Personifikace nebo princip? Aneb myšlenka Zeleného čtvrtku.

Absolutně volné téma

Moderátor: Cagliostro

Pravidla fóra
Zde nechávám prostor na všechna témata, která se nevlezou do výše uvedených kategorií. Mám zde jenom prosbu, pokud se rozhodnete pro založení nového příspěvku, prosím zkuste popřemýšlet jestli není vhodnější umístění již do hotových kategorií. Nechci zase vyvořit nepříjemný škatulkovací systém, jde mi pouze o to, aby se zde třeba neobjevovaly dotazy na cvičení brány z prvního stupně apod.
Uživatelský avatar
Agalandis
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 29
Registrován: 14 bře 2023, 17:53
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 13×

Personifikace nebo princip? Aneb myšlenka Zeleného čtvrtku.

Příspěvekod Agalandis » 06 dub 2023, 09:37

Zdravím vás všechny ve spolek.

Jak bylo v názvu napsáno, dnes na Zelený čtvrtek my přišlo něco, co se mnou nadneseně řečeno mírně otřáslo:

Když provádíte modlitbu tak ke komu? K personifikovanému Bohu nebo k Principu? Pokud k personě a je řečeno že Bůh stvořil člověka k obrazu svému, znamenalo by to že i on se modlí také k nějaké další personě. Nebo ne? Pokud se modlíme k principu tak jsme pak skutečně jedno a to samé?

Co mě k tomu vede? No to že když se k někomu modlíme, nepodkuřujeme tím někomu? Nedržíme se máminy sukně? Vzhlížíme do nekonečna k rodičovi a nejsme samostatní? Nemůže to být jedna z příčin opakování? Je to rouhačská myšlenka? Pokud tento dnešní pohled je zcela milný tak nepochybně ano.

Trocha dalšího vysvětlení. Víme, že pokud jsme živlově vyrovnáni, odprošťujeme se od Karmy (alespoň podle J.Drábka) a odpovídáme se samotné Prozřetelnosti. Opravdu? A neodpovídáme náhodou za své životy sami sobě? Když něco s prominutím posereme, kdo to za nás vyžere? Prozřetelnost nebo si to v dalším kole vyžereme my sami? Proto jsme odpovědni sami před sebou.

Zajímalo by mě co na to říkáte. Nebo nezajímalo?

Co vy na to?
Východní Čechy. Rád se s někým sejdu :)

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Personifikace nebo princip? Aneb myšlenka Zeleného čtvrtku.

Příspěvekod Conf » 06 dub 2023, 15:27

Nevím, jestli jsem pochopil otázku a jestli se ptáš všeobecně nebo nějak vzhledem k magii.

Květoslav Minařík psal něco ve smyslu, že člověk se modlí k Bohu, když se cítí slabý, málo schopný, neschopný. Když se cítí silný, schopný, "všemocný", tak nemá potřebu se modlit k Bohu, manifestuje vlastníma "božskýma" silama.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Personifikace nebo princip? Aneb myšlenka Zeleného čtvrtku.

Příspěvekod Inrise » 06 dub 2023, 22:22

:)
Vlastně to je docela dobrá otázka, jenže odpověď hledej jinde než na fóru - i když je možné, že se Ti jich dostane hned několik a různých;)

Možná by bylo fajn začít nalezením toho co se ptá a zda je totožný s Principem - tedy principium toť počátek - ...

A už Xenofanés se pozastavoval nad podobnými úvahami, takže pokud je to rouhání nejsi sám:)

Jinak fajn trknutí, ale trochu při povrchu, ne?;)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Personifikace nebo princip? Aneb myšlenka Zeleného čtvrtku.

Příspěvekod Inrise » 08 dub 2023, 10:18

:)
https://vdocument.in/download/the-2nd-c ... hrist.html
Pro inspiraci trochu univerzálnější souvislosti
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...


Zpět na “Obecná (Nezařazená) diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů