Stanislav Kulovaný

Moderátoři: Arex, Cagliostro

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Stanislav Kulovaný

Příspěvekod marvin » 10 říj 2015, 00:04

Pan Kulovaný měl zájem hlavně o ceremoniální magii; byl původně žákem pana dr. Oldřicha Eliáše, který ho doporučil Lasenicovi. I díky němu se stal členem Universalie a Horev-klubu; byl martinistou vysokého stupně a rosekruciánem.

Ještě za války si pana Kulovaného našel Květoslav Minařík, kterému bylo (podle jeho vzpomínek) divné, kdo to v Praze tak září, tak se na něj šel podívat. Vtrhl mu prý do bytu se slovy "Já jsem nějaký Minařík a jdu se podívat, co tu děláte." :-) Tato příhoda je doložitelná vzpomínkami pana Kulovaného (Okolo Květoslava Minaříka (1998).

Když v roce 1944 zemřel Pierre de Lasenic, pan Kulovaný tak říkajíc přešel do Minaříkovy školy, aniž by se přestal zajímat o magii - a byl v ní také panem Minaříkem podporován. Není zatím známo, jestli se s panem Bardonem znal už před válkou, ale po válce jistě - pan Bardon mu mimo jiné dal svou fotografii s věnováním.

Pan Kulovaný přivedl někdy koncem 60. let některé Lasenicovy žáky k Minaříkovi, což mu někteří měli za zlé, jiní mu blahořečili, jak už to bývá. Byl velmi aktivní jako hermetik, udržoval povědomí a kontuitu s tím, co bylo před válkou. V 70. letech k sobě pustil několik mladých hermetiků, hlavně akademickou malířku Vaicu Papadopoulu (později Hejdovou), kterou tyto vědomosti učil. Dochoval se výbor ze zasvěcovacích dopisů, které jí adresoval.

Pokud víme, Stanislav Kulovaný byl dost prudké povahy, což mu pořídilo řadu nepřátel. Pan Běhounek říkal, že byl učitel-mučitel, ale také že byl nejvzdělanější z českých hermetiků. Byli dlouholetí přátelé, od 40. let 20. století.

Pan Kulovaný zemřel v roce 1998 jako poslední z předválečné generace. Jeho hermetické knihy po něm zdědil pan Zadrobílek, takže se řada jeho strojopisů dochovala. Pan Kulovaný byl člověk vědoucí, zajímavý, zásadový a prudký.

Jeho knižní dílo není velké, ale zato je důležité: přeložil a prakticky upravil hermetický text Jasnozřivá vůle", který vyšel z části ve sborníku Magická praktika (1995) a úplný ve druhém vydání Hovorů s Lasenicem (2015).

Dále přeložil Tibetskou knihu mrtvých; tento překlad potom komentoval významný český mystik Květoslav Minařík (Tajemství Tibetu II. (1994, 1996, 2009).

Mimo to existuje výbor zasvěcovacích dopisů, který uspořádala jejich adresátka, Vaica Hejdová, a několik dalších dopisů jiným adresátům, včetně fragmentů korespondence s Františkem Kabelákem. Dochovalo se také několik dopisů, které panu Kulovanému adresoval Květoslav Minařík; výňatky z těchto textů byly vydány dr. Zorou Šubrtovou v souboru Minaříkovy korespondence Praxe Přímé stezky 1-3 (2002, 2007, 2009).


Cagliostro píše:Našel jsem u sebe ještě jednu fotku, v hodně mizerném stavu, ale pro dokumentaci zajímavou, která pochází z jeho mládí.
Kulovaný Stanislav.JPG



Bardon_Kulovany_.jpg
Věnování od Bardona
Stanislav Kulovaný uprostřed.jpg
Pan Kulovaný je na fotografii uprostřed, vysoký muž v kabátu s výrazným nosem. Fotografie je z roku 1944 (z Lasenicova pohřbu).
Stanislav Kulovaný.jpg
Stanislav Kulovaný
Stanislav Kulovaný v 90 letech.jpg
Stanislav Kulovaný v 90 letech
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Arex » 11 říj 2015, 20:37

Dodám jednu zajímavost, že Květoslav Minařík považoval pana Kulovaného za velmi nadějného žáka a přímo pro něj napsal text Zasvěcení a sebezasvěcení (Iniciace a autoiniciace), otištěný v knize Jóga v životě současného člověka.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cela
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 27
Registrován: 10 lis 2014, 21:02
pohlaví: Žena
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Cela » 11 říj 2015, 20:58

Pokud je informace správná, tak jeho datum narození a úmrtí je
10.10.1910 - 8.9.1998

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Arex » 11 říj 2015, 21:37

Cela: Je správná, potvrzuji.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Cagliostro » 11 říj 2015, 21:39

O panu Kulovaném také publikoval vzpomínku starší Logos (1/2 1998), ve kterém na něj vzpomínal v rozhovoru Ladislav Běhounek - což Marvin již nakousl.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Arex » 11 říj 2015, 22:28

Po omezenou dobu sem přidávám opis jednoho z mála dochovaných dokumentů - začtěte se... (Právě sahám do zlatého fondu své knihovny.)


Dopis Stanislava Kulovaného.pdf
(99.23 KiB) Staženo 390 x
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Adam » 11 říj 2015, 23:38

Úžasné, díky, Lukáši.

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Stanislav Kulovaný

Příspěvekod Cagliostro » 04 čer 2017, 21:24

Mimochodem, při pohledu na věnování panu Kulovanému, vzpomenul jsem si, že jsem před lety viděl někde i nějakou práci F. B. na grafologii.
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Stanislav Kulovaný”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti