K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

praktická pomoc s introspekcí

Moderátor: Cagliostro

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Conf » 15 pro 2022, 00:39

Jsem začátečník a jsem si vědom několika mých obrovských charakterových vad / zlozvyků / problémů a na ně se zaměřuju, bude nejspíš trvat delší dobu, než se jich zbavím, překonám je. A pak mi je jasný, že těch dalších, míň palčivejch, mám desítky nebo stovky.

Každopádně si říkám: k čemu je dobrý vědět, jakýmu živlu konkrétní vlastnost přiřadit? K čemu je dobré vědět, že mám třeba 20 negativních vlastností země, 15 vzduchu, 12 vody atd? (náhodný čísla)

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod zebyja » 15 pro 2022, 10:35

Když vědomě rozvijíš chybějící živel a omezuješ přibývající, tak jsi častěji blíže ke stavu rovnováhy, kde rosteš vždy tím směrem, kterým je třeba. Kdežto mimo rovnováhu, ve chvílích kdy neovládáš sebe sama, se spíše brzdíš až odvracíš.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Conf » 15 pro 2022, 10:49

zebyja píše:Když vědomě rozvijíš chybějící živel a omezuješ přibývající, tak jsi častěji blíže ke stavu rovnováhy, kde rosteš vždy tím směrem, kterým je třeba. Kdežto mimo rovnováhu, ve chvílích kdy neovládáš sebe sama, se spíše brzdíš až odvracíš.


Myslím to takhle: dejme tomu, že moje největší negativní vlastnost je lenost. Takže jednak chci a jednak potřebuji se zbavit lenosti, to je prostě podmínka dalšího mého vývoje. Ale k čemu mi je dobré vědět, že to je (asi) živel země? Prostě potřebuju se zbavit lenosti nehledě na to jestli to je živel země nebo třeba vody. Takže nějak nechápu, k čemu je dobré vědět, jakého živlu ta vlastnost je.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod zebyja » 15 pro 2022, 10:55

Vlastní posudek sama sebe je z podstaty iluzorní, viz:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Introspection_illusion

Proto je třeba postupovat systematicky.
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Conf » 15 pro 2022, 20:51

zebyja píše:Vlastní posudek sama sebe je z podstaty iluzorní, viz:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Introspection_illusion


To, že člověk má tendenci sám sebe hodnotit jinak než jak ho hodnotí druzí, a že hodnotí druhé jinak než sám sebe, a že vlastnímu hodnocení sebe sama přisuzuje jinou váhu než tomu, jak ho hodnotí druzí, je naprosto přirozená věc a nemyslím si, že to z hodnocení sebe sama dělá nějakou iluzi.

Problém hodnocení sebe sama je hlavně ten, že "neosvícený" člověk není plně objektivní. (Na druhou stranu je otázka, zda člověk, který je schopen stoprocentně objektivního pohledu, vůbec potřebuje introspekci :)

Každopádně nic z tohoto filozofování neodpovídá na mou původní otázku :)

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod zebyja » 15 pro 2022, 21:45

Kvůli nespolehlivosti hodnocení sebe sama je třeba použít metodu, která celou analýzu udělá objektivní. Tedy určení všech projevovaných vlastností a jejich intenzitu systematicky.

Poté je roztřídit do živlů a spočítat si kterého živlu máš kolik.

Omezením živlů, kterých máš více a podporou živlů, kterých máš méně se dostáváš blíže k rovnováze a tedy celkově urychluješ svůj vývoj.

Pokud to stále nechápeš, tak se prosím ptej konkrétně co z toho není jasné. Nebo já už moc nevím jak jinak to vysvětlit. Každopádně opravdu odpovídám na Tvou otázku:
"k čemu je dobrý vědět, jakýmu živlu konkrétní vlastnost přiřadit?"
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Conf » 15 pro 2022, 22:30

Ta moje otázka byla myšlena cca takto: jak mi pomůže v eliminaci určité negativní vlastnosti to, že vím, jakého je živlu? Tzn. k čemu mi je dobré to vědět?

Jestli to chápu správně, tak to magické zrcadlo je dobré k tomu, aby měl člověk představu, na co se zaměřit a nebo spíš aby měl plán, v jakém pořadí postupovat? To asi není špatná věc, ale někdy člověk naprosto dobře ví, co má dělat, i bez toho plánu.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod zebyja » 16 pro 2022, 10:42

Já už jsem asi pochopil Tvou situaci. Promiň, že mi to nedošlo dříve.

Bavíme se tu o dvou metodách práce na vlastní osobnosti. První je popsaná v bráně, té jsem se do teď zastával. A s druhou jsi přišel ty a zatáváš ji Ty.

Tvou metodu také často používám, proto že jsem často příliš unavený, abych si dokázal najít dost času na metodu popsanou v bráně. Nicméně metodu v bráně používám také a považuji ji za mnohem efektivnější. Dělám to takto:
Stanovím si cíl v mém životě s nejvyšší prioritou. Např. Pravidelně cvičit bránu.
Pak pokaždé, když jsem selhal, vzpomínám kvůli jaké vlastnosti. A také jsem kdysi došel k té lenosti, mimochodem. Pak tedy pracuji na Té vlastnosti.

Moje rada zní, zkus důsledně obě metody a porovnej výsledky. Zjisti která Ti vyhovuje víc. Jdou mimochodem i zkombinovat:

Budeš hledat vlastnosti, které Ti brání v dosažení cíle a které jej podporují. Posilovat podpůrné a omezovat bránící. Můžeš je dokonce rozdělit na živly a posoudit zda Ti pomohlo nalezení živlové rovnováhy v rámci jednoho cíle toho cíle dosáhnout.

Hrej si s tím a uvidíš co zvládneš.

Dále pro inspiraci otázky, jejichž odpovědi jsou pro Tebe, ne pro fórum:
Je lenost opravdu Tvá největší brzda? Nejsi jen unavený z toho, jak se snažíš vyrovnat ostatním, kteří toho zvládnou v Tvých očích víc než Ty?
Možná Tvůj problém souvisí s vědomím jezením. Jaké jídla Tě vedou k lenosti a jaké ne? Konkrétně jak jsou na tom těstoviny, brambory, pečivo, cukr, mastné, zelenina, oříšky, semena.
Chápeš, že ten s kým se v rámci introspekce máš srovnávat je Tvé minulé já, nikoliv ostatní?
Nebereš si na sebe věci za druhé a pak Ti nezbude energie pro svůj rozvoj?
Jsi dostatečně vyspaný? Budíš se sám od sebe odpočatý?
Nemáš alergii o které nevíš? Chronický zánět, který nevnímáš? Nepotřebuje Tvé tělo větší podporu ve zdraví?
Není Tvá snaha zlehčit si práci s introspekcí vlastně lenost?
Není lenost v Tvém případě spíše nedostatek sebelásky vedoucí k únavě?
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Martuv
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 28
Registrován: 19 lis 2019, 17:38
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 42×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Martuv » 20 pro 2022, 06:18

Krom toho pokud začneš vlastnosti přirovnávat živlům, získáš pro ně lepší pochopení, což ti může pomoci v jejich ovládání.

Dobrá videa k introspekci má teď Rawn Clark na ytb.

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod DAn » 05 led 2023, 16:14

Conf píše:Ta moje otázka byla myšlena cca takto: jak mi pomůže v eliminaci určité negativní vlastnosti to, že vím, jakého je živlu? Tzn. k čemu mi je dobré to vědět?

Jestli to chápu správně, tak to magické zrcadlo je dobré k tomu, aby měl člověk představu, na co se zaměřit a nebo spíš aby měl plán, v jakém pořadí postupovat? To asi není špatná věc, ale někdy člověk naprosto dobře ví, co má dělat, i bez toho plánu.


Bez názvu.png

Conf
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 12 bře 2021, 03:18
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Conf » 05 led 2023, 19:55

DAn píše:
Conf píše:Ta moje otázka byla myšlena cca takto: jak mi pomůže v eliminaci určité negativní vlastnosti to, že vím, jakého je živlu? Tzn. k čemu mi je dobré to vědět?

Jestli to chápu správně, tak to magické zrcadlo je dobré k tomu, aby měl člověk představu, na co se zaměřit a nebo spíš aby měl plán, v jakém pořadí postupovat? To asi není špatná věc, ale někdy člověk naprosto dobře ví, co má dělat, i bez toho plánu.


Bez názvu.png


Dobrý citát. (Z čeho to je ?) Otázka ale je, jestli se to dá řešit takhle "mechanicky" jen pomocí prostého součtu. Některá vlastnost může být dominantní, projevovat se velmi silně, mnohokrát denně. Jiná může být celkem bagatelní, projevovat se zřídkakdy. V prostém součtu to pak je 1 a 1, ale podle síly by to mělo být být třeba 30 a 1.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 522
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 66×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod zebyja » 05 led 2023, 21:34

Některá vlastnost může být dominantní, projevovat se velmi silně, mnohokrát denně. Jiná může být celkem bagatelní, projevovat se zřídkakdy. V prostém součtu to pak je 1 a 1, ale podle síly by to mělo být být třeba 30 a 1.

Uděláš sám sobě velkou službu, když si postup v bráně přečteš znovu. Je tam psáno, že vlastnostem máš přiřazovat hodnoty 1, 2 a 3, podle toho jak jsou intenzivní. Schválně Ti sem nenapíši, jaké jsou hranice mezi 1 a 2, a mezi 2 a 3, aby jsi si to přečetl znovu.

Poté co si to věřím znovu přečteš uděláš nejlíp, když dle návodu také učiníš. Je lepší týden cvičit špatně, než týden cvičení odkládat kvůli spekulacím a pochybám. Spekulace a pochyby Ti jen berou cenný čas a krmí ego. Cvičení, i špatně provedené, Ti vždy dá zkušenosti, o těch se nedá nikde dočíst, ani Ti je nikdo nevysvětlí.

Ať se daří!
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod DAn » 09 led 2023, 16:18

Conf píše:Dobrý citát. (Z čeho to je ?)

https://www.databazeknih.cz/knihy/vzpom ... ona-310558

Uživatelský avatar
Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 904
Registrován: 18 črc 2013, 14:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 257×
Obdrženo poděkování: 56×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Helena » 09 led 2023, 19:47

zebyja píše:Je lepší týden cvičit špatně, než týden cvičení odkládat kvůli spekulacím a pochybám. Spekulace a pochyby Ti jen berou cenný čas a krmí ego. Cvičení, i špatně provedené, Ti vždy dá zkušenosti, o těch se nedá nikde dočíst, ani Ti je nikdo nevysvětlí.


Přesně tak. Hlavně je důležité cvičit. Vlastnosti stačí rozdělit na silné , průměrné a slabé. Nejde o přesnou matematiku. Stejně se to ustavičně proměňuje - čím víc cvičíš, tím větší změny jsou.
Tiše sedím, nic nedělám, jaro přichází a tráva sama roste.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: K čemu je dobré přiřazovat vlastnosti živlům?

Příspěvekod Adam » 21 led 2023, 04:07

Snad ještě dodatek,

živlová příslušnost má dalekosáhlé přesahy - pokud se naučím svět okolo sebe (a v sobě) vnímat perspektivou živlů, otevře se mi tím úplně nový rozměr.

Živlový klíč obecně podporuje uvědomění - tj. vědomou práci na dané problematice. Pokud jsem dezorientovaný a vůbec nevnímám strukturu toho, co se mi děje, budu pravděpodobně pracovat reaktivně. Je to jako být vojevůdce a mít zprávu, ze které světové strany čekat útok a odkud posily a zásobování.

Zároveň - a to mi přijde zásadní - začnu pracovat s komplementaritou, tj. mírnit přebytek, resp. posilovat nedostatek na osách oheň-voda, země-vzduch.
( K tomu, jak chápu tuto věc, přidávám nové vlákno: viewtopic.php?f=206&t=2070 )

Časem získám určitý repertoár osvědčených metod pro zmírňování negativních projevů a posilování jejich opaků (viz Brána - magický výcvik duše - II. stupeň, nebo také Zasvěcovací texty - přednášky B a C).

Znalost živlu mi také umožňuje působit analogicky - chybějící živel doplňovat na jiné úrovni ... ať už stravou, sportem, barvou, činností, prostředím, přítomností někoho s jeho přebytkem, atd.

Přeji ať se moc daří!

A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha


Zpět na “Introspekce”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host