tma při koncentrci

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Jurka
jdu do sebe
jdu do sebe
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 13×
Obdrženo poděkování: 12×

tma při koncentrci

Příspěvekod Jurka » 15 říj 2019, 10:41

Ahoj,
poslední dobou se mi několikrát stala taková podivnost / zajímavost.
Vždy to bylo večer když už byla tma ( ne absolutní taková kdy prostě vidíte ) v pokoji zhasnuto a z venku je trochu světla.
Sednu si a vždy než začnu cvičit tak se na chvíli s otevřenýma očima uklidním, abych měl "prázdou mysl".
V tu chvíli se mi stalo, že se jakoby zatáhlo až byla úplná tma i když jsem měl oči stále otevřené.
Již se mi to stalo několikrát a tma byla dle mne absolutní, poté jako bych se probral a je to jako na začátku.
Když jsem to chtěl navodit sám tohle stmívání tak mi to ale nešlo.
Nevíte co to může být.
Poprvé když se to stalo tak jsem se toho dosti leknul.
Díky za odpovědi.
Pěkný den všem

marvin
Administrátor
Administrátor
Poděkoval(a): 324×
Obdrženo poděkování: 464×
Kontaktovat uživatele:

Re: tma při koncentrci

Příspěvekod marvin » 15 říj 2019, 11:00

Podle mě je to spíš reakce mozku. Kdy se přenese soustředění z očního vjemu někam jinam. Tímpádem má mozek pocit, že nic nevidí. Ale pokud se znovu přeneseš koncentrací do očí, tak by se ti mělo "rozjasnit". Znám ten pocit.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Yemeth
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Poděkoval(a): 37×
Obdrženo poděkování: 35×

Příspěvekod Yemeth » 15 říj 2019, 16:08

Také znám ten pocit, ale mně se to stává v šeru před zrcadlem. Upřený pohled do jednoho bodu způsobí zmizení mého odrazu a nahrazení tmou.
"All in good time."

Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 78×

Příspěvekod Flox » 15 říj 2019, 19:56

Já se domnívám, že se jedná o lucidní snění (mentální cestování) s otevřenýma očima. Pokud se dobře pamatuji, pokud člověk tráví několik dnů v naprosté tmě, tak dokáže snít s otevřenýma očima, protože mozek je tak zmatený, že v tom už nevidí rozdíl. Nicméně se do tá také nazvat halucinacemi.

Je možné, že pokud svoji mysl velmi uklidníš a zredukuješ smyslové vjemy, tak se přepne do spacího režimu, ale protože jsi při vědomí, může to působit zvláštně.

Yemeth píše:Také znám ten pocit, ale mně se to stává v šeru před zrcadlem. Upřený pohled do jednoho bodu způsobí zmizení mého odrazu a nahrazení tmou.
Tohle mi spíše přidá jako jev, kdy po dlouhém statickém pohledu na obraz se na sítníci vytvoří negativní otisk a obraz pak přestává být kontrastní.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 69×
Obdrženo poděkování: 29×
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Firzen » 15 říj 2019, 20:25

Stalo se mi to párkát, když jsem byl mladší. Nevím bohužel dodnes, čím to bylo způsobené, a co to vlastně bylo. Ale ten pocit byl nezaměnitelný.

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 142×
Obdrženo poděkování: 931×

Příspěvekod Arex » 15 říj 2019, 22:54

"Zajisté jste si, drahý příteli, povšimnul, že před usnutím uvolní se Vám vždy a náhle napětí svalstva. Vjem tohoto uvolnění vznikne zevním počitkem smyslů. Po uvolnění jste ještě nepatrnou dobu schopen usměrněné, tj. logické myšlenkové činnosti, která přejde v činnost nespořádanou, zmatenou, nedoprovázenou již více zevními počitky smyslů. Tato nespořádaná myšlenková činnost zaniká náhle se dostavivším spánkem.
Jistě jste také vícekrát zpozoroval, že zmíněná nespořádaná myšlenková činnost nemusí vždy spánkem zaniknout, ale že bývá někdy ukončena náhlým a prudkým psychofysiologickým trhnutím, kterým se stavíte na nohy a které ihned navrací smyslům zevní bdělost. Aniž byste byl dospěl k spánku, byl jste navrácen stavu bdění. Někdy jste opět zpozoroval, že zmíněná počáteční spořádaná myšlenková činnost po uvolnění svalstva není doprovázena smyslovým počitkem světla, nýbrž temna, i když se snažíte usnout za světla lampy. Jakmile ale spořádaná, logická myšlenková činnost přejde ve zmatenou, logicky nespořádanou, začne vznikati počitek bílého světla se žlutozeleným odstínem jakéhosi šerosvitu, a to i tehdy, usínáte-li za tmy. Zdroj světla nikde nevidíte, máte dojem, jako byste světlo vnímal zavřenýma očima."

František Kabelák: sborník Egejská mysteria ideje Krásy, text Staroegyptská filosofie ohně Horev, s. 152d-153n knihy.

V případech, které rozebíráte, ona temnota vzniká dočasným přenesením běžného každodenního rozumu do vyššího světa, v němž si tento rozum již nevystačí, a proto se proti jasu poznatků vyššího světa jeví jako temný. Tento vjem člověka upozorňuje, že toho času nadřadil hmotné stanovisko nad stanovisko esoterní, tedy stanovisko vyššího Rozumu, nebo ještě lépe řečeno vyššího Intelektu.

Prostě řečeno ukazuje, že se smrtelnou složkou své osobnosti snažíte nahlédnout nesmrtelné, a že výsledky budou chybné.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Poděkoval(a): 33×
Obdrženo poděkování: 78×

Příspěvekod Flox » 16 říj 2019, 00:27

Abych ještě doplnil další příčiny "světla" při zavřených očích... občas lze zahlédnout bílý záblesk způsobený nervovým výbojem. Lze toho docílit i uměle. Zkoušeli jsme to s kamarádem kdy my na čelo přiložil na specifická místa kontakty 9V baterie, takže jsem viděl světlo i při zavřených očích, přičemž jsem se u toho cítil naprosto normálně. (doporučuji to nezkoušet) Dále astronauti na vesmírné stanici občas vídají bílé záblesky při usínání, což je způsobené kosmickým zářením (nejsou stíněni atmosférou). Jen už nevím jestli ty vysoce nabité částice dopadají přímo na sítnici nebo někam jinam.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”