Živly

Základ studia
Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Živly

Příspěvekod Haldirus » 13 led 2017, 20:42

Zdravím všechny,

snažím se pochopit pro Vás asi úplné základy, ale zrovna podle instrukcí pana Crawna jsem tak nějak dostal informace ohledně živlů. Avšak stále bych potřeboval trochu poradit jestli můžu se zeptat jak to funguje z praktické stránky?

Například:

Hoření ohně - jakožto budoucí hermetik bych rád pochopil tuto činnost pomocí Tetragramatonu.
Bohužel Pan Bardon ve své genialitě opomenul, že na světe jsou i méně chápaví lidé :)
- pokud jde o to hoření, jediné co tak nějak tuším je, že samotný oheň je živlu ohně ale destruktivní polarity? - vzduch přenáší teplo do okolí? A pak další živly?

Nebo další věc

Zánět v ruce a pak po případě i jeho léčení?

Chápete kam mířim? Rád bych prostě věděl dost z praxe na to abych byl schopný pochopit živlový klíč a byl schopný ho přiřadit k činnostem okolo sebe.

Děkuji za odpověď
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Živly

Příspěvekod Adam » 13 led 2017, 21:32

Zvídavost Tě vede správným směrem, ale tohle jsou věci, které si musíš filosoficky i prakticky objevit sám. FB řekl v knihách až až. Nejde popsat každou jednotlivost. Hledej zákonitost (syntézu), potom už pro Tebe bude snadné vidět zákonitost v jednotlivostech okolo. Clark také píše, že čisté živly se na hmotné úrovni nevyskytují, vždy je to směs všech, i když třeba s převahou jednoho. Čtyřpólový magnet je velké mystérium. Věnuješ-li mu trpělivou láskyplnou pozornost, začne se Ti odhalovat ve všem :-)

Ať se daří,

A.
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Haldirus » 13 led 2017, 21:46

Čili jestli to chápu dobře, kombinace všech živlů je v každé věci i činnosti okolo nás?
Jestli-že li vemu v potaz třeba hořící oheň a pod ním dřevo - snažím- li se popsat činnost:
Oheň - jakožto převažující živel má destruktivní polaritu
Vzduch - se stává nosičem jeho fluida, tím, že se zahřívá (přebírá i vzduch z ohně destruktivní polaritu?)
Jenže teď mi tady zbývají 2 živly, které mi dělají problém.
Voda - je protiklad ohně - je voda, tedy chlad a temnota v okolí mimo oheň - která teplo pohlcuje?
A země - slouží jenom jako darovatel tvaru? - čili dává ohni formu, vzduchu sílu nabrat fluidum z ohně?
A nebo zem je dřevo, které hoří?
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Haldirus » 13 led 2017, 22:48

Uvažuji takhle nad vícero úkony.. ale asi budu potřebovat pinknout hlavou, jestli uvažuji správně či zda-li si mám projít opět teorii, což udělám stejně.
Výroba svěcené vody - (akce)
Vkládáme prst nabytý pozitivním fluidem ohně (ohen)
Voda zde slouží jenom jako prostředník a uchovatel, hned dvou elementů?
Voda tedy obsahuje magnetické fluidum, jenže po přidání energie ohně - musí být vyrovnávána fluidem vzduchu - čímž nám může vzniknout elektromagnetická (voda)?
V tom případě by záleželo, jak svěcená voda funguje?
- jestli čistí až samotný kontakt s vodou a nebo už její blízkost?
pokud kontakt - tak voda musí obsahovat i element vzduchu
pokud jenom blízkost tak opravdový vzduch slouží jako neutralizer (cili fluidum vzduchu)
Může být element vzduchu i v něčem jako například v tekutině (bez bublinek) a nebo se musí vždy jednat o vzduch jako takový?
Země opět dává tvar a drží je pohromadě.

Docela v tom plavu .. xD ?
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Haldirus » 13 led 2017, 23:46

A pokud mám třeba kus prkna (odseknutého)?

Ohen a voda jsou v dřevě jako v člověku, akorát po "smrti" stromu se jejich polarita proměnila v destruktivní? (pomalý rozklad) na základě převažujícího elementu?
Vzduch okolo slouží jako prostředník mezi živly - vysoušení - či namokávání
A země udává tvar?
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 357×

Re: Živly

Příspěvekod Adam » 13 led 2017, 23:57

Upřímně - ano - docela v tom plaveš :-)
Chceš nejdříve všechno pochopit, abys to potom mohl upotřebit v praxi, jenomže ono to funguje naopak - praxe Ti vyplňuje mezery v teoretickém poznání a hlavně přináší zkušenost - ten hluboký vhled, který nejde vyčíst. Ale roky dělám totéž, takže to neber jako kritiku. Je to docela přirozená touha - přijít věcem na kloub.

Oheň, stejně jako dřevo, vzduch a vše stvořené - každá z věcí je složena ze všech živlů. Svěcená voda zdaleka nepůsobí jenom hrubohmotným živlovým zářením, má zásadní mentální (ideovou) a astrální složku (obě složené z jemnějšich projevů všech čtyř živlů). Tvořivá a destruktivní polarita živlu jsou spojené nádoby - je to otázka míry - v mrazu nic neroste, přidáváš teplo a stane se životodárným, přidáváš ještě a začne spalovat... Jestli hledáš vzorec stvoření, medituj o JHVH :-)

Mně dost pomáhá nazírat všechny věci z hlediska polarity. Bardon píše: "Proto musíme ve všem vidět dva hlavní živly a kromě toho fluidum elektrické a magnetické, jako protichůdné polarity." Vem to doslova a pokus se je vidět ve všem. Nedá se to uspíšit. Prostě vytrvej.

Ať se daří!

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
MDominik
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 38
Registrován: 13 pro 2016, 17:28
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 159×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Živly

Příspěvekod MDominik » 14 led 2017, 15:20

Intelektuální pochopení jde ruku v ruce s praktickými zkušenostmi. Jedno od druhého nejde oddělit.

Cvič a při cvičení, meditaci, nebo i jen tak večer se ti začnou spojovat souvislosti, které bys jen intelektem stěží pochopil. Bez prožití kvalit, nebo sil při cvičení se ti to v hlavě nepropojí i v případě, že máš odpovědi napsané černé na bílém.

Pokud tvoje snaha o pochopení probíhá bez podchycení ideje citem a vědomím (navíc chceš všechno pochopit hned), tak výsledkem může být zklamání, které tě bude brzdit v dalším vývinu.

Když něco nevíš hned, nevadí, pochopíš třeba za měsíc, za rok… Cvič, medituj a čti, veškeré pochopení přijde po kouscích a v pravou chvíli.

MDominik

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Živly

Příspěvekod Havran » 15 led 2017, 00:28

Haldirus píše:... bych rád pochopil tuto činnost pomocí Tetragramatonu. ...


Ahoj Haldriusi,
dívej se na čtyři živly jako na celek. Tajemství Tertagramatonu vidím v tom jak se živly vzájemně doplňují a společně tvoří celek. Pokud izoluješ jeden živel můžeš s ním pracovat, ale je potřeba vnímat jeho působení v závislosti na ostatních živlech. A to ukazuje právě Tetragramoton.
Někde jsem četl:
Z jednoho povstali dvě a jejich působením vzniklo mnoho.
V Bráně se k tomu píše: První bylo světlo. Tj. Ohnivý princip, jako druhý (ale v ten samý čas) k němu vznikl princip opačný tj. vodní k nim vznikl jako vyrovnávací princip vzdušný a následovaný principem zemním díky čemuž vznikla prostorovost, míra, váha a čas ...
V tom je ukryto všechno co potřebuješ k rozklíčování - no jak píší ostatní hlavně cvičit ono se to srovná. Tvé další otázky ohledně léčení zánětu a přípravy svěcené vody jsou o nějaký ten stupeň dál. Tedy pokud potřebuješ vyřešit konkrétní problém dej konkrétní dotaz.

Ahoj Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
Terorista
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 7
Registrován: 14 led 2017, 13:26
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Terorista » 15 led 2017, 00:35

Haldirus píše:A pokud mám třeba kus prkna (odseknutého)?

Ohen a voda jsou v dřevě jako v člověku, akorát po "smrti" stromu se jejich polarita proměnila v destruktivní? (pomalý rozklad) na základě převažujícího elementu?
Vzduch okolo slouží jako prostředník mezi živly - vysoušení - či namokávání
A země udává tvar?


Myslím si že názvy živlov sú skôr metafory k niečomu jednoduchému a zároveň danú silu vystihujúcemu, myslím si že tá mŕtva hmota (drevo) prislúcha práve zemskému živlu, v prípade zapálenia sa prejaví deštruktívna, rozkladná a zároveň expanzívna sila ohňa, vo vysoko vlhkom priestore začne drevo hniť a vlhnúť čo je príklad rozkladnej sily vody.. niesom si 100% istý, je to len môj názor čo si myslím, rozkladný efekt vzduchu a zeme by som asi nehľadal nakoľko aj v knihe sa píše že vzduch a zem niesú živlami v pravom slova zmysle čiže sú len živlami doplnkovými..

Uživatelský avatar
Haldirus
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 44
Registrován: 05 led 2017, 13:15
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 16×
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Haldirus » 15 led 2017, 00:51

Dobře, léčení a svěcená voda jsou pokročilé.. ale trefil jsem se aspon v tomto?

A pokud mám třeba kus prkna (odseknutého)?

Ohen a voda jsou v dřevě jako v člověku, akorát po "smrti" stromu se jejich polarita proměnila v destruktivní? (pomalý rozklad) na základě převažujícího elementu?
Vzduch okolo slouží jako prostředník mezi živly - vysoušení - či namokávání
A země udává tvar?
Jedu pomalu ale jistě, jsem zvědavý a tak se rád dozvím zajímavé informace či jiné názory. Nesoutěžím s nikým a tak Vás prosím, mějte se mnou trpělivost.

Uživatelský avatar
MDominik
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 38
Registrován: 13 pro 2016, 17:28
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 159×
Obdrženo poděkování: 69×

Re: Živly

Příspěvekod MDominik » 15 led 2017, 15:27

Tak, aby ses pohnul dále. Dle mého názoru je tvůj pohled na konkrétní problematiku živlů a kusu odseknutého dřeva správný a dá se na něm stavět.
Dodal bych jen, že země realizuje tvar, který ideově zřejmě nese živel vzduchu, jako prostředník.

Úhlů pohledů může být více, záleží na tom, jestli jsi tvůrce nebo pozorovatel a na osobních zkušenostech. Variace na dané téma asi nedostaneš, leda by se někdo zeptal živlových bytostí? Na druhou stranu to není až tak podstatné, jelikož jdeš správným směrem. Ale je to jen můj skromný názor, nikdy jsem se konkrétní stavbou hmoty do detailu nezabýval. Třeba k tomu všemu vyjádří někdo více znalý.

M.Dominik

Uživatelský avatar
Terorista
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 7
Registrován: 14 led 2017, 13:26
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Živly

Příspěvekod Terorista » 15 led 2017, 15:58

MDominik píše:Tak, aby ses pohnul dále. Dle mého názoru je tvůj pohled na konkrétní problematiku živlů a kusu odseknutého dřeva správný a dá se na něm stavět.
Dodal bych jen, že země realizuje tvar, který ideově zřejmě nese živel vzduchu, jako prostředník.

Úhlů pohledů může být více, záleží na tom, jestli jsi tvůrce nebo pozorovatel a na osobních zkušenostech. Variace na dané téma asi nedostaneš, leda by se někdo zeptal živlových bytostí? Na druhou stranu to není až tak podstatné, jelikož jdeš správným směrem. Ale je to jen můj skromný názor, nikdy jsem se konkrétní stavbou hmoty do detailu nezabýval. Třeba k tomu všemu vyjádří někdo více znalý.

M.Dominik


Ja si myslím že pre cvičenie prvých 3 stupňov to ani nieje nejak podstatné a tiež ma nikdy nenapadlo skúmať živlovú podstatu dreva :) je to zbytočné odpútavanie pozornosti od svedomitého tréningu :) samozrejme ak sa nechceme zaseknúť ako väčšina ľudí na úrovni teoretickej.

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Živly

Příspěvekod Havran » 15 led 2017, 20:15

Haldirus píše:... ale trefil jsem se aspon v tomto?...

:) jsi na dobré cestě, zapomeň na dřevo ... dřevěná hůl se občas používá jako zástupný symbol vzdušného živlu, ale dřevo samo o sobě nespadá pod vzdušný živel, nebo pod něj spadá stejně jako třeba kostka cukru ... .
Na pochopení bych ti doporučil rozjímat nad vodou. Ve fyzické vodě jsou zastoupeny všechny živly ve všech jejich stavech, a celkem jednoduše mění stavy.

Led = suchý a studený (majoritně zda převládá živel země)
Kapalné skupenství = vlhký a studený (majoritně zde převládá živel vody)
Pára = vlhká a horký (neber v potaz technický pojem suchá a mokrá pára to sem nepatří) (majoritně zde převládá živel vzduchu)
Plazma = suchý a horký (oheń) - ačkoli tady se voda rozpadá na vodík a kyslík a pak se zase sloučí ... ale pro názornost ...

Hledej v tom analogii k živlovým energiím. A jejich vzájemnému působení.

Jo a jak tam výš píšeš o hoření jako pasivním jevu - záleží co a jak hoří (extrémní případ požár a svařování - oboje se týká hoření u jednoho se něco ničí u druhého se něco tvoří a nechci sklouznout do debaty co na to spalovaný plyn :) )

hoj Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Živly

Příspěvekod Inrise » 16 led 2017, 02:48

A co na to jit s Pomuckou K Introspekci? Treba se to osvetli skoro samo...
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
gooolem
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 400
Registrován: 04 říj 2010, 11:05
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 280×
Obdrženo poděkování: 443×
Kontaktovat uživatele:

Re: Živly

Příspěvekod gooolem » 12 dub 2017, 17:43

Haldirus píše:Ohen a voda jsou v dřevě jako v člověku, akorát po "smrti" stromu se jejich polarita proměnila v destruktivní? (pomalý rozklad) na základě převažujícího elementu?


Lze to tak vidět, že se polarita proměnila na destruktivní, ale zároveň z rozkladu žijí další miliony bakterií a pro ně je to rozhodně pozitivní, konstruktivní, činnost :-)

Jde opravdu o úhel pohledu, ze kterého proces pozoruješ.

Třeba samotné hoření ohně je proces živlu ohně, který v sobě nese dvě své vlastnosti, dobrou - hřejivou, tvůrčí a špatnou - spalovací, ničící. Tyto vlastnosti přebírá vzduch, který je v blízkosti plamene horký, ale dále od něj je teplý až vlažný, v návaznosti na jeho vlhkosti. To, kam až oheň zajde, jak až se rozšíří, limituje živel vody vlhkostí vzduchu, okolní trávy, nebo zeminy. Pokud se oheň dostane svým působením k vodní hladině, v podstatě to znamená jeho konec, jelikož za touto hranicí začíná vláda živlu vody s jejími dvěma vlastnostmi a to dobrou - tvořivou, zavlažovací a špatnou - destruktivní, pohlcovací. No a to, že toto můžeme vidět a sledovat fyzickýma očima, tak pro nás zprostředkovává živel země. To je takové mé osobní pochopení a netvrdím, že je úplně správné, ale mě dává logiku. Tak třeba to pomůže.
Hlavu nesu v oblacích, však nohy z tuhé hlíny uplácané mám.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti