Energetické centrá

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 13 dub 2019, 10:44

Pokecá si při astrálním vymístění s vyššími bytůstkami, pak se vrátí do těla aby šířil duchovní nauku. Zazvoní zvonec a příběhu je konec.

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 13 dub 2019, 13:13

Lumpino píše:Někteří usilují o "prázdnotu", jiní o lepší další existenci. Myslím že cesta podle Františka Bardona bude také o lepší další existenci než o nicotě (pardon prázdnotě). V opačném případě by nevznikla jeho Praxe magické evokace protože kdo se snaží evokovat vyšší bytůstky skončí (podle všech starých duchovních nauk) mezi takovými a nikoliv v "prázdnotě".


Pořád se trošku divím, Lumpino, proč tě termín prázdnota tolik dráždí :) Zvláště když toho máš tolik načteno, jak vyplývá z tvých příspěvků. Přečetl jsem toho také dost, a proto vím, že ve všech knihách, od všech autorů všech směrů, které se nějak dotýkají buddhismu, taoismu, tantrismu, hermetismu, se uvádí jasně a jednoznačně, že za nejvyšší stav považují právě nebytí, absolutno, neboli prázdnotu, a že je konečným cílem všech bytostí tohoto stavu nakonec dosáhnout. Opakuji, a naposled, že i Tajemství zlatého květu tuto prázdnotu jako nejvyšší cíl zmiňuje, dokonce i Bardon výslovně uvádí že splynutí s absolutnem je nejvyšší cíl, k němuž každý směřuje. Proto tvé strachy z prázdnoty jso mi málo pochopitelné. Prázdnota je nebytí, nepohnutost, a tedy stav, který obsahuje v sobě všechno, tak, jako bílé světlo obsahuje všechny barvy spektra.
Existence je tedy stav dočasný, vylepšovat ho můžeme, i prodlužovat, ale konec a nejvyšší cíl patří prázdnotě – která paradoxně vůbec prázdná není, neboť na potencionální úrovni obsahuje v sobě všechno, právě tím, že se ničím nevyznačuje, nehýbe se, neprojevuje..
Takovou hrůzu z představy nicoty po smrti můžeme chápat u Karla Hynka Máchy, který neměl možnost se s duchovními naukami seznámit a proto píše:

Tam všecko jedno, žádný cíl –
Vše bez konce – tam není chvíl,
Nemine noc, nevstane den,
Tam času neubývá. –
Tam žádný – žádný – žádný cíl –
Bez konce dál – bez konce jen
Se na mne věčnost dívá.
Tam prázdno pouhé – nade mnou,
A kolem mne i pode mnou
Pouhé tam prázdno zívá. –
Toť co se ,nic‘ nazývá.


Ale to jen tak naokraj, je to to nejméně důležité, tvé osobní chápání či nechápání pojmu nicota, prázdnota, nebo si zas pouze nerozumíme v termínech.) Naposled jsem napsal, že všichni autoři prázdnotu jako cíl uvádějí. Jsem totiž perfekcionista, tak to prostě zmínit jasně musím :)

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 13 dub 2019, 13:20

Lumpino píše:Pokecá si při astrálním vymístění s vyššími bytůstkami, pak se vrátí do těla aby šířil duchovní nauku. Zazvoní zvonec a příběhu je konec.


To není přesné. Konec Frabata popisuje, kterak jeden z dvanácti nejvyšších Mistrů Bílého bratrstva byl již svou existenční, individuální misí natolik unaven, že se dobrovolně rozpustil v absolutnu-prázdnotě. Jeho místo pak zaujal Frabato :)

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 13 dub 2019, 15:06

Přijde mi to takové trochu zmatené. Obvykle lidičkové kteří chtějí dosáhnou onu prázdnotu či vyvanutí, jako buddhisti, taoisti či mystici necvičí ovládání živlů, neprovádí evokace vyšších bytůstek jako andílků či diblíků a podobně.
Naopak třeba adepti mystérií prováděli vyvolávání právě z důvodu aby přešli mezi takové. Stejně tak africké animistické kmeny tvrdí že duše šamana přijde mezi takové bytosti.
Kdysi za mlada jsem se zajímal vážně o buddhismus a mystiku. A řekl bych že je to přímý protiklad cesty mágů. I Originál indičtí jogini jasně říkají že kdo chce dosáhnout nirvánu Nesmí Nijak využít síly siddhi které meditací získá. A rozhodně takoví nepáchají žádné vyvolávání. Jediná vyjímka jsou Bhaktijogini, jako například Ramakrišna, usilující o splynutí s konkrétním bůžkem, jako zrovna Ramakrišna s bohyní Kali. Tak vám mistři nevím.....

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Inrise » 14 dub 2019, 07:25

lumpino: jsem stěží začátečník, tak Ti těžko mohu radit, ale možná Ti praxe vnese světlo poznání do chaosu různých termínů. Stačí si uvědomit božské atributy a splynutí s Absolutnem může přijít o svůj odstín... ať se daří:)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 16 dub 2019, 12:59

Lumpino píše:Přijde mi to takové trochu zmatené. Obvykle lidičkové kteří chtějí dosáhnou onu prázdnotu či vyvanutí, jako buddhisti, taoisti či mystici necvičí ovládání živlů, neprovádí evokace vyšších bytůstek jako andílků či diblíků a podobně.
Naopak třeba adepti mystérií prováděli vyvolávání právě z důvodu aby přešli mezi takové. Stejně tak africké animistické kmeny tvrdí že duše šamana přijde mezi takové bytosti.
Kdysi za mlada jsem se zajímal vážně o buddhismus a mystiku. A řekl bych že je to přímý protiklad cesty mágů. I Originál indičtí jogini jasně říkají že kdo chce dosáhnout nirvánu Nesmí Nijak využít síly siddhi které meditací získá. A rozhodně takoví nepáchají žádné vyvolávání. Jediná vyjímka jsou Bhaktijogini, jako například Ramakrišna, usilující o splynutí s konkrétním bůžkem, jako zrovna Ramakrišna s bohyní Kali. Tak vám mistři nevím.....


Ok, tak to je právě to míchání brusinek s ananasem, jak jsme zmińoval :) Ve východní tradici se nepostupuje od ovládání živlů, jak jsem již psal výše. Ovšem i tam je - s východní pečlivostí - přesně popsána hierarchie duchovních bytostí, resp. stavů bytí. I ve východní tradici se popisují setkání s božstvy či jejich přivolávání, ale nikoli na základě jejich ovládnutí, jako je tomu v magii. V orientální tradici jsou božské stavy považovány přirozeně za vyšší, než stavy lidské, a je tedy pro člověka vhodné jich dosahovat. Nade všemi Bohy jsou ještě stavy bytostí bez formy a úplně nejvýše stojí právě ono absolutno, prázdnota, Tao a jak se to porůznu nazývá. Tyhle úrovně jsou analogické systému Čaker nebo či sfér ve stromu života. Přehlednou tabulku těchto duchovních stavů/bytostí dle bvýchodní tradice popsalve své knize třeba český buddhistický mnich Ashin Otama, klasicky je cesta těmito stavy popsána v deskové hře Líla a určitě ještě i jinde. Cesta k absolutní prázdnotě vede jedině přes všechny nižší stavy.
Nejvyšší cíl je tedy pro všechny stejný :)

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 16 dub 2019, 15:04

......... I ve východní tradici se popisují setkání s božstvy či jejich přivolávání, ale nikoli na základě jejich ovládnutí, jako je tomu v magii. V ......
Nejvyšší cíl je tedy pro všechny stejný :)


Tak si dovolím lehce oponovat. V magii někteří páchají praktiky k ovládání Nižších démonů a podobných bytostí. Nikoliv nějakých vyšších duchů. Asi z toho důvodu možná mistr Bardon ve své Praxi magické evokace vynechal napříkald palnetární duchy = vládce sfér (Phul, Haegit, Och...etc) a podobné bytosti.
O božtvech na která se obrací třebas indičtí bhaktijogin ani nemluvě.. To juž je o čemsi jiném a taková praxe by mohl vzít pro mága velmi rychle špatný konec.

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 17 dub 2019, 12:44

V tom nevidím rozpor, Lumpino, lidé, včetně všelijakých duchovních adeptů, páchají všelijaké věci, často pitomosti a vždy se domnívají, že páchají to nejlepší a nejvyšší, co mohou, a v daném okamžiku je to pravda :) Skutečný nejvyšší cíl pro všechny se však nemění, není závislý na daném okamžiku.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 17 dub 2019, 13:48

jakpro100 píše::) Skutečný nejvyšší cíl pro všechny se však nemění, není závislý na daném okamžiku.


V tom si dovolím namítnout, tedy podle mého názoru, že jeden stejný cíl pro fšechny neexistuje.
Například viz antická mystéria. Jamblichos z Chalkidy, O mysteriích egyptských.
Nebudu přesně citovat, pouze obecně. Lidičkové kteří vyvolávali bůžky aby se jinm viditelně projevili a oni v dalším životě přešli mezi ně. A lidičkové kteří usilovali o cestu k "praduchu nejčištšímu" ....
Bardo Thedol - budhistická tibetská nauka. Podle ní se člověk může v dalším životě, za určitých předpokaldů zrodit mezi bohy či démony, ale může také ukončit koloběh životů a již se nikdy nezrodit.
V Bardo thedol popisované jako rozplynutí v čirém světle.
Item hidnuismus, a joga. Lidičkové kteří usilují o přechod mezi bytosti vyšší. A lidičkové kteří usliují o Nirvánu = zánik vědomé existence.
A tak dále, a tak podobně. I třeba takový Tarot to ukazuuje kartou "Dvě cesty".

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické centrá

Příspěvekod gooolem » 17 dub 2019, 14:07

Zajimava diskuse. Pokud mohu prispet i svym nazorem, jsem presvedcen, ze pro veskerou hmotnou existenci, ve ktere se rozviji a udrzuje vedomi, je od pocatku veku jen jeden cil, a to, krestansky receno, navrat k Bohu - navrat marnotratneho syna k Otci.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 18 dub 2019, 19:01

...navrat k Bohu - navrat marnotratneho syna k Otci....

To je ale taková otázka. Záleží co si kdo představuje pod pojmem Bůh - Otec.
Například podle originál východních nauk existuje jakýsi původní kosmický praduch Puruša a kosmická příroda Prakriti z jejichž spojení vychází vše co existuje a vyvíjí se od živiöta zárodkového přez rostliny a zvířata k člověku. Zajímavé pojetí, že? Evoluce na duchovní úrovni. Člověk jak poslední stupeň pozemského vývoje má podle oné filosofie (nazývá se myslím sánkhja, nebo samkhya) na výběr zda se vrátit do původního nerozlišitelného stavu, či zda pokračovat ve vývoji na duchovní úrovni od nějakých nižších duchů - siddhů či vidjádharů a podobných až k Trimurti - Brahma, Višnu, Šiva.
Vzhledem k tomu, jak probíhá vývoj v přírodě mi to přijde takové až zvláštní. I třeba existuje starobabylonský epos "Když bohové byli ještě lidmi".... Tak vám nevím.
Abych lehounce doplnil - mezi nejniže postavené vyšší bytosti = siddhy a vidjádhary se podle oněch nauk mohou dostat lidé kteří získají nadpřirozené poznání (vidjá) nebo zvlášní síly (siddhi).
Tedy cíl některých východních "mágů".

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické centrá

Příspěvekod gooolem » 18 dub 2019, 20:22

Rekneme, ze je to napriklad navrat oddeleno lidskeho vedomi do vseobsahujiciho bozskeho vedomi. A je myslim uplne jedno, jak ho nazvu, zda Bohem, Universem, ci jinak. Ale fundovane o tom muze mluvit jen ten, kdo to jiz zazil...jinak jsme pouze na urovni teorie. Me osobne vice oslovuje Cesta ukazana Kristem, nez jakakoli vychodni nauka, proto radeji uzivam tuto krestanskou terminologii. Kristus oslovoval jen cloveka, nezabyval se posunem jinych slozek prirody, jelikoz vedel, ze k Bohu ma nejblize prave clovek. I tak prohlasil, ze az bude vzat k Otci, tak k sobe potahne vsechny, coz se vlastne vztahuje i na ostatni slozky prirody.
A proc mit nejaky nizsí cil, nez se vratit k Bohu?
Ale i tato teorie ma charakter pouze informativni.
- zda je nekde uvedeno, ze ma jedinec na vyber, zda se vratit do puvodniho stavu a nebo POKRACOVAT ve vyvoji, je tim receno, ze je neco vyssiho nez onen puvodni stav, ze tedy onen puvodni stav neni stav bozstvi, jelikoz on je nejvyssi a neni jiz kam pokracovat v pripade jeho odmitnuti.
Ale je to take o slovickareni, tak doufam, ze muj nazor nikoho prilis nepohorsi.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 19 dub 2019, 16:00

Jde podle mne o takřikajíc o filosofické úvahy. Protože představa Boha se velmi liší podle jednotlivých náboženství. A jaká je skutečnost ví tak akorát Bůh sám. Proto třeba mnoho mystiků a podobných provádí meditace o něterém z božích jmen aby poznali skutečnou realitu a nespoléhali pouze na cizí tvrzení či nějakou svou fantazii.
Jinou představu mají křesťani, jinou měli třeba staří gnostici které milosrní křesťané vyvraždili, jinou mají slimáci, jinou hinduisti..... A jaká je sutečná realita vědí tak bozi.

Uživatelský avatar
jakpro100
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 72
Registrován: 15 pro 2015, 12:07
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod jakpro100 » 25 dub 2019, 12:38

Lumpino píše:A tak dále, a tak podobně. I třeba takový Tarot to ukazuuje kartou "Dvě cesty".


Dvě cesty v principu jsou, ale to neznamená, že si jsou rovny. Problém je v tom, že bytost si může vybírat jen z těch možností, které se jí reálně nabízejí, nebo na které stačí. Většina bytostí k možnosti splynutí s absolutnem zkrátka dosud nedozrála, není na takové úrovni, a tudíž se jim tato možnost ani nenabízí. Ta se nabízí pouze těm, kteří k ní již dozráli.
Teprve ti můžou řešit dilema, které popisuješ.

Jeden cíl je však vždy nejvyšší a tuším, že to byl možná zrovna Jamblichos (nebo jiný egyptský zdroj), kdo říká, že dokonalé je to, co je trvalé a neměnné, to co je proměnlivé a pomíjivé je nedokonalé. Dokud se může bytost zrodit jako nějaká bytost, ať už bůžek, démon, člověk či co, tak se vždy jedná o stav pmoíjivý, proměnlivý a z principu nedokonalý. Jakkoli se jeví žádoucí a lepší z hlediska předešlých inkarnací, nebo byl takový stav zvolen záměrně z důvodu vykonání nějaké duchovní mise. Každá mise je pomíjivá, jednou skončí. Co je stvořené, je nedokonalé, co je nestvořené, je dokonalé a věčné. Prázdnota je cílem, ale co je skutečná prázdnota, se vymyká představám nedokonalých.

Je to jen filosofická úvaha, málokdo z nás to bude v tomto životě řešit prakticky:) Ale soudím, že je dobré mít správné znalosti a správnou představu o nejvyšším cíli.

Uživatelský avatar
Lumpino
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 158
Registrován: 28 dub 2013, 08:32
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Energetické centrá

Příspěvekod Lumpino » 25 dub 2019, 19:28

Jamblicha mám tak nějak přečteného. O stará mystéria se obecně zajímám. Píše ve své knize O mysteriích egyptských - jsou takoví:
...od přírody se odvracejí a zvedají se k Praduchu nejčistšímu a od přírody odloučenému.
A pak jsou atkoví co se obracejí na bůžky.

Prostě: Lidé jsou různé.


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti