Asána

Základ studia
Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Asána

Příspěvekod Chariel » 17 čer 2022, 23:02

Zamýšlal som sa nad tým, prečo nieje asána hneď prvým cvičením v Bráne.. väčšina systémov ku ktorým som sa dostal, ju dávalo na začiatok, aby sa žiak dokazal pri počiatočných cvičeniach plne uvolniť v pozícii, ktorú dokonale ovládol a tak, aby ho nevyrušovali vjemy tela.
Ak si správne spomínam, je to tak aj v učebnici vysokej mágie od FB. Vie mi to niekto objasniť ?

Uživatelský avatar
Cor Leonis
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 206
Registrován: 12 bře 2018, 22:10
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 357×
Obdrženo poděkování: 79×

Re: Asána

Příspěvekod Cor Leonis » 18 čer 2022, 17:28

BKOZ, stupeň II., magický výcvik tela:

"Jako další přichází na řadu ovládaní těla. Klidně a pohodlně sedět je rovněž umění, které je třeba si osvojit. Posaďte se zpříma na židli. Z počátku je dovoleno se zády opírat, aby páteř zůstala vzpřímená. Nohy musíte držet u sebe, aby spolu s koleny tvořily pravý uhel. Kolena dávejte vždy k sobě. Sedíte volně, bez námahy svalů, obě ruce odpočívají na stehnech (...) Kdo dospěl až sem, pozná, že v žádné jiné tělesné pozici si nemůže tak odpočinout a tak se zotavit jako v pozici právě popsané. Kdo by chtěl držení těla použít zároveň jako prostředku k určitému účelu, případně k upevnění vůle, může si dle vlastního úsudku zvolit sám různé jiné tělesné pozice, ovšem za předpokladu, že vydrží v této, mnou doporučované pozici, sedět zcela klidně a pohodlně celou hodinu (...) Slouží nejen k uklidnění těla a vypěstování vůle, ale chrání současně ducha a duši předtím, aby tělem nebyly při svých pracích rušeny. O tom se žák v dalších cvičeních ještě více poučí."

Takže...asána nie je hneď prvým cvičením v Bráne, ale prvým cvičením v Bráne je úplný základ. Základ, na ktorom môžme postaviť svoj chrám Šalamúnov.
A tým základom je kontrola myšlienok, ovládanie myšlienok, až po prázdnotu - neg. stav, introspekcia, pravidelnosť v cvičeniach, mágia vody, jedla, dychu, rozumná životospráva (zdravý sedliacky rozum, žiadne preháňanie, zbytočný asketizmus, ani týranie tela).

Týmto postavíme základy. Niekomu to trvá mesiac, dva, tri, niekomu rok, dva, tri. Každý prichádzame s iným "kreditom" a inými skúškami a úlohami, ktoré musíme (potrebujeme) zvládnuť. Všetko vyžaduje svoj čas. O tom majster píše tiež. A taktiež o tom, že ak chceme okultné sily, omnoho rýchlejšie ich dosiahneme jeho uvedenou učebnou sústavou, než jógou, od ktorej si ľudia sľubujú, že nejakými pozíciami, či dýchacími cvičeniami dosiahnú okultné sily.

Majster to však zobral od úplných základov, lebo iba na pevných základoch môže stáť onen chrám bez toho, aby sa zrútil. Takže potrebujeme základy a štyri piliere na ktorých chrám stojí - vedieť, chcieť, odvážiť sa a mlčať.
Nemusíme sa trápiť, ak nám to nejde ihneď. Znova - všetko vyžaduje svoj čas. Radšej pomaly a isto, než rýchlo a zbrklo. Práca chvatná, málo platná.

Otázka znie, načo by nám bolo hneď v začiatkoch Brány cvičenie asány? To je jóga, do hermetizmu to vlastne ani nepatrí a pre nás západniarov to ani nemusí byť praktické. Iba môj názor.
I keď sme každý individualita a niekomu to môže vyhovovať.

Píšeš, že väčšina systémov, ku ktorým si sa dostal, dávala asánu hneď na začiatok. Lenže väčšina systémov, resp. žiaden sa s cvičebnou sústavy Brány nemôže ani len porovnávať. Egypt bol niekde inde, hermetizmus je niekde inde, mágia - ako najvyššia veda, je niekde inde, než rôzne systémy, ktorých adepti nemohli dostať to školenie, ktorému sa dostalo nám a to len vďaka Prozreteľnosti, ktorá poslala Ariona, aby zverejnil to, čo zverejnil. Znova, iba môj názor.
V jednej nenápadnej knihe leží neskutočný poklad a dnes som už presvedčený, že pokiaľ mám hľadať onú úzku Bránu, ktorou sa vchádza, viem kam siahnuť.

Záverom: cvičenie asány ako prvé, by bolo asi úplne zbytočné.

Chariel
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 77
Registrován: 27 srp 2021, 15:32
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a): 56×
Obdrženo poděkování: 13×

Re: Asána

Příspěvekod Chariel » 19 čer 2022, 12:02

Ďakujem za tvoj pohlad :)

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Re: Asána

Příspěvekod kedrigern » 19 čer 2022, 20:58

No já nemohu delší dobu sedět v jakékoliv pozici, protože brzo začnu mít kvůli své hubené postavě otlačené kosti, což mě pak začne dost bolet a musím se na židli různě přeskládávat, abych část kostí na čas odlehčil. A to i když je židle měkká.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti