Nová vydání UVM a PKI

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 12 črc 2017, 12:57

Přátelé, vypadá to, že v blízké době budeme připravovat nová vydání Učebnice vysoké magie (přednostně) a poté i Pomůcky k introspekci, protože je k dispozici jen pár posledních kusů.

Pokud někdo z Vás našel v knihách chyby (překlepy, chybějící slova) atd., mohli byste mi je napsat buď sem, nebo do pošty? Mám nějaké své náměty, ale nikdo nevidí vše, a proto mně napadlo Vás do toho zapojit.

Netvrdím, že přijmu vše, co mi kdo napíše, ale rozumné věci zanesu velmi rád, protože to je ve prospěch všech.

Ideálně pište vždy číslo strany, řádek textu a co je špatně. Děkuji!
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Flox » 12 črc 2017, 18:20

PKI - bylo by fajn pokud by u obrázkových příloh nakonci mohlo být u skenů strojopisu napsané, co jsou ty obrázky zač a k čemu mi mohou být užitečné. A u fotek lidí nějaký malý popisek co je na obrázku. :-)

Není to tedy překlep, ale malé doplnění.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 12 črc 2017, 19:09

Flox: Čteš mi myšlenky, popisky u obrázků už v sazbě druhého vydání mám. Nad popisky strojopisů se ještě zamyslím. Napsali jsme v předmluvě proč tam jsou, ale třeba by to ještě stálo za to zopakovat přímo u nich. Děkuji!
Naposledy upravil(a) Arex dne 13 črc 2017, 17:48, celkem upraveno 1 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Adam » 12 črc 2017, 22:06

Ahoj Lukáši,

nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale v PKI mi trochu chyběla zmínka o tom, že toto přiřazení vlastností není dogma - zdá se mi, že poměrově je tam dost pana Drábka a v pozadí je cítit korekce Františka Bardona. Ty uvádíš, jestli si to dobře vybavuji, v předmluvě, že náhled vlastností se postupem času mění... něco ve smyslu že se přesouvají - migrují - nemám to teď u sebe... Ono třeba 20 % uvedených vlastností jsou variace na jiné, již zmíněné a třeba u jiných živlů. Zvlášť patrné je to na zařazení identické vlastnosti pod dva různé živly s různým komentářem - např. přísnost k sobě (u ohně a země), přizpůsobivost, nectižádostivost, štědrost (u vzduchu a země)... V rejstříku je to, myslím, uvedeno ve všech výskytech, takže kdo hledá, najde ... a jistě je i žádoucí si na to přicházet postupně, vlastní prací. Tak jen, aby se někdo zbytečně necyklil na tom, že co je psáno, to je dáno...

Pár překlepů na mne někde vykouklo, ale bohužel jsem je nepoznačil :-(

Jinak tedy skvělé, že už je rozebráno první kolo, mám radost za pana Q, který to nakladatelské břímě nese :-)

A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 13 črc 2017, 06:50

Adam: Se základním pojetím knihy nic neudělám, nejsem autor. :-) Ono je pojetí knihy, jak už tomu obvykle bývá, založeno na vlastní práci - přesně, jak píšeš. S tím, jak schopnost introspekce roste, text jakoby "zbanální" - což je prostě důkaz, že se člověk dostává na stejnou notu. Radost z objevování ustupuje radosti z poznání.

O migraci vlastností tam píšu nejen já, ale i pan dr. Lumír Bardon:

"Můj otec vždy říkal, že tyto popisy nelze brát jako dogma, mají jen pomoci jednotlivým žákům v introspekci..." (s. 16)

A dvakrát řečeno to myslím vnímajícímu člověku stačí. Zase tam nechci všechno opakovat do omrzení.

Co se týče podílu autorství, paradoxně docházím k opaku toho, co navrhuješ. Měl jsem nedávno možnost prolistovat část první, předválečné verze PKI, u které je autorem pouze pan Bardon. A bylo tam řečeno totéž, co je ve druhé verzi, i když heslovitou formou.

Takže si upřímně myslím, že v převážné většině knihy je přínos pana Drábka výhradně literární (rozvinutí zadaných motivů); jeho samostatnejší práci vidím jen u některých negativních vlastností vody a země. Tam to místy nejde přehlédnout.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Saila » 18 črc 2017, 23:06

v UVM u cvičení o posunu vstávání o 5 minut je, že za měsíc člověk vstane zhruba o 1,5 dřív než normálně... ve skutečnosti je to ale o 2,5 časněji...
All izz well :-)

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Tomáš » 19 črc 2017, 05:36

A skutečně je to chyba Sailo? Přečti si to ještě jednou. :-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod marvin » 19 črc 2017, 07:09

Tomáš píše:A skutečně je to chyba Sailo? Přečti si to ještě jednou. :-)


Tak to Tome přeci vysvětli, když už teď víš jak se věc má:)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Tomáš » 19 črc 2017, 14:31

Asi o pět minut denně a za měsíc o hodinu a půl dříve. :-)

EDIT pro Márva:

Nedomýšlejte do toho nic a čtěte pečlivě. Je tam napsáno ASI o pět minut dříve a za měsíc by člověk měl vstávat o hodinu a půl dříve. Takže, když každý den vstaneš o pět minut dřív, tak tím pádem budeš o hodinu a půl vstávat dřív než za měsíc, ale potom už to nezvyšuješ. To je celé. Stejně tak je to s cvičením klidu. :-)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 19 črc 2017, 20:23

Saila píše:v UVM u cvičení o posunu vstávání o 5 minut je, že za měsíc člověk vstane zhruba o 1,5 dřív než normálně... ve skutečnosti je to ale o 2,5 časněji...
(= strana 27)

Vypadá to jako chyba, ale není, jak už napsal výše Tomáš. Tomáši, Ty by sis zasloužil medaili za pozornost a pochopení. Opravdu jsi mi udělal radost.

Saila píše:v UVM 2. stupeň cvičení prstů: je popsáno cvičení levé ruky a pak znovu cvičíme levou
(= strana 39)

Gól, tentokrát máš pravdu, je tam jednou záměna pravé ruky za pravou, což zanáším. Je to o to lepší postřeh, že jsem si ho sám nevšiml. Díky!

Přátelé, prosím, stránkujte, k čemu patří opravy - ne všechno mám v hlavě...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 27 črc 2017, 09:13

Na dotazy lehce upřesňuji data a podrobnosti druhých vydání:

Učebnici vysoké magie vydáme v druhém opraveném vydání patrně v záři/říjnu 2017, protože té máme poslední kusy v distribuci. Hlavní práci na druhém vydání mám hotovou: v knize jsem našel několik chyb sazby a na několika místech sjednotím názvosloví, napřímím věty, aby tomu bylo lépe rozumět. Do předmluvy jsem přidal faksimile Lasenicova vzkazu Františku Bardonovi.

Pomůcku k introspekci vydáme ve druhém opraveném vydání před Vánoci 2017. Vylepšil jsem rejstříky o živlové značky, popsal jsem fotografie a trochu logičtěji jsem je seřadil. Tyto opravy mám už zanesené v sazbě a teď knihu ještě znovu přečtu, abych vychytal drobnosti (jak zmiňuje výše Adam) a abych si byl jistý, že je všechno v pořádku.

Protože jsem práci na knihách neodbyl ani napoprvé :akasha , na základním textu se nic měnit nebude a cvičit bude muset také každý sám. :-)

Kdybyste ještě něco našli, zejména k PKI, bude to dobré...
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Adam » 27 črc 2017, 23:28

Ahoj Lukáši,

pár drobností k PKI:

s. 75, 5. řádek shora: který se touto činnosti X činností
s. 186, 10. řádek shora: ztrácí obrovský kus práce, jež X jenž ?
s. 419, 5. řádek odspodu: dobrými herci mezí X mezi
s. 420, 3. řádek na konci kapitoly: musíme svou připraveností, bdělostí a ještě s ještě [zřejmě navíc] větší mazaností zabránit...
s. 445, 4. řádek nové kapitoly: nereaguje vůbec na nic, co se jej fyzicky přímo nedotýká. [Zní mi zkrouceně, dal bych prostě ho]
s. 471, 1. řádek druhého odstavce: vidí-li v kavárně krásné X krásně

Pokojné dny,

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Yemeth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 117
Registrován: 18 zář 2016, 12:11
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 57×
Obdrženo poděkování: 50×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Yemeth » 29 črc 2017, 14:19

K UVM - Hned na prvních stranách jsem si všiml, že místo r. 2017 je datum vydání 2018 :)

1. vydání, únor 2018
...
František Bardon - dědicové, 2018 atd.

Otázka k Pomůcce k introspekci - Asi by se nedala sehnat originální ilustrace obrázku undin, že? Je tam jenom ta verze od Stránského. Přál bych si vidět původní verzi...
"All in good time."

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 29 črc 2017, 19:04

Yemeth: Ahoj a děkuji za postřehy! Vročení je tam uvedeno kvůli autorské smlouvě, to je věc nakladatele. Tu knihu jsme totiž připravili k 60. výročí odchodu Františka Bardona... Chápu, že to trochu mate.

A teď k obrazům: Původní obraz undin se pravděpodobně nedochoval, vlastně si nejsem ani jistý, jestli obraz skutečně vznikl; dozvěděl jsem se, že pan Bardon ho neměl (na rozdíl od tří ostatních obrazů) vůbec pověšený. Proto pan Stránský nakreslil doplňující verzi.

Bylo by hezké vidět všechny obrazy pohromadě, ale na druhou stranu máme po nějakých šedesáti letech po jejich vzniku poprvé možnost vidět tři z nich, to je 75%. A to myslím není špatné!
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Nová vydání UVM a PKI

Příspěvekod Arex » 30 črc 2017, 16:41

Adam: Ještě jednou děkuji za Tvou práci, všechno zanáším do korektury. Přečtu knihu znovu a uvidím, co ještě vyplave. Je vidět Tvá zkušenost. :-)
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti