EGO

Základ studia
Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 12 bře 2011, 14:18

Anubis: Děkuji za Tvou reakci. Nechtěl jsem ukončit diskusi, naopak, posunout ji k větším podrobnostem. Vidím, že jsi to skutečně promyslel podle některých bodů navrženého schématu; píšeš hezky, promyšleně, oceňuji to.

K tomu, co píšeš, mám přesto jednu praktickou námitku - a to k otázce, kterých úrovní je účastno ego. Neřekl bych totiž, že je účastno v úrovni lidského ducha.

Vede mě k tomu několik důvodů:
1. Duch je nestvořený. I kdyby v něm byly složky, analogické lidskému egu, tak by byly pouze možné (potenciální), ale ne skutečné (stvořené). Není tedy možné říkat jim ego.
2. Kdyby bylo lidské já účastno na duchu, tak bychom se ani v nejdokonalejší meditaci neosvobodili od jeho vlivu, takže by jakákoliv meditační praxe byla zbytečná. (To samozřejmě platí i pro magii a další části hermetismu.)
3. A proto by nebylo možné osvobození/vykoupení. - Což zjevně není pravda.

(Myslím si, že v části textu píšeš to samé - protože když popisuješ své zkušenosti s rušením myšlenek, tak těžko považuješ oblast myšlenek za ducha.)

Zaujal mě Tvůj popis práce s nižším egem, máš zjevně pozorovací dar. Vybavilo si mi přitom, co mi říkali starší, když sem se jich ptal, co jim dělalo v jejich vlastním duchovním vývoji největší problémy. A většina lidí mi řekla něco, co mě překvapilo, a co vlastně souvisí s Tvým textem: "Když jsme byli mladí, tak byla ve společnosti atmosféra všeobecného strachu. Největší problém byl překonat ten strach, aby se člověk vůbec dostal k práci."

;) hezké!
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 12 bře 2011, 14:20

Cagliostro píše:Pokud tedy budeme vycházet z jednoty, měli bychom si nejprve odpovědět na tyto otázky:
1) Jaký je účel stvoření?
2) Jakou roli hraje ve stvoření člověk?
3) Je ego "součástí" ducha, lidské duše nebo vitální síly? Účastní se na všech těchto složkách, nebo jen na jedné z nich?

To je přeci již dávno vysvětleno :!:


;) To máš pravdu, že je to dávno vysvětleno. Ale protože stojíme v proudu tradice, máme čas od času možnost si to zopakovat. Když věnujeme pozornost tomu, co máme, nacházíme vždycky něco nového.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: EGO

Příspěvekod Anubis » 12 bře 2011, 14:32

Arex píše:(Myslím si, že v části textu píšeš to samé - protože když popisuješ své zkušenosti s rušením myšlenek, tak těžko považuješ oblast myšlenek za ducha.)

Přesně! Když jsem se tu někde v jiném tématu snažil popsat Ducha (Boha), tak jsem byl velmi neobratný. V tom snažení je totiž naráz velký převrat a nejblíž mi to samotné snažení připomíná mentální práci. Nejsem si v tom ale vůbec jistý... Myslel jsem tedy tu rovinu od toho převratu k hranicím obecného astrálu (jestli to tak jde říct).

Teď mi něco přišlo, ale nemám to nijak podložené:
Když jsem se zaměřil na tu fyziologickou změnu, tak to asi nebude věc, co se tak často opakuje. Pokud celý ten pochod není nějaká mystifikace... Chodí ke mně informace o více než 10 leté periodě (snad 11) a ta zkouška trvá déle než měsíc. Ve 22 letech jsem to nejspíš propásl.

Pamauji si, že jsem z ničeho nic potřeboval na nějakou dobu udržet totální čistotu a povedlo se mi to asi na tři týdny.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: EGO

Příspěvekod Cagliostro » 12 bře 2011, 15:13

Nicméně lidské ego je v některých bodech podřízené duchu. Příkladem může být inspirace múz a géniu (např. Vivaldi) či také náhlé a prudké změně ega (Kateřina II. Veliká).
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: EGO

Příspěvekod Ondra » 12 bře 2011, 15:44

Když se to veme od shora , kde neni žádné mnohosti, vše je v jednotě, tam kde ego nemá žádný význam, je neprojevené , tak z těcho důvodů nemůže být Duch v žádné spojitosti s egem. Duch je věčný.
Co se týče duše, tak zde už by se o tom dalo spekulovat… Co takový schizofrenici, ti svou duši mají jednoznačně rozštěpenou i na několik částí, ale bavme se o zdravém člověku.
Tak jak je hmotný svět pomíjivý, tak stejně je to i s egem. Vše je spojené s konkrétním životem v hmotném světě, vše začíná zrozením a končí smrtí. Podstatné je to , že ego nám umožňuje určitým způsobem v tomto světě jednat a bez něho by jsme jednali jak prosté Nic a to nelze. Bohužel nás zároveň a to díky vlastní nevědomosti zaslepuje. Ten, kdo objevil svou vlastní Božskou podstatu, tak pro toho neni problem si své ego zformovat tak, aby se dostával ( jak píše Anubis ) do co nejmenšího konfliktu. Ego je nutnou částí pro život v hmotě , bohužel i tato část patří k Stvoření, takže by se s tím měl člověk naučít žít. Pokud ne, pak si může rovnou skočit z nějakého mostu a tím se zároveň nejrychleji zbavit života spojeného s egem.
Co se týče kvality, tak zde je vše odvislé od stupně poznání a uvědomění.
Dle mne zde bude hrát velkou roli sephira Daat, která je spíše falešnou , ale zároveň obsahuje všechny ostatní sephirothy. Jednoduše odděluje, zamlžuje to Pravdivé Božské.

EDIT: ještě co se týče meditace , tak tam je to jasné, protože jde o Ducha - Boha a zde ego nemá co dělat.

PS.: Omlouvám se, psal jsem to z telefonu, nedalo se to číst. Doma jsem to trochu upravil.

FTX

Re: EGO

Příspěvekod FTX » 04 čer 2011, 23:39

ekeaze píše:Tak jak je hmotný svět pomíjivý, tak stejně je to i s egem. Vše je spojené s konkrétním životem v hmotném světě, vše začíná zrozením a končí smrtí. Podstatné je to , že ego nám umožňuje určitým způsobem v tomto světě jednat a bez něho by jsme jednali jak prosté Nic a to nelze. Bohužel nás zároveň a to díky vlastní nevědomosti zaslepuje.

Přesně tak.

Tento text to vysvětluje opravdu polopaticky:
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/4887-existuji-dve-cesty-vedouci-k-pochopeni-deni-v-nasi-pozemske-realite-1-7/

Tahle série je psána pro úplné začátečníky a tak s textem snad nebude mít nikdo problém. Akorát, že je poněkud rozvláčnější. V další sérii autor magicky "zaperlil", ale to je jiné téma, které se EGA netýká.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 15 kvě 2013, 14:38

Milda píše:Jak vypada tedy ta SMRT EGA??


Odpověd pro Mildu: Nijak. Ego je iluze. Vše je jednota, a Ty jsi Bůh. (neni v tom ani špetka sarkasmu, jen hraní na advaitovou strunu).

Odpověď pro ty, kteří žijí v dualitě: Krásně o tom hovoří paní Míla, viz http://youtu.be/UwWiq8lKJ4k?t=1m27s
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Ondra » 15 kvě 2013, 19:29

Mildo: Zkusím to popsat tak, že Ego je to, co jsme se v životě naučili, co nás naučili, postavnení ve společnosti, náhled na společnost , vztah k hmotě, k duchovnu atd...
A teď si představ, že o tohle máš v okamžiku přijít.... Člověk se jakoby začne bránit, dostane obrovský strach. Jenže díky požití té látky tomu neni úniku, jediné co je možné, tak je to přijmout, tedy postavit se svému strachu. Jakmile k tomu dojde, tak dojde doslova k teleportizaci, tento svět zmizí a ty vidiš skutečnou pravdu.

Cagliostro: přemýšlel jsem nad tím a máš pravdu. V dnešní době je to hold složité.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 16 kvě 2013, 07:20

Ondra píše:Mildo: Zkusím to popsat tak, že Ego je to, co jsme se v životě naučili, co nás naučili, postavnení ve společnosti, náhled na společnost , vztah k hmotě, k duchovnu atd...
A teď si představ, že o tohle máš v okamžiku přijít.... Člověk se jakoby začne bránit, dostane obrovský strach. Jenže díky požití té látky tomu neni úniku, jediné co je možné, tak je to přijmout, tedy postavit se svému strachu. Jakmile k tomu dojde, tak dojde doslova k teleportizaci, tento svět zmizí a ty vidiš skutečnou pravdu.

Cagliostro: přemýšlel jsem nad tím a máš pravdu. V dnešní době je to hold složité.


Ondro diky za vysvetleni. Ja to vidim stejne. Chtel jsem to slyset od Dara. :-)
Doplnil bych jen ze nejde o smrt ega, ale jen kratky hluboky spanek ci utlum.
Bez ega nelze zit a ridit nase tela.
Ego lze jen preprogramovat nebo upravovat.

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 16 kvě 2013, 13:52

dar píše: Ego je pod vlivem psychoaktivních látek pouze v útlumu. Pokud by došlo ke smrti Ega, stav intenzivního spojení s Bohem by trval i po vyloučení psychoaktivních látek z těla.


Midlo, děkuji za tautologické zopakování toho co jsem psal výše. V druhé části onoho stejného příspěvku máš i odpověď na otázku, jak vypadá ona "smrt ega" a nejlíp to ilustrují slova Míly Tomášové, na která jsem odkazoval.

Milda píše:Bez ega nelze zit a ridit nase tela.


Lze.
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 16 kvě 2013, 17:05

dar píše:
dar píše: Ego je pod vlivem psychoaktivních látek pouze v útlumu. Pokud by došlo ke smrti Ega, stav intenzivního spojení s Bohem by trval i po vyloučení psychoaktivních látek z těla.


Midlo, děkuji za tautologické zopakování toho co jsem psal výše. V druhé části onoho stejného příspěvku máš i odpověď na otázku, jak vypadá ona "smrt ega" a nejlíp to ilustrují slova Míly Tomášové, na která jsem odkazoval.

Milda píše:Bez ega nelze zit a ridit nase tela.


Lze.

Jak lze zit bez ega?
Kdo tak zije?

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 17 kvě 2013, 11:11

Milda píše:Jak lze zit bez ega?
Kdo tak zije?



Na tvé otázky bylo již bylo přeci odpovězeno. V tautologii se nevyžívám.

Pokud potřebuješ odpověď z druhého konce:
Navštiv kterýkoliv ústav pro mentálně a fyzicky nemocné jedince, oddělení těžkých ležáků. Většina jich tam má sice slabě vtělenou duši, leč vědomí přebývá jinde, tj. není tam ani ego :idea:
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 17 kvě 2013, 17:44

dar píše:
Milda píše:Jak lze zit bez ega?
Kdo tak zije?



Na tvé otázky bylo již bylo přeci odpovězeno. V tautologii se nevyžívám.

Pokud potřebuješ odpověď z druhého konce:
Navštiv kterýkoliv ústav pro mentálně a fyzicky nemocné jedince, oddělení těžkých ležáků. Většina jich tam má sice slabě vtělenou duši, leč vědomí přebývá jinde, tj. není tam ani ego :idea:


Telo je odraz duse a ducha, je jako jejich dite.
JAK BY DUSE MOHLA BYT SLABE VTELENA?
KDE JINDE PREBYVA VEDOMI??
EGO u lidi je az do smrti tela, pak zanika.
Duch odchazi k DUCHU se svym individualnim pribehem, svou zivotni zkusenosti.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 17 kvě 2013, 20:26

Ondra píše:Tvá reakce je dosti egem protnutá :)
Jen se snažim řici , že bez ega v tomto světě nelze existovat. Zbavit se ho na okamžik v meditaci můžeš, nebo lépe řečeno musíš, ale co pak ? Takový člověk bez ega si neni schopný vydělat ani na chleba, prostě v tomto světě nepoužitelný. Dle mne nejde o to se definitivně zbvait ega , ale o jeho kvalitu. V tom je asi mezi náma ten rozdíl, když ho tak hledáš.

Ondro to je odpoved mistra.
Diskutujici pred tebou reagovali s podrazdenym egem, zastavali se eg svych pratel.
Ty jediny jsi odpovedel bez emoci vecne a dobre.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 17 kvě 2013, 21:25

Milda píše:
Ondra píše:Tvá reakce je dosti egem protnutá :)
Jen se snažim řici , že bez ega v tomto světě nelze existovat. Zbavit se ho na okamžik v meditaci můžeš, nebo lépe řečeno musíš, ale co pak ? Takový člověk bez ega si neni schopný vydělat ani na chleba, prostě v tomto světě nepoužitelný. Dle mne nejde o to se definitivně zbvait ega , ale o jeho kvalitu. V tom je asi mezi náma ten rozdíl, když ho tak hledáš.

Ondro to je odpoved mistra.
Diskutujici pred tebou reagovali s podrazdenym egem, zastavali se eg svych pratel.
Ty jediny jsi odpovedel bez emoci vecne a dobre.


Já nevím - ego je přelud identifikace a není skutečné.
I bez ega můžeš vydělat peníze.
Bez ega neznamená mrtvý, naopak je to plnost života.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů