Talismany, amulety, drahokamy...

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Saila » 30 pro 2013, 19:31

Barez píše:
V Egyptské "tantře" je sexuální energie vedena páteří vzhůru a dále je vymrštěna v oblasti srdce ven z těla, kdy se po oblouku ankhové smyčky vrací zpět do těla v přední částí hrudi a tak je zachována a využita, místo pustého vypustění ať již nahoru, či dolů.


ankh také vypadá jako obratel při pohledu zeshora...
All izz well :-)

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Cagliostro » 30 pro 2013, 20:40

Barez píše:V knížce Prastaré tajemství květu života, kterou vřele doporučuji pro studium (nejen) posvátné geometrie, jsem nalezl toto vysvětlení významu Ankhu.


Výjimečně poruším svou mlčenlivost. Jen stroze: tohle nemá se skutečným Ankhem co společného. Ta odpověď není tak složitá a zmiňuje jí i Bardon. Že je i nadále Crux-ansata spojován se sexuální magií není zrovna na místě.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Milda » 02 led 2014, 13:00

Cagliostro píše:Jen stroze: tohle nemá se skutečným Ankhem co společného. Ta odpověď není tak složitá a zmiňuje jí i Bardon. Že je i nadále Crux-ansata spojován se sexuální magií není zrovna na místě.

Tak co tedy Ankh vyjadruje?
Pouc nas. Aledpon me. ;-) Diky

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Cagliostro » 02 led 2014, 13:44

Napřed citát Petra Kohouta, protože je symbolikou tamějšího tématu:
"Egyptský hieroglyf Ankh, symbol života, crux ansata, kterou vkládala mythologie tohoto národa do rukou Isidy, bohyně lásky, udržel se v hermetické hieroglyfice až do dneška, jakožto symbol nebo značka Venuše. Jeho původním tvarovým motivem byl obraz člověka s rozpjatýma rukama. A o pět tisíc let později píše tentýž znak celým svým tělem na kříži nový prorok, aby svou krví, svým utrpením a svojí bolestí dal světu věčnou útěchu v nové víře"

Zkoušel jsi Mildo někdy experimentovat s Isidiným křížem? Potom odpovím.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Arborius » 04 led 2014, 10:44

Zdravím, pokud mohu tady je takové tradiční dělení ;-)) možná pak bude pochopení co je co...

Vybírám z jednoho textu:

"Thaumaturgii čili léčbu sympatetickou a magickou. (působení na duši)

Tato léčba užívá hmotných substancí coby „nosičů“ a kondenzátorů astrální vitální síly. Která ovlivňují operatérovu vůli a vitalitu. Patří sem.

Léčení skrze barvy.

Léčení vibracemi a tóny – hudbou. Zpěv manter a modliteb. Zaříkávání nemocí.

Patří sem také léčení vonnými bylinami, pryskyřicemi (pálení kadidla například léčí nemoci srdce, cév a emociální nestability). Které má za úkol změnit (převybrovat) a ovlivnit vzduch a astrální prostor. Také aromaterapie všeho druhu.

A konečně také, nošení magicky posvěcených a předmětů, talismany a pantakly a amulety. V naší moderní době „magického mixu všeho se vším“ se nerozlišuje zásadní rozdíl mezi amuletem a talismanem.

1) Ochrana amulety. (nižší stupeň síly)
Slovo amulet vzniklo patrně od arabského kořene slova „hamálet“ (hamala tj. nosit) latinizovaný tvar je „amuletum“. V arabštině znamená kameny, tabulky – znaky popsané formulemi a určené k zavěšování na krk. Amulety tedy mají a vždy měli ochranou moc.

Amulet je prázdný náboj, jenž indukuje opačnou sílu v tom případě, že se objeví nežádoucí vliv. A tak chrání svého nositele. Funguje tedy na základě vlastní sympatie tj. polarity jednotlivých bylin, kamenů a jiných přírodnin. Tedy nošení určitých kamenů a bylin se signaturou – silou Venuše (smaragd, zelený beryl, nefrit, jadeit, malachit), zesílí vitalitu – sílu orgánů pod správou planety Venuše (ledviny, močové cesty). A tak jim zaručí „větší – silnější „ ochranu.
Amulet lze tedy koupit v „běžném krámě“ jako prázdný obal. Talisman už ne, neb ten se vyrábí magickou (náboženskou) cestou. A není tedy jedno kdo a jak ho „světí“. Jeho výroba je dána vždy účelem – cílem a stavem daného pacienta.

2) Léčba talismany.(vyšší stupeň síly)
Talisman je latinizovaný tvar arabského slova „tilasm“ což znamená posvěcení (vírou). Jde tedy o magicky vyrobený nebo přírodně vzniklý posvěcený předmět. Talismany jsou předměty s polaritou nabitými silami. Za jistým konkrétním účelem.

3) Léčba Pantakly.(nejvyšší stupeň síly)
Pantakl je magický obrazec vyrytý do kovu nebo nakreslený na pergamen. Využívá se při výrobě ceremoniální magie. Poutá síly, s nimiž se dále pak operuje nebo léčí. Funguje jako recepce a emise „blahodárných astrálních sil“ a zároveň jako izolace – ochrana proti „ negativním astrálním silám“. Původ jména je asi řecký „pan“, „pantos“ je vše a „kléos“ znamená dobrý čin.
Sestavuje se ze jmen (písmen, různé magické abecedy) formulí a charakterů dobrých andělských sil nebo jiných inteligencí atd. Zhotovuje se do pergamenu nebo kovu, nosí se na těle v speciálním obalu. Typickým představitelem literatury s pantakly jsou různé druhy Clavicule Salamonis."

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Cagliostro » 04 led 2014, 23:40

Co tedy symbolizuje Ankh? V poměrně dávné minulosti měl veliký význam (hlavně v Egyptě), nicméně byl znám o celém světě. U některých národů byl znám jenom jako T, tedy vyrovnané ramena Ankhe a vypuštěná horní smyčka, která je však zásadní. Tato symbolika byla později opět převzata katolíky a to je již kříž klasický, který má být symbolem smrti. Jedna perlička - na hřbitovech je plno křížů, lidová tradice přisuzovala ochranou moc kříže např. před upíry. A Ebenova Kytice je toho jasným dokladem. To jen malinká odbočka, protože katolická církev nepočítá s energetickými upíry (jak se s nimi vypořádat - vyz Bardon) a nemůže tudíž, stejně jako lidová tradice (můry) počítat s pomocí proti těmto energiím s křížem "Krista".
Ankh je mnohem starší než Egypt, pravděpodobně byl do Egypta přivezen z Atlantys. Na mnoha místech v Egyptě můžete vidět Ankh, od egyptských hrobek (včetně Tutanchamonova), tak na obrázcích Bohů starého Egypta. A nejen u Onského devatera. Dnes je prodáván jako symbol štěstí a dokonce jsem viděl i prodej Ankhe před ochranou zlých duchů a bohů (Dokonce i Sutecha!!, který ho sám nosí!).
A konečně: O tantře a jejím vlivu, že nepochází ze Sexuální magie (tuším je cosi takového naznačeno jako protiargument v diskuzi chatu, který odmítám již otevírat) je samostatná kapitola. Je to tenkej led a je to spjato.
Skrz Ankh původní egyptští mágové, velekněží léčili (používali jej jako "zesilovač"), byl používán ve zvláštních rituálech, které není zde třeba snad rozepisovat (ostatně o Egyptu brzy uslyšíte doufám sami přímo od Bardona, pokud se to kolegům tady podaří), neb je to nad rámec tohoto fóra a já se obávám, že to nemohu přesně formulovat, mám-li zůstat vědecký. O osobních pokusech nebudu hovořit.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Ankhur » 05 led 2014, 12:40

ANCH - v Egypt. hieroglyfech význam: žíti, symbol života (opak významu být mrtev).
Např. i ve jméně Tutanchamon = TUT - ANCH - AMON (složenina slov: žijící podoba Amona)

Otázkou je, co znamená "žití" a "nebýt mrtev".

Anch jako tvrarový zářič
Samotný symbol se udává jako mocný tvarový zářič.
Obecně řečeno - vyzařují hroty, kulová část (kapka) hromadí/transformuje/řídí.

---
Přikládám tento text, který čerpá z několika textů, viz. zdrojová url. Posuďte sami zajímavost informací...

Ankh
Atum, tvůrce sebe sama tvoří ze sebe sama a dává vzniknout prvnímu páru, Šof a Tefnut (povětří a vlhkosti), který pak plodí nový pár, Geba (zemi) a Nut (nebesa). Naproti tomu memfidská teologie vychází z boha Ptaha, který stvořil svět prostřednictvím svého srdce, které obsahuje poznání tvořivosti („sia") a vyslovením nechal povstat elementy vesmíru (vyslovení „hu"). Za vnějším obrazem takto pojaté geneze se ovšem skrývají okultní kosmogonické prvky, které lze předběžně identifikovat jako lásku a tvůrčí slovo. Socha boha Ptaha z chrámu v Karnaku (dnes v turinském museu) drží v každé ruce smyčkový kříž („anch") a k tělu tiskne pověstný sloup „djed"; jeho ženským protějškem je „lví bohyně" Sachmet. „Djed", považovaný za prehistorický fetiš, má patrně svůj původ právě v Memfidě, kde byl považován za symbol Osirida. Velmi připomíná strukturu „čaker", okultních center lidského těla indického esoterismu. „Anch" („crux ansata", kříž se smyčkou) je symbolem života, resp. nadpřirozené síly. Kolem r. 700 př. n. 1. přišel do Memfidy etiopský král Šabako a byl mu zde ukázán „memfidský kámen", který zde byl celá staletí uchováván jako chrámový poklad. Šabako nechal zbytky textu přenést na granitovou desku. Podle H. Stobera (1987) tento text dokazuje, že staroegyptská teologie je původně monoteistická a že tedy Ptah reprezentuje jednotný prvopočátek stvoření, ale současně jeho polarizaci na „lásku" a „slovo". To jsou současně dvě stránky „Ka", plodivé životní síly, která je u lidského jedince spojována s jeho smrtí, chápané jako „jít ke svému Ka". Ve starém Egyptě je ovšem představa smrti zcela specifická, je to vlastně cesta k „vyššímu životu", která je v iniciačních aktech také chápána jako symbolická „smrt" (výrazně např. u svobodných zadnářů) a jíž byli podrobováni adepti zasvěcení ve starém Egyptě. Strober uvádí, že v tomto, nejméně pět tisíc let starém dokumente (memfidské desce) nacházíme spojení božského srdce a jazyka s „Ka v těle pozemských lidí". To poukazuje na další základní ideu esoterních systémů, totiž na to, že v člověku je přítomna božská tvůrčí síla, která má být probuzena, aby vedla člověka k nesmrtelnosti. Za klíčový lze pak považovat nápis: „Ka je srdce Ptahovo", či jiný: „Ka je Ptah". Šabakův text je považován za nejzákladnější pramen egyptského náboženství, píše Strober a dodává, že memfidské učení nemá význam jen pro dějiny staroegyptského náboženství, ale i pro „duchovní dějiny celého lidstva".

Obrátíme-li nyní pozornost k výše uvedeným trigonům, charakterizujícím Isidu, můžeme jejich obsah vyjádřit v následující syntéze: (1) Isis jako Maat a Hathor = řád a láska; (2) Isis jako matka Hora = zdroj individuální transcendence a (3) Isis jako paní „plavby" a „korunovace" = transcendentální magická síla.

Tuto syntézu lze dále v rovině esoterní antropologie redukovat na tezi: reintegrace se uskutečňuje ve znamení Isidy. Symbolem reintegrace je pak Hor. Oba trigony vyjadřující vztahy Isidy k bohům a bohyním a podávají obraz, který vyjadřuje esenciální význam lásky jako metafysické tvořivé síly a řádu jako jejích forem. Třetí trigon, podávající Isidina epiteta, pak tuto lásku, „kosmický éros" (jak ji nazval L. Klages 1930), konkretizují, a to lásky jako zdroje magické tvůrčí síly. Idea reintegrace je, podle našeho soudu, vyjádřena výrazně již v mýtu o Isidě a Osiridovi, kde Isis, shledávající kousky Osiridova těla, roztrhané a rozházené Sethem, hraje vysloveně aktivní roli. V druhé tématické části mýtu Isis pomáhá Horovi v boji se Sethem (Sutechem) a Hor se díky její pomoci stává stále silnějším. Hor ztrácí v boji oči, ale Isis mu je kouzlem vrací. Seth se posléze pokouší zničit Hora ve svém „domě", kam ho vyláká, ale vyvolá tím pohoršení a od­souzení bohů a Re uznává Hora Osiridovým dědicem. V celém tomto zápase o Hora získá­vá Isis podporu boha Thovta. K tomu není tře­ba mnoho dodávat: Isis je nejen fyzickou mat­kou Hora, ale i tou, která ho „korunuje" a činí Osiridovým dědicem, tj. vystupuje jako zdroj transcendence.

Zdroj: http://www.pannacz.com/esoterika.11/isis-jako-esoterni-symbol-podstaty-zivota.90.html
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Lumpino » 10 bře 2014, 19:05

Egyptská mytologie je myslím ještě trochu složitější. Co říkáte na toto:

Archanděl Michael
http://old.waldorf.pb.cz/docs/skola/zak ... ichael.jpg

Sutech na přídi Réovy lodi.
http://blog.idnes.cz/blog/15505/320334/set-apep.png

Poté, co Hór porazil Sutecha, vzal Ré Sutecha k sobě. Ten stojí na přídi Réovy lodi s svým kopím sráží Apopa, nepřítele Réova. Jako takový je jasným předobrazem archaněla Michaela, srážejícího svým kopím draka. Další zajímavostí je, že Sutech má 72 pomocníků. Viz též u Bardona 72 inteligencí merkurových. Takže mám důvodné podezření že Sutech - Set byl astrálním božstvem Merkura.

Když je to téma o amuletech, talismanech...... tak ještě o Réově oku. Bylo často používané jako amulet. http://www.touregypt.net/images/touregypt/amulet8.jpg

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ureus

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Uraei.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ty.svg.png

Podle egyptské mytologie Ré když stvořil svět vyslal své oko na průzkum. Dloho se nevracelo, tak si na vytvořil jiné. Ale oko se vrátilo a když vidělo své místo obsazené začalo plakat. Z jeho slz vznikli lidé. Ré je potom vzal a v podobě kobry umístil na své čelo kde ohněm a jedem ničí Réovy nepřátele. Jinak je podle egyptské mytologie za Réovo oko považovaná Venuše, jako oko Slunce a je spojované s bohyní Hathor.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 100×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Firzen » 28 dub 2014, 23:05

Lumpino píše:Egyptská mytologie je myslím ještě trochu složitější. Co říkáte na toto:
Když je to téma o amuletech, talismanech...... tak ještě o Réově oku. Bylo často používané jako amulet. http://www.touregypt.net/images/touregypt/amulet8.jpg

Jenom trošku mimo téma.. není tohle Hórovo oko? Jen by mě to zajímalo, protože jsem si myslel, že je Hórovo.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Lumpino » 30 dub 2014, 11:02

On je problém, že pravděpodobně díky tisícům let po zániku egyptského "pohasntví" a malému množství dochovaných textů se někdy motá dohromady oko Réovo a oko Hórovo.
Také jsem v tom na rozpacích.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Cagliostro » 14 čer 2014, 16:10

Ankhur píše:Např. i ve jméně Tutanchamon = TUT - ANCH - AMON (složenina slov: žijící podoba Amona)


U Tutanchamona a jména stojí snad pro úplnost malá poznámka, že si tohle jméno zvolil (nebo mu ho spíše zvolil Aje). Jeho rodné jméno bylo Tutanchaton, opět jméno obsahuje slovo Anch.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Talismany, amulety, drahokamy...

Příspěvekod Cagliostro » 28 črc 2014, 20:50

Pokud jde dále o symbol egyptského oka, bylo zde pominuto výklad jména Osirise, tedy Usira. US-IRI znamená Síla Oka, nebo též Síla Slunce.
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti