Živly v potravinách

Základ studia
Razik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 25 led 2010, 20:08
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Živly v potravinách

Příspěvekod Razik » 09 úno 2010, 11:07

Nevíte náhodou kde by se daly sehnat aspoň nějáké základní informace o tom v jakých potravinách jsou které živly zastoupeny, nebo jak to poznat sám? To co jsem našel zatím našel na internetu se mi moc nezdálo....

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod gooolem » 04 říj 2010, 12:54

zkus posuzovat živly v potravinách podle jejich barvy, jelikož každá barva spadá pod určitý živel, tak by se takto člověk mohl dobrat nějkaých uspokojivých výsledků. Pak je dobré samozřejmě vnímat i tvary kdy v hrubosti zemi patří čtveraté tvary, vodě zaoblené tvary, ohni špičky a trojůhelníkový tvar listů a částí rostliny, vzduchu jsou tvvary převážně kulaté, zakulacené.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod zebyja » 22 kvě 2013, 13:43

Tohle téma se zdá mrtvé.. ale přidám svou zkušenost.. Přijde mi to jako důležitý základ..

Nevím o žádné tabulce.. ale hlavně si myslím, že je to poměrně individuální a tabulka se sestavuje dost těžko.. setkal jsem se ale i s názory, že to individuální není (i když né přímo ve spojitosti se živly, nic méně to s nimi nepřímo souviselo)

Každopádně mám na to metodu, která se mi jeví jako poměrně účinná..


Teorie:
Tělo (podvědomí) ví velice dobře, co potřebuje.. Snaží se živlovou rovnováhu udržet a zlepšovat.. Pokud máte na něco chuť, pravděpodobně je to proto, že je to potřeba k udržení rovnováhy (popř. k její obnově..) Je tu ale spousty vnějších vlivů, které ovlivňují vědomí, jenž vlastně ve výsledku rozhoduje co člověk sní..
to je:
[*] Né vždycky dostanete to na co máte chuť.
[*] Chuť může člověk dostat i na základě vnímané vůně, představy, koutkem oka zachycené reklamy..
[*] né vždy dostane Tělo správné informace o tom, z čeho všeho jídlo je (do různých jídel se přidávají různé oblbováky, tím mám na mysli i cukr, nejenom chemii)
[*] Některá jídla tělo tráví déle a tak nemusí být informace od podvědomí aktuální (zejména maso)
[*] Některé činnosti velice ovlivňují sílu vnímání chutě (kouření(negativně), žvýkačky(pozitivně))
[*] Nepravidelná životospráva (člověk by se měl nasnídat a poté jíst cca každé tři hodiny.. v noci by již jíst neměl, to ovlivňuje soustavnou činnost metabolismu, pokud není v činnosti, resp. je utlumený, chuť se nemusí vůbec dostavit, tělo to po nějaké době prostě vzdá)
[*] Pravidelný hluboký spánek.. To je právě ta chvíle, kdy Tělo zpracovává strávené látky a zjišťuje co dostalo a co ne..
[*] Pitný režim (mám na mysli vodu).. Dehydrované tělo (i když jen mírně) musí vodu recyklovat a to nejen že zatěžuje ledviny, ale také nedetoxikuje organismus, to Tělo mate a myslí si, že jídlo není vhodné (obsahuje toxiny z jiného jídla)

Praxe:
fáze jedna: Když jíš, soustřeď se na jídlo.. na chuť, vůni, z čeho jídlo je? Opravdu je v puse dost dlouho na to, aby jsi poznal každou část chutě? Dotklo se jídlo všech částí jazyka? Jak Ti jídlo sedlo? Je to co jíš opravdu to na co jsi měl chuť? Je opravdu nutné vědomě vnímat rituál stravování..

fáze dvě: Uvědomění si chutě.. Na co máš chuť? Víš proč to tak je? Co Ti asi tak chybí, když si tělo říká zrovna o tohle jídlo? Dá se to něčím nahradit? Jak Ti bude, když to sníš?

Toto jsou otázky, které by jsi člověk měl dávat, né jestli je jídlo drahé/levné, hezké, jestli máte čas na to jíst/vařit, zrovna toto..

Vaše Tělo dobře ví co chce.. naslouchejte mu.. Jen tak může být vaše Tělo opravdu vaší součástí..
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod ABCD » 22 kvě 2013, 14:32

Podívej se na rostlinu seřaďt si živly od spoda na horu přesně tak jak roste rostlinka včetně plodu. Jinak na tom bude cibule a jinak zase rajče. A pomáhat si též barvou to už tu také bylo zmíněno.

Jednodusší je to ale rozdělit na Jin / Jang.
A k tomu si pak snadno dovodíš živly.

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod Havran » 22 kvě 2013, 15:49

Ahoj
v tomto směru vidím použitelnou metodu Modré alfy – buď můžeš konkrétní rostlinu požádat o dovolení ke vstupu a pak ji prozkoumat zevnitř a ona ti odpoví na tvé dotazy, nebo ji pozvi někam na pěkné místo a tam si sní povídej. Takhle o té kytce/nerostu můžeš zjistit dost věcí třeba i to v čem ti může pomoci a tak. Tuhla techniku jsem dělal jen jednou na kurzu a bylo to pro mne natolik nové, že jsem hlavně pozoroval, než že bych se vyptával na nové informace. Ale pořád to mám v sobě uložené a vím, že se i to ještě bude hodit.
Napadají mě i další možné techniky jak to v Alfa zjišťovat, ale bude lepší zkusit najít někoho kdo má velkou praxi v ponorech do Alfy. Aby ti s tím pomohl, nebo tě to naučil. Technika Modré Alfy je pomocná berlička, a jednoduše se používá.
Zkusím pohledat ty skripta Co jsme na kurzu měli k používání a postnu je někam na stránky.

Ahoj Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod Pete » 22 kvě 2013, 16:56

Rád bych vedel jak je to s bylinkami - barvu maji vsechny stejnou, vsechny leci atd.. Maji bylinky zivly vyvazene, nebo u nich dominuje zivel Zeme ?

Uživatelský avatar
zebyja
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 521
Registrován: 02 kvě 2013, 15:47
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 65×
Obdrženo poděkování: 181×

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod zebyja » 23 kvě 2013, 09:49

Pete píše:Rád bych vedel jak je to s bylinkami - barvu maji vsechny stejnou, vsechny leci atd.. Maji bylinky zivly vyvazene, nebo u nich dominuje zivel Zeme ?

kořen země, stonek voda, list vzduch, květ/plod oheň.. není to tak vždy.. ale vesměs to platí.. nesmíš to brát ale tak, že když budeš jíst kořínky, tak si doplníš živel země.. Na to se musíš ptát sám sebe, co potřebuješ.. to není jen o živlech..
Inteligentní člověk umí řešit problémy, genius jim umí předcházet..
_________________________________________________________
legenda pro mé příspěvky: offTopic, dodatek, předmět zprávy

Uživatelský avatar
Ankhur
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 379
Registrován: 03 říj 2010, 12:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 48×
Obdrženo poděkování: 35×

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod Ankhur » 23 kvě 2013, 10:09

zebyja píše:Na to se musíš ptát sám sebe, co potřebuješ.


Ano, vnímej své tělo a své chutě.

Poměrně podrobně má potraviny/jídla a jejich vliv na tělo (skrz živly) zpracovaná ayurvéda.

U nás na toto téma vyšlo několik knih, např.
Ájurvédská léčitelská kuchařka
Ájurvédské recepty pro zdraví

Nějaké malé ukázky receptů při rychlém googlování:
http://www.ajurveda-brno.cz/ajurvedska-kucharka
http://www.ajurveda-brno.cz/ucebnice-aj ... love-mleko
http://dr.frej.cz/ajurvedske-recepty-pr ... ky-z-knihy
Není to o tom, co chceš, je to o tom, co skutečně uděláš.

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod ABCD » 23 kvě 2013, 10:26

zebyja píše:
Pete píše:Rád bych vedel jak je to s bylinkami - barvu maji vsechny stejnou, vsechny leci atd.. Maji bylinky zivly vyvazene, nebo u nich dominuje zivel Zeme ?

kořen země, stonek voda, list vzduch, květ/plod oheň.. není to tak vždy.. ale vesměs to platí.. nesmíš to brát ale tak, že když budeš jíst kořínky, tak si doplníš živel země.. Na to se musíš ptát sám sebe, co potřebuješ.. to není jen o živlech..


Pokud chceš vyvážené jídlo je asi vhodnější kouknout po klasické makrobiotice... nicméně bohužel u té strávíš skoro polovinu dne v kuchyni.
Skládání stravy dle ayurvédy je také vhodné a časově méně náročné než MB.

Nebo pouhým selským rozumem si jídlo rozdělíš na Jin/Jang a skládáš jídlo podle toho. Chce to jen cvik a cit a základní znalost umět přiřadit potavinu k JJ. Ostatní jednoduše dovodíš.

locki
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 61
Registrován: 02 pro 2011, 23:54
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod locki » 23 kvě 2013, 15:47

ABCD: Bohuzel, makrobiotiku nelze moc doporucit uz jen pro jeji zmatek v chapani jin a jang, ktery vytvoril sam zakladatel.
Stay well on your way and follow the Sign.

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod ABCD » 24 kvě 2013, 01:24

sama osobně klasickou MB nepoužívám,nicméně někdo se v tom najít může...odkazu je na webech dost, nicméně rozdělení na JJ dle selského" rozumu viz příspěveky výše mám vyzkoušeno a funguje to... je to skutečně něco jiného než klasická MB ...
Naposledy upravil(a) ABCD dne 24 kvě 2013, 11:18, celkem upraveno 1 x.

locki
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 61
Registrován: 02 pro 2011, 23:54
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod locki » 24 kvě 2013, 09:49

abcd: Chtel jsem jen poukazat na to, ze kdyz to nekdo pojme zpusobem Jin = chlad, expanze...tak asi zije v jiny realite, kde ledovce salaji. :D A presne takovyhle kopance jsou v makrobiotice uz od jejiho zakladatele. Jak deli treba telesne organy, nebo potraviny mi casto taky hlava nebere. Takze jak rikas, chce to rozum a opravdu vlastni otevrene oci.
Stay well on your way and follow the Sign.

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod ABCD » 24 kvě 2013, 10:25

locki píše:
abcd: Chtel jsem jen poukazat na to, ze kdyz to nekdo pojme zpusobem Jin = chlad, expanze...tak asi zije v jiny realite, kde ledovce salaji. :D A presne takovyhle kopance jsou v makrobiotice uz od jejiho zakladatele. Jak deli treba telesne organy, nebo potraviny mi casto taky hlava nebere.

No právě a! když už někoho vůbec napadne něco dělat se stravou, dostane se k MB jako systému, zapojí to kulatý na krku, nepřijme vše od autora jako dogma a především ví něco o tom jak strava v nás působí a hlavně jaký by měl být výsledený efekt příjmu potravy ... vyběhne mu z toho JJ dle přírody .. potažmo živlů.

Takze jak rikas, chce to rozum a opravdu vlastni otevrene oci.

Přesně tak ;)
Naposledy upravil(a) ABCD dne 24 kvě 2013, 10:27, celkem upraveno 1 x.

locki
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 61
Registrován: 02 pro 2011, 23:54
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod locki » 24 kvě 2013, 13:07

abcd: Souhlas, pouze na zaklade popularity MB tak jak je postavena nesdilim ten optimismus. Vetsina lidi nebude vedet, jak to rozklicovat a bude se ucit ze spatnych zakladu metodou pokus/omyl. Na druhou stranu - bezne se stravujici populace se posune k lepsimu prakticky jakoukoliv zmenou s vyjimkou posileni podilu stravy z fastfoodu. ;)
Stay well on your way and follow the Sign.

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Živly v potravinách

Příspěvekod ABCD » 24 kvě 2013, 13:17

Tak myslím že v tomto rozpor nemáme žádný, jen to popisujem jinými slovy.
Pak už záleží na tom čeho ten dotyčný chce změnou stravy dosáhnout. ;)


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti