Mystika vs Magika

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Yemeth
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 34×
Obdrženo poděkování: 23×

Mystika vs Magika

Příspěvekod Yemeth » 25 lis 2019, 19:59

Dobrý večer. Četl jsem Ohnivý Keř od Karla Weinfurtera a zajímal by mně názor místních na mystiku. Mystika je vlastně cestou citu, kdežto magie je cestou intelektu.
Mystika usiluje o probuzení boha v člověku pomocí písmenových cvičení, soustřeďováním se na božství v sobě a mystickou koncentrací. V tomto se mystika od magie nejvíce liší - jde přímou cestou k bohu, s vírou, která hory přenáší. Mystik, který v sobě probudil "vnitřní slovo" se nemusí bát, že by zabloudil a může se plně spolehnout na Boha, že mu ukáže cestu. Dalo by se říci, že mystika je "zkratkou" k bohu, oproti magie.
Kdežto v Magii číhají na člověka nespočet nebezpečí a pokušení, pokud nemá dost silnou vůli.

Co si o tom myslíte? Jsou zde nějací mystikové? A může člověk kombinovat obě cesty?
"All in good time."

marvin
Administrátor
Administrátor
Poděkoval(a): 289×
Obdrženo poděkování: 383×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mystika vs Magika

Příspěvekod marvin » 26 lis 2019, 09:14

Ahoj,
ty jsi se asi registroval dřív, než jsem umístil na stránky Qíz? :-)

Je tam jedna otázka na mystiku a odpověď je (teďka ulehčím novým lidem, kteří se snaží registrovat)

"Mág je zároveň mystikem".

Protože mystika je právě to spojení s Bohem a božstvím, tak je to něco, co jako mág potřebuješ. Jinak jsi na to všechno sám, bez ochrany a bez záchrany, bez směřování a bez smyslu. I mág by měl usilovat o to aby projevoval Božskou vůli.

Pokud tedy nechceš jet na sebe a hrát si na svém písečku. Výhodou (zdánlivou) může být jakási "nezávislost" (opět jenom zdánlivá), kdy se snažíš jít cestou bez Boha, ale to není dobrá cesta. To si musí každý zkusit sám a dojít si na to, kde v jeho životě má bůh a Bůh místo, respektive abych byl přesný, kde je mágovo místo u Boha :-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Kuato
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a): 164×
Obdrženo poděkování: 574×

Příspěvekod Kuato » 26 lis 2019, 09:43

souhlas s Marvinem,
myslim, ze i kdyz mystik nemusi byt magem, mag s vysokou pravdepodobnosti driv nebo pozdeji stane se i mystikem, protoze co si budeme povidat - bez urciteho prijeti zivota a osudu v jeho takovosti tezko najde clovek trochu (vnitrniho) klidu. nase lidske zivoty jsou male a krehke, tim spis kdyz nezijeme sve zivoty uplne samotarsky a sebestredne, ale ve vztazich (minimalne k rodine) - kazdy zacinajici magik muze (a mel by pro nabyti zivotnich zkusenosti) vyzkouset ovlivnovat silove svet kolem sebe. a nejspis zjisti, ze zdaleka ne vsechno jde tak, jak si on predstavoval. nekdy i kdyz dosahne sveho cile, tak to vytouzene dostane takovym zpusobem, ze z toho veru neni nadseny :o). takze postupne zjemnuje svoje pusobeni na svet a vic se kouka nez zacne konat a myslim, ze s prirozenym vyvojem jakehosi vnitrniho citu (ktery je uz vlastne rozvijenim jemneho vnimani) stava se postupne i mystikem, aniz by prestal byt magikem (protoze inklinaci k magii vnimam jako prirozenou pro aktivni cholerictejsi natury). a myslim, ze nejen, ze si magik uvedomi sve misto u Boha, jak spravne pise Marvin, ale mozna si jednou dokonce uvedomi, ze on a Buh jsou jedno, ze on JE Bohem, ktery se skrze lidskou formu toho konkretniho jedince celou dobu projevoval, jenom na to sam zapomel :o).

Yemeth
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal

Příspěvekod Yemeth » 26 lis 2019, 09:58

Ahoj, díky za odpovědi. :) Těší mě, že mystik a mág mají společnou cestu. Karel W. zřejmě myslel něco jiného, protože co si pamatuju, tak pokaždé od magie odrazoval, respektive pokaždé, když se zmiňoval o magii, tak o ní hovořil jako o černé.
Jen se chci zeptat, kde konkrétně Frabato psal, že mág je zároveň mystikem?
"All in good time."

gooolem
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 175×
Obdrženo poděkování: 252×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 26 lis 2019, 10:17

Ahoj Yemeth. Take jsem jednu dobu velmi uzival pismenove cviceni dle K.Weinfurtera. Musim ovsem konstatovat, ze takto pojatou mystickou koncentraci nemohu doporucit, jelikoz hrozi spaleni minimalne astralniho tela, s cimz mam osobni zkusenost. Tim chci poukazat na to, ze tato technika v teto forme k Bohu nevede. Byl jsem na to i na tomto foru kdysi jednim uzivatelem upozornen a varovan, stejne jsem do toho sel a mel jsem stesti, ze se nestlo nic vaznejsiho.
Dle meho, mag jde k Bohu pomoci vule a ziskava, kdezto mystik jde pomoci lasky a odevzdava. V tom vidim obrovsky rozdil. Obe cesty lze skloubit, dle meho nazoru, jen po urcity cas. Dle meho nazoru cesta vule vyusti do cesty lasky prirozene. Z toho plyne, ze mag se muze stat mystikem, ale nemusi. A jelikoz mystik nachazi nejvyssi cil, tak nepotrebuje byt magem.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

marvin
Administrátor
Administrátor
Poděkoval(a): 289×
Obdrženo poděkování: 383×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod marvin » 26 lis 2019, 10:39

Yemeth píše:Jen se chci zeptat, kde konkrétně Frabato psal, že mág je zároveň mystikem?

např.: (eletkronická verze)

str.10

Ve skutečnosti je magie svatou vědou. Je v pravém slova smyslu vědou všech věd, neboť učí znát a prakticky upotřebit veškeré univerzální zákony. Mezi magií a mystikou, případně jiným přiléhavým pojmem není vlastně rozdílu a tam, kde jde o pravé zasvěcení, bez ohledu na to, jaký název ten či onen světový názor pro to zvolil, je třeba postupovat na téže základně a dle stejných univerzálních zákonů.

str. 27

Na vzestupu je zasvěcený mág zároveň mystikem. Avšak při splynutí, chce-li se vzdát své individuality, se dobrovolně rozplyne, což mystická terminologie nazývá mystickou smrtí.

str. 133 - tohle je pěkné

Došel-li mág ve svém magickém vývinu až sem, započne s konkretizováním svého názoru o Bohu. Jednostranně školený mystik, jogín atd. vidí svého Boha pouze v jednom aspektu, kterého uctívá a jemuž platí jeho největší uznání. Naproti tomu opravdový zasvěcenec, jenž s ohledem na ony čtyři živly sleduje trvale tuto učební soustavu ve svém duchovním vývinu, rozdělí pojem Boha podle univerzálních zákonů na čtyři aspekty:
1. Všemohoucnost, odpovídající ohnivému principu
2. Moudrost a Vševědoucnost, náležející principu vzdušnému
3. Všudypřítomnost s principem vody
4. Nesmrtelnost s principem země

str.163

Po důkladném studiu této nauky dospěje čtenář k názoru, že se nedá hovořit ani o bílé ani o černé magii a že není také rozdílu mezi magií, mystikou a jinými podobnými vědami, ať se již nazývají jakkoli a jdou jakýmkoliv směrem.

Jde o to si vypěstovat ten vztah a vnitřní pochopení. Tohle je jenom teorie = nutný základ, ale dokud to nebude mít to hluboké prožití a přijmutí, tak to nedává ten pravý symsl :-)

Jinak ještě bacha - na to by odpověděl pěkně Arex, zkusím pohledat jestli o tom už nepsal - bacha na mysticismus, to je taková směska, možná právě od Weinfurtera.. a to není to co chceš :-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

jakpro100
jdu do sebe
jdu do sebe
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 44×

Příspěvekod jakpro100 » 26 lis 2019, 11:58

Mno, přátelé, domnívám se, věřím, že oprávněně, že mystik nemusí být mágem, ale mág nutně z mystiky vychází. Čím to podpořím - představte si notoricky známý obrázek kabalistického stromu života. Nebudu popisovat celý, jen uvedu, že jednotlivé sefiroty lze považovat mimo jiné za jakési duchovní hodnosti. Tři nejvyšší lze nazvat Velekněz (Saturn) - Čaroděj (Uran) - Mystik (Neptun, Keter, Koruna stvoření). Mága představuje zvláštní sefira Daát/Pluto. Ta se nenachází nad Keter, ale spouští se dolů opět níže do hmoty stvoření. Tedy mystik, který dosáhl božství, se může buď s Bohem splynout, nebo pokračovat se svými znalostmi a zkušenostmi v nějaké misi v nižších stvořeních. Mág ovládá energii, hmotu, mění, tvoří, což není nutně úkolem a snahou mystika. Právě tato aktivní role však dělá mága Mágem. Myslím, že je to celkem jasné. To co píši je však výsledek mého bádání, žádná autorita ani žádný autor Ita to, pokud vím, nikde takto nepíše. což neznamená, že to nepíše jinak a že to není pravda.

Yemeth
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal

Příspěvekod Yemeth » 26 lis 2019, 12:02

@goolem Ahoj, mohl bys prosím rozvést, co myslíš tím spálením astrálního těla? Nějak se mi nechce věřit, že písmenová cvičení podle Kerninga(od kterého Karel Weinfurter čerpal) by byla tak nebezpečná...

@Marvin Díky že sis udělal čas a našel ty výňatky, Marvine :) Abych se přiznal, tak i když jsem mnohokrát četl Bránu a UVM, nikdy jsem pořádně nevěděl, co si mám představit pod pojmem mystik.
V tom byl Ohnivý Keř výbornou vzdělávací knihou - Konečně jsem se dozvěděl, co znamenají pojmy jako Mystická svatba, Mystická smrt, křty, stygmata, že každá svátost, kterou normálně známe - jako svatba, křest, pohřeb atd. mají ještě vnitřní mystický význam. V tomto se mi rozšířily obzory :)

@jakpro100 To jsem si taky říkal, že mystik jde rovnou cestou k bohu a vůbec nezabředne do takových odvětví jaká provozuje mág, jako cestování do jiných sfér, styk s duchovními bytostmi, ovládání živlů atd. Jen s dětskou vírou jde zpátky ke svému otci.
Zajímalo by mne, jestli např. mág může zažít Samádhí.
"All in good time."

gooolem
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 175×
Obdrženo poděkování: 252×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gooolem » 26 lis 2019, 12:53

Yemeth, Kerning napsal toto cviceni pro par jedincu, kteri byli jeho zaci, a byli uz jistym zpusobem k takovemu cviceni jiste pripraveni. K.W. toto cviceni nabidnul siroke verejnosti, coz je prvni problem. Dale K.W. cviceni pojal jako metodu a zadnou metodou clovek k Bohu nedojde. Metoda pismenoveho cviceni spociva v tom, ze si predatavujes pismena v chodidlech atd. Co si vzpominam, tak W. podava tuto metodu tak, ze pouhe opakovani si pismen s predstavou v chodidlech staci. Jenze tim padem jde o metodu, ktera zustava u myslenek a na těle. Dal bohuzel nevede. V jeho podani chybi urcity clanek, ktery prave zprostredkovava prechod ze hmoty, z pohybu, do nadhmoty, do klidu. On stavi na pravidelnosti a pili v casu a prostoru, coz je na jednu stranu fajn, ale dal za cas a prostor to zkratka nevede.
Spalenim astralniho tela mam na mysli to, ze takto provadene cviceni pismen ma za nasledek spalovani vseho, co neni Bozske. Takze se zacne zahrivat jemnohmotne telo a ten zar lze citit i na tele fyzickem. Zar je postupem casu obrovsky a nekontrolovatelny a rozsiruje se na cele telo. W. to mozna povazoval za mysticke znaky, ale neni to tak jednoduche. Take na tele clovek zacina zazivat vypalene znakcky a ruzne tvary, coz je dusledek ohne, ktery zkratka spaluje vse, co je lidske. A to je nebezpecne, jelikoz tim mohou byt nasledne velmi poskozena jemnohmotna tela cloveka. Toto vatovani jsem dostal nezavisle na sobe od trech lidi, kteri to take cvicili. A sam mam vyse uvedenou zkusenost. Pismenkova cviceni maji zkratka jiny vyznam, nez v nem nasel K.W. Maji samozrejme dovest cloveka k Bohu, ale ne tak, jak to plyne z W. metody. Aspon takova je moje pravda.

K.W. take prilis uprednostnil "vnitrni slovo", ze by clovek rekl, ze to je jediny zpusob kontaktu. Osobne jsem zjistil neco jineho. To, ze ono vnitrni slovo je jen jeden z Daru Ducha. Dalsi jsou např. dar rozlisovaci, dar vesteni, dar leceni, dar kriseni z mrtvych, dar ucrni, dar mluveni atd. Je jich podstatne vic, nez jeden. Proc K.W. uvadi dar slova jako ten asi jediny a nejdulezitejsi, netusim. To uz si nepamatuji. Tim ho ovsem nechci nijak snizovat. Jenom tento dar ma tu nevyhodu, ze muze byt lehce zamenen za hlasy jine, hlasy duchu a hlasy v hlave. Jak to pak rozlisit? Tot otazka. Jen bych rad uvedl, ze jsem jeho knihy hltal s neskutecnym vdekem a vse jsem take bral jako jedinou pravdu. Proto zadam kazdeho, kdo dila K.W. studuje, aby byl na usudek opatrnejsi a nechaval tam misto pro to, ze i K.W. byl jenom clovek a jeho porozumeni melo jen urcitou hloubku. To nijak samozrejme nesnizuje jeho zasluhy na rozsireni mystickeho uceni v nasi zemi. Diky Bohu za to.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

mek onder
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 163×
Obdrženo poděkování: 256×

Příspěvekod mek onder » 26 lis 2019, 22:22

IMG-0021bf2513ac56b2d1378c2b44661ea4-V.jpg
IMG-a90000920e8c6d7a8d224e44dfb2939a-V.jpg
..všechny věci tady jsou skutečně jenom dočasné - pouze Duch je dokonalou podstatou. Nikde mimo tebe samotného není pro tebe cíle. Jediný smysl a cíl vlastního života je v rozpoznání vlastního životního úkolu, tj. ve vědomí vlastního živého poměru k Bohu.

Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”