kurzu (hlavne Reiki) jsou manipulace.. manipulace s mysli a energii (a penezy :D ) pokud te kdejaky reikista ktery byl zasvecen behem par tydnu, muze napojit na svou energii a vysavat te.. samozrejme to beru tak ze na ten kurz pujde spise Novacek, ktery nepozna ze ho vysava - pozna to az potom ze je ospaly, nemocny atd

Proste kdo zna celou pravdu, tak dodrzuje mlceni, kdo zna cast pravdy (jako ja) muze ucit ostatni - ale nikdy nebude dokonaly ucitel, protoze dokonali ucitele maji bud jen par zaku, nebo dodrzuji 100%tne mlceni

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: EGO

Příspěvekod Saila » 08 srp 2013, 22:45

Marvin: treba to sileny halo kolem roku 2012 a dalsi podobny veci...

Pete: ja mela treba reiki jednicku jsem rada protoze me to posunulo dal, i kdyz podle tvych slov by nemelo:-D pak jsem se rozhodla ze to uz nepotrebuju zrekapitulovala jsem co mi to dalo a zrusila si to, i kdyz je vseobecne znamy ze to nejde :lol: co se tyce toho vysavani tak jsem nic takovyho necitila.
All izz well :-)

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: EGO

Příspěvekod Ondra » 09 srp 2013, 08:50

Sailo, co ti to tedy dalo a jak jsi to zrušila ?

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 09 srp 2013, 10:48

Pete píše:manipulace s mysli a energii (a penezy :D ) pokud te kdejaky reikista ktery byl zasvecen behem par tydnu, muze napojit na svou energii a vysavat te


Pete, to že se něco zkomercionalizuje, neříká, že původní myšlenka nebo učení je špatné. Nakonec sám si volíš, za co zaplatíš a za co ne. I dnes jsou lidé, kteří nepředávají za peníze.

Reiki (rei-ki) je učení o chi. Tedy o práně, energii, která je všude kolem a i v nás.
S chi můžeš pracovat i bez nějakých učení, pokud víš jak. Otázkou pak je, jak moc účinné to je a jak vysokou vibraci předáváš / umíš předat nebo jaké napojení máš.
Nakonec návody na práci s pránou jsou i v BZOK a je tam vysvětleno, jak s tím zacházet a co nedělat.
Možná právě proto někoho napadlo vytvořit reiki, aby to bylo lidem více dostupné. V dřívějších dobách asi bylo víc přirozené vnímat životní energii, živlové tělo.

Nechápu, proč by Ti někdo měl vysávat energii, když je jí všude kolem dost.
Co se týká vysávání energie přímo reiki - nic takového jsem u reiki nepozoroval.
Pokud někdo má takovou zkušenost, pak to bude zřejmě o osobní vazbě s tím, kdo Ti to předal.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Helena » 09 srp 2013, 11:50

Musím říci, že já mám s reiki jednu velmi pozitivní zkušenost. Sama jsem se tomu nikdy nevěnovala, ale před více lety jsem měla jakýsi menší nález v břišní dutině, dva doktoři se neshodli, zda je to zhoubné či nikoliv a čekalo se, co tomu za týden řekne primář (který měl zrovna dovolenou). Mezitím jsem byla u kamarádky, která měla dva stupně reiki a ona mi nabídla, "že se mnou něco udělá". Příliš jsem tomu nevěřila, nicméně kontrolní ultrazvuk už tu věc vůbec nenašel, prostě to zmizelo :-)
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
beo
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 615
Registrován: 09 led 2013, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 20×
Obdrženo poděkování: 54×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod beo » 09 srp 2013, 12:05

Souhlasím s Ankhurem. Rozumím, že reiki je v poslední době dosti zprofanované, ale to je dáno především tím, že spousta lidi udělá reiki 1 a 2 a cítí se být mistry, a tak to také prezentují. Také záleží ke komu chodíš na reiki, zaslechl jsem něco i o zasvěcování po telefonu. Já osobně mám s reiki skvělou zkušenost, dost mi to dalo, ale také výcvik byl dosti intenzivní. Rozhodně jsem nezaznamenal, že bych byl nějak vysáván, naopak jsem se cítil vždy mnohem lépe a i pokrok byl patrný. Já si navíc zažil reiki, které nebylo prosto dalších vlivů, tedy naprosto běžně bylo propojeno s oshovkama, což byla skvělá kombinace.

Obrana proti manipulaci je snadná, nevázat se trvale na žádné uskupení, učení a směr, pokrok je vždy individuální a vesmír ti přivádí do cesty právě to, co nejvíce potřebuješ s ohledem na tvůj aktuální duchovní vývoj. Prošel jsem si ledasčím a vnímal jsem to vždy jako něco pozitivního co dělám pro sebe. Např. teď chodím na cvičení Falun Gong, ti lidé mají i politickou orientaci, která odsuzuje čínský režim. Ačkoliv mohu s tou záležitostí sympatizovat, nebudu ji nejspíš propagovat a účastnit se manifestací, protože můj záměr je jiný - něco pro "sebe" udělat. Až pocit, že mi to něco dává pomine, tak půjdu zase dál. Rozhodně se chci vyhnout lpění na jednom systému, jak např. jedna kamarádka "diamantová" budhistka, která tu svou cestu prostě nepřesáhne, a odmítá cokoliv co do jejího systému nezapadá. Nic proti diamantové stezce, také jsem se tam na nějaký ten měsíc zastavil.
"Duchu Boží, dej nám sílu růst, tak jako strom, Tvojí mocí v dobrém růst, své dary daruj nám...."

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

diamantova cesta kamaradky

Příspěvekod marvin » 09 srp 2013, 13:38

Srry za offtopic - ale cesta kamaradky - ten diamantovy buddhismus pro ni muze byt dobry. davat ji smysl - a byt jeji cestou. To ze se rozhodla jit jenom 100% tudy a nebrat vse z okoli, nemusi byt pro ni zle rozhodnuti. Jenom to neni tvuj pripad : )
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Helena » 09 srp 2013, 13:49

jedna cesta může být dobrá, pokud to člověk nebere dogmaticky (jako že jeho cesta je jediná správná), protož esměšování různých metodik může někdy i škodit...na druhou stranu zkusit si víc různých věcí není vůbec špatné, pokud se pak praktikují věci kompatibilní...např. jóga, kteru dělám já, je kompatibilní s leckterým duchovním směrem nebo náboženstvím, ale nekombinovala bych to s různými jinými systémy fyzických cvičení
těžko lze kombinovat také směry, které říkají něco jiného, jako nám třeba Arex vykládal (pokud jsem to pochopila správně), že v hermetismu by si člověk neměl sám ukládat žádná cvičení., meditace...jinde je ale běžné, že někdo zkouší meditaci, o které si někde přečetl, že v knihách (včetně vysoce důvěryhodných autorů) jsou návody na meditace
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Arex » 09 srp 2013, 14:07

Alicia: ;) Dovol, abych to upřesnil. Člověk by si neměl sám ukládat technická cvičení, jejichž účinek nezná a nedovede odhadnout - alespoň ne do té doby, kdy nepřetržitě zažívá klid a radost. Naopak se doporučuje modlitba, meditace, bdělá pozornost a extenzivní koncentrace, protože urychlují uklidnění nitra.

Samozřejmě tu zbývá "privilegovaná skupina" lidí, kteří se pro cestu technických cvičení hodí. Ti pak většinou najdou učitele, který věci rozumí a je oprávněn jim cvičení uložit. - To ale nemění základní situaci. A pokud někdo má privilegium, měl by vědět, že se týká jeho samotného a ne celičkého lidstva.

;) Mám na to celkem střízlivý názor: když se začnu učit cizí jazyk, nebudu se v něm snažit číst knihy, které jsou nad moji úroveň. Jednak jim nebudu rozumět, jednak se naštvu, jednak je to ztráta času. Žádnou jinou zákonitost v tom nevidím.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod Helena » 09 srp 2013, 14:40

aha, tak to já jsem to původně pochopila tak, že ani meditovat by se nemělo, pokud člověk nemá osobního učitele - což je problém, často se učitel objeví, až když je člověk na určité úrovni, a na tu je potřeba se nějak dostat

prosím tě, co přesně je "extenzivní koncentrace"?
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: manipulace v esoterice?

Příspěvekod marvin » 10 srp 2013, 21:39

prosím tě, co přesně je "extenzivní koncentrace"?


Odpoved zde

viewtopic.php?f=8&t=927
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.


Zpět na “Archiv, neaktivní témata..”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti