Existuje fyzická matrice? A které z vysvětlení týkající se matic je nyní správné?

Základ studia
Kaje
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 2
Registrován: 09 říj 2022, 18:16
pohlaví: Muž
Národnost: Jiná
Poděkoval(a):

Existuje fyzická matrice? A které z vysvětlení týkající se matic je nyní správné?

Příspěvekod Kaje » 20 lis 2022, 16:43

Dobrý den všem. Jsem tu nová. Právě jsem si všiml jistých nesrovnalostí s německým překladem IIH (= "Initiation into Hermetics") a anglickým překladem s IIH a doufám, že by to mohli někteří zkušenější bardonisté upřesnit, nebo jestli se případně jedná o chybný překlad. Jde hlavně o matrice, o kterých Bardon mluví. Zjistil jsem, že v dřívějších Bauerových vydáních Bardon mluví o "fyzické matrici", nicméně pozdější vydání tuto pasáž nahradila "astrální matricí". V současných (anglických) vydáních jsem však přesto našel pasáž, kde Bardon hovoří o fyzické matrici, a to v kapitole, kde se student poprvé přibližuje astrálnímu cestování. Píše se tam následující:

Kdyby se během období, kdy se mentální a astrální tělo uvolňuje z fyzické matrice, této matrice dotkla jiná osoba, bez ohledu na to, zda je zkušená či nezkušená v magické praxi, zmíněná stuha, která je nesmírně jemná, by se ihned přetrhla na dvě části.


(část o "fyzické matrici" není v německém vydání, které mám, skutečně obsažena).

To zní, jako by údajně existovala fyzická matrice, která drží pohromadě astrální a mentální tělo. Jsem z toho docela zmatený. Navíc přichází další zmatek, protože jsem na stránkách "Merkur Publishing" objevil článek o hermetice, který také podává trochu jiné vysvětlení matric než to, které jsem četl v knize, ale zdá se, že potvrzuje onu krátkou pasáž z IIH, kterou jsem citoval výše:

Duch je spojen se svým mentálním tělem prostřednictvím mentální matrice. Proto byste také mohli vyslovit tvrzení, že mentální matrice je spojovací látkou nebo pojivem mezi mentálním tělem a duchem.

Spojovací látka nebo pojivo mezi duchem včetně mentálního těla s astrálním tělem se nazývá astrální matrice.

Mentální a astrální tělo jsou s fyzickým tělem spojeny hmotnou neboli fyzickou matricí. Tato matrice drží tato tři těla pohromadě.
( http://merkurpublishing.com/articles.html )

==
Zdá se, že se to trochu liší od toho, co Bardon vysvětluje v IIH. Myslel jsem, že mentální matrice je spojovacím prostředkem mezi mentálním a astrálním tělem? Ale ve výše uvedeném citátu se píše, že je to spojovací prostředek mezi mentálním tělem a duchem (což naznačuje, že samotný věčný duch není roven mentálnímu tělu, což jsem vlastně taky trochu tušil). Který z nich je přesnější? Tento "posun" vysvětlení stále pokračuje s astrální matricí. Bardon v IIH říká, že je spojovacím prostředkem mezi astrálním tělem a fyzickým tělem, zatímco výše uvedené vysvětlení říká, že je spojovacím prostředkem mezi duchem (+ mentálním tělem) s astrálním tělem. Doufám, že mi zde pomohou zkušenější bardonisté. Jsem vděčná za jakoukoliv pomoc a vysvětlení :-)

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje fyzická matrice? A které z vysvětlení týkající se matic je nyní správné?

Příspěvekod gooolem » 20 lis 2022, 19:54

Ahoj Kaje,

za sebe mohu napsat, tak jak jsem to podle F.B. pochopil, že fyzické tělo (hmota) s astrálním tělem (duše) pojí astrální matrice a astrální tělo (duše) s mentálním tělem (duch) pojí mentální matrice. A pak bych řekl, že fyzická matrice je jen jiný pojem pro astrální matrici.
Ale samozřejmě jsem to nemusel pochopit správně, takže to neber jako jedinou pravdu.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje fyzická matrice? A které z vysvětlení týkající se matic je nyní správné?

Příspěvekod gooolem » 18 pro 2022, 19:45

Možná jsem to tu již kdysi dával, ale přikládám tuto grafiku k znázornění toho, jak jsem toto téma dle knih F.B. pochopil.
Přílohy
těla dle F.B..pdf
(192.34 KiB) Staženo 72 x
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů