Alchymie

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
StarWalker
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 63
Registrován: 24 led 2012, 23:50
pohlaví: Muž

Re: Alchymie

Příspěvekod StarWalker » 14 čer 2014, 20:34

Pro zájemce o alchymii přidávám zevrubné materiály v anglickém jazyce. Heslo archivu je jméno 36. génia merkurské sféry psané malým písmem.
"Všude tam, kde se nadsmyslové bádání nachází v nějakém vztahu k lidskému egoismu, vyrůstají také nebezpečné stránky tohoto bádání."

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Alchymie

Příspěvekod Cagliostro » 08 čer 2015, 17:09

K zamyšlení nad alchymií přidávám historickou kapitolu o době alchymistické od Alexandra Sommera Baťka, kterého tímto chci připomenout k jeho červnovému výročí (15.6.1874-6.4.1944).
Přílohy
Sommer Batěk Alchymie.doc
(54.5 KiB) Staženo 190 x
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Alchymie

Příspěvekod Rota » 09 čer 2015, 10:20

Děkuji Cagliostro. Rota

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Alchymie

Příspěvekod Lumpino » 02 srp 2015, 17:33

Dovolím si k tomu ještě nesměle podotknout že existuje alchymie fyzická (někteří říkají "natvrdo") a alchymie "duchovní" kdy se jendá pouze o duchovní přeměnu individua.
První cestu tak nějak neznám, to je nad moje ubohé síly. Jinak viz František Kabelák, Praktická spagyrie.
Druhá je lehounce neznačena např. v knížce od Richarda Willhelma, Tajemství zlatého květu. Taoistická duchovní alchymie.
Tam jde pouze o duchovní proměnu člověka. Je volně na netu v PDF.
Jinak cituji z předmluvy českého překladatele - sice trochu materialisticky ale přezto výstižně podané.
http://jlswbs.files.wordpress.com/2008/05/tazlakve.pdf
"na rozdíl od evropských „jogínů“, pro něž jsou tyto orientální cviky pouhým sportem — dospívali téměř vždy ke kýženému centrálnímu zážitku, takže lze říci, že tu jde o dokonale osvědčenou metodu, jak čínská mentalita (která je, jak správně ukazuje C. G. Jung, až do nejnovější doby v některých základních směrech podstatně odlišná od mentality evropské) dosahuje určitých duchovních prožitků. Nejen že se člověk vymaní z pout vnějšího zmateného světa, ale různé sekty si kladou i mnohé jiné cíle a usilují o ně. Nejvyšším stupněm je úsilí dospět tímto vysvobozením buď buddhistické nirvány anebo, jako např. podle spisu, kterým se zabýváme, spojením duchovního principu v člověku s přidruženými psychickými silami získat možnost žít dále po smrti ne pouze jako vágní pokleslá stínová bytost, nýbrž jako vědomý duch. Mimo to a často spolu s tím působí směry, které se snaží takovouto meditací ovlivnit jisté vegetativně animální životní procesy (po evropsku bychom tu
mohli mluvit o funkci endokrinních žláz) posílením, omlazením a normalizováním životních pochodů, čímž se překoná i smrt, takže se připojí k procesu života jako jeho harmonické zakončení: Duchovní princip (schopný dále samostatně žít jako duchovní tělo vytvořené vlastními silami) opustí pozemské tělo, a to pak zbude jako vyschlá slupka, asi jako kukla po vylíhlé cikádě."

Uživatelský avatar
majstro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 465
Registrován: 18 čer 2009, 15:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 73×
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Alchymie

Příspěvekod majstro » 03 srp 2015, 16:08


Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 294
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 842×

Re: Alchymie

Příspěvekod Kuato » 08 srp 2015, 21:10

Lumpino píše:Dovolím si k tomu ještě nesměle podotknout že existuje alchymie fyzická (někteří říkají "natvrdo") a alchymie "duchovní" kdy se jendá pouze o duchovní přeměnu individua.
První cestu tak nějak neznám, to je nad moje ubohé síly. Jinak viz František Kabelák, Praktická spagyrie.
Druhá je lehounce neznačena např. v knížce od Richarda Willhelma, Tajemství zlatého květu. Taoistická duchovní alchymie.
Tam jde pouze o duchovní proměnu člověka....


chtěl bych podotknout, že ten Kabelák nemá s alchymií v podstatě nic společného, jeho recepty se týkají spagyrie. pokud je budete někdo zkoušet, byl bych opatrný při práci se rtutí. její výpary jsou smrtelně toxické.

když už padla zmínka o taoistech, doporučuji práce Mantaka Chia, což je současně žijící autor, jehož mnohé knihy vyšly v českém překladu. je číňan žijící na západě, který prošel rukama několika učitelů v tradičních liniích a jejich učení vcelku otevřeně popisuje. je jeden z mála autorů, který popisuje praxe kultivace sexuální energie, kdy nedochází k parazitování jednoho partnera na druhém.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Alchymie

Příspěvekod Lumpino » 11 srp 2015, 05:53

Kuato píše:chtěl bych podotknout, že ten Kabelák nemá s alchymií v podstatě nic společného, jeho recepty se týkají spagyrie. ......


K tomu bych podotknul že spagyrie sice má poněkdu odlišné cíle než fyzická alchymie, ale používá často stejné postupy a proto i stejné termíny. Liší se v cíli snažení ale určité základy používané při práci jsou řekl bych stejné či alespoň velmi podobné.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 294
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 842×

Re: Alchymie

Příspěvekod Kuato » 13 srp 2015, 14:49

Lumpino píše:
Kuato píše:chtěl bych podotknout, že ten Kabelák nemá s alchymií v podstatě nic společného, jeho recepty se týkají spagyrie. ......


K tomu bych podotknul že spagyrie sice má poněkdu odlišné cíle než fyzická alchymie, ale používá často stejné postupy a proto i stejné termíny. Liší se v cíli snažení ale určité základy používané při práci jsou řekl bych stejné či alespoň velmi podobné.


pokud budeme termínem "alchymie" označovat studium a praxi "Velkého Díla" v západní tradici a "spagyrií" nazývat širokou paletu technik, kterak prakticky ze všech možných přírodnin vyextrahovat něco užitečného, co by se dalo užít pro stejně široké spektrum účelů (což navrhuji učinit, abychom vytyčili rámec, ve kterém budeme bavit), pak se obávám, že shody v termínech pro označování prvků i postupů jsou určeny spíše ku zmatení nebohých studentů než aby odrážely podobnost prvního a druhého. spagyrie má IMHO diametrálně jinou ideovou náplň a nutný způsob uvažování než alchymie. má mnohem blíž k chemii (teda nebýt drobného detailu, že spagyrie může velmi snadno prorůst do magického co se praktických aplikací týče, což chemie ani nechce :o). to si dovolím tvrdit po cca 8 letech teoretického i praktického studia spagyrie. u alchymie si za poloviční dobu studia nejsem ani zcela jistý, jak extrahovat obecného Merkura :o). nicméně ano - při přivření obou očí a stažení řiti můžeme při hledání podobností přistoupit třeba na to, že jak u některých fází v alchymii, tak u některých spagyrických prací v kovní říši si umažeme ruce od uhlí.
Naposledy upravil(a) Kuato dne 13 srp 2015, 15:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 294
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 842×

Re: Alchymie

Příspěvekod Kuato » 13 srp 2015, 15:29

kupříkladu toto není alchymie (v západním pojetí), do indické alchymie by se spodní dva obrázky s jedovarnickou prací (čištění rtuti a realgaru) zahrnout samozřejmě dalo. což je jen důkaz toho, jak snadno může míchání názvů směrů a paradigmat zkomplikovat našinci život :o)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
(omlouvám se za otočení posledního obrázku o 90stupňů, ale jinak mi ho to ořezávalo)

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 294
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 842×

test vkladani obrazku

Příspěvekod Kuato » 14 srp 2015, 10:54

diky Marvelovi za vysvětlení jak funguje vkládání obrázků přímo do příspěvků. sice je to limitováno třema obrázkama, ale co už.. takže tři obrázky ze série ze symbolickeho čištění zlata pomocí antimonu (v mém případě jsem experimentálně použil velmi čistý antimonit, což je ruda Sb).
au1_zacatek.JPG

picka2.JPG

au3_v_tygliku.JPG


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů