Karma ucitel-zak

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Karma ucitel-zak

Příspěvekod Helena » 20 říj 2018, 11:27

Narazila jsem dnes nahodou na clanek o dalajlamovi

https://mantrajana.cz/2018/08/26/dalajl ... vycerpani/

Zaujalo me tam, ze delka zivota ucitele je zavisla na karme jeho zaku. Vite k tomu tematu nekdo neco? Jako ze karma zaku zkracuje uciteli zivot? Tak to aspon z toho clanku vyzniva.

To je jen nejak uzce definovany zak? Prece ne kazdy kdo se obcas vyskytne kolem toho ucitele a necha si od nej poradit.
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Karma ucitel-zak

Příspěvekod Inrise » 21 říj 2018, 23:44

Odpověď vidím takto:
"Jak se díváme na učitele, když jde s dětmi na výlet do muzea umění? Jako na někoho, kdo rozvíjí jejich vztah ke kráse a prohlubuje jejich pochopení světa, ale také záštitu řádnosti ve veřejném prostoru a člověka, který z vyšší pozice nese větší díl odpovědnosti...
Pokud děti zlobí či něco rozbijí, jedná instituce s učitelem...?
... a jak to funguje když jdeme na návštěvu k bohu?:)

Jinak řečeno, pokud se nám milostí mistra dostává darů a rovnováhy, ke kterým jsme sotva dorostli, je naše odpovědnost za naše činy stoprocentní, a přece je tam díl odpovědnosti kterou mistr svou milostí ulehčuje našemu růstu, a sám ji v určitém poměru zpracovává... možná jako svou příležitost k růstu v celku, ale hlavně jako dílo Lásky a soucitu...

Příkladem budiž mistr z Nazaretu, jeho následovníci (mimochodem s mistrem z N bývá ztotožňován Avalokitešvara, jehož inkarnací je zmíněn Dalajláma)
-krásný příběh je život otce Pia, jemuž se vzpomíná tento rok; anebo právě mistr nějaké tradice, kterou zde zpřítomňuje, oživuje a předává... akce a reakce:-)

...a že to záleží na každém z nás? jakkoli nás kdo svou modlitbou pozvedl a zvýšil náš rozhled, přijímá s tím díl spoluodpovědnosti za případné zneužití... proto je to vždy čin lásky a milosrdenství:)"

a budu rád za sdílení jiného pohledu:-)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Karma ucitel-zak

Příspěvekod zebyja » 22 říj 2018, 10:34

Spíše bych se na to díval z opačného úhlu:
Je-li mistr svým učením a vzorem pro lidstvo prospěchem na cestě k vyššímu dobru lidstva Bůh prodlužuje jeho život.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Karma ucitel-zak

Příspěvekod Kuato » 22 říj 2018, 11:10

zebyja píše:Spíše bych se na to díval z opačného úhlu:
Je-li mistr svým učením a vzorem pro lidstvo prospěchem na cestě k vyššímu dobru lidstva Bůh prodlužuje jeho život.


ledaze by spolecnost, ve ktere dotycny pusobi, mela malo zasluh (cti hodne zajmu prizemnich a malo spiritualnich), pak by nebyl duvod, proc by takove pakazi ctihodny mistr mel zbytecne venovat svuj cas a bohove by ho poslali jinam. ostatne dlouhy zivot v prasecaku neni zadna vyhra.

Uživatelský avatar
Eugen
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 27 úno 2018, 15:15
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 679×
Obdrženo poděkování: 34×

Re: Karma ucitel-zak

Příspěvekod Eugen » 22 říj 2018, 11:30

kuato, hezky napsáno :)

snad bývali časy, kdy tomu bylo tak ja píše zebyja a bohužel přibývá času, kdy je tomu tak jak to popisuješ ty..
:akasha :ohen: :voda:

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Karma ucitel-zak

Příspěvekod zebyja » 09 lis 2018, 11:02

Kuato píše:
zebyja píše:Spíše bych se na to díval z opačného úhlu:
Je-li mistr svým učením a vzorem pro lidstvo prospěchem na cestě k vyššímu dobru lidstva Bůh prodlužuje jeho život.


ledaze by spolecnost, ve ktere dotycny pusobi, mela malo zasluh (cti hodne zajmu prizemnich a malo spiritualnich), pak by nebyl duvod, proc by takove pakazi ctihodny mistr mel zbytecne venovat svuj cas a bohove by ho poslali jinam. ostatne dlouhy zivot v prasecaku neni zadna vyhra.


Je-li toho mistr hoden, jistě žáky dostane, i kdyby měl Bůh probudit dary v praseti ;)
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host