přesycení / větší činnost živlů

Základ studia

Moderátor: Brno

Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 107×
Obdrženo poděkování:

přesycení / větší činnost živlů

Příspěvekod Helena » 12 úno 2014, 23:22

Řešili jsme dneska v pěti lidech, ale k ničemu podstatnému jsme se nedobrali:

Brána str. 28 (Teorie, kap. O těle, druhý odstavec od konce kapitoly)

Dostane-li se např. ohnivý živel k větší činnosti, pocítíme žízeň, u vzdušného živlu hlad, u vodního nás obestře zima a u zemního se dostaví únava. Rovněž každé přesycení živlů vyvolá v těle zvýšení jejich činnosti. U ohně se projeví jako touha po pohybu a čínnosti, voda způsobí větší vyměšování. Přesycený vzduch nás upozorňuje, abychom se v jídle omezili a přesycená zem se jeví v aspektech pohlavního života, což se nemusí vždy vybíjet jen v pohlavních pudech, nýbrž (a to zejména u straších lidí), se dostaví touha po zvýšené pracovní činnosti, po vnější tvořivosti apod.

Jaký je rozdíl mezi "větší činností" živlu a mezi "přesycením" živlu? A v jakém vztahu jsou tyto dvě věci uvedené u jednoho živlu?

oheň - žízeň - touha po pohybu a činnosti
vzduch - hlad - žravost ?
voda - zima - větší vyměšování
země - únava - aspekty pohl. života

Díky za odpověď.
Když chci, tak můžu.

marvin
Administrátor
Administrátor
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 160×
Obdrženo poděkování: 164×
Kontaktovat uživatele:

Re: přesycení / větší činnost živlů

Příspěvekod marvin » 13 úno 2014, 01:17

Ahoj Alicie,
vnímám rozdíl mezi aktivitou (kvalita) a sytostí (kvantita).
S živly se dá pracovat na více úrovních. Kupit - kvantita, a nebo třeba prodýchávat a jinak zpracovávát. Nicméně jedno pravděpodobně povede k druhému. Když se přesytíš - živel bude aktivnější a bude se více projevovat.
Co se týče Brány, dokážu si představit že se to překládalo z německé verze nebo že vznikly různé chyby při přepisu apod. Viz detaily, kde jsme řešili nesrovnalosti.
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Helena
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 107×
Obdrženo poděkování:

Příspěvekod Helena » 13 úno 2014, 13:52

že se něco ztratilo / změnilo při překladu mě napadlo jako první...docela ráda bych věděla, jestli to tedy je správně nebo ne...myslím, že by se to dalo použít jako zpětná vazba, zda člověk při práci s živly neudělal chybu - třeba špatně vydýchal některý živel a přijde odpovídající reakce
Když chci, tak můžu.

Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Poděkoval(a): 64×
Obdrženo poděkování: 537×

Příspěvekod Arex » 13 úno 2014, 15:01

Mrknu se na to o víkendu nebo příští týden. Teď budu několik dnů mimo počítač, tak se mi to nehodí.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Andrea
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a):

Příspěvekod Andrea » 16 úno 2014, 17:30

Teď na to koukám.
Podle mě ten odstavec souvisí s tou částí před tím o potravě a dechu.
Jestli to mám opsat, je tam toto:

V potravě jsou živly obsaženy pomíchaně. Do těla se nám dostanou chemickým procesem, který je v něm udržuje. Z hlediska medicíny vyvolává příjem jakékoliv potravy spolu s dechem v těle spalovací proces, v němž hermetik vidí mnohem více než pouhý chemický postup. V tomto spalování spatřuje vzájemné rozpouštění potravy. Můžeme to porovnat s ohněm, jehož plamen je udržován pomocí paliva.
Na udržení této práce, tedy na potravě a dechu, závisí život. Aby každý živel obdržel potřebnou pohonnou látku, je záhodnou přijímat potravu smíšenou, která obsahuhje živlové základní látky. Kdybychom byli např. po celý život odkázáni pouze na jednostrannou stravu, naše tělo by bezpodmínečně onemocnělo, jinými slovy, stalo by se disharmonickým. Rozkladný proces vyvolaný vzduchem a potravou, dodává živlům potřebnu látku, která je udržuje ve stálé činnosti. To je přirozený způsob lidského života. Schází-li jednomu nebo druhému živlu potřebná, tedy pohonná látka, projevuje se to hned v příslušných funkcích.
Dostane-li se např. ohnivý živel k větší činnosti, pocítíme žízeň, u vzdušného živlu hlad, u vodního nás obestře zima a u zemního se dostaví únava. Rovněž každé přesycení živlů vyvolá v těle zvýšení jejich činnosti. U ohně se projeví jako touha po pohybu a čínnosti, voda způsobí větší vyměšování. Přesycený vzduch nás upozorňuje, abychom se v jídle omezili a přesycená zem se jeví v aspektech pohlavního života, což se nemusí vždy vybíjet jen v pohlavních pudech, nýbrž (a to zejména u straších lidí), se dostaví touha po zvýšené pracovní činnosti, po vnější tvořivosti apod.

V praxi si to představuju asi tak, že když si dáš třeba něco pálivého (převaha ohně), tak dostaneš žízeň, rozkladný proces vyvolává vzduch, takže když nemá co rozkládat, tak pocítíš hlad, aby měl co rozložit. U vody mě toho moc nenapadá :) ...třeba si dáš nějaký vychlazený nápoj a bude ti zima (asi blbost) :) ale třeba u toho zemního živlu - když sníš nějaké těžké jídlo, přepadne tě pak únava.

a když to přeženeš s nějakým živlem hodně (přesytíš se), tak pak máš po ohnivém jídle touhu po činnosti (pálí tě jazyk po chilli papričce, tak začneš poskakovat s vyplazeným jazykem, nebo začneš mávat rukou) ;) Když budeš hodně pít, tak zákonitě musíš jít časteji na záchod. Vzduch potravu rozkládá, přesycený ti pak už bude dávat najevo, že máš dost; u přesycené země ... :) ... tam mě napadá, že když si jdeš po nějakém hutném obědě lehnout, tak pak už to nemá daleko k intimnostem. Třeba s tím souvisí rčení, že láska prochází žaludkem. :)

Trochu laický výklad, berte to s nadsázkou ;)

kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Příspěvekod kedrigern » 16 úno 2014, 19:00

Alicia píše:že se něco ztratilo / změnilo při překladu mě napadlo jako první...

Podíval jsem se do německé verze Brány a tam se pro větší aktivitu používá výraz "stärkere Wirksamkeit", který se doslovně překládá jako silnější účinnost. Pro přesycení se používá výraz "Übersättigung", který opravdu znamená přesycení. Nepřipadá mi ale, že by ten odstavec v originále vyzněl jinak. Spíš to posiluje již zde zaznělý názor, že větší aktivita se týká kvality a přesycení kvantity. Chápu to také tak, že větší aktivita je následkem přesycenosti, ale ta přesycenost je jen jedna z možností, jak tu větší aktivitu vyvolat, ale ty jiné možnosti tam nejsou vyjmenovány, jen z toho plyne, že existují.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Zpět na “Teorie”