Hluboká relaxace 2

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Hluboká relaxace 2

Příspěvekod Conf » 03 pro 2023, 04:30

Zhruba před rokem jsem na tomto foru založil vlákno o relaxaci těla. Od té doby jsem ohledně relaxace učinil významný posun dopředu, je to mimochodem doprovázeno i velkými změnami mého uvažování, sebepojetí atp... nicméně přes veškerou snahu stále ještě nejsem tam, kde chci být. Mým cílem je být schopen se vůlí dostat do stavu na hranici spánku a bdění a zůstat v něm zůstat bdělý. Vlastně to je i stav popisovaný ve Frabatovi.

Rád bych se zeptal, zda tu je někdo, kdo touto schopností oplývá... a byl by ochotný si se mnou na toto téma popovídat, ať už osobně nebo třeba přes telefon.

marvin
Administrátor
Administrátor
Poděkoval(a): 548×
Obdrženo poděkování: 712×
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluboká relaxace 2

Příspěvekod marvin » 03 pro 2023, 09:03

Myslíš lucidní snění?
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 03 pro 2023, 17:40

marvin píše:Myslíš lucidní snění?

Myslím theta brain wave. Stav tak hluboké zrelaxovanosti těla, že ho člověk už vůbec nevnímá, ale zároveň je při tom bdělý.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 07 pro 2023, 18:32

Ono to hlavně souvisí s autosugescí, jak je to ve 2. stupni. Jde mi o efektivnější ovlivňování podvědomí.

zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Příspěvekod zebyja » 08 pro 2023, 13:35

Myslím, že theta stav má co dělat se synchronizací jednotlivých částí mozku. Mě někdy pomáhá rovnoměrně rozprostřít vědomí v celém těle a mozku.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..

Zuzana
jedu jak drak
jedu jak drak
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 46×
Obdrženo poděkování: 30×

Příspěvekod Zuzana » 10 pro 2023, 15:04

Conf píše:

Myslím theta brain wave. Stav tak hluboké zrelaxovanosti těla, že ho člověk už vůbec nevnímá, ale zároveň je při tom bdělý.

Ahoj, hele, to co popisuješ, může být klidně Alfa brain wave...

Zuzana
jedu jak drak
jedu jak drak
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 46×
Obdrženo poděkování: 30×

Příspěvekod Zuzana » 10 pro 2023, 15:12

Conf píše:Zhruba před rokem jsem na tomto foru založil vlákno o relaxaci těla. Od té doby jsem ohledně relaxace učinil významný posun dopředu, je to mimochodem doprovázeno i velkými změnami mého uvažování, sebepojetí atp... nicméně přes veškerou snahu stále ještě nejsem tam, kde chci být. Mým cílem je být schopen se vůlí dostat do stavu na hranici spánku a bdění a zůstat v něm zůstat bdělý. Vlastně to je i stav popisovaný ve Frabatovi.

Rád bych se zeptal, zda tu je někdo, kdo touto schopností oplývá... a byl by ochotný si se mnou na toto téma popovídat, ať už osobně nebo třeba přes telefon.

Ahoj, díky za dotaz.
To, co ty popisuješ jako schopnost je vlastně zároveň dovednost. Jasně, někdo je k tomu nadanější a má "nadpracováno" z minulých životů, nicméně každý člověk v sobě má "duhu" škál vědomí a když se s nimi naučí pracovat tak super :)

Práce s alfa vědomí dobře popisuje hlavně prakticky Silvova metoda, autogenní tréning, jakékoliv uvolňování těla a mnoho dalších.

Fakt bych si položila otázku a upřímně si na ní odpověděla:

Je pro mě vhodné usilovat hned o Theta a hlubší stavy vědomí, když neovládám ty ostatní? Může mě to ublížit? Z jakého důvodu to chci? Jaké jsou moje motivace usilovat hned o vysoké mety?
Není to převlečené ego do duchovního hávu "nízkého chtění"?

Občas když člověk vymete a uklidí ve svém nitru a osobnosti, tak ty věci samy příjdou a je to jednodušší :)

Přeju ať se daří

Zuzana

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 11 pro 2023, 05:48

Zuzana píše:
Ahoj, hele, to co popisuješ, může být klidně Alfa brain wave...

Theta je mnohonásobně hlubší a efektivnější. Párkrát v životě se mi spontánně podařilo dostat se do thety a říct si nějakou myšlenku. Bez problému se pak relativně rychle realizovala (během pár dní). Oproti tomu v alfě potřebuješ pro dosažení stejného efektu mnohonásobně víc, koncentrovat se na určitou myšlenku hodiny a hodiny. Řekl bych, že to je asi tak jako rozdíl mezi tím, jet na kole a letět vrtulníkem :)

(Jo a pak je ještě delta a to je ještě úplně jiná liga, tak mega brutální, že o to ani neusiluju. Jednou sem se probudil ve spánku, tělo spalo, ale mysl byla bdělá. Nebyl to lucidní sen. Prostě jsem byl v deltě a řekl si určitou myšlenku. Ta myšlenka naprosto obrátila můj život na ruby...)
Naposledy upravil(a) Conf dne 11 pro 2023, 06:00, celkem upraveno 1 x.

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 11 pro 2023, 05:57

Zuzana píše:Práce s alfa vědomí dobře popisuje hlavně prakticky Silvova metoda, autogenní tréning, jakékoliv uvolňování těla a mnoho dalších.

Dostat se do alfy už je teď pro mě easy, hlavní zádrhel je, že musím být dostatečně odpočatý, abych neusnul :D Ale tahle alfa mi prostě absolutně nestačí, je to hrozná slabota.

kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 26×

Příspěvekod kedrigern » 17 pro 2023, 22:44

May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 18 pro 2023, 21:56

kedrigern píše:Nehledáš něco takového?
https://www.jogadnes.cz/joga/joga-nidra-1001/

S yoga nidra jsem právě začal, už asi před rokem. Dokonce sem o tom četl knihu. Po několika měsících denního praktikování se ta relaxace ve mně do značné míry zautomatizovala, takže mi stačí si lehnout do šavášany a tělo začně relaxovat samo. Takhle se dokážu dostat do celkem hluboký alfy. Jenže vždycky se pak nakonec dostanu do bodu, kdy se ta relaxace už dál neprohlubuje, je ve mně napětí v různých částech těla a ať se snažím jak se snažím, tak se mi nedaří ho zmenšovat. Takže končím někde v tý hluboký alfě a nedostanu se do thety.

Btw ten článek je plnej nesmyslů, např. "Jóga nidra je vědomý stav mezi spánkem a bděním. Moderní psychologie tento stav nazývá hypnotický stav." (Joga nidra není žádný stav, ale relaxační tecnika - systém koncentrací a vizualizací. Ten stav je theta brainwave. A s hypnózou to nemá nic společného.)

kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 26×

Příspěvekod kedrigern » 29 pro 2023, 15:27

Conf píše:Btw ten článek je plnej nesmyslů, např. "Jóga nidra je vědomý stav mezi spánkem a bděním. Moderní psychologie tento stav nazývá hypnotický stav." (Joga nidra není žádný stav, ale relaxační tecnika - systém koncentrací a vizualizací. Ten stav je theta brainwave. A s hypnózou to nemá nic společného.)

Na tuhle stránku jsem narazil náhodou, nicméně mě to docela zaujalo, tak jsem si na to vzpomněl, když jsem četl tvůj příspěvek. Kde bych prosím tě tedy našel ty správné informace, abych se mohl rozhodnout, jestli se o to nějak pokoušet a případně i nějaký návod?
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak

Příspěvekod Conf » 29 pro 2023, 18:42

kedrigern píše:Na tuhle stránku jsem narazil náhodou, nicméně mě to docela zaujalo, tak jsem si na to vzpomněl, když jsem četl tvůj příspěvek. Kde bych prosím tě tedy našel ty správné informace, abych se mohl rozhodnout, jestli se o to nějak pokoušet a případně i nějaký návod?

Já sem loni četl knihu, kterou napsal Satyananda Saraswati a jmenuje se (nepřekvapivě) Yoga Nidra. Je tam takovej určitej background a základní rady.

Yoga nidra jako relaxační technika je skvělá a doporučuju. Ale co se týče toho dosažení stavu theta brainwave, tak si začínám říkat, že to je velmi, velmi, velmi pokročilá meta a může to trvat i roky nebo desetiletí - záleží z jakého stavu člověk začal. Proto mi články tohoto typu, že yoga nidra => cesta do thety.. připadají velmi naivní, buď je autor mimořádně karmicky zralý, že to je pro něj taková brnkačka, nebo to sám nikdy nezkoušel a kloudně neví, o čem píše...

Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”