Kabala a Theurgie?

Moderátoři: Arex, Cagliostro

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 11 črc 2010, 20:31

Při porovnávání několika děl o kabale jsem se v poslední době zděsil hrůzou.

Již původní díla o kabale nejsou nikdy stejná a často se odporují (přestože základ kabaly byl pouze jeden :!: ) či se rozchází, viz. např Frant. Kabelák-Kabbalistické zasvěcení (1940), Old. Eliáš-Kabbala (1938) či Klíč k opravdové kabale (1993) a pod.

Avšak nově je spojována kabala s theurgií!(tedy kabalu a theurgii). Ve skutečnosti připouštím propojení tzv. geniú v kabale a theurgii. Avšak nikdy nejsou totožné kabalistické rituály s theurgickými. I k přihlédnutí s rituálama různého druhu kabaly různých autorů.

Proč tedy spojení kabaly a theurgie? Jaký máte názor vy na toto propojení? :?: :P
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod marvin » 11 črc 2010, 21:03

Cagliostro píše:
přestože základ kabaly byl pouze jeden


myslíš Sefer Jezirah ??

ja si dokazu moc dobre predstavit, proc se nazory ruzni.. vyklady opravdu starych textu neni jednoduche prekladat.. jednak jazyk samotny je jiz sam o sobe dosti viceznacny..navic interpretace slov je taky hodne subjektivni zalezitost..

osobne jsem cetl nekolik komentářu k Jetziře a vzdy si to kazdy vykladal po svem... O kabale toho bylo napsano opravdu mnoho..jinak to vidi treba zidovsti rabini, kteri do toho vkladaji vice nabozenstvi nez mystiky apod.. myslim ze Mistr sam napsal (nebo to byl nekdo jiny), že židé si neprávem přivlastnují kabalu, tzn ze puvod saha mnohem mnohem dal a hloubeji do minulosti...

a odtut mozna vznikaji ty ruzne interpretace
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 11 črc 2010, 21:32

Právě že souhlasím s materiálem v knize s názvem Syntecká magie od Jana Kefera, kde to krásně vysvětluje, odkud je vzata nejen původem kabala ale původ celkového okultismu.

A že z toho později vzniklo několik směrů které se navzájem nově doplńují a nově roubují a vzniká chaos v dráze okultna... Nejde jen o překlady a výklady, ale celkové pojetí lecjakého jednotlivce (i dnes), který si do mlýnku sám přihodí a roubuje výklady teorie a praxe magie-historické a všech oborů hermetismu vůbec, a tím dělá úplný zmatek. V době kdy se dávají dohromady různé výklady např. kabaly a přihodí se jiný směr (např. budhismus) vznikne úplná hrůza...
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Anubis » 11 črc 2010, 22:22

Cagliostro píše:... Ve skutečnosti připouštím propojení tzv. geniú v kabale a theurgii...

No, to jsi mi připomněl Papusovu Kabalu. Když jsem srovnával 72 géniů s Bardonovou Evokací, tak to ve mně vyvolávalo dost zajímavé pocity - vlastně jsem se i smál. Nicméně pokud budeme brát kabalu jako umění nad theurgií (jak by to asi mělo být), tak jediný průnik bude nejspíš opravdu jen v těch géniích. Jinak bych to určitě nespojoval.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 12 črc 2010, 09:29

V podstatě téměř souhlasím. Jen nesouhlasím s tím, že by theurgie byla méně hodnověrná než kabala. Theurgie je podle mně víše než kabala. Bez přihlédnutí že pochází ze stejného pramene.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Anubis » 12 črc 2010, 10:20

Cagliostro píše:V podstatě téměř souhlasím. Jen nesouhlasím s tím, že by theurgie byla méně hodnověrná než kabala. Theurgie je podle mně víše než kabala. Bez přihlédnutí že pochází ze stejného pramene.

Je to možné, já tak vysoko nevidím. Jen mám při čtení takový pocit, že kabalista už většinu entit nepotřebuje (k inspiracím apod.), protože se sám stává jakýmsi „hybným činitelem“. Jestli bych to mohl srovnat s materiálním světem, tak theurgie mi přijde jako duchovní škola/institut (rozmluva se studenty, s učiteli apod.) a kabala jako duchovno v ústraní. Tedy výsledky mohou být podobné, akorát jedna cesta je bližší sociálně zaměřeným lidem - jejich pokrok je rychlejší ve skupině a jiná zase lidem, kteří raději pracují sami (nemají tendence se „zastavovat“ s bytostmi, které potkají). Nemůžu si pomoct, ale vidím kabalu o chlup moudřejší - tedy výš. Je ale dost možné, že jsem to nepochopil a nebo mluvím z hladu.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 12 črc 2010, 10:30

Theurgie je také o samostatnosti. Tak to cítím já... ;)
Ego sum, qui sum!

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod balamunt » 13 črc 2010, 10:48

Zmatek většinou pochází ze zmatené terminologie. Jak kdo definuje Theurgii? A jak kdo definije Kabalu? Bardon např. klade mezi tyto dva pojmy rovnítko. A klade i toto rovnítko :Theurgie=Kabala=Tantra=Formule. samozřejmě není myšleno to, že Tantra jsou nějaká sexuální cvičení apod. jak je to běžně chápáno, ale je to MYSTIKA PÍSMEN, jak je prováděna na Východě.

Když si vyjedu definici Theurgie z googlu, tak mám toto:

Theurgie – vyšší magická schopnost člověka působit na nadpřirozené síly (démony, božstva) ve smyslu jejich ovládání. Vedle alchymie, magie a astrologie základní součást okultismu, zejména starověkého.

Ale toto je zase něco úplně jiného než myslí Bardon. Tento styk s planetárními Božstvy nazývá Bardon Sférickou Magií a je obsahem jeho druhé zasvěcovací knihy. Takže pozor!

Kabalou( Theurgií) myslí Bardon Mystiku písmen. Člověk se učí vyslovit každé písmeno třísmyslovou koncentrací. Pomocí těchto písmen, pokud jsou kabalisticky použity se člověk "mysticky realizuje"- pozná Univerzum ve všech ohledech. Po tomto mystickém završení se člověk učí spojovat jednotlivá písmena do Formulí a pomocí toho tvořivě působit z Ničeho jako Akaša. Tedy žádné bytosti, žádná Božstva. Kabalista pracuje sám ze sebe pomocí kabalistických formulí.

Ale kabalistická písmena mají hlubokou souvislost s planetárními Božstvy a s jejich jmény. Bardon to popisuje v kapitole "O kabalistickém upotřebení božských jmen"

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 13 črc 2010, 12:27

To o čem píšeš je sice pravda, nicméně Bardon tyto Theurgické bitosti popisuje v Kabalistickém zasvěcení. A jak sám Bardon píše už na úvodu prvního dílu, považuje kabalu za největší zasvěcení. Přsestože má na mysl syntézu veškeré magie, zve jí kabalou.
Ego sum, qui sum!

Kenneth
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2010, 20:01
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Kenneth » 31 srp 2010, 00:28

Zdravím,

za svou kabalu bývá Bardon kabalisty nejčastěji kritizován. V tomto případě je to tak trochu jeho chyba a zvyk necitovat zdroje + vykládat si určité nauky hodně po svém.

a) Bardon vychází v tomto případě nejspíš z Kerningovy písmenkové mystiky, na ktr stavěli např. Weinfurter a Meyrink - jedná se v zásadě o projektování písmen (jejich vibrací, barev etc.) do jistých částí těla.

b) Dále bych tam spatřoval určitý vliv Fraternitas Saturni a jejich energetických prací s čakrami - je to velmi propracovaný systém s mapami těla.

c) Do třetice to hodně připominá tibetskou jógu - FB hodně cituje David-Neelovou - ale toto je jen spekulace...

Eliáš a Kabelák byli naopak kabalisty pracujícími pomocí Písma a studující hebrejštinu. Nemá cenu to stavět vůbec na roveň. To je v zásadě úplný jiný klíč, ktr do mystiky písmen a znaků, mág vkládá. Bardon je naopak ryzí praktik, je mu v zásadě jedno, jestli je to nauka židovská a že by kabalista měl umět hebrejsky. No a není zrovna nesnadné naštvat judaistu, ktr mu někdo řekne, že pouze Bardon vlastní "klíč k opravdové kabale"... :-)

Dokonce si myslím, že to byl jeden z důvodů proč ho Kefer nechtěl do jádra Universalie (včetně runového posismu) - opět jen spekulace

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Cagliostro » 20 zář 2010, 11:30

Jelikož téma o Theurgii již bylo opravdu vzdálené původní diskuzi, bylo rozděleno samostatně.
Ego sum, qui sum!

Ibis
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 31 pro 2010, 10:32
pohlaví:

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod Ibis » 11 led 2011, 22:44

Škoda, že sa to volá Klíč k opravdové kabale. Keby boli miesto slova kabala použité slová vesmírna reč, bolo by s tým menej problémov. Pre mňa je dôležité, či ten systém funguje alebo nie. Princíp sa mi zdá byť dobrý. Tým, že sa písmeno vysloví na troch úrovniach, sa jednotlivé úrovne prepoja, a mág môže do sféry príčin vložiť svoje želanie. ktoré sa okamžite realizuje. Aspoň tak nejako si to predstavujem.
"Po důkladném studiu této nauky dospěje čtenář k názoru, že se nedá hovořit
ani o bílé ani o černé magii a že není také rozdílu mezi magií, mystikou a jinými
podobnými vědami, ať se již nazývají jakkoli a jdou jakýmkoliv směrem."

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2864
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 553×
Obdrženo poděkování: 713×
Kontaktovat uživatele:

Re: Kabala a Theurgie?

Příspěvekod marvin » 12 led 2011, 10:01

Ibis píše:....


Plně souhlasím, slovo kabala má na sebe navázáno až přespříliš dezinformací a šumu, počínaje židovskou mystikou, přes různé šarlatánství končeje opravdou magií. Myslím, že pravá kabala je o tomhle, o přímém působení, ale za ty tisíce let se to nějak celé překroutilo a zvhrlo...
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.


Zpět na “Kabala”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host