Tarot - malá arkána a živly

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod miroslav » 01 lis 2012, 23:49

Jak jste na tom s přiřazením živlů v malé arkáně? V bráně řazení není osvětleno. Jen konstatováno. Z čeho Bardon vychází?

Tak už jsem něco vyčetl v Praxi magické evokace. O plameném meči. Mince a poháry, jsou mi také pochopitelné, ale hole ještě ne. Co jsem přehlédl?
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod DAn » 08 lis 2012, 08:57

Ahoj já to beru tak, že hůl když s ní máchneš slyšíš takový (vzdušný) zvuk jak ta hůl prochází vzduchem :D.

Sent from my MB526 Using ForumTouch for Android

FTX

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod FTX » 18 lis 2012, 15:15

miroslav píše:ale hole ještě ne. Co jsem přehlédl?

Jde hlavně o materiál a hůl bývá dřevěná. Dřevo je porézní materiál a původní větev byla také ovívána větrem.

Jakýkoliv hrubohnotný materiál obsahuje všechny živly, ale k některému z živlů může mít blíže.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod miroslav » 18 lis 2012, 18:11

FTX píše:... a původní větev byla také ovívána větrem. ...


Díky, tohle vysvětlení mi hodně zapadá.

Špatně jsem, ale asi formuloval otázku. Myslel jsem v díle F. Bardona. Jestli tam teda něco víc je. Ale i osobní pohled mě zajímá. Jako učedník rád přijmu radu a pomoc od ostatních a od zkušenějších tovaryšů.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
AlA777
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 74
Registrován: 27 kvě 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod AlA777 » 05 led 2013, 23:04

Zdravim Miroslave, co jsem zatim vycetl z hromady moudrych knih, tak vetsinou je to tak, ze:
Hole = ohen
Pohary = voda
Mece = vzduch
Disky = zeme

Ja osobne pouzivam Crowleyho tarot a jako jednu z nejpoucnejsich knih jsem shledal Knihu Thothovu. Kterou nabizi bohate internetove zdroje celkem snadno k nalezeni, pripadne byl-li by zajem mohu ji nekam placnout.
"Seekers there are in plenty: but they are almost all seekers of personal advantage. I can find so very few Seekers after Truth.
Sa’adi

Uživatelský avatar
beo
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 615
Registrován: 09 led 2013, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 20×
Obdrženo poděkování: 54×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod beo » 03 zář 2013, 00:58

AlA777 píše:Zdravim Miroslave, co jsem zatim vycetl z hromady moudrych knih, tak vetsinou je to tak, ze:
Hole = ohen
Pohary = voda
Mece = vzduch
Disky = zeme

Ja osobne pouzivam Crowleyho tarot a jako jednu z nejpoucnejsich knih jsem shledal Knihu Thothovu. Kterou nabizi bohate internetove zdroje celkem snadno k nalezeni, pripadne byl-li by zajem mohu ji nekam placnout.


V díle "Tarot - klíč k iniciaci" od Lasenica je rozdělení toto:

Hole/Žezla = oheň
Poháry = voda
Meče = země
Disky/Peníze = vzduch

Jsou to zásadní odlišnosti, např od Crowleyho tarotu. Mohl by to někdo více osvětlit?
"Duchu Boží, dej nám sílu růst, tak jako strom, Tvojí mocí v dobrém růst, své dary daruj nám...."

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Pete » 03 zář 2013, 03:08

FB v PME pise o magickem meci zase jako o ohnivem nastroji, nejde sice o tarot ale i tak.. i kdyz jde hlavne o zasveceni

Kazdy to bere z jineho pohledu.. a jak FTX napsal hrubohmotny material obsahuje vsechny zivly.. pravda zalezi na uhlu pohledu, napr Vodnar v Astrologii ma byt vzdusne znameni, protoze "vyliva moudrost" tudiz je mnoho symbolickych interpretaci

Rekl bych, ze tak jako u magickeho predmetu zalezi na zasveceni zivlem, stejne tak zalezi u karet na jejich obrazcich, nejen jmenech cislech zivlech. Taroty se totiz hlavne lisi v symbolice jednotlivych karet dle obrazku, tudiz muze byt rozdilny vyklad s skoro stejnymi kartami pri ruznych tarotech. Crowley tarot je bohaty na symboliku a pro nezasvecence tezko pochopitelny, ale na druhou stranu dava moznost detailnejsim vykladum.

Vzhledem k tomu ze tam jsou spise kordy a lehke zbrane, tak usuzuji ze to bude opravdu alespon symbolicky souhlasit s vzdusnym zivlem - kritika, mysl, intelekt.. kord je preci rychly jako myslenka, a kdyz se s nim svihne tak je to takova rychlost ze jde slyset i zvuk. Snad to myslel AC tak nejak, nebo zas jen placam nesmysly :lol: :lol: :o

Muze nekdo zkusenejsi napsat co si mysli o mojich teoriich v predchozim prispevku ? Popripade vlastni neovereny nazor ? :) jak se rika "Pod lampou je nejvetsi tma" tudiz si casto i jasne veci nemusime uvedomit, dokud nam nekdo nenastavi zrcadlo (resp se stane tim zrcadlem tim jak odpovida a jak se chova) :D

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Anubis » 03 zář 2013, 18:36

Taky jsem se s tím problémem setkal při procházení tarotu. Vypadá to skoro na „boj“ mezi východem a západem. Pokud se podíváme na materiál, tak odpovídá nejčastěji dřevu, a to je v i'ťingu to samé jako vítr. Hůl také sahá do nebes, a ta jsou druhým aspektem živlu vzduchu - čistý jang (v celém trigramu). Zároveň ho berou jako prvotní element a ztotožňují ho se světlem.

Na západě je to ale jinak, jako základ berou plamenný Jud a prvotní element oheň, který ztotožňují se světlem. Pokud se tedy má (podle některých) začínat v magickém výcviku esem holí, tak bychom neměli minout. Průnikem je vždycky světlo... Ať už máme na holi, či žezlu orb nebo nějaký kámen, vždycky ho (nebo to, co představuje) symbolicky povyšujeme. Sedí mi tam vzduch.

Uživatelský avatar
Achernar
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 20 lis 2013, 12:06
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Achernar » 25 lis 2013, 22:30

Já jsem se v průběhu času setkala s tímto dělením malých arkán - a přijde mi logické:

hole = oheň, ztotožňováno s vůlí, aktivitou
meče = vzduch, intelekt, myšlení (magickým mečem se při obřadu také "čistí vzduch", rozhání se jím larvy a shluky energií, evokované bytosti - srov. hole, magickou hůlkou se naopak energie zhušťuje)
poháry = voda - velmi jasná symbolika poháru coby dělohy, naplnění vodou a tedy souvislost s emocemi
pentakly = země - opět zřetelná symbolika pentaklu coby mince a tedy především symbolu hmotné sféry, řemesel, práce, bohatství materiálního i duševního
Ve sněhu který zrána napad
táhnou se černé šlépěje
jak listí v říjnu žloutne západ
jak stromy staré aleje
Krev slunce stéká po sněhu
a mrazem ztuhlá krajina
zarudlá řeka bez břehů
a bez ryb zvolna usíná...

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod zebyja » 26 lis 2013, 11:37

No já Tarot nevyložil zrovna mockrát.. (desítky případů a většinou sobě).. Nicméně vždy intuitivně a vždy to celkem dobře sedělo, tedy i u druhých lidí.. Nicméně tahle věc mi přijde celkem jasná.. Je třeba si uvědomit, že jde o symboly, který má v sobě každý..

pohár a disk je tu všem jasný..

meč je zobrazován obvykle jako kovový a kov vzniká ve výhni, krom toho je symbolem moci, vlády, prosazení své vůle a to odjakživa.. Člověk s mečem v ruce ve mě vyvolává archetyp bojovníka.. jenž nemá strach a je schopen prosadit svou vůli i za cenu svého vlastního života (Jeho vůle je silnější, než jeho pud).. Vládce s mečem v ruce ve mě vyvolává archetyp absolutní moci a kontroly nad světem.. Proto je pro mě meč symbolem ohně..

Hůl je zobrazována obvykle dřevěná a vyrábí se z větví, jenž vznikají v korunách stromů.. V boji se vždy používala spíše k udržení nepřítele v nějaké vzdálenosti, k obraně.. V tarotu je nicméně podle mě spíše symbolem starcovo nástroje jako pomůcka k pohybu.. Starci mají vyvinutý intelekt a jsou obecně velmi zkušení a moudří (pokud jde o archetyp starce).. Hůl ve mě spíše vyvolává symbol moudrosti, radosti z bdělého života a vyvolává ve mě vnitřní klid a kreativitu.. Proto je pro mě hůl symbolem vzduchu..

A když to na závěr vezmu z pohledu mužské a ženské energie, tak si dovedu představit v jakémkoliv historickém období spíše muže s mečem a spíše ženu s holí..
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Arborius » 01 pro 2013, 17:34

Pánové a dámy.

Koukám, že tu většinou vaříte ze vzduchu a vody ;-))

Doporučuji více číst a také přemýšlet. Ne co Tarot, představuje pro mne nebo kamarádku.

Ale co Tarot ve skutečnosti je a co není. Kde a jak vznikl. Co symbolizuje.

Co ve skutečnosti obsahuje a pak třeba nebudete řešit, to že hůl je ze dřeva a pentakly jsou z betonu.

Omluvám se za tu ironii, ale zatím jsem se tady nedozvěděl ani to základní.

Že, se dnes veskrze používají dvě školy Tarotu, jedna Anglická (Crowley) a druhá Francouzská (Wirthuv). A jaké jsou v tom rozdíly a proč?

To, že jsou tam rozdíly si pár lidí jistě všimlo.

Pokud tedy mohu, k tomu něco napsat je to toto:

Tarot patří do oblasti Hemetické logiky. Není to tedy, něco s čím si lze hrát a přehazovat jabka a hrušky aniž znám podstatu systému. Poslední vzdělaný hermetik si sním hrál A. Crowley a dopadlo to více, než rozpačitě. Ale ještě to nebylo tak nejhorší. Ale dílo zkázy dodělaly jeho pomyslní " nástupci". Al. Crowley byl známý tím, že se snažil vše podřídit svému pohledu na věc..
:-D

Corwley vycházel z prací a díla Elifase Léviho, kterého jistě většina zná. Elifas Lévi, položil základ hermetické renesanci, a snažil se obhájit jeho starobylost Tarotu a potažmo Hermetismu za každou cenu. Neb, žil v době nástupu technické revoluce a počátku "věku nové vědy".

Elifas ve svých dílech tvrdí, že Tarot pochází z Egypt. Chámu. Této, myšlenky se ujal jiný hermetik známý pod jménem Papus. Který na toto téma historie a praxe napsal několik knih a studií. Dále toto téma, rozvíjel Oswald Wirth, což byl jeden z nějvětšších znalců Tarotové symboliky. Jeho stěžejní dílo vyšlo i nedávno česky péčí nakl. Malvern.

http://www.kosmas.cz/knihy/183089/tarot ... obraznost/

Nemalou, měrou k tomuto tématu přispěl i český velikán hermetismu Pierre de Lasenic. Který ve své knize, syntetizuje dosavadní poznatky a ukazuje podstatu co Tarot je a co není.

http://www.kosmas.cz/knihy/112901/tarot ... -iniciaci/

Tedy nadšení franc. hermetiků hledat původ Tarotu jak, ho známe dnes v Egyptě sice vychladlo.

Ale například František Kabelák, upozorňuje na to že Tarot jak ho známe dnes bude pocházet ze sekty Lullistů. Neboť on vytvořil dílo Ars Magna. Kombinatoriku stvořitelských principů.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ramon_Llull

Tedy, Tarot je esoterní Logika. Neb obsahuje základní idey a principy universa.

Velká arkána neboli, velká tajemství = Věštba Nebe - svět archetypu - idejí. Sedm x tři... Sedm Planet ve třech projevech. A dvaadvacátá karta představuje zemi.

Malá arkána neboli, malá tajemství = Věštba Země - svět stvořený - svět živlu.
čtyři sady = čtyři živly. karty 1-10 ukazují =POČET - KVALITU ŽIVLU V SYSTÉMU. Je zde zastoupen Zodiak, Géniové 72 atd..

TAROT JE PROTO DIVINAČNÍ METODA. KTERÁ MÁ ALE JASNÁ PRAVIDLA A UMOŽŇUJE INTUICI VĚŠTCE SE POHYBOVAT JEN PO URČENÝCH STEZKÁCH DUCHA A SYMBOLU.

PROTO, BY MALÁ ARKÁNA MĚLA BÝT POČETNÍ, NE SYMBOLICKÁ TJ. KRESLENÁ

TAROT NENÍ O HÁDÁNÍ, ALE O VĚŠTĚNÍ Z ROZLOŽENÝCH PRVKŮ UNIVERSA... TJ. LOGICKY MUSÍM VĚDĚT, CO KTERÁ KARTA PŘEDSTAVUJE V SYSTÉMU A INTUICE TYTO KARTY - SYMBOLY - IDEJE JEN SPOJUJE DO PŘÍBĚHU..VĚŠTBY...

TOLIK V KOSTCE.

Chápu, že se to mnoha nebude líbit. Ale pravda není k líbení ale k poznání.

Díky.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod marvin » 02 pro 2013, 11:51

No a co pak Oshovi tarotové karty ? : )
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arborius
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 36
Registrován: 11 srp 2013, 19:59
pohlaví:
Poděkoval(a): 74×
Obdrženo poděkování: 117×

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Arborius » 03 pro 2013, 02:25

;-) Oshovi meditační karty.

Když, budeme většinou "obrazových" karet označovat jako Tarot. Moc si nepomůžeme ;-))

Asi jako, když řekneme že, vše co chodí po dvou je člověk ;-))) taky si tím moc životní rozhodnutí neulehčíme.

Uživatelský avatar
Barez
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 14
Registrován: 09 lis 2011, 08:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Barez » 04 pro 2013, 23:25

Dovolím si souhlasit s rozdělením Archenar, přičemž k významům disků bych přidal, jak z mého studia a meditací nad tarotem vyplývá, i hrubohmotné tělo. Malá arkána popisuje spolupůsobení toho kterého živlu v jednotlivých sefirotách. Meče popisují hole popisují hnutí vůle, meče popisují hnutí mysli, poháry popisují hnutí citů a disky popisují hnutí obkolpující hmoty. A to od ničím neomezeného potenciálu Ketheru, který vyjadřují esa, až po úplné vyprázdnění a manifestování potenciálu Malkuth v desítkách.

Dvorní postavy poté zobrazují kombinace živlů, kdy barva vyjadřuje hlavní kvalitu(element) a to, jaká je to karta vyjadřuje vnitřní kvalitu(element), tedy princezna(páže) - země, princ - vzduch (vyjádřeno u crowleyho vozy=pohyb), královna - voda, rytíř(král) - oheň. Zobrazují též mistrovství ve spájení těch kterých elementů.

Tarot je nejen nástrojem divinačním, ale též Knihou, která popisuje, dle mých zkušeností, všechny archetypy, kterých může Univerzum nabývat, v naprosto logicky uspořádané formě. Tudíž z něj můžeme vyčíst i jisté cykly a jen na základě znalosti posloupnosti karet vidět souvislosti ve věcech zdánlivě nesouvisejících.

Tolik z mých skromných vědomostí.
Naposledy upravil(a) Barez dne 05 pro 2013, 00:03, celkem upraveno 1 x.
" Vzhledem k tomu, že celý vesmír má duševní podstatu, je poměrně jasné, že jej lze ovládat pouze mentálně." -Kybalion

Uživatelský avatar
Achernar
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 20 lis 2013, 12:06
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarot - malá arkána a živly

Příspěvekod Achernar » 04 pro 2013, 23:43

Barez: Díky za doplnění některých nadmíru zajímavých informací. Před časem jsem si v záchvatu pocitu "je potřeba si udělat radost" objednala novou sadu tarotů a už se těším jako malá holka, až je podrobně prostuduji...
Ve sněhu který zrána napad
táhnou se černé šlépěje
jak listí v říjnu žloutne západ
jak stromy staré aleje
Krev slunce stéká po sněhu
a mrazem ztuhlá krajina
zarudlá řeka bez břehů
a bez ryb zvolna usíná...


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti