EGO

Základ studia
Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2013, 13:52

Milda:

Možná bych to měl ještě doplnit, aby to nevyznělo subjektivně: Nevěřím, že člověk je bohem ve stavu, v jakém se dnes obvykle nachází, protože jeho duše, astrál a tělo jsou zapleteny do hmoty.

Duch = božské
Duše = lidské až boholidské
Astrál (životní síla) = zvířecí.

U koho se neprojevuje duch, nemůže být podle hermetismu, se kterým se tu neuměle identifikuji, bohem.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 21 kvě 2013, 14:09

Arex píše:Milda: Děkuji Ti za odpovědi, teď jasně vyniká, v čem se naše chápání liší. Zjednodušeně řečeno je to rozdíl mezi hermetismem a panteismem. Jejich společným jmenovatelem je předpoklad, že člověk se může stát bohem. Cesta jak se to může stát se však velice liší.

Hermetismus říká, že chceme-li dosáhnout lidského, musíme překonat zvířecí, a chceme-li dosáhnout božského, musíme překonat lidské. Evoluční proces se děje kultivací naší podstaty a prací, která spočívá v odstranění ega a osobní impulzivity. Božské stavy jsou stavy bezpříčinné (extatické) radosti, na níž se nepodílí původně vrozené chtění a lpění.

Panteismus tohoto typu říká, že bohem se staneme pouhým uvědoměním, že jsme bozi. Božské jsou pak všechny stavy života, tedy i stavy pudové, včetně chtění a lpění.

Pak máme pochopitelné různé zájmy a různou praxi.

Připouštím, že panteistická doktrína vypadá na první pohled dobře, protože uvědomit si božství je určitě těžší, než ho zkoušet realizovat. Ale když to vztáhnu na sebe, daleko raději prožívám své lidství a doufám v božství, než abych předstíral, že jsem bůh, vztekal se jako bůh a jako bůh dobíhal tramvaj, protože bych tomu nedokázal uvěřit. Bez předchozí kultivace to je nemohu si pomoci jen krajní pokus člověka žít šťastný život.

Kdo jste četli Bohumila Hrabala, tak víte, jak komentuje mistr Eckhart Kristův výrok "Bohové jste vy":
"1. Kdo v každém prostoru je doma, ten je hoden Boha.
2. Kdo v každém čase je identický v tom přítomen je Bůh
3. v kom všechny kreatury (=všichni tvorové) donuceny byly k mlčení, v tom Bůh stvořil svého jednorozeného Syna."

Na přenos celé bytosti do esoterního světa pouhým sdělením informace "jsi bůh" prostě nevěřím. :oops:


Ja se s tvym skatulkovanim hermetismu neslucuji.
Ja jsem Hermetik a Alchymista.
Eckhartuv komentar se mnou plne rezonuje. (kreatury=nevhodne egoprogramy)
Mas pravdu ze to Probuzeni boha v tobe neni prenositelne informaci.
Je treba to vse pochopit rozumem jang a prozit jin.
Teprve prozitek a pochopeni je komplexni zkusenost a je tva a nikdo ti ji nikdy nevezme.

Az pro tebe bude dobihani tramvaje bozska zkusenost a uzijes si ji, tak uz budes bliz.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 21 kvě 2013, 14:17

Milda píše:Ja...
Ja...
...se mnou....


Mildo, vůbec nechci někoho hodnotit, tak to tak prosím neber.

Obecně řeknu tolik:

Kdo v sobě objeví podstatu / Boha, vnímá to samé tam, kde oddělenost není. Tedy především v druhých lidem kolem sebe. Chápe zkušenostně podstatu a to že vše jedním jest.

Když mluví osvícení Mistři, mluví k lidem, né kvůli sobě. Chápou význam a sílu ticha a mlčení.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 21 kvě 2013, 14:20

Arex píše:Milda:

Možná bych to měl ještě doplnit, aby to nevyznělo subjektivně: Nevěřím, že člověk je bohem ve stavu, v jakém se dnes obvykle nachází, protože jeho duše, astrál a tělo jsou zapleteny do hmoty.

Duch = božské
Duše = lidské až boholidské
Astrál (životní síla) = zvířecí.

U koho se neprojevuje duch, nemůže být podle hermetismu, se kterým se tu neuměle identifikuji, bohem.


Take jsem jiz neco hermetickeho precetl, ale kde jsi toto vycetl?
Duch je jang a spoji se s Dusi jin a narodi se jim telo.
Buh je zivy a zije zivot.
----------
Ankhur píše:
Milda píše:Ja...
Ja...
...se mnou....


Mildo, vůbec nechci někoho hodnotit, tak to tak prosím neber.

Obecně řeknu tolik:

Kdo v sobě objeví podstatu / Boha, vnímá to samé tam, kde oddělenost není. Tedy především v druhých lidem kolem sebe. Chápe zkušenostně podstatu a to že vše jedním jest.

Když mluví osvícení Mistři, mluví k lidem, né kvůli sobě. Chápou význam a sílu ticha a mlčení.

Prosim te jak ty muzes vedet co chapou mistri a proc vlastne mluvi?
Ty jsi mistr?
Mluvil jsi s nejakym?

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2013, 14:59

Ja se s tvym skatulkovanim hermetismu neslucuji.


Souhlasit se mnou opravdu nemusíš, vždyť nejsem zosobněná příčinnost, abych Tě nutil. ;) Ale i přes Tvůj nesouhlas si myslím, že mé vyjádření nebylo nijak osobní a že celkem přiléhavě popisuje rozdíl mezi chápání mým a Tvým.

Ja jsem Hermetik a Alchymista.


Možná je problém v tom, že ty jsi Hermetik, Alchymista a Bůh, všechno s velkým, kdežto já jsem hermetik (to mi stačí) a s malým písmenem. Potom nemám takovou touhu reprezentovat se navenek.

Nevyháním Tě přeci z hermetismu, ani nemám (stejně jako nikdo jiný) pravomoc odejmout Ti, že se cítíš hermetikem. Ale protože se s hermetismem rozházíš v pojetí toho, jak člověk dospívá k božství, tak mi nezbývá, než si toho nakonec všimnout.

Kdybych to dohnal ad absurdum: Pokud bych napsal každému členu fóra do pošty "Ty jsi bůh!", mohli by snad tito lidé zahodit Bránu k opravdovému zasvěcení a stali by se Dokonalými? Ale kdeže. Já to snad musím obrátit v žert. - Jejich božství by neuznal ani astrální pes, který se nestará o hierarchie nad ním a pod ním a hlídá si jen své vlastní bytí.

Az pro tebe bude dobihani tramvaje bozska zkusenost a uzijes si ji, tak uz budes bliz.

Asi Tě překvapím, ale já si to "blíž" (evoluční pokrok) rád odpracuji řádným způsobem. Žádné zázraky, opatřené či neopatřené tramvají, v tom počítám velkou roli hrát nebudou.
---------
Take jsem jiz neco hermetickeho precetl, ale kde jsi toto vycetl?


Některá schémata se musí odvodit, materiálu je mnoho:
Papus: Věda mágů (nevyšlo česky)
Papus: Základy praktické magie.
Papus: Cikánský tarot.
Lasenic: Tarot, klíč k iniciaci.
Kabelák: Magie I. Magia divina (úplně stačí Úvodní kapitoly k magii)

Je to celkem snadná úvaha.
Pokud je "tvořitel jáství" v úrovni duše (viz předchozí text tohoto vlákna), a pokud je životní síla podřazena duši, což je myslím jasné, tak božství těžko hledat jinde než na úrovni ducha.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 21 kvě 2013, 15:16

Milda píše:Prosim te jak ty muzes vedet co chapou mistri a proc vlastne mluvi?
Ty jsi mistr?
Mluvil jsi s nejakym?


Buď začneš obhajovat sám sebe (to své ego) a nebo si vezmeš inspiraci z toho co je okolo (pokud pozorně nezaujatě vnímáš).

Každý a vše kolem nás je nebo nám může být inspirací - ať slovo mudrce, tak čin nebo slovo "neboha".
Už jen z toho, jak druhé případně podceňujeme nebo přeceňujeme, se dá hodně poznat. :)

Vůbec nejde o to kdo jsem, co jsem nebo s kým jsem mluvil nebo nemluvil. Jediné co se počítá,je, co si z této konverzace odneseš a uvědomíš...a to samé platí pro mě. :)
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: EGO

Příspěvekod Cagliostro » 21 kvě 2013, 17:05

Arex píše:Duch = božské
Duše = lidské až boholidské
Astrál (životní síla) = zvířecí.


Napsal jsi to pěkně, jenom jeden dotaz, můžeš mi říci, proč charakterizuješ astrál zrovna slovem zvířecí? Jenom, zda-li myslíme totéž, ale třeba pod jiným jménem. Díky.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2013, 17:24

Callisto: Asi jsem poznamenán četbou barokních spisů, takže jsem použil triádu bytostí zvíře - člověk - Bůh. Samozřejmě to neznamená, že bych v astrálu viděl pouze zvířecí vlastnosti; astrál chápu jako oblast pudu a životních sil, včetně ušlechtilých citů a rozumu.

Důkladné pojetí astrálu je ale oříšek, chápu ho trochu jinak než (raný) Papus nebo Carl du Prel, kteří do něj řadí i značnou část duševních schopností. Koneckonců všichni spolu nemusí dokonale souhlasit, jen to musí jít pochopit.

Promiňte mi diakritiku, ťukám do mobilu, který některá nabodeníčka ignoruje.
Naposledy upravil(a) Arex dne 21 kvě 2013, 19:34, celkem upraveno 3 x.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 21 kvě 2013, 17:53

Arex píše:...


Jak to vnímám, tak bych doplnil, že naše vyšší já je nad astrálem. V tom může být problém s astrálem a jeho okouzlením. Někdo je uchvácen fyzickým světem, někdo astrálem...
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1113×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 21 kvě 2013, 21:12

Ankhur: Ad Baileyová. Určitě nemám povinnost číst všechny knihy, které jsou na okultní téma. To doufám nemusí nikdo. Za ostudu ale považuji, že mě na Baileyovou upozorňoval opakovaně už pan Zadrobílek, je to tři roky a ani jsem o ni neškrtl. :D To je prosím těžké, když dostanu radu, jak bych si mohl pomoci, a já se na ní vykašlu. - Spíš než obsah tu řeším svou introspekci, která do ega také trochu patří.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 21 kvě 2013, 21:41

Arex:
Moc tomu co pises nerozumim.
Ja ti napsal jak to je.
Ani jedna z knih co jsi cetl neni Hermeticka.

Ankhur:
Take ti nerozumim. Sorry.

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: EGO

Příspěvekod Ankhur » 21 kvě 2013, 21:55

Arex píše:...


Bailová to psala s průvodcem a ten jí to zaroveň učil a vysvětloval. Těch knih napsala přes 20.
Podívej se na učení o 7 paprscích (The Seven Rays of energy), které se prolíná do dalších knih - "Esoteric Astrology" a pokud se zajímáš o lečitelství, tak "Esoteric healing". Jsou to zajímavé věci.

Introspekce je podle mě velmi důležitá a je dobré si v sobě udělat pořádek a nelpět.
Šetří to naše síly a přináší harmonii.
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: EGO

Příspěvekod Cagliostro » 22 kvě 2013, 18:54

Ankhur píše:Jak to vnímám, tak bych doplnil, že naše vyšší já je nad astrálem. V tom může být problém s astrálem a jeho okouzlením. Někdo je uchvácen fyzickým světem, někdo astrálem...

Je to tak, ale v astrálu nemusí jít ani o "krásu" jako spíš to, že se tam dotyční duch může cítit dobře a vlastně ustrne. Je to ještě z ovlivnění Ega, kterého teprve až se zbaví, pokračuje dále. V tomto možná taky potřeba upozornění v rozdělení Ega dále: na živého člověka, které je jiné oproti astrálnímu duchovi. I když analogie tam jsou, jsou přesto jiné.
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
dar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 101
Registrován: 12 lis 2010, 21:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod dar » 22 kvě 2013, 20:25

Hm. Takže ego a vědomí jdou ruku v ruce. Ale zatímco vědomí může být bez těla, ego bez těla být nemůže?

Vnímáš-li ego jako důsledek učení, v tom případě se tak děje už před narozením dítěte. Vnímáš-li ego jako součást sebe-identity jedince, je to přeci jen trochu později, než ihned po narození.

Cože se děje s egem po smrti? Co se děje s egem v noci, když spíme?
Třetí oko není prdel, zkuste ho aspoň občas použít.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Výklad šamanismu z hermetického pohledu

Příspěvekod Milda » 22 kvě 2013, 23:14

dar píše:Hm. Takže ego a vědomí jdou ruku v ruce. Ale zatímco vědomí může být bez těla, ego bez těla být nemůže?

Vnímáš-li ego jako důsledek učení, v tom případě se tak děje už před narozením dítěte. Vnímáš-li ego jako součást sebe-identity jedince, je to přeci jen trochu později, než ihned po narození.

Cože se děje s egem po smrti? Co se děje s egem v noci, když spíme?

Ego je soubor tvych ztotozneni se s necim.
Zacina od mimina a konci smrti tela.
Kdyz spis tak ego v mysli nespi a podili se na tvych snech.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti