5 zmyslov - priradenie

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Emily
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 12
Registrován: 14 čer 2010, 09:30
pohlaví:

5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Emily » 07 črc 2010, 15:23

Ahoj,

FB píše, že človek má 5 zmyslov a každý z nich patrí ohni, vode, vzduchu, zemi alebo akáši.
Viete ich priradiť? Pre mňa je to zatiaľ ťažké.

Zrak by som prisúdila jednoznačne ohňu,
sluch snáď vzduchu,
hmat možno zemi
ale či je čuch a chuť akáša či voda netuším.

Alebo mám chybu aj v pridelení zraku, hmatu alebo sluchu?

Čo si myslíte, ako to je?

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 07 črc 2010, 16:38

Nejčastěji jsou smysly čich a chuť připisovány vodě. Ty procesy vnímání jsou totiž velmi podobné. Málokdy jsem se setkal s tím, že by byl čich přiřazován vzduchu. Nejspíš zde tedy nejde o prostředí, ve kterém je informace obsažena (chuť-voda, čich-vzduch), ale spíš o schopnosti člověka rozeznat látku, se kterou se setkává. Akáši by mohl být přiřazen pomyslný 6. smysl, takže žádný z předchozích. Jinak to máš seřazeno správně.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod marvin » 07 črc 2010, 20:37

ja spis citim ten čich jako vzduch... rozhodne je pritom dulezite dychani - vdechovani a to souvisi mnohem vice ze vzdusnym zivlem :-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 07 črc 2010, 21:27

marvin píše:ja spis citim ten čich jako vzduch... rozhodne je pritom dulezite dychani - vdechovani a to souvisi mnohem vice ze vzdusnym zivlem :-)


No vidíš, můžeme se hádat. :) Já v tomhle případě vidím vzduch jen jako nosič a ne samotnou informaci. Pokud to převrátíme, tak je to jako kdybych přirovnával zvuk k vodě protože vím, že ve vodě taky slyším a nebo k zemi. Kdyby kolem mne byl kamenný masiv, tak uslyším taky (pokud by na něj někdo zvenčí zaklepal). Důležité je, co se dotkne mého těla a jak to ono následně zpracuje a vyhodnotí a tady jsou si právě čich a chuť nejblíž. Představ si, že existuje úplně čistý vzduch, ne ten aerosol, co je všude okolo. Čich by byl zbytečný. Máme ho právě proto, že všude kolem poletují různé směsi, které nás dráždí. Nebo si představ vakuovou nádobu na cokoliv, která má chránit produkt před únikem vůně. Je jisté, že vůně je stále tam, ale zvuk nemá žádnou šanci.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Cagliostro » 07 črc 2010, 21:41

Osobně mám taktéž názor že je to samozřejmě vzduch.

Jinak pokuď už je řeč o živlech, existuje také legenda že zde původně byla pouze dvouživlová "atmosféra" a to voda a vzduch. Už si nevzpomenu kdo to napsal, ale takovýto názor je určitě nadsazený. Bez země a ohně...
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 07 črc 2010, 22:08

Enkláva se špatně brání... O dýchání tu nemůže být řeč, protože dýchat můžu i ústy a nic neucítím. Co třeba argument, že o chuť i čich se starají receptory stejného druhu a mozek je vyhodnocuje na podobném místě. Navíc se mi zdá, že zkušenosti z těchto vjemů jdou transformovat. Každý pokrm, který nějak chutná taky nějak voní a když ho ucítím, tak automaticky vím, jak chutná a naopak. Musím ho ovšem znát...

Mimochodem to, že k vodě patří chuť i čich jsem našel v nějakém antickém textu a také kdysi u některých hermetiků. Bardon se tomu nejspíš vyhnul. Snad to není šedá zóna a čich není nějakým mezismyslem.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod marvin » 08 črc 2010, 08:51

Anubis píše:...o chuť i čich se starají receptory stejného druhu a mozek je vyhodnocuje na podobném místě...


Tohle bych neresil, protoze na zakladu teto analagoie bys mohl rict, ze vesktere vjemy (počitky) jsou pouze odrazem elektrickych impulzu v mozku.. ty jako takovy se nikdy nedotknes niceho, nikdy nevidis predmet ani necitis zadnym zpusobem ... vesktery vjem je pouze "zprostredkovany" ...tzn. musel bys vzdy priradit vsechny smysly jednomu aspektu - protoze defakto se to odehrava na jednom miste (at uz v ruznych castech) - v mozku.

stejne tak sluch - ten muzes vnimat v ruznych prostredich, ve vode, ve vzduchu..siri se dokonce i pevnymi latkami, ale nesiri se ve vakuu.. tzn jde o vibrace (opet stejne jako svetlo) tzn, cemu by se to melo priradit?

proto si myslim ze prirazovani zivlu je spise na astralni urovni... navic, zivel jako takovy bychom nemeli brat v presne analogii k fyzickym elementum (voda,vzuch,ohen,zeme) - je to pouze jakesi prirovnani, manifestace, nebo tak neco..

ale to je pouze muj nazor.-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 08 črc 2010, 10:02

Směrem k jemnějším rovinám se hustší elementy ztrácejí. Když medituješ v astrálu, tak je to úplně o něčem jiném právě kvůli tomu, že tam nejsou tak agresivní vjemy. Já na astrální rovině vnímám zrakově, sluchově a jaksi nadsmyslově. To jsou ty jemnější živly - oheň, vzduch a éter. Možná, že název vzduch je špatný - protože už určuje nějakou směs a není tedy základní stavební jednotkou. Kdyby se mu říkalo třeba prostor, tak už tě žádný čich nenapadne, ale zvuk ano.

EDIT: Tím nechci říct, že by se vzduch měl přejmenovat, ale má k prostoru nejblíž - ze té hrubší strany.

Hledal jsem to teď hodně a těch 5 smyslů zkrátka se 4 elementy hapruje. Docela mě překvapilo, kolikrát jsem našel čich u elementu země. Arion asi ví, proč se tomu vyhnul.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod balamunt » 10 črc 2010, 20:07

Bardon přiřazení smyslů k živlům v Bráně uvádí, takže není třeba spekulovat a toto přiřazení je i logické, aspoň pro mě. :P

Oheň - zrak
Vzduch - sluch
Voda - hmat
Země - čich, chuť

Celková tabulka vztahů, kterou považuju za jednu z nejdůležitějších schémat v duchovním rozvoji a jeden z největších přínosů Brány

Živel - Duch - Duše - Tělo

Oheň - Vůle - Cholerik - Zrak
Vzduch - Intelekt - Sangvinik - Sluch
Voda - Cit - Melancholik - Hmat
Země - Vědomí - Flegmatik - Čich, Chuť

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 10 črc 2010, 21:25

balamunt píše:...


Ještě, že tu máme tak dobrého studenta. Je to opravdu v Bráně v 7. stupni. Asi bychom tedy měli ctít tu tabulku, že ano? :)

EDIT: Stejně mi to nedá spát. Není možné, že se různí autoři tak různí. A když to ještě srovnám s čakrovým systémem (který je mimochodem všude stejný), tak nám jen přibývá nejistoty. Já jsem při čtení Bardona cítil určitou náklonnost k východu - tady v téhle oblasti se asi neshoduje. Oni to mají lehčí protože k 7 čakrám se dá líp dopasovat všech 5 smyslů popř. nějaké vyšší. Tu Bardonovu tabulku jsem neviděl pár let - musím si to ještě pročíst... z prvního pohledu moc nechápu, proč se analogicky nedá zemní živel posilovat cvičením čichu a chuti.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod balamunt » 10 črc 2010, 22:32

To přiřazení zraku, sluchu a hmatu živlům je podle mě evidentní a do očí bijící. No a čich a chuť jaksi zbývají na Zem :P Ale i to je logické. Čich a chuť jsou opravdu "nejzemitější" smysly. Jsou nejhmotnější a týkají se i toho nejhmotnějšího, co se dostává do těla a to JÍDLA. A cvičením smyslů chuti a čichu se opravdu posilije zemní živel jak v duchu, tak v duši.

ps: Anubisi, taky se mi zdá, že teoreticky tomu rozumím dost dobře. To je ten můj rozvinutý živel vzduchu v duchu :P

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 10 črc 2010, 22:57

balamunt píše:A cvičením smyslů chuti a čichu se opravdu posilije zemní živel jak v duchu, tak v duši.

Tohle mi tam právě někde chybí... rád bych tomu věřil. Vědomí by se mělo rozšiřovat celkově, takže když mezi to dám =, tak to neplatí (rozšíření vědomí = cvik chuti a čichu)... Nějak se přes to nemůžu přenést. Jinak ty moje zážitky se s tím moc nevylučují - ucítil jsem tu hrubší podstatu, i když jsem živel neurčil správně... aspoň něco.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod balamunt » 11 črc 2010, 10:23

Tady jde o to, že Zemní živel je specifický v tom, že v sobě obsahuje ostatní tři živly, je elektromagnetický. Proto cvičení na Oheň, Vzduch a Vodu automaticky posilují i Zemní prvek a to Vědomí.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod Anubis » 11 črc 2010, 10:26

balamunt píše:Tady jde o to, že Zemní živel je specifický v tom, že v sobě obsahuje ostatní tři živly, je elektromagnetický. Proto cvičení na Oheň, Vzduch a Vodu automaticky posilují i Zemní prvek a to Vědomí.

Jasně, tomu rozumím. Otázka je, jestli se koncentrace čichu a chuti podílí velkou měrou na posílení zemního živlu (resp. více než všechny složky - zrak,sluch,pocit/hmat). Pokud ne, tak je to podivné. Poprosím pak marvina, ať založí nějaké teoretické téma - nezdá se mi tu ještě jedna věc a nechci tady Emily ještě více kontaminovat téma.

Prosím Tě, kdyžtak zvýrazni ten svůj příspěvek. Asi je to to jediné, co tu mělo být.

sedvorion
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 3
Registrován: 06 črc 2010, 15:44
pohlaví:

Re: 5 zmyslov - priradenie

Příspěvekod sedvorion » 11 črc 2010, 22:01

Zdravím Vás,
chlapi ja len zíram, čo vy tu riešite. Nie je to jedno? Možno ak ovládneš živly /mimo svoje telo/ dokážeš ich zhmotniť, tak ťa nebude trápiť, ktorí zmysel čomu patrí. Ja viem, teoria je potrebná, ale tá z teba mága nespravý!!! Nič v zlom. Naozaj zaujimáve fórum - chlapi fandím Vám. :D


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů