Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Základ studia
Lucien
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2012, 01:08
pohlaví:

Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Lucien » 13 črc 2012, 15:24

Tento krátký text jsem uveřejnil na fóru UBM jako odpověď na otázku, potkáme-li mistra (třeba i domnělého), jak poznáme, jestli se jen ohání "svou pravdou", či již dosáhl tvz. pravdy "absolutní" kterou mnoho lidí hledá. Pod pojmem absolutní pravda nechť si každý představí to, co považuje za nejvyšší bod lidské cesty - nejvyšší poznání, či pochopení. Však tento pojem používáme dost často :).

(Odkaz na původní vlákno zde: http://forum.bilimagove.cz/showthread.php?tid=455 )
Text zde uvádím na doporučení uživatele Milda.

----------

Vidím to v podstatě stejně, jako jsem popisoval pohled na vztah mezi Magií, Vědou a Mystikou.
(Pro zájemce můžu dodat i tento mini-článek. V naprosté zkratce se jednalo o koncept Magie=Mladá věda - Mysika pak transformace předešlého)

Každá "Pravda", je jen vlastní představou člověka doplňující jeho vlastní životní skládačku tak, aby co nejvíce dávala smysl. Rozšíří však člověk svůj pohled o nové obzory, stará "Pravda" už nebude stačit. Člověk začne znovu hledat a najde novou "Pravdu", takovou, která bude sedět nejen ke starým dílkům, nýbrž i k novým.

Vývoj pravdy by se tak dal dobře vyjádřit i pomocí matematiky-geometrie. Může začít jako malý ostrý úhel. Ale stejně, jako se nám rozšiřují obzory, rozšiřuje se i úhel, až nakonec dosáhne 360°, tedy plné kružnice. Jeho pohled obsahuje naprosto celý dvojrozměrný svět. Tady nastává problém. Člověk dorazil na konec a nemůže dál. Jenže vývoj musí pokračovat. Vezměme tedy jako možnost, že jediný způsob, jak přesáhnout absolutno (na určité úrovni) je přidat rozměr. Celý nový pohled, nový prncip... Kružnice, jakmile je plná, se nemůže stát více kružnicovatější. Úhel o 360° se nemůže nějak zkvalitnit. Obsáhl již vše - celou plochu.

Přidáme-li však další rozměr, otevře se nám nová možnost růstu... Kružnice začne přesahovat sama sebe a nakonec se stane Koulí. Nejdokonalejším trojrozměrným objektem.

Nyní se vraťme k základní otázce - tedy Pravda X Absolutní pravda.

Pravdu jsme již označili za představu, která nám doplňuje naše vidění světa. Dává mu zdání kompletnosti. Je to jako bychom našemu "úhlu" dokreslili chybějící stupně a kružnici domalovali. Jenže naše představy vždy nesedí. Jsou kostrbaté, ne vždy se trefíme tužkou tak, jak potřebujeme. Navíc většinou kreslíme poslepu...

V tomto stavu, hledáme-li absolutní pravdu, hledáme kružnici. Plnou kružnici - tvarem naprosto dokonalou. Bez zbytečných čmáranic. Člověk světa "dvou rozměrů" si nic lepšího představit nedokáže. Nejde to. A tak, setká-li se s mistrem, který je již dávno "koulí", pro žáka zůstává stále kružnicí. Tedy přesněji - zůstává jí pro jeho pohled. Dvourozměrný svět vždy uvidí jen kružnici. Vystínujte si ji jak chcete, ale obvod bude vždy jen a jen kružnice. A žák mistra uznává jen proto, že v něm vidí absolutno své vlastní úrovně. Teprve potom, když žák dosáhne osvícení, což není nic jiného, než jen přijetí dalšího rozměru, pochopí, že podstata mistra byla daleko hlubší, než si kdy dokázal představit.

(Na popud uživatele "Ondra (ekeaze)" doplňuji 2 nepřesnosti v článku:
1. Geometrické přirovnání je zde použito díky jeho velmi vysoké podobnosti - tedy kvantitativní růst v rámci jedné úrovně a kvalitativní v rámci přechodů na úrovně vyšší - přidáním rozměru.
2. Nebylo myšleno, že třetím rozměrem vše končí. Zde je zádrhel v tomto geometrickém přirovnání - člověk není schopen si představit čtyřrozměrný objekt (aneb kružnice - koule - ???). Rozměrů však ve vývoji můžeme přidávat nespočet.)


Ptáte se, jak zjistit, zda má někdo absolutní pravdu? Tvrdí vám někdo, že ji má a vy jste stále na pochybách? Rovnou je opusťte - nejde o mistra. Pravý mistr se zaměří na vaši pravdu. Nebude vám vtloukat poučky a svůj pohled. Mistr je zde od toho, by vás nutil neustále hledat a přehodnocovat. Bude vás vláčet do situací, ve kterých bude vaše představa tak nekompatibilní, že si budete muset vytvořit novou. Donutí vás všechny vaše iluze vyměnit za vaše osobní zkušenosti a poznání.

Dávejte pozor. Držet se vlastní Pravdy je velmi nebezpečné. Pokud vám vaše vlastní zkušenost třeba jen nepatrně říká, že nefunguje, zahoďte ji a hledejte dál. Mistr je zde právě od toho, že ze svého pohledu dokáže přesně určit, jaké situace a pochopení potřebujete, abyste se zbavili iluzí a poznali - a to co nejdříve. A pro každého z vás bude mít jinou cestu. A každý z vás uvidí v tom samém mistrovi jiné kvality, které jej ve vašem pohledu "dělají mistrem".

Protože každý z nás je jen obyčejný úhel. Jinak otočený, jinak obsáhlý. A každý potřebujeme trochu jinou část, který nás učiní kompletní. Alespoň pro tuto úroveň, pro tuto rovinu.

----------

Lucien
Naposledy upravil(a) Lucien dne 13 črc 2012, 16:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Anubis » 13 črc 2012, 15:45

Lucien píše:... Text zde uvádím na doporučení uživatele Milda...

To je milé. Až bude Milda posílat příspěvky jen na tvé doporučení, tak si je s radostí přečtu.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Ondra » 13 črc 2012, 16:02

Lucien píše:...


Jako celkem fajn, až na to , že bych Absoultní pravdu , nepřirovnával ke kouli , nebo ke kružnici. Absoultno, jako takové je přeci nekonečné ! Abych to zkrátil, tak bych se klonil spíše k přirovnání ke spirále, která jakoby graduje od nejmenšího k nejobsáhlejšímu. Tedy bude pak záležet , kde na té spirále stojíš...

Lucien
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2012, 01:08
pohlaví:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Lucien » 13 črc 2012, 16:12

Ondra (ekeaze) píše:
Lucien píše:...


Jako celkem fajn, až na to , že bych Absoultní pravdu , nepřirovnával ke kouli , nebo ke kružnici. Absoultno, jako takové je přeci nekonečné ! Abych to zkrátil, tak bych se klonil spíše k přirovnání ke spirále, která jakoby graduje od nejmenšího k nejobsáhlejšímu. Tedy bude pak záležet , kde na té spirále stojíš...


Vidíš, právě jsi našel důležitý nedostatek článku :).
Neměl jsem v úmyslu přirovnat "Absolutno" ke kouli. Stejně jako můžeme v geometrii přejít od dvou rozměrů ke třem, v realitě můžeme v podstatě udělat to samé. Důležitý, avšak v článku chybějící fakt je, že tyto rozměry můžeme přidávat donekonečna. Čtvrtý, pátý...

Nenechme se zde omezit naší grafickou představivostí. Geometrický příklad jsem zde použil jen proto, že se jedná o velmi podobný "vývojový princip" - aneb růst do maxima možností svého prostředí a jeho následnému přesažení. Mohli bychom také říct, že růst v rámci jedné úrovně je kvantitativní, zatímco "přidávání rozměrů" zase ukazuje na růst kvality.

Nejvíce matoucí na článku asi je právě to, že si automaticky neumíme představit nějaký 4D objekt. proto člověk jen logicky usoudí, že jsem nejspíše myslel Kouli jako "konečnou stanici".

Díky za upozornění - dodám do článku P.Sko :)

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Milda » 13 črc 2012, 18:23

To je paradni prispevek ve kterem vubec nejde o geometrii.
;-)
Ja jsem neco podobneho nekdy popisoval ve 2D jako Puzzle.
Predstav si, ze mas nekolik podobnych her Puzzle a ty sesypes na jeden stul.
Nektere střípky pravdy mohou vypadat jako že tam patri ale pritom je to jina hra.
Teprve az mas spravnych stripku vice uvidis rychle, ze nektere co jsi tam kdysi dal musi pryc.
Nase ego ale nechce zadny pracne umisteny stripek ze skladacky vyhodit.
Vdyt ten stripek stal tolik usili a casu :-)
Ten ucitel mi rika ze tam stripek nepatri.
Me se sem ale hodi, libi se mi tu a Franta z fora ho tam ma taky.
Take jeden co napsal knihu ho tam ma.
A ten co od nich tu knihu opsal tam ma takove dva. :-)
atd...

Jak rozpoznam ze skladam spravnou hru?
Jak rozpoznam ucitele s Absolutni pravdou?

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Milda » 13 črc 2012, 18:26

Anubis píše:
Lucien píše:... Text zde uvádím na doporučení uživatele Milda...

To je milé. Až bude Milda posílat příspěvky jen na tvé doporučení, tak si je s radostí přečtu.


Jsem rad ze sis Lucienuv paradni clanek precetl na me doporuceni.
Nebo i presto, ze jsem ho doporucil. ♡

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Anubis » 13 črc 2012, 18:37

Milda píše:Jsem rad ze sis Lucienuv paradni clanek precetl... i presto, ze jsem ho doporucil. ♡

Bez problému. Dávalo mi to smysl. Neuvažuješ o spolupráci? Možná by to byl první člověk, který by uměl dešifrovat tvého génia.

Lucien
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 04 úno 2012, 01:08
pohlaví:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Lucien » 13 črc 2012, 19:22

Jak vidím, ani tady to Milda nemá lehké :D.

Na toto forum jsem se registroval už dávno. Pak jsem na ně nějak pozapomněl. Až teď, když mi Milda navrhl, abych tento příspěvek publikoval i zde, napadlo mě - proč ne? Ani jsem příliš nepřemýšlel, jak tu toto téma zapadne. No, i kdyby nic jiného, berme to jako malé vstupní "dílko", podle kterého si můžete udělat názor. Předpokládám totiž, že o každém autorovi vypovídá nejvíce právě styl a náplň jeho práce. Mé příští příspěvky už počítám budou směřovat více k práci a oboru F.B.

Lucien

Arion777
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 24 črc 2012, 15:15
pohlaví:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Arion777 » 24 črc 2012, 17:52

Četl jsem tento příspěvek a především reakce. Je smutné, že když někdo tvořivě sdílí své pohledy nebo poznatky, je okamžitě napadán, ironizován nebo podobným způsobem srážen.... Ptám se proč i na tomto webu? Neměl by zde být kredit lidí, kteří zde přispívají na jinší úrovni než na jiných stránkách? Chápu, že se vším co je zde inzerováno nemusím souhlasit!!!
Mám dvě možnosti:
a) mlčky to přecházet
b) zaujmout k inzerovanému svůj postoj v čem a hlavně proč s tím nemohu souhlasit
Osobně jsem vždy argumentoval pokud to jen trochu šlo prakticky, takže pokud bych danému tématu měl zaujmout stanovisko, tak k těm co praktikují "Klíč" bych vzkázal vyzkoušejte formuli NJT nebo jí podobné....
Každému člověku zde na Zemi přeji Vše dobré, takže i zde vám...!!!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Anubis » 24 črc 2012, 18:21

Arion777 píše:Četl jsem tento příspěvek a především reakce. Je smutné, že když někdo tvořivě sdílí své pohledy nebo poznatky, je okamžitě napadán, ironizován nebo podobným způsobem srážen...!

Teď nevím, koho myslíte. Já Luciena pochválil a Ondrovi se to zdálo málo absolutní. Doporučuji číst pozorněji a seznámit se s fórem víc do hloubky, než začnete vynášet nějaké soudy.

Arion777
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 24 črc 2012, 15:15
pohlaví:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Arion777 » 24 črc 2012, 19:26

Myslel jsem to na celé diskuzní fórum, ale zázněje jsem vycítil i zde.Je škoda, když se neřeší problémy věcně, to jsem tím svým příspěvkem chtěl říci.... nic víc a nic méně!!! Mějte se ;)

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Ondra » 25 črc 2012, 13:30

No ano, ono je totiž opravdu nejlepší někam přijít, otevřít dveře a zařvat, že je to tu hrozný, přitom vůbec nevíš, která bije. Navíc ono se to možná zdá , ale dle mne je vše v pohodě. Výměna názorů by se dala přirovnat k " jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá". Všichni jsme lidi a věř, pokud by jsme se sešli tváři v tvář , tak by to vypadalo jinak. Slovo má tu nejvyšší váhu, ale pochybuji, že někdo z nás ho umí natolik vědomě používat, aby vyřknutím jedné věty bylo všem jasné co měl na mysli. Tím neříkám, že někteří k tomu nemají blízko. Dle mne se rozčiluješ úplně zbytečně, zřejmě ani nikde na fórech nediskutuješ.
Jinak škoda , že sis nezaložil své vlastní téma, tím akorát pěkně zaplácneme Lucienův příspěvek.

Arion777
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 10
Registrován: 24 črc 2012, 15:15
pohlaví:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Arion777 » 25 črc 2012, 15:57

Ondro už opravdu na jiných fórech nediskutuji, nemám potřebu. Nebýt jednostranného ataku Emila55, četl bych si zde, pousmál se a šel zase dále.... Nevím jestli je dobré mrhat slovy jen tak, ale vím zcela jistě, že adepti živého slova(Klíč), by měli vážit každé slovo lékarnickými vahami!!! Na přednáškách jsem vždy zdůrazňoval "vibrační hodnotu slova". Slovem mohu tvořit, slovem mohu negovat.... proto jsem napsal co jsem napsal, možná slyším trávu růst a třeba slyším víc než ti co mluví, píší i čtou. Vezmi si tedy z mého příspěvku každý kolik jste schopni a pokud máte pocit, že k vám promluvil blb, tak u toho zůstaňte do doby než zjistíte něco jiného.... mne tím nepoškodíte.
Ondro měj se LKA

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod Milda » 26 črc 2012, 22:53

Docela se to sem hodi.
Je zde videt krasne ego hry jakoby mimo tema a pritom jsou ilustrativnim prikladem.

Ondro
neni to jen o kontrole slov ale mysleni celkove.

Souhlasim s Arionem.

Uživatelský avatar
verona
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 82
Registrován: 06 črc 2012, 13:12
pohlaví: Žena
Obdrženo poděkování:

Re: Jak poznám Mistra? (Aneb Absolutní pravda)

Příspěvekod verona » 27 črc 2012, 22:35

Arion777 píše:Četl jsem tento příspěvek a především reakce. Je smutné, že když někdo tvořivě sdílí své pohledy nebo poznatky, je okamžitě napadán, ironizován nebo podobným způsobem srážen.... Ptám se proč i na tomto webu? Neměl by zde být kredit lidí, kteří zde přispívají na jinší úrovni než na jiných stránkách? Chápu, že se vším co je zde inzerováno nemusím souhlasit!!!
Mám dvě možnosti:
a) mlčky to přecházet
b) zaujmout k inzerovanému svůj postoj v čem a hlavně proč s tím nemohu souhlasit
Osobně jsem vždy argumentoval pokud to jen trochu šlo prakticky, takže pokud bych danému tématu měl zaujmout stanovisko, tak k těm co praktikují "Klíč" bych vzkázal vyzkoušejte formuli NJT nebo jí podobné....
Každému člověku zde na Zemi přeji Vše dobré, takže i zde vám...!!!


Myslím, žes nepochopil pointu. To není napadání, to je zdravá diskuse. Líbí se mi, že někdo zareagoval, přesto, že vím, že oba mají na mysli to samé. Vše dobré. Verona


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host