Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Cor Leonis » 19 lis 2022, 16:45

Vážení hermetici a mágovia,

aký je váš názor na rozdiely medzi lucidným snom, mentálnym a astrálnym cestovaním?

Uvediem jeden príklad za všetky:
V noci dostaneš spánkovú paralýzu. Uvedomíš si, že fajn, teraz mám paralýzu, je čas prejsť do vedomého sna, pretože na úrovni teórie už vieš, že pri
prechode zo spánkovej paralýzy do sna je miera lucidity ohromná a je to jeden z najlepších spôsobov na priamy vstup do lucidného sna. Zatvoríš oči a predstavuješ si, ako vstávaš z postele. A zrazu si v tom.
Tvoje telo leží na posteli. Pohybuješ sa. Si v tom momente v lucidnom sne, mentálne putuješ, alebo cestuješ astrálne?

Ako to rozlíšiť?

Ďalšia otázka: kde leží tá pomyselná hranica medzi snovým svetom a medzi tým, čo nazývame realita? Resp. čo je vlastne realita (skôr rečnícka otázka)?

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Flox » 20 lis 2022, 12:28

Podle mého názoru to co většina lidí popisuje jako astrální cestování je ve skutečnosti lucidní sen. A lucidní sen je mentální cestování... jen s tím rozdílem, že lidi vidí obsahy své mysli a podvědomí. Alespoň co jsem zkoušel výstupy z těla, tak mi to tak prostě vycházelo... nemám důvod si myslet, že cokoliv z toho by bylo něco jiného než lucidní snění.

Bardon u mentálního cestování pro ověření reality píše, že mág si má při pozorování nějakou protichůdnou činnost nebo něco co by se nikdy nestalo. Kdo dělal stupně popořadě, tak by měl mít dokonalý přehled nad obsahem svojí mysli a měl by být schopný si to představit velmi živě. Takže pokud by to byl lucidní sen, tak na 99,99% by se to v tom snu zvizualizovalo. Pokud by to bylo mentální cestování, tak by se to nestalo.

Takže pokud víš, že v lucidním snu si např. umíš vysnít, že pes, kterého vidíš umí létat levitovat a zvládneš to se 100% jistotou a nepodaří se ti to, tak by bylo možné, že to lucidní sen není. Jenže většina lidí včetně mě vynechají základy, začínají s lucidním sněním a "astrálním cestováním" a pak jsou v tom nějak ztracení, protože nemají šanci se v tom vyznat :-D
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod ikarkar » 23 lis 2022, 13:44

Cor Leonis:

Tak především je třeba si ujasnit rozdíl mezi pojmy Lucit Dreaming (LD) a Out of Body Experience (OBE). Na internetu najdeš „vela“ informací. Prakticky jediná klasická duchovní technika, která do hloubky rozpracovala „bdělý vědomý spánek“ je tibetský buddhismus (Tibetská snová jóga), který ho využívá k duchovnímu růstu. Dnes už je LD i vědecky dostatečně prokázaný, na rozdíl od „mimotělních zážitků“.

Dál je třeba ujasnit si rozdíl mezi pojmy „tvoření“ a „putování“. U lucidního snění se neputuje (nepoužívá se žádné z těl), ale tvoří se vědomím probuzeným ve snu, to je „spánková tvořivost“. Rozdíl mezi aktivitou mozku v BDĚLÉM stavu (tzv. Beta pásmo, frekvence 14-30 Hz) a aktivitou ve SNU (tzv. Alfa pásmo, frekvence 8-13 Hz) je v tom, že smyslové vjemy v bdělém stavu tvoří obrazy „okolní reality“ pro kontrolu a pohyb fyzického těla, zatím co ve snu jde o pouhou konstrukci mozku bez vazby na fyzické tělo s výjimkou pohybu očí a dýchání.

Konečně je třeba si ujasnit, že u mimotělního zážitku mysl putuje (vzdaluje se od fyzického těla) spolu s některým ze dvou dalších těl. S astrálním operuje na hmotné a astrálních úrovních, s mentálním na úrovních ducha. Mozková aktivita pracuje v tzv. Gama pásmu na frekvenci 30- 42 Hz, což odpovídá vyšším stavům vědomí, vysoké energii, extázi.

Ďalšia otázka: kde leží tá pomyselná hranica medzi snovým svetom a medzi tým, čo nazývame realita?
Mistři Tibetské snové jógy by ti vysvětlili, že učí nejen jak se probudit ve snech, ale i jak se probudit v bdělém životě, který podle nich je také snem. :-) :-).

https://www.yogashop.cz/tibetska-joga-snu-a-spanku-90069p
Obrázek1.jpg
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Cor Leonis » 23 lis 2022, 19:38

ikarkar píše:...


Lucit Dreaming (LD) a Out of Body Experience (OBE) sa často zamieňa.
Príklad: máš spánkovú paralýzu a "vstaneš z tela". Je to LD alebo OBE?

"Rozdíl mezi aktivitou mozku v BDĚLÉM stavu (tzv. Beta pásmo, frekvence 14-30 Hz) a aktivitou ve SNU (tzv. Alfa pásmo, frekvence 8-13 Hz) je v tom, že smyslové vjemy v bdělém stavu tvoří obrazy „okolní reality“ pro kontrolu a pohyb fyzického těla, zatím co ve snu jde o pouhou konstrukci mozku bez vazby na fyzické tělo s výjimkou pohybu očí a dýchání."
Áno, stretol som sa s tým, že thalamus nie je v spánku vypnutý, no iba uzatvorený voči vonkajším vplyvom a zmyslové vnemy si berie z podvedomia, zo spomienok atď., no taktiež som sa stretol s tým, že počas LD sa jedná o Gama pásmo. Čo by vysvetľovalo, prečo v sne stretneš sprievodcu, alebo prečo v sne stretneš niekoho, kto nie je iba projekciou podvedomia, no môže to byť reálny spáč. Špekulanti by vedeli, ako toho využiť :o)

Takže sa tu naskytá otázka, či je LD iba moja osobná záležitosť, alebo sme skutočne napojení na kolektívne nevedomie, alebo koletívne vedomie, nech si to už pomenujeme ako chceme, no jedná sa o ten bod, že KOLEKTÍVNE.

"Mistři Tibetské snové jógy by ti vysvětlili, že učí nejen jak se probudit ve snech, ale i jak se probudit v bdělém životě, který podle nich je také snem."
Áno. Chce to ešte mnoho praktických realizácií. Knihu si rád prečítam, počul som o Tibetskej jóge snu.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod ikarkar » 24 lis 2022, 09:50

Cor Leonis píše píše:

Príklad: máš spánkovú paralýzu a "vstaneš z tela". Je to LD alebo OBE?
[/quote]

Priateľovi – přiznám se, že nerozumím tomu, proč tuto otázku opakuješ znovu. Nepovažoval jsem za potřebné, psát ti o způsobech „Testování reality v LD“, protože ti to už napsal vyčerpávajícím způsobem Flox o dva příspěvky výše :-).

Příklad testování:[/b] nápisy ve snech jsou velmi nestabilní, když ho vidíš a za chvíli se tam podíváš znovu, je tam nápis jiný. Podobně je to s časem na hodinách. Člověk to může nacvičit tak, že v bdělém stavu během dne kontroluje nápisy na ulici (čas na hodinkách apod.) Pak je šance, že to provede i ve snu a má jasno, kde se nachází. V umělecké rovině to ztvárnili tvůrci filmu „Počátek“ (Je i na Uložto.cz, snadno ho najdeš, odkaz sem úmyslně nedávám).

Tak ať se ti daří na tvých „cestách“.
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Cor Leonis » 24 lis 2022, 11:01

Áno, testovanie reality v bdelom stave, ktoré sa prenáša do sna a testovanie tam. Potom už záleží na stabilite snu.
Narážal som svojou otázkou na niečo iné a to na to, či sa astral môže správať podobne ako sen, resp. sen podobne ako astral.

Hold, bude to vyžadovať ešte veľa "ciest" :-D

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Flox » 24 lis 2022, 14:09

Já bych tu chtěl popsat pár mých zkušeností. V okamžiku kvalitního spánku je naše fyzické tělo odpojené od těla snového/mentálního tzn. Ve snu např. běžíme, cítím svoje nohy, ale ty skutečné leží na posteli v jiné pozici nehybné. Já měl např. LD, že běžím sprint na stadionu. Zajímalo mě co dělají moje ruce ve skutečnosti. Pootevřel jsem v klidu oči. Snové ruce jsem cítil ve vzduchu a byly neviditelné, ale mohl jsem s nimi hýbat. Ty fyzické leželi pod nimi jako mrtvý kus masa. V okamžiku, kdy jsem se snovými rukami přestal hýbat, tak jsem získal zpět cit v těch fyzických. Povedlo se mi to později i párkrát zopakovat.

Co se týče spánkové paralýzy, tak hypotéza zní, že tento process návratu snového/mentální těla zpět, který automaticky funguje a nevnímáme ho, se nějak šprajcne.

To co však nevím je, zda se mentální tělo, které popisuje Bardon, nějak liší od toho snového. Můj názor je, že by nemuselo.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod ikarkar » 24 lis 2022, 18:50

Flox:

Dobře, tak se zde také podělím o svoji dřívější zkušenost (celkem úsměvnou) z LD, ve kterém jsem si ověřil, jak jsou nápisy (v tomto případě texty) ve snu nestabilní.

Stojím uprostřed místnosti, naproti mně stojí důstojná mužská postava a drží v každé ruce arch popsaného papíru. „Ptám“ se jí (hovor probíhá spíš myšlenkami než slovy): „Můžu si to přečíst“. Podává mě arch z pravé ruky a říká: „Ano je tvůj“. Vidím, že text je psaný rukou a že ho budu těžko luštit (po pravdě rukou moc čitelně nepíšu :-)). Ptám se ho: „Proč ten druhý vypadá jinak?“ Odpovídá: „Sára to tak má“. Beru papír z jeho levé ruky, text je psaný strojem, vidím zřetelně písmena a slova, vypadá to, že je v češtině, začínám číst. Ať se snažím sebevíc, nejsem schopen přečíst význam žádného slova, natož věty!
A najednou mě to došlo a začal jsem se smát. Chlapík zmizel, sen skončil :-) :-) :-).


LD je absolutně virtuální a přitom na něj můžete doslova sáhnout. Může to být zdroj vzrušení a zábavy, ale také v něm může tan, kdo trpí nočními můrami, noční můry zcela odstranit.

Cor Leonis : PS:
Na Slovensku bude situace možná lepší, protože asi před 6 ti lety?! měl autor Tenzin Wangyal Rinpočhe v Bratislavě přednášku, jejíž videa 1. 2. část je YouTube viz odkazy:

https://www.youtube.com/watch?v=7VfueqWlsYo
https://www.youtube.com/watch?v=Oopi_6dR9b0

Tak při shánění přeji hodně štěstí. :-)
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod ikarkar » 26 lis 2022, 09:55

Flox píše: Já měl např. LD, že běžím sprint na stadionu. Zajímalo mě co dělají moje ruce ve skutečnosti. Pootevřel jsem v klidu oči. Snové ruce jsem cítil ve vzduchu a byly neviditelné, ale mohl jsem s nimi hýbat. Ty fyzické leželi pod nimi jako mrtvý kus masa. V okamžiku, kdy jsem se snovými rukami přestal hýbat, tak jsem získal zpět cit v těch fyzických. Povedlo se mi to později i párkrát zopakovat.


Floxi, také jsem prošel podobnými sny, které jsem považoval za probuzení v LD, ale nebylo tomu ještě tak, byl jsem už blízko cíle, ale ještě to nebylo získání lucidity :-(. Uvedu dva příklady:

První: . . . běžím po silnici, vidím okolní krajinu budovy, slyším hlasy lidí apod. Najednou mě napadlo (jako tebe otevřít oči tak mě) nadzvednout deku a podívat se, co dělají moje nohy (ve skutečnosti při spánku jsem ležel na pravém boku) a světe div se – moje nohy byly na správném místě v poloze na pravém boku, ale pohybovaly se jako při běhu :-). V té době a v té chvíli, jsem si myslel, že to, co vidím, je bdělá realita (je to tak proto - jak už jsem psal – že tyto sny jsou čistá virtuální realita, která je od fyzické bdělé k nerozeznání).Teprve později jsem došel k poznání, že to byla stále ještě součást lucidního snu.

Druhý: . . . ležím,spím, promítá se mi sen lucidního typu jasný barevný. Najednou mám naprosto fyzický pocit, že musím na záchod, protože jinak potřísním lůžko :-(. To mě probudí, vstanu, spěchám na záchod. A světe div se – žádné exkrementy - vůbec nic :-). Intenzivní pocit potřeby se ničím nelišil od stejného pocitu v bdělém stavu, kterému říkáme realita, ale byl součástí LD. To dokazuje, že obrazy a pocity v LD nejsou vázány na fyzické tělo!

Tento sen (stejně jako píšeš ty) se několikrát zopakoval, než jsem to pochopil. Nazval jsem to „Falešné, pirátské propuštění rekta.“ :-) :-).
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Lucidný sen, mentálne putovanie, astrálne cestovanie

Příspěvekod Flox » 26 lis 2022, 14:08

Já jsem s variantou s falešným probuzením počítal a po ukončení experimentu sledoval jestli se neprobudím ještě jednou nebo neotevřu oči ještě jednou. Vstal jsem a ukončil jsem snění a žádné falešné probuzení jsem nezaznamenal. Nicméně v tomhle okamžiku, kdy jsi částečně vymístěný anebo máš spánkovou paralýzu, může se ti úplně klidně stát, že se ti míchají sny s realitou... vidíš svůj pokoj, ale zároveň do toho halucinace... a stejně tak se zvukem. Takže máš obojí, sen i realitu.
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti