Pamäť

Základ studia
Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Pamäť

Příspěvekod Firzen » 26 úno 2016, 15:31

Ahoj, nevím sice, jaký obor studuješ, ale na státnice by mělo být možné se hravě připravit i za méně, než měsíc. Možná se příliš vážeš na výsledek svého studia - možná proto máš největší problémy s pamětí právě v posledním roce studia.

U státnic a u zkoušek obecně mi vždy pomohla jedině víra v to, že to zvládnu, a taky rozhodnutí, že to případně budu zkoušet stále znovu, dokud se mi to nepovede - takže to stejně jednou dokončím.

Při přípravě na státnice jsem se vždy učil nejprve témata, ze kterých jsem měl největší obavy. Takto jsem postupoval každý den. Bral jsem otázky jako celek, vracel jsem se tedy i k těm, co už jsem prošel, pokud jsem je najednou zapomněl. Důležité taky bylo nechtít vše zvládnout sám. Často jsem se učil s kamarády, a vyptal se na všechno, co mi nebylo jasné.

Dále jsi také během studia mohl zpozorovat jakéhosi egregora dané školy (fakulty / katedry). Alespoň u nás to bylo tak, že jsem mohl jasně vidět, že naši učitelé mají určité společné rysy, které se projevují ve způsobu jejich výkladu, v materiálech, které napsali, a také v otázkách, které pokládají u zkoušek. Pokud se ti povede naladit se na tohoto egregora, bude pro tebe mnohem snazší se něco naučit, a také uspět u zkoušky.

Jinak si myslím, že kdybys měl nějaký skutečně vážný problém s pamětí, tak by ses ke státnicím asi nedopracoval.

Uživatelský avatar
Flox
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 343
Registrován: 26 zář 2010, 14:02
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 44×
Obdrženo poděkování: 147×

Re: Pamäť

Příspěvekod Flox » 26 úno 2016, 19:52

A co stres? Máš/jsi v něm? Prý zhoršuje paměť.

Ale zase nadruhou stranu by to mohlo mít svoje výhody. Mohl bych se dívat na seriál poněkolikáté a stále by mi ty scény přišli vtipné :-)
Lidé si myslí, že svobodný člověk dělá to, co dělat chce. Ale doopravdy svobodný člověk nemusí dělat to, co chce. Není otrokem žádostivosti svého ega být "lepší" než jiní :smich:

Uživatelský avatar
Ištar
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 88
Registrován: 25 říj 2013, 20:01
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 172×
Obdrženo poděkování:

Re: Pamäť

Příspěvekod Ištar » 26 úno 2016, 20:25

Blížící se státnice mohou působit jako velký stres při učení. Pomáhalo mi hlavně soustředění na to, co čtu. Při únavě když jsem zjistila, že nevnímám obsah jsem danou větu četla znovu a znovu. Pak pozornost naskočila.
Po přečtení určitého úseku jsem se snažila svými slovy zopakovat obsah přečteného. Během dalšího čtení jsem si podtrhávala a pak psala z hlavy na papír. Důležité je každodenní učení a dodržení plánu, kolik otázek se musíš naučit. Brala jsem si s sebou několik listů učiva a opakovala si je při chůzi, při cestování a všude. Pokud se učíš celé roky, tak to v té hlavě zůstalo a při zkoušká se to najednou vybaví. Kdyby se nepodařilo, tak se opakuje jen daný předmět. To zvládněš.

hladac
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 15
Registrován: 27 led 2016, 09:24
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Pamäť

Příspěvekod hladac » 12 zář 2020, 22:47

Ahojte
dakujem za predosle hodnotne prispevky, co sa tyka zlepsenia pamäte, vzdusneho zivlu.

Mam to tiez slabe co sa tyka pamäte. V pomucke k introspekcii je chapavost a bystrost oznacena za velmi dolezitu v uspesnom duchovnom raste a poznavani Vecnosti. Pamät je na tom podobne.
V knihe je pisane, ze ak ma niekto slabu pamät moze ju zlepsit prislusnymi koncentracnymi cviceniami k tomuto ucelu zvlast upravenymi. Je nato teda nejaky hermeticky vycvik ?

Mal by som si ju zlepsovat hlavne pre ucinnejsi duchovny rozvoj. Studium knih, rozpametanie si OBE zazitkov, zucelovanie a porovnavanie ziskanych informacii.

Zaobstaral som si knihy na zlepsenie pamäte. Napriklad knihu Kurz dokonalej pameti. V cviceniach mi to vychadza velmi zle, vlastne tam je pekne vidiet ako slabo fungujem v beznom zivote ci v studiu.

Napriklad ked si mam jednorazovo precitat zopar az desiatky slov a po par sekundach vypisat ktore som si zapametal tak si rozpametam cca 7-8 slov.
Dalsi priklad bol , ucit sa 10 slov a ich postupnosti dovtedy pokial ich nenapisem vsetky v presnom poradi. Trvalo by mi to k presnemu vysledku 7 minut.
Co sa tyka napr hrania pexesa kde si tiez snazim odpozorovat stav pamäte alebo ju aj zlepsovat tak je to bieda. Maximalne si viem zapametat tak priblizne 6-8 obrazkov. Ak sa otacaju dalsie a zameriam sa na ne tak mi zase vypadnu z pamäte tie predosle.
Ak si v hlave pocitam nejaky priklad, pracu s viacerymi cislami, niektore spocitat, ine vynasobit a dojst k vysledku aj ked je priklad dost jednoduchy , tak som odpozoroval, ako keby som v hlave narazil na odpor ( mozno nefunkcnu , poskodenu cast ? ) Je tam ako keby nejaky blok, ktory ma nechce pustit, citim tam tlak ked sa snazim nieco v hlave pocitat, alebo si nejaku vec predstavovat.
Taktiez aj vizualizacne cvicenia mi idu velmi slabo.

Ginko extrakt a tinkturu z ginka som bral skoro 3 mesiace, ale nemal som pocit, ze to fungovalo.

Preto hladam a skusam ako si pamät vypracovat. Preto ta otazka na nejaky hermeticky vycvik pamäte. Dalej uvazujem o pomoci z bylin, ktore ma pod sebou Merkur. Vhodne pripravena spagyricka / alchymicka tinktura od znaleho majstra by mohla tiez pomahat. Viete niekoho odporucit ?
Dakujem

Uživatelský avatar
Anša
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 13
Registrován: 05 pro 2019, 00:29
pohlaví: Žena
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 52×
Obdrženo poděkování: 25×

Re: Pamäť

Příspěvekod Anša » 15 zář 2020, 23:48

Hermetický návod nemám, ale dva civilní postřehy:

- z Tvého popisu cvičení s čísly se mi zdá, že možná prostě narážíš na přirozenou hranici, která je u většiny lidí někde okolo 4-5 položek v takové té okamžité paměti; je-li potřeba pracovat s více položkami současně, musím si je rozdělit na zase maximálně 4 skupiny o maximálně 4 položkách, takže proces vzpomínání je vlastně dvoukrokový, napřed z paměti vylovím odpovídající skupinu, tu "aktivuji", a pak teprv uvnitř této skupiny hledám odpovídající položku... například devítimístná telefonní čísla si lidi normálně pamatují jako posloupnost tří trojciferných čísel (tři skupiny po třech položkách) a ne jako devět cifer (to by bylo 9 položek)

- nedávno jsem se bavila se známou, která řešila vážný problém se střednědobou pamětí u dcery ve 2. třídě - naučila se vyjmenovaná slova, ale za 2 nebo 3 měsíce jako by danou látku nikdy v životě neviděla; holčička se pak začala učit hrát na klavír a problém během několika měsíců zmizel, přičemž při následném neurologickém vyšetření lékařka konstatovala, že našla nějaké zbytkové problémy s propojením obou hemisfér, a že je tedy možné, že původně bylo propojení hemisfér ještě horší (což by vysvětlovalo problémy s pamětí), ale hra na klavír (kde je třeba koordinovat jemnou motoriku obou rukou a řadu dalších úkonů, které zaměstnávají obě hemisféry) tenhle problém pomohla vyřešit

hladac
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 15
Registrován: 27 led 2016, 09:24
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Pamäť

Příspěvekod hladac » 19 zář 2020, 17:18

ďakujem za reakciu.
Som ochotný spraviť všetko čo sa dá aby som sa zlepšil. Lebo mám s čím porovnávať a to s mojoou pamäťou v minulosti. Kedysi bola výborná, taktiež pozornosť, logika, predstavivosť atď... Niečim sa mi zhoršila, mám tušenie že k tomu prispeli väčsie dávky kofeínu.

Trošku som listoval v knižnici a padla mi do oka knižka : Úplný systém okultných náuk : kniha V a VI . Je tam pasáž ohladom pamäti kde sa mimo iného píše:

"Starým čarodejníckym spusobem k zesílení pameti byla petržel, vytržená za úplňku měsíce ze země, sušená a v práškovém stavu dána do starého červeného vína."

Vedeli by ste prosim " prelozit" tento text do reči zaciatocnika ? :)
Ako to myslia vysusit do praskoveho stavu ?
A ake stare cervene vino ?
Klasicke vino ? Alebo to ma byt ako v spagyrii cca 70% tný vypálený alkohol z hrozna ?

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Pamäť

Příspěvekod Kuato » 22 zář 2020, 14:58

nastrouhej petrzel najemno a usus, vino pouzij nejake stredni kvality (vesmes to jsou uz dobre vina, driv se prodavaly podstatne horsi patoky).


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti