Nepochopené slovo - problém při čtení

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
FTX

Nepochopené slovo - problém při čtení

Příspěvekod FTX » 29 bře 2015, 00:04

Toto se týká jakéhokoliv psaného nebo mluveného textu včetně Brány.

Bylo zjištěno, že lidská mysl se zachová zvláštním způsobem pokud čtete text a ignorujete slovo, kterému nerozumíte. V tom případě dojde k výpadku vašeho porozumění textu. Může zmizet celá věta či odstavec z Vaší mysli. Myslím si, že je to jasné.
A při tom stačí jen si slovo, kterému nerozumíte, najít ve slovníku.

Tento fenomén je historicky známý. Trocha historie je uvedena zde:
https://profant.wordpress.com/2011/08/25/zdroj-studijni-technologie/

Zde je odkaz na knížku vysvětlující fenomén nepochopeného slova hlouběji a popisující postup jak ho řešit:
http://ulozto.cz/xvP44wZw/cze-bsm-body-1st-halv-for-pr-pdf
http://ulozto.cz/xGFrrVpc/cze-bsm-body-2nd-halv-for-pr-pdf

----------
Dříve na tom minimálně vzdělaní lidé byli mnohem lépe a detailně znali všechna používaná slova. Bohužel dnes dochází k velkému úpadku gramotnosti a lidé už ani nevědí co všechna slova kolem nich znamenají.
Pro odlehčení mě napadá důchodce s čepicí, na které měl napsaný anglický text "Make hard dick". V tomto případě je všem, co tomu rozumí, jen pro smích.

----------
Co se týče různých symbolických textů - třeba zrovna "Kniha zjevení", ty mají mnoho úrovní. A mohou popisovat věci symbolicky pomocí různých příměrů.

Ale ta základní nejnižší úroveň je pochopit samotná slova v jejich běžném významu. Pokud se vám nepodaří ani to, tak těm dalším úrovním už nemáte šanci porozumět.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Nepochopené slovo - problém při čtení

Příspěvekod Ondra » 29 bře 2015, 14:59

No předpokládám, že především mluviš o esoterických/náboženských textech, kde tedy je dost fatální chápat text doslova a právě jak píšeš, jde mnohydy o symbolismus, který je pochopen pouze tehdy, pokud člověk dosáhl určitého stupně vývoje, který ten text vyžauje. Můžeš znát x významů slov, používat x různyých pomůcek, ale co je to platný, když na to člověk prostě nemá, aby to pochopil.
Píšeš o bráně, přitom bránu lze pochopit pouze tehdy, pokud ji skutečně do hloubky cvičíš, jinak je to pouze text složený z x významových slov.

FTX

Re: Nepochopené slovo - problém při čtení

Příspěvekod FTX » 29 bře 2015, 16:30

Ondra píše:No předpokládám, že především mluviš o esoterických/náboženských textech, .

Máš samozřejmě pravdu, ale o to mi teď vůbec nejde,

Jde mi jen o to, že lidé už mnohdy ani nerozumí běžným významům slov a to je to podstatné. A to by si měl každý ohlídat a nepravit sám za sebe, Pokud se dítě nikdy nenaučí chodit, tak se nenaučí ani něco jiného jako skákat přes překážky.

Ty jsi možná mnohem vzdělanější a příliš se tě to netýká.

Jméno Ořechu
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 17
Registrován: 09 dub 2017, 19:20
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 41×
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepochopené slovo - problém při čtení

Příspěvekod Jméno Ořechu » 13 dub 2017, 12:09

Nj, taky mám dojem, že cokoliv napíšu nebo řeknu, je pochopeno úplně z cesty...a to i když použiju slova srozumitelná a význam podle mě odpovídá přesně tomu, co chci říct.

Vlastně to vnímám jako praktickou část ve zdokonalování schpnosti mlčet....očividně ji nemám zvládnutou, protože jinak by pominul účel a příroda by už neměla důvod dávat mi pocítit, že stejně mluvím zbytečně a tím pádem by mi lidi rozumněli.


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti