Původ kabbaly

Moderátoři: Arex, Cagliostro

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 29 črc 2011, 13:17

Provětráme šatního kostlivce kabbaly, první kdo jej "uplácal" byl Mojžíš, který tak sjednotiv rozhádáné náboženství u židů, a uspořádal tak i jednoho hlavního boha Jaheveho, který před tím byl u židů pouze jedním z mnoha bohů, nikoliv však ten nejhlavnější. Nejhlavnější pro ně neexistoval. Stvořením Jahveho (jak již bylo psáno na jiném místě) byla použitá egyptská Eset, kterou Mojžíš po svém egyptském zasvěcení takto "upravil".

Původ kabbaly lze dohledávat v Mojžíšově Tóře.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Ondra » 01 srp 2011, 13:56

Zajímavé...

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Pete » 01 srp 2011, 15:17

Imho problem je ten, ze vse bylo ovlivneno vsim. Kabbala mnoha nabozenstvimi, Egypt Atlantidou atd..

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 02 srp 2011, 09:17

Podívejme se také na některé nedostatky kabaly, každý si z ní vybere co chce (vykladačů a kabalistů). Existovalo totiž pravidlo, že každý rabín mohl hlásat kabalu jak chtěl, a tím vzniklo mnoho omylů, a v každé zemy i jiné národy.
Z pohledu hermetického již tak kabala nemá mnoho svého původního světla, a obávám se, že ani nikdy neměla, byť možná dobrý úmysl zde byl (alespoň v někt. osobnostech).
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod team72 » 08 srp 2011, 02:22

Cagliostro píše:Provětráme šatního kostlivce kabbaly, první kdo jej "uplácal" byl Mojžíš, který tak sjednotiv rozhádáné náboženství u židů, a uspořádal tak i jednoho hlavního boha Jaheveho, který před tím byl u židů pouze jedním z mnoha bohů, nikoliv však ten nejhlavnější. Nejhlavnější pro ně neexistoval. Stvořením Jahveho (jak již bylo psáno na jiném místě) byla použitá egyptská Eset, kterou Mojžíš po svém egyptském zasvěcení takto "upravil".

Původ kabbaly lze dohledávat v Mojžíšově Tóře.



Prepáč ale si neveriaci. Prezentovane nazory su intelektualne, ale neopieraju sa o vyssie pravdy. Mozno treba byt skromnejsi ak clovek bere tu smelost rozpravat o mene Boha ako vymysel Mojzisa.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 08 srp 2011, 08:09

team72 píše:.


Nechci se tě dotknout, nicméně když už jsi to nastínil, jako takový jsem badatel hermetismu, nikoliv věřící v nějaké náboženství vnucené davu.
Popravdě mě, přátele, vyděsilo, když jsem viděl nedávno nějaký slovenský dokument na ČT, ve kterém bylo o tom, jak žije dnešní mládež-slovenská.
A nestačil jsem se divit, bylo tam řečeno, že mají pravidelné náboženství!(?!). Nevím zda.li to bylo zaměřené jen na žáky "věřící", nebo je to na Slovensku povinné...
Pokud je to povinné, jsem rád, že jsem Čech.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod mirmin » 08 srp 2011, 21:09

Náboženstvo nie je povinne v školách na Slovensku.Žiaci si môžu vybrať medzi etikou a náboženstvom.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 08 srp 2011, 21:26

Dík za upřesnění.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Pete » 08 srp 2011, 21:28

mirmin píše:Náboženstvo nie je povinne v školách na Slovensku.Žiaci si môžu vybrať medzi etikou a náboženstvom.

Jak pro koho. Znam cloveka, pro ktereho je povinne, sice proto ze je na sportovne nabozenske skole, ale i tak.

Takze pro neho jo, ale ne pro vsechny

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod mirmin » 08 srp 2011, 22:18

Ide o štátne školy.V cirkevných školách je to jasné vzhľadom už samotnej podstaty výučby.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 09 srp 2011, 08:20

Samozřejmě jsem měl na mysl státní základky.
Se divim, že to popravdě vydrželo po roce 89, eventuelně po roce 92, tedy být součástí státu a katolicismu. :shock:
Ego sum, qui sum!

Pavel J.
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2011, 20:44
pohlaví:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Pavel J. » 15 zář 2011, 15:43

I v Čechách, na Moravě a ve Slezku je náboženství povinnou součástí výuky na nábožensky založených školách, stačí nalézti na internetu nějaké katolické gymnázium.
Ku kabale. Teorie JHVH=Isis je poněkud nepodložené a na mě působí komicky, když srovnáme vlastnosti Hospodina a Isis. Myslím, že stvoření Judaismu, jako náboženství s kabalou, tedy židovskou mystikou, až tak nesouvisí. Nemůžeme dát medzi Judaismus a kabalu rovnítko, jako mezi Islám a muslimskou mystiku či sůfismus.
Existuje moderní teorie o tom, že Moše byl vlastně Achnaton, který v Egyptě zaváděl monoteismus, jehož středem byl sluneční kotouč Aton a po svržení kultu uprchl z Egypta atd. či apod. Je však nepopiratelným faktem, že část Starého zákona je monoteistickou formou či úpravou Mezopotámských mýtů. Nejzřetelněji je to patrné u Noeho a Utnapištima, jejichž pověsti se skoro shodují. Některé logice se vzpírající starozákonní motivy jsou pochopitelné, když připustíme, že pocházejí z polyteistických mýtů přepsaných pro monoteismus. Boží jméno Elohim je ostatně plurál. Pak je JHVH En.Ki (a vlastně též En.Lil atd.) či Ea. Židé byli po určitý čas v Babylonském zajetí, odkud si zřejmě přinesli tyto mýty a použili je pro Judaismus.
Samotný původ a rozvoj kabaly, stejně jako Judaismu samého, je dynamický a dlouhodobý. Nemůžeme říci, že kabalu tak jak jí známe dnes přivezl v krabici na loďce kněz z nějaké zaniklé civilizace Lemurie, Mu či Atlantidy. Jak víme, tak židovský národ měl polohu mezi ,,magickými" civilizacemi Egypta a Mezopotamie od nichž pravděpodobně mnohého přejali. Stejně tak z perského Zoroastrismu (apokryfní Kniha Henochova a prvek dualismu, jímž byli z Iránu alespoň lehce ovlivněny mnohé indoevropské národy, na to poukazují) a Manicheismu (názory tohoto perského kultu pronikly i do Křesťanství a Islámu, v hermetismu na ně dodnes citelně narážíme). I řecká filosofie měla svůj znatelný vliv, ostatně zde je pravděpodobně původ Stromu života.
Po zničení Izraele a vzniku diaspory docházelo až do dnes k rozvoji židovské mystiky, tj.kabaly. Po zničení Chrámu vznikl Talmud. Významný kabalistický text Sefer Jecira je kladena do této doby (2.-10.století n.l.), ale aktualizace a další verze textu vznikaly v průběhu dalších století, až do novověku a nové komentáře nejsou ani dnes ničím patřícím minulosti. Sefer ha-Zohar má původ v 13.století ve Španělsku. Jsou to výklady čili midraš Starého Zákona důležité pro kabalu. Kabala už ve středověké Evropě měla svůj magický rámec (pravděpodobně již dříve) a ovlivňovala nežidovskou magii. Máme Knihu anděla Raziela, která je kabalistickým grimoárem. Pravděpodobný je vliv i arabského světa. Arabové a Peršané se nechovali k Židům až tak surově jako katolíci, brali je společně s křesťany jako lidi knihy (proto netolerované křesťanké sekty, jako monothelité a Židé prchali do muslimského světa, kde sice museli platit daň, ale měli náboženskou svobodu)a arabský svět měl svou mystiku, alchymii a magii, na které tehdy nepohlížel negativně a v části Evropy, která k arabskému světu patřila se židovská kultura, až do příchodu krutého katolicismu Španělů a jejich inkvizice, rozvíjela a z mnoha okultních spisů tamějších univerzitních knihoven čerpal v 16.století i RudolfII. Pro hermetismus přijal kabalu Eliphas Lévi, jenž bohužel neovládal hebrejštinu a jeho nadšení pro Judaismus na kabalu nestačilo, takže vznikla tzv.hermetická kabala, která je od klasické kabaly odlišná. Kabalisté obvykle na okultní kabalu pohlížejí s despektem, pro naše účely je však užitečná a okultisté od Léviho dob dokázali častokráte proniknout do hebrejštiny i kabaly, takže hermetickou kabalu obohatily o nové věci. Když někdo v historii pochopil kabalu zcela špatně a vybudoval na ní odlišný systém, který však fungoval a byl užitečný, tak na tom není nic špatného, protože to obohatilo okultismus a okultní folklór. V konečném důsledku je uplně jedno odkud kabala pochází, jakými cestami se ubírala její historie, z jakých kousků je složená a kolik geniality jí pomohlo k velkoleposti, hlavní je že existuje a že jí máme. Cesty boží jsou koneckonců nevyzpytatelné.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 16 zář 2011, 11:44

Pavel J. píše:I v Čechách, na Moravě a ve Slezku je náboženství povinnou součástí výuky na nábožensky založených školách, stačí nalézti na internetu nějaké katolické gymnázium.
Ku kabale. Teorie JHVH=Isis je poněkud nepodložené a na mě působí komicky, když srovnáme vlastnosti Hospodina a Isis.


Bylo zde hovořeno o základních školách, nikoliv o speciálních náboženských školách...

Teorie Isis a JHVH je podložena studiemi Cámary, dalšími indiciema se zabýval Dr. Úlehla. Názor, že Achnaton je totožný s Messu je asi podobný, jako názor že je jen jedno Svobodné zednářství...
Ego sum, qui sum!

Pavel J.
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2011, 20:44
pohlaví:

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Pavel J. » 16 zář 2011, 12:21

Vím, jen jsem reagoval na střední školy. Však já onen názor nezastávám, jen jej prezentuji. Co se týká Isis, tak přiznávám že ony studie neznám a stejně tak existují studie o JHVH z Mezopotamie. Děkuji za informace

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: Původ kabbaly

Příspěvekod Cagliostro » 27 zář 2011, 13:48

Zakončím toto forum příkladem, který je znám z Bible rozestoupením vody, a útěkem Mojžíše a Židů. Údajně to dokázal jen Mojžíš, nahlédněme tedy do knihy Odhalená magie, kde cituje spisovatele E. A. W. Budgeho Karlel Weifurter, kde se dovídáme, že egyptský kněz jménem Čača-Em-Ankh nechal rozestoupit vodu z jednoho místa na druhé, kde spadl do vody jakýsi šperk jedné ze služebnic faraona. Nato mohl být šperk ze sucheho místa vybrán. Jakmile byl šperk z majitelky, kněz nechal vodu vrátit na původní místo. Jde o dobu cca 1500 před Kristem (tedy zhruba doba krále Tutanchamona).
Ego sum, qui sum!


Zpět na “Kabala”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host