Energetické centrá

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
c.b.p.
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 10 bře 2019, 11:49
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod c.b.p. » 09 dub 2019, 14:38

Tady je samej teoretik a žádnej praktik, proč pořád mluvíte tolik o myšlenkách autoru a samy si neskusíte prakticky jestli to dovopravdy funguje tak jak napsali? Pište o svích skušenostech radej jak s čakrami pracovať, bude to pak od vás lepší čtení, tedy jestli cvičíte čistení čaker? a ne jen pumpovat své ega... :-)

Zapomínate na to, že jste si vybrali cestu podle Bardona alias Ariona zanechal tady knihu BKOZ, takže mili studenti, chce to více cvičit podle knihy a mín teoretizovat dle jinich autoru... a pak Vám nebe dá ruzne možnosti, třeba sa taky jednou někdy potkat s Arionem i jinými z bratrstva :-) ikdyž nekterí z nich jsou i mezi náma ve fyzické formě na zemi :-)

V BKOZ nejsou příme definice o čakrách, to víte, protože je mnoho jinich knih o čakrách, ale i tak v BKOZ je tady cesta, v podstate nejlepší komplexní školení jak na čakry a to prostredníctvim indetifikovani, pochopení a zvládnutí svích vlastností své osobnosti (negativní, pozitivní vlastnosti) a vlastnosti živlu, které jsou přímo propojeny do všech čaker, které máme. Máte tady zdroj jak na čakry jen se třeba zamyslet.

otázka na žebyja :-) už jsi někdy potkal nejakou kreativní nebo destruktivní bytost? vidím, že špatné a dobré ti delá potíže proč?protože někdo někde napsal, že neni dobré ani špatné? Dle toho co jsi napsal, tak jsi zatím ješte nemnel fyzicko-duchovní skušenost s takovou bytostí a taky co jsi napsal jsou jenom tvé spekulace, takže neteoretizovat a radeji praktizovat BKOZ :-) pak možná zistíš jak to dovopravdy je :-)

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické centrá

Příspěvekod gooolem » 09 dub 2019, 15:52

To chce klííííd :-D
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Arex » 09 dub 2019, 22:34

c.b.p.: Neber si to, co teď napíšu, ve zlém, ale dvacet let se mi osvědčuje vždycky zkusit, koho mám před sebou. Dělám to tak, že napřed vytasím tři názvy hermetických knih podle volného výběru. Pokud je můj partner naivní, nasadí mi automaticky psí hlavu teoretika a já tím získám naprostý klid na další praxi. Funguje to skvěle, nevidím důvod přestat. A nejsem jediný, kdo to používá.

Když všechno, co udělám, napíšu někam na internet, ať už sem, na blog, na facebook nebo kam, pak budu praktik? :-)

A jestli k tomu potřebuješ příklad ze života Františka Bardona, podívej se na dobový tisk - také se nehemží jeho články typu "já, jediný pravý Mistr, jsem právě dokázal toto a toto" nebo "Mistr Bardon opět zasahuje". A to určitou dobu pracoval jako novinář.

Máš krásnou touhu po tom něco dokázat, drž se jí, pomůže Ti. Ale zkus ji přesměrovat k proměně sebe sama, ušetříš pět let času.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 10 dub 2019, 05:55

c.b.p. píše:Tady je samej teoretik a žádnej praktik, proč pořád mluvíte tolik o myšlenkách autoru a samy si neskusíte prakticky jestli to dovopravdy funguje tak jak napsali? Pište o svích skušenostech radej jak s čakrami pracovať, bude to pak od vás lepší čtení, tedy jestli cvičíte čistení čaker? a ne jen pumpovat své ega... :-)

..............

Mistře. :) Znáte zásady mágie naznačené nejen např. u Eliphase Léviho?
"Dogma a rituál vysoké mágie... " :"Znát, chtít, odvážit se, mlčet ....."
Mlčet v tomto znamená nevykvákat každému na potkání fšechno co páchám.

Jinak, jak s čakrami pracovat tady již myslím bylo nesměle naznačeno.
Jsou dvě základní cesty. První je pročištění všech čaker a probuzení hadí síly - Kundalini - což praktikují jogini chtějící ukončit koloběh životů a ukončit tak svou existenci. Viz např. Sat čakra nirupana.
Druhá je otevření čakry. Jedné čakry. Pro získání zvláštních duchovní sil a vylešení existence. Podle východních originál mistrů nikdo nedokáže otevřít všechny čakry v jednom životě. Vitz Tajemství zlatého květu.

Jinak, samozřejmně že hlavní náplní tohoto fóra je praxe podle Františka Bardona. Což ofšem neznamená že cvičící nemůže mít žádný jiný zájem. Když už jsme u Brány, např cvičení obraznosti se často provádí do míst za čelem, zvláště pokud cvičím se zavřenýma očima. Tedy do míst čakdy Adžná.... etc.
Naposledy upravil(a) Lumpino dne 10 dub 2019, 11:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod zebyja » 10 dub 2019, 10:00

c.b.p.: No jen nás pouč o svých kontaktech a zkušenostech s bytostmi, jsme celý netrpělivý. Jistě se dokážeš přestat ptát a trollovat a začít nás osvěcovat svou moudrostí.

Mám hned pár otázek:
Zkoušel jsi volat jména bytostí do čaker?
Pracoval jsi s bytostmi a jak?
Jaké jsou vlastně Tvé zkušenosti s těmito věcmi?
Pozoroval jsi efekt hned, nebo až časem?
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Tomáš » 10 dub 2019, 10:20

Obrázek
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Kuato » 10 dub 2019, 10:40

zebyja píše:Já osobně bych to nedělal, proto že mým cílem je být v rovnováze a většina bytostí, se kterými se běžně pracuje jednoduše ze své podstaty v rovnováze nejsou. Například libovolný genius libovolné sféry bude vždy výrazně vychýlen z rovnováhy do dané sféry a také do živlu, kterému odpovídá.

Argument, že se jedná o dobré bytosti, je podle mě mylný, proto že nejsou dobré a špatné bytosti. Jsou jen destruktivní a creativní bytosti. To, že Ti nějaká bytost na 30 let změní osud natolik creativním způsobem, že Tě služba jí dokonce bude bavit a bude užitečná a dokonce třeba i povede k té rovnováze, to vše ještě nutně neznamená, že by jsi k té rovnováze nedošel dříve, bez této bytosti, popřípadě s pomocí této bytosti, ale nikoliv za tak vysokou cenu, například na úrovni nějakých vztahů, které nejsou tak pevné, jako ty vzniklé otiskem do čaker.

Touto akcí totiž podle mě dáváš té bytosti jasně najevo, že má skrze Tvou čakru působit a ona to podle mě ráda udělá, proto že je to pro ni výhodné, pokud máš tedy dostatek síly. Tuto sílu by jsi měl ale použít pro sebe k proměně v dokonalou bytost, nikoliv tímto způsobem. Ta síla není neomezená a jistě jsi již teď svými hříchy vyplýtval této síli dost na to aby jsi cíle nikdy nedosáhl, tak proč to oddalovat ještě více.


no tak indove presne tohle v ramci mnoha tantrickych linii delaji. zvou do sebe vybrane bozstva. zvysuje to efektivitu prace s tema bozstvama? ano. umoznuje to pak tem bytostem konat skrze nas v nasem svete? ano (takze je moudre si dobre rozmyslet s kym budes pracovat). je to moudre? tezko takto zvenci rict. zalezi na paradigmatu videni sveta. jejich mentalita je jina nez nase. rada z nich v zasade vidi jako zadouci, kdyz jejich individualni identita zmizi a je nahrazena identitou toho bozstva. zda je to zadouci i pro nas na zapade, to je otazkou vysoce individualni. promena nasi sebedefinice se stejne deje a spolu s tim se meni nase zarazeni do "tridy bytosti" a tim i osud. osobne se mi to treba v zasade nehekluje. ono je to stejnak pozvolny proces, ktery se da do urcite miry regulovat, aby si na to clovek zvykl. rozhodne je to jednou z cest, ktera muze vest do sfer tech bozstev (kde jsou optimalnejsi podminky pro dalsi vyvoj), takze jde imho o jednu funkcnich z cest pro ty, co jsou uz "unaveni zivotem".

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 10 dub 2019, 12:53

zebyja píše:Já osobně bych to nedělal, proto že mým cílem je být v rovnováze a většina bytostí, se kterými se běžně pracuje jednoduše ze své podstaty v rovnováze nejsou. Například libovolný genius libovolné sféry bude vždy výrazně vychýlen z rovnováhy do dané sféry a také do živlu, kterému odpovídá.
Nedává mi to smysl.


Názory jsou různé. Podle nejen jednotlivých duchovních škol, ale i třeba mistr. Bardon prováděl vyvolávání, viz jeho Praxe magické evokace.

Jinak vyvolávání prováděli např adepti antických mystérií. Vyvolávali božstva která uctívali aby v dalším životě přešli mezi ně a nikoliv mezi duchy obyčejných smrtelníků. A mnohé různé jiné spoelčnosti. Takže vyjma takového Fausta a podobných ... adepti různých duchovních škol často prováděli či provádí vyvolávání pro svou další existenci a nikoliv z nějaké bohapusté zvědavosti či pro monentální pozemský prospěch.

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 10 dub 2019, 13:31

Přátelé, bojovný Mars právě prochází komunikativním znamením Blíženců, takže kdekdo se chce prosadit svými názory a poněkud ubít své oponenty na poli teoretických slovních zápolení. Přikláním se k tomu, že to chce klíííd, brzy to přejde :)

K původní otázce čaker – s čakrami je to jako se vším jiným, záleží na tom, na základě jakého systému, školy, metody k nim přistupujeme. Každý takový systém je ucelený a nelze jednotlivé prvky různých systémů pasovat dohromady a divit se pak, že je tom rozpor.
Bardon na začátku BKOZ uvádí, že orientální spisy, resp. orientální učení dělají jednu chybu, totiž že považují hmotný svět za přelud, Máju, a tudíž nevěnují jeho zvládnutí dostatečnou pozornost. Podobně i duchovní tradice jihoamerická, takzvaně šamanská či toltécká hovoří o světě vůkol jako o iluzi, kterou si sami vytváříme. Ono je to samozřejmě pravda. Vždy však jde o to, jak k takové realitě přistupujeme, jak jí doslova chápeme, jak s ní pracujeme. to je všude různé. A nelze nijakvyzmizékovat, že v lidské inkarnaci jsme nuceni žít a působit také na úrovni hmoty je užitečné jí nepomíjet a neutíkat před ní do vyšších světů. dokud nezemřeme, tak tu zkrátka budeme.
Lámal jsem si též mozkovnu nad tím, proč se mi nedaří jasně a jednoduše propojit, ztotožnit či zkombinovat učení Bardona a např. Minaříka, který vychází z orientální tradice. Je to jednoduše z důvodu rozdílného postupu chápání a ovládání reality. Orientálci mají zmapované všemožné psychické stavy, opatřené bohatým názvoslovím, propojené s různými božstvy a mýty, což jsou všechno berličky, o něž se vědomí může při postupu opřít. Bardon jede školu, která skutečnost chápe, poznává a ovládá pomocí čtveroklíče, jehož výhodou je, že je universální. Stačí se naučit ovládat čtveroklíč a pak jím lze ovládat úplně vše. Začíná se však od zdola nahoru, nikam se neskáče. V tom je rozdíl. Ale všechny metody a školy fungují a každý si může mezi nimi vybrat. Míchat melouny a švestky s hruškami a papájou dohromady však vždy přináší zmatky :)

Já se osobně přikláním k tomu, že čakry jsou od toho, aby jimi proudila nerušeně energie do našeho mikrokosmu, aby vibrovaly harmonicky na odpovídající frekvenci, tím zajišťovaly energetickou výživu nutnou pro činnost na všech úrovních naší bytosti. Tedy že to není místo pro působení nějakého božstva. Pokud někdo chce použít sílu a energii božstev jako výtah do vyšších duchovních stavů, musí prostě rozumět tomu, co tato božstva znamenají, všem souvisejícím mýtům a i výsledku, který to způsobí. Jako experiment pro zvědavé zelenáče to tedy také nedoporučuji.

A pokud jde o Tajemství zlatého květu, který zde zmiňoval Lumpino, také jej nelze redukovat na práci s nějakou čakrou za účelem vidění Bohů, spíše mi tato metoda připomíná složitý a komplexní alchymický proces zahrnující tělo i ducha, objevují se to zde termíny jako „slyšení světla“, „centrum středu podmínek“ a další prazvláštnosti podobné alchymických šifrám. Cílem není spojení s nějakými bohy, ale stav nad nimi, tedy prázdnota. Precizním dlouhodobým alchymickým procesem, tělesnými i duchovními cvičeními se docílí probuzení Zlatého květu, který začne v těle produkovat elixír života, díky němuž se může adept stát nesmrtelným a žít libovolně dlouho. Pro pořádek ještě doplním, že Wilhelm je pouze jedním z překladatelů, autor se uvádí jakýsi Lü Dsu.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 10 dub 2019, 15:16

jakpro100 píše:....

K původní otázce čaker – s čakrami je to jako se vším jiným, záleží na tom, na základě jakého systému, školy, metody k nim přistupujeme. Každý takový systém je ucelený a nelze jednotlivé prvky různých systémů pasovat dohromady a divit se pak, že je tom rozpor.
Bardon na začátku BKOZ uvádí, že orientální spisy, resp. orientální učení dělají jednu chybu, totiž že považují hmotný svět za přelud, Máju, a tudíž nevěnují jeho zvládnutí dostatečnou pozornost. .

A pokud jde o Tajemství zlatého květu, který zde zmiňoval Lumpino, také jej nelze redukovat na práci s nějakou čakrou za účelem vidění Bohů, spíše mi tato metoda připomíná složitý a komplexní alchymický proces zahrnující tělo i ducha, objevují se to zde termíny jako „slyšení světla“, „centrum středu podmínek“ a další prazvláštnosti podobné alchymických šifrám. Cílem není spojení s nějakými bohy, ale stav nad nimi, tedy prázdnota. Precizním dlouhodobým alchymickým procesem, tělesnými i duchovními cvičeními se docílí probuzení Zlatého květu, který začne v těle produkovat elixír života, díky němuž se může adept stát nesmrtelným a žít libovolně dlouho. Pro pořádek ještě doplním, že Wilhelm je pouze jedním z překladatelů, autor se uvádí jakýsi Lü Dsu.


Když už je tato diskuze zaměřená na Energetické centrá.

1/Co se otázky čaker týká. Jsou dva základní systémy. Ale to jsem již nazančil výše.
a/Pročištění čaker a probuzení hadí síly = ukončení existence.
b/Otevření čakry za účelem lepší existence.

To o vidění bohů jsem uvedl pouze jako příkald.
Ano, otevření čakry a následující postup je skutečně složitý alchimický proces. Když už jsme u toho doporučuji těm, kdo mají zájem porovnání textu Tajemství zlatého květu se spisy Alchymie Evropské. (napříkkad jen namátkou Book of Lambspring - kdo má trochu obraznosti ztak pochopí)
Jinak, ony práce s čakrami na východě jsou různé a mají různé výsledky. Ony orientální nauky jsou také velmi rozdílné a mají různé cíle, naprosto stejně jako nauky evropské. Viz jen např. překlad Sat čakra nirupana (četl jsem v překladu Artura Avalona - Johna Woodroffa) Také se tam často píše o meditaci na jednu konkrétní čakru nebo dokonce na místo v jedné čakře za určitým konkrétním cílem nemajícím vůbec, ale skutečně vůbec nic společného s nějakou Prázdnotou. Protože nejen v česku ale i na východě jsou lidé různé a mají různé zájmy a různé cíle.
Jinak František Bardon o čakrách neučí, což ale neznamená že nemůžeme mít o ně zájem.
Jak jsem již uvedl výše, cičení z Bardonovy brány lze snadno zkloubit s čakrami. Výcvik obraznosti například - představa obrazů .. se provádí do propstoru za čelem (ať chci nebo ne), tedy tím zároveň působím na čakru Adžná...
Cvičení živlů..:
Čakra Anahata souvisí s živlem vzduchu, Čakra Manipura s živlem ohně, čakra. ..atd.
Písmenová cičení viz Klíč k opravdové kabbale - jsou dobrá do čakry Višudha - centra zvuku...

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 11 dub 2019, 14:34

Nerad bych, aby to vyznělo tak, že zpochybňuji význam čaker, popírám jejich vliv nebo dokonce existenci či nedoporučuji s nimi pracovat. Upozornil jsem pouze na to, že nelze míchat hrušky s ananasem dohromady, a pak se divit, že to nechutná jako hruška. Nebo že nelze vypěstovat ananas tam, kde se daří krásně hruškám. To byla reakce na podobné eklektické zmatky, jenž se objevily v předchozí diskusi. Každý systém je nutné posuzovat zvlášť a pracovat v něm odděleně a neskákat z jednoho do druhého jen proto, že oba nějak zmiňují čakry. Proč- to jsem vysvětlil v minulém příspěvku.
Bardon se o čakrách také zmiňuje a vysvětluje je letmo z hlediska čtveroklíče, Nijak to však nerozvádí s tím, že o čakrách toho bylo napsáno až až.

To co jsi psal, mi však připadá divné, nedaří se mi to pochopit:

Lumpino píše:1/Co se otázky čaker týká. Jsou dva základní systémy. Ale to jsem již nazančil výše.
a/Pročištění čaker a probuzení hadí síly = ukončení existence.
b/Otevření čakry za účelem lepší existence.


Znamená to, že jakmile si pročistím čakry a probudím hadí sílu, tak zemřu, nebo přestanu existovat?
Spíš bych řekl, že to existenci vždycky vylepší. A z druhé strany - otevření čakry (když to budu brát v tom smyslu, že čakry otevřu pro působení nějakého vyššího božstva, protože jinak mi pročištění a otevření čaker přijde jako dost podobné), tak působením nějakého božstva, které je z podstaty omezené na svou úroveň sílu, vliv, v nějaké čakře, se naše existence stává podobně omezenou, tedy že kdybychom chtěli jít dále, do lepších stavů, než představuje ono božstvo, tak ono tomu zabrání. Jeto paradox z obou stran a proto se mi to stále nejeví, jako dobré. alespoň z hlediksa hermetiky a cesty ovládnutí reality skrze čtveroklíč.
Jsou i jiné školy, metody, kde v rámci kulturního prostředí pod oním „božstem“ chápou komplex nějakých vlastností a sil, a ne „božstvo“ ve smyslu entity, pak s tím mohou pracovat formou odevzdání se, ale zas je to o těch jabkách a melounech, buď pěstuju meloun, nebo fíky, každé ovoce vyžaduje jinou péči a podmínky, aby dozrálo:)

A pokud si vzpomínám dobře, tak v Tajemství zlatého květu se opravu nezmiňuje primárně práce s čakrami ( i když pochopitelně jsou součástí energetického systému člověka), naopak prázdnota je zde výslovně zmiňována několikrát :). A pokud se zde učí soustředění na nějaký bod mezi obočím, nebo špičku nosu, tak to, v tomto případě, nemusí nutně být totožné s cvičením do nějaké čakry, to bychom si musel znovu prostudovat toto dílo, a splně mu porozumět, abychom toto mohli tvrdit, vzhledem k jeho složitosti. Nebo alespoň já za sebe.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 11 dub 2019, 15:53

jakpro100 píše:Nerad bych, aby to vyznělo tak, že zpochybňuji význam čaker, popírám jejich vliv nebo dokonce existenci či nedoporučuji s nimi pracovat. Upozornil jsem pouze na to, že nelze míchat hrušky s ananasem dohromady, ........
......
Znamená to, že jakmile si pročistím čakry a probudím hadí sílu, tak zemřu, nebo přestanu existovat?
Spíš bych řekl, že to existenci vždycky vylepší. A z druhé strany - otevření čakry (když to budu brát v tom smyslu, že čakry otevřu pro působení nějakého vyššího božstva, protože jinak mi pročištění a otevření čaker přijde jako dost podobné),......

A pokud si vzpomínám dobře, tak v Tajemství zlatého květu se opravu nezmiňuje primárně práce s čakrami ( i když pochopitelně jsou součástí energetického systému člověka), naopak prázdnota je zde výslovně zmiňována několikrát :). A pokud se zde učí soustředění na nějaký bod mezi obočím, nebo špičku nosu, tak to, v tomto případě, nemusí nutně být totožné s cvičením do nějaké čakry, to bychom si musel znovu prostudovat toto dílo, a splně mu porozumět, abychom toto mohli tvrdit, vzhledem k jeho složitosti. Nebo alespoň já za sebe.


Když pročistíš čakry a probudíš hadí sílu tak samozřejmně nezemřeš. To není o okamžité smrti fyzického těla. Jogini to provádí pro rozplynutí duchovních složek v "paramatmanu" - "absolutnu" či jak se tomu říká a ukončení koloběhu zrození. V to samozřejmně počítaje i zrození v "duchovních sférách".
Nejde v tom případě o otevření čaker ale o pročištění t.zv. šušumny = spojující dáhy mezi čakrami aby "hadí síla" mohla volně vystoupit .. viz texty jogy.
Otevření čakry - termit nedokáži přesně vysvětlit - znamená že probudíš síly (siddhi) v čakře ukryté. Pokud nemáš síly siddhi které se váží k té či oné čakře, není otevřená.
Například pokud dojde k otevření čakry Manipura, (u solar plexus) má člověk získat vládu nadd ohněm a oheň mu nemá ublížit. Pokud skutečně otevře čakru Anahata, mající vládu nad vzduchem, měl by podle originál textů jogy získat schopnost například "levitace".
Kniha Tajemství zlatého květu je čínsného původu, takže nepoužívá indické termity. Čakra Adžná se tam nazývá "Nebeské srdce" a čakra Anahata "srdce z masa". O těch dvou je počátek práce. Uklidnění čakry Adžná = "nebeského srdce" asi tříměsíční meditací a následně zaměření mysli pomocí sledování dechu do "srdce za masa" = čakry Anahata a tam má praktikant udržovat mysl roky i v běžné denní činosti dokud se čakra neotevře a neprobudí síly siddhi. K těm patří kromě jiného prodloužení této strastné pozemské existence, což má praktikujícímu umožnit dosáhnout v tomo vtělení vytčený cíl. O tom to je. Samozřejmně je v tom nutné dokonalé ovládnutí mysli. Protože, podle všech východních originál textů soustředění do oněch míst může takříkajíc plnit přání. I ta nevhodná - jeden indický mistr uvedl jako příklad praktiaknta sedícího pod "stromem přání" :-D. (Kalpa taru). Praktikantovi se začala plnit přání - chtěl bych dobré jídlo, byl před ním plný stůl, chtšl bych dobré pití.. byl před ním džbánek.. chtěl bych pěknou ženu .. kolem se rojily dívky. V tom se leknul "co kdyby přišel tygr" - objevil se tygr a sežral ho...". Asi takto. :-D
Jde o praxi kterou používali i evropsští "alchymisté", pouze musela být velmi dobře zabalená do "fyzického hávu" - odtud ono "zlatodějštví", jinak by oni "alchymisté mohli skončit na haranici svaté inkvizice.
S Bardonovou naukou to samozřejmně přímo nesouvisí. Ale v každém případě je nutno stejně jako v Bardonově systému dokonale zvládnou mysl.
Když si dobře probereme Tajemství zlatého květu, a týká se to stejně tak původních nauk evropských, má být výsledek vytovření jakého nesmrtelného "těla za tělem" - ovšem již na duchovní úrovni, které má napravit nedostatky reinkarnace. Ten kdo onu cestu nedokáže plně zvládnou má přijít po smrti mezi takzvané "Liščí duchy". Nadpřirozené bytůstky žijící nějakých tisíc let v lepších podmínách, ale není to cíl cesty.

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 12 dub 2019, 12:36

Ok, takto podáno mi jeto již o něco srozumitelnější, i když otázek zůstává stále dost, ale to je v životě přirozené. Problém je často nedokonalý jazyk, slovíčka a termíny, pod nimiž si každý představuje něco jiného a kvůli tomu se někteří lidé neshodnou, jiní pohádají, další si rovnou rozbijou držky nebo vyhlásí válku :) To vše jen proto aby se nakonec, v dálné budoucnosti, po všech zkušenostech shodli, že vlastně mysleli totéž, jen vyjádřené jinými slovy.
Znovu však připomínám, že prázdnota je nejvyšší cíl, a je shodná s „ukončením koloběhu zrození a rozplynutí duchovních složek v absolutnu“.
Tajemství zlatého květu má nejasný původ, obsahuje prvky buddhismu, taoismu, ale zjevně i hermetismu, který se na dálný východ dostal přes Persii, jak se uvádí v předmluvě. Žádný tento ismus není podstatný, každý člověk může pochopit, co je zatím, bez termínů, slov a označení, jen čisté poznání.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 12 dub 2019, 15:28

jakpro100 píše:....
Znovu však připomínám, že prázdnota je nejvyšší cíl, a je shodná s „ukončením koloběhu zrození a rozplynutí duchovních složek v absolutnu“...

Někteří usilují o "prázdnotu", jiní o lepší další existenci. Myslím že cesta podle Františka Bardona bude také o lepší další existenci než o nicotě (pardon prázdnotě). V opačném případě by nevznikla jeho Praxe magické evokace protože kdo se snaží evokovat vyšší bytůstky skončí (podle všech starých duchovních nauk) mezi takovými a nikoliv v "prázdnotě".

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Inrise » 13 dub 2019, 09:07

lumpino a jakpro100:
jejda jsem to pozapomněl, jakže to končí Frabato v knize Frabato?
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů