Smysl duchovního snažení

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Tomorex
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 lis 2014, 10:50
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 103×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Tomorex » 26 led 2018, 16:40

Spekulací bych nazval přemítání vědce nad nějakým problémem. Samozřejmě ty texty, mytologie, nesmíš brát doslovně. Jak píšeš, jsou ovlivněné kulturou, ale i přes to tam často bývají společné znaky, mluví k nám skrze symboly, které bychom měli nechat na sebe působit. Nemluví k nám intelektuálně. Podobá se to řeči snů, které si taky nemůžeš vykládat intelektuálně, ale přece se k nim často intelektuálně přistupuje, můžeš tím hledat různé souvislosti a vztahy mezi sebou, až to nabývá jisté komplexnosti, kterou zase na sebe můžeš nechat působit vnitřně a tím nás to posouvá blíže k pravdě.

Různé kultury nám můžou dát různé pohledy a když máme dostatečný přehled, vidíme tu různorodost. Může se zdát, že jsme nabušení vědomostmi a žijeme jen intelektuálně, ale od jisté chvíle se na vše začneme koukat z jakéhosi neomezeného prostoru a uvidíme souvislosti.

V Bhagavad Gítě jsou čtyři cesty jógy a jedna je jnana (džnana) jóga, což je cesta poznání, pracující s intelektem. Neodsuzoval bych tedy tolik intelekt. Jen se na něj neupínat a nenechat se jím omezovat.

Uživatelský avatar
mek onder
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 412
Registrován: 17 říj 2010, 22:52
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 255×
Obdrženo poděkování: 350×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod mek onder » 27 led 2018, 00:31

..a to je ten VLASTNÍ,ŽIVÝ poměr k BOHU :D
..všechny věci tady jsou skutečně jenom dočasné - pouze Duch je dokonalou podstatou. Nikde mimo tebe samotného není pro tebe cíle. Jediný smysl a cíl vlastního života je v rozpoznání vlastního životního úkolu, tj. ve vědomí vlastního živého poměru k Bohu.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Lumpino » 02 úno 2018, 05:53

Ono také záleží na tom, co si lidiškové představí pod pojmem Bůh. Skutečně stará náboženství tvrdí že i Stvořitel vzniká. Až novější kompiláty typu křesťanství či islámu tvrdí že je tu od věčnosti. Ať se podíváme na hinduismus, zoroastrismus, egyptské, řecké, taoismus... a desítky dalších... podle všech stvořitel světa vznikl, není tu odjakživa.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Firzen » 02 úno 2018, 20:32

A kdo potom stvořil Stvořitele? Vznikl sám od sebe?

Uživatelský avatar
Rota
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 180
Registrován: 03 led 2015, 00:08
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 88×
Obdrženo poděkování: 124×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Rota » 03 úno 2018, 18:16

Ahoj Fierzen, tvá otázka tu byla zodpovězena několikrát, je vidět, že některé příspěvky nečteš a z vlastní svobodné vůle ani nemusíš. Nejsi jediný.
Přišla mi na mysl jedna věta z knihy pana Bardona. Ta o házení perel.....
Nicméně zde je odpověď. Pán Bůh, stvořitel veškeré existence, je nezrozený, nestvořený a nepochopitelný. Vždy byl a vždy bude. V tom případě nemá více smysl se touto otázkou zabývat, stačí tuto skutečnost přijmout a věnovat se tomu, co může být k všeobecnému prospěchu. R.

Ráda bych se s celým fórem rozloučila, už zde nebudu více přidávat příspěvky a popřála všem plno Boží milosti a lásky.
S díkem Andrea

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Adam » 03 úno 2018, 21:43

Díky, Andreo, za vše, čím jsi přispěla. Ať se Ti moc daří a Tvá cesta je naplněna radostí. Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Firzen » 04 úno 2018, 14:31

Ahoj Andreo :-) Svoji otazku jsem psal jako urcitou formu narazky na prispevek od Lumpina. Citim to stejne, jak jsi napsala. Slo mi o to se otazkou "kdo stvoril Boha" dostat k tomu, ze je nestvoreny. Pravde nemusis verit. :-) Nedavno jsem byl na meditaci tady v Edinburghu, a tam ucitelka rikala: Don't take my word for it. Experience it yourself. Tak se myslim pozna pravy mistr ;-). Tak at se Ti dari!

Uživatelský avatar
AŠMüBafoBArdGoteZchA
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 54
Registrován: 11 led 2016, 06:59
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 139×
Obdrženo poděkování:

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod AŠMüBafoBArdGoteZchA » 10 bře 2018, 18:15

Boh mohol vzniknúť z chaosu, viď antická filozofia

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Smysl duchovního snažení

Příspěvekod Lumpino » 27 bře 2018, 18:35

Ony jsou různé názory. A také jsou různé duchovní cesty s různými cíli. Tedy mohou být rodílné smysly duchovního snažení. Například duchovní cesta buddhismu. Vystupoval v české televizi v polovině devadesátých let předtavitel buddhistických mnichů z Barmy. Tedy východní originál, ne nějaká naše západní napodobenina (imitace) buddhisty. Prohlásil zhruba toto: "Pro nás buddhisty je i existence andělů a světců v ráji, i samého Boha pouze utrpení. My nechceme ani to."
Jiný názor mají třeba křesťanští mystici usilující o splynutí s Bohem. Viz jako příkald Karel Weinfurter.
Jiný názor měli třebas adepti antických mystérií. Vyvolávali bůžky které uctívali aby v dalším životě přešli mezi ně a ne mezi duchy obyč. smrtelníků. (Viz např. jamblichos z Chalkidy, O mysteriích egyptských) Podoně jsou na tom třeba africká animistická nábožensví která tvrdí že duše šamana který "obcuje s bůžky" přijde v dalším životě mezi ně. Podobný názor je naznačený i v Indické Bhagavadgitě (Kdo se obrací na bohy, přijde k bohům).
Nebo indická čakrajoga. Jsou jogini kteří usilují o pročištění čaker - repektive tzv. šušumny což je podle nich jakási spojovací dráha mezi čakrami a o probuzení "hadí síly" čím mají ukončit koloběh svých existencí. A jsou na druhé straně jogini, kteří se snaží otevřít čakru. Jednu čakru, za účelem dosažení vyšší formy existence a získání sil siddhi. Např. svami Raghavanand prohlásil že nikdo nedokáže otevřít všechny čakry v jednom životě. Podobný názor prezentuje třeba Taoistická duchovní alchymnie v knize Tajemství zlatého květu. Vyšla v překladu Richarda Willhelma. Jedním z takových cílů může být přechod jogina mezi nižší nadpřirozené bytosti nazývané vidjádharové. Držitelé kouzelného vědění. Viz Oceán příběhů od Somadevy. Nebo siddhové (od sil siddhi).
Takže je mnoho různých duchovních směrů s různými cíli. Každému holt vyhovuje něco jiného a není jedna univerzální duchovní cesta pro všechny.


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti