Venušinská askeze

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
RaE
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Venušinská askeze

Příspěvekod RaE » 21 čer 2019, 20:13

V knize Hovory s Lasenicem je zmíněna (např. na s. 59 a 64 ve vydání z roku 2015) možnost zbavení se "hříchů" a zlozvyků jejich přesycením se. Rád bych se zeptal, v jakých případech je tuto možnost vhodné použít (a zda-li vůbec) a kdy je vhodnější použít prostředky z více "silového" repertoáru (např. vůle)?

Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 264×
Obdrženo poděkování: 179×

Re: Venušinská askeze

Příspěvekod Adam » 22 čer 2019, 00:09

Ahoj,
přesycení je legitimní nástroj a může celý proces urychlit, ale je potřeba, aby to došlo až do bodu, kdy zřetelně vyjde najevo prázdnota onoho počínání a silné znechucení z takového konání (do jisté míry i ze sebe samého, když vidíš, jak marníš síly a čas...) Je to trochu balancování na hraně, můžeš tím posílit závislost, ze které se budeš o to hůře dostávat. Záleží, co tě pohání - jaká je motivace.
Ať se daří,
A.
Svolit k tomu, co jest.

gooolem
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 118×
Obdrženo poděkování: 194×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 22 čer 2019, 06:39

Presycovani te opravdu muze zahltit, pokud neznas spravnou miru. Pri tom musis jit az za caru. V tom je velke nebezpeci, ze se uz zpatky nevratis. Aby ses vratil, je treba opravdu poznavat marnost toho konani, ktereho se chces zbavit, a pri tom prekroceni cary si byt one marnosti plne vedom. To uvedomeni marnosti te dokaze dovest zpet celkem neposkozeneho. Tuto moznost presyceni s pohybem za carou je mozno vyuzit pri mozne nevere, pri podlehani druhemu pohlavi, libidu, vasni k sexu atd. Zde silove prostredky v podstate nic nezmuzou, jelikoz by pud jen stlacili do skrytu, a on by si stejne svoji cestu nasel v jeste pokrivenejsi forme.
Co se tyce sily vule, tak bych ji uzival jen k rozvoji pozitivnich vlastnosti a ne k potlacovani negativnich vlastnosti.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Inrise
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 231×
Obdrženo poděkování: 44×

Příspěvekod Inrise » 22 čer 2019, 13:23

gooolem?
gooolem píše:
Co se tyce sily vule, tak bych ji uzival jen k rozvoji pozitivnich vlastnosti a ne k potlacovani negativnich vlastnosti.

:-) myslím, že Ti rozumím, ale nechceš tím dávat návod na podléhání negativním vlastnostem s urputnou snahou vybudovat silou vůle nějaké kladné, že?

Rád se poučím, ale ze zkušenosti mohu říct, že přesycení má v sobě pasti... určitá setrvačnost v nižší složce se ráda ze zvyku zvětšuje i při uvědomění marnosti onoho počínání. Řekl bych, že to vede k většímu náhledu na problém, pokud si to jeden není schopen opravdu uvědomit do hloubky; jistě to má svůj oprávněný význam, ALE pokud to je nástroj jak si nechat zadní vrátka otevřená, ona marnost s sebou následně nese i účet za promarněný čas, síly a možnosti... nehledě na častou morální kocovinu;-)

Tedy: pokud do rozpálené parní lokomotivy dál a dál házíš uhlí buď máš štěstí a dřív dojedeš do cíle, nebo Ti dojde uhlí a zůstaneš trčet v půli anebo bouchne kotel no...

Pokud si je jeden vědom určité marnosti v neblahém počínání, je fajn se zvědomit, dělat to s uvědoměním si kladů i mínusů, ono to samo může opadnout když vidíš co to stojí, anebo použiješ vůli k transformování. Násilné potlačení málokdy vede k řešení to naprosto souhlasím:-) ALE užití vůle pěkně z celé bytosti s plným vědomím, to je rozhodnutí a to často změní celý život v jediném okamžiku;-)
"...vyvrcholením evoluce je, může-li i poslední znko prachu dosáhnout světla nesmrtelnosti." Dr. J. J.

gooolem
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 118×
Obdrženo poděkování: 194×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 22 čer 2019, 13:56

Inrise: o podlehani negativnim vlastnostem neni vubec rec ;-)
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 78×

Příspěvekod zebyja » 23 čer 2019, 14:25

Ahoj, po přesycení má smysl sáhnout pokud se Ti nedaří negativní vlastnost ovládnout bez toho. Buď si jist že jsi zkusil všechny metody a přesto jsi pocítil, že je v Tobě něco, co Tě k tomu vždy donutí. Jsou to hluboké věci v Tobě kterým nerozumíš a tak má pak smysl se tomu záměrně podat a POZOROVAT. Tak můžeš onu svou část lépe poznat a naučit se jí směřovat k něčemu co Ti přijde užitečné a s čím jsi spokojen celým zbytkem své bytosti.

To pozorování je opravdu důležité. Je tedy potřeba do toho jít se značně vycvičenou myslí. To Tě pak chrání a vše urychluje. Je potřeba mít nějaký silný pravidelný zvyk, který tě nutí k sebereflexi pokaždé, když se v Tobě vzbudí nějaká emoce. Doporučuji po tuto dobu chodit k psychoterapeutovi, nebo alespoň mít nějakého dobrého kamaráda se kterým o tom můžeš pravidelně mluvit.

Celkem hodně se zjeví ve tmě. Když se necháš zavřít na týden do tmy. Může to být pro Tebe na sílu levnější řešení, ale také takový týden meditace může být málo. Ber to jako jednu z věcí, kterou bych být Tebou zkusil před ní, než bych si dovolil přesycení.

Ať se daří!
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..

Kvazar
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Poděkoval(a): 13×

Příspěvekod Kvazar » 10 črc 2019, 12:16

Na ono Přesycení se je asi opravdu potřeba proniknout do podstaty oné Negativní vlastnosti. Já vždy upřednostňuji cestu vůle a odříkání, protože když na mě doléhá nějaká negativní vlastnost, tak to taky muže být jen zkouška....a jak dlouho má trvat...3 týdny, nebo 30 let?

Taky mě občas přepadne myšlenka na přesycení, ale to si spíš namlouvám, abych mohl podlehnout onomu svodu, protože nabízí něco příjemného ...a to ony přesně negativní vlastnosti chtějí - ty zákeřnější se totiž halí do lákavé masky, aby nevypadali jako nepřátelé , ale jako velmi dobří pomocníci, ikdyž jejich cíl je pouze uškodit nám

Ani nevím, jestli odpovídám na to, na co je tu položen dotaz :-) to je jen taková zajímavost, za předpokladu, že vás to bude zajímat :-))

Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”