EGO

Základ studia
locki
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 61
Registrován: 02 pro 2011, 23:54
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod locki » 23 kvě 2013, 15:06

dar: Zkusme to jednoduseji. Ego jsou docasne casti nasi bytosti, osobnosti. Pribyvaji, meni se a mizi v prubehu kazdeho zivota. Ego je tedy ruzne pred narozenim, v detstvi, v dospelosti. Nektere jeho casti jsou velmi kratce zive, jine maji velkou setrvacnost. Je to v zasade vec ukotveni toho ktereho zvyku. Nektere zvyky jsou vlastni dedictvi lidskeho tela a dokud tohle telo mame, neda se z nich uplne vymanit.

V celku a z pohledu cisteho vedomi(Ducha) je to ale opravdu proste. Docasne patri egu. Vzdy se bude nejak menit, vyvijet, vznikat a zanikat. Na egu neni samo o sobe nic zleho. Je to nas potencial, jak pusobit do sveta a byt uzitecni druhym v prislusne dobe. Nereflektovane ztotozneni s docasnym prinasi problemy, ktere jsou tradicne pricitany egu.

S egem po smrti se deje to, ze casti ciste fyzicke logicky mizi a tim i omezeni(a moznosti!) z nich plynouci. Zvyky a tendence zakorenene do duse si neseme s sebou dele. Ve spanku je rada podobnych veci. Mizi, nebo se zasadne omezuje vnimani a vliv tela a (coz je velmi podstatne) casu. Ne nadarmo je spanek "mala smrt" a v ramci prace s egem hodne proveri cviceni, kdy si pred usnutim uvedomime, ze nikde neni zaruka, ze se jeste nekdy probudime. Ponekud blbe se s tim usina :) , ale po zvladnuti to ma uzitecne duchovni plody.

Klicove smerem ke spravne praci a vnimani ega je mit zkusenost...jak to rict...osviceni. Jinak je posuzovani vzdy relativni, protoze vychazi z ega a vztahuje se k egu. Coz je jaksi na vode. :) Ta osvicena zkusenost zacina u praxe Bardona uz v prvnim stupni, kdy se pozorujici vedomi(ktere neni soucasti, ani produktem docasneho ega) oddeluje z pohlceni v proudu myslenek a emoci.
Stay well on your way and follow the Sign.

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: EGO

Příspěvekod mirmin » 09 čer 2013, 12:22

http://www.pro-zivot.com/proroctvi-zaha ... /a12-cast/
Dovolim si vlozit odkazJe to cast venovana Egu,vyssiemu Ja,o cakrach s ohladom na hystoriu a dopad na cloveka-jeho vyvoj.Vsetko dobre.

Uživatelský avatar
mek onder
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 412
Registrován: 17 říj 2010, 22:52
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 255×
Obdrženo poděkování: 350×

Re: EGO

Příspěvekod mek onder » 09 čer 2013, 22:18

Moc pěkné :) jen je třeba se tam v tom najít. .a začít s tim něco dělat :)
..všechny věci tady jsou skutečně jenom dočasné - pouze Duch je dokonalou podstatou. Nikde mimo tebe samotného není pro tebe cíle. Jediný smysl a cíl vlastního života je v rozpoznání vlastního životního úkolu, tj. ve vědomí vlastního živého poměru k Bohu.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 10 čer 2013, 10:57

mirmin píše:http://www.pro-zivot.com/proroctvi-zahady/o-cem-to-vsechno-je/a12-cast/
Dovolim si vlozit odkazJe to cast venovana Egu,vyssiemu Ja,o cakrach s ohladom na hystoriu a dopad na cloveka-jeho vyvoj.Vsetko dobre.

Sine Amenti a podobnych neuzitecnych a nesmyslnych informaci jsem si uzil, kdyz jsem jezdil na Modre svetlo k Chvatalovi.
Doplnuje to konspiracni mimozemske teorie a na jakoby vedeckem zaklade s minimem stripku pravdy nekdo zamerne manipuluje lidmi.
Nejvtipnejsi na tom je to, ze s beznymi ovcemi se manipuluje jinak.
Tento zpusob manipulace je pro "lidi na duchovni ceste" velmi pritazlivy a mnoho lidi do pasti spadne.

Ego by melo byt nasim nejlepsim kamosem, ale vetsinou je to ten nejvetsi zmetek co potkame.
Prevzeti kontroly nad svym zivotem je pochopeni, ze Ego je nase a ze ho muzeme menit.

To ego je ale mrcha, chce mi namluvit, ze se muze zmenit.

ABCD
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 43
Registrován: 09 kvě 2013, 12:42
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod ABCD » 10 čer 2013, 14:08

Milda píše:
Tento zpusob manipulace je pro "lidi na duchovni ceste" velmi pritazlivy a mnoho lidi do pasti spadne.

souhlas...pozor na to. :) a jen bych ještě dodala ... a stojí je to taky velmi dlouhé peníze :roll:

Uživatelský avatar
yanzo
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 2
Registrován: 03 říj 2013, 13:13
pohlaví:

Re: EGO

Příspěvekod yanzo » 05 říj 2013, 13:42

Ahoj všem, rád bych znal Váš názor na přístup Eckharta Tolleho. Jeho základní ideou je maximální omezení ega, které leží v myšlení a nabádá tedy k plnému prožívání přítomnosti. Snažil jsem se porovnávat jeho dílo s dalšími autory, kteří se věnují této tématice. Studoval jste někdo hlouběji jeho díla? Jaký je Váš názor? Díky předem za komentáře.

Uživatelský avatar
Milda
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 610
Registrován: 05 úno 2012, 22:16
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: EGO

Příspěvekod Milda » 05 říj 2013, 15:25

Tolle se mi libi.
Nejde vsak o omezovani ega, ale o vedome ziti a prozivani zivota.
V pritomnosti se ego neprojevuje aktivne, ale jen jako filtr sestaveny na zaklade vychovy a zkusenosti.
Vedomym zitim se vliv ega na zivot minimalizuje a upravou vlastnich egoprogramu se člověk muze zmenit (preprogramovat).
Cemu ja rikam egoprogramy, tomu on rika myslenkova ztotozneni.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod Pete » 06 říj 2013, 04:30

Snad se nikdo neurazi za tento post

ale ego je dost problematicke. Cim vic toho clovek duchovne, magicky mysticky zna a umi, tak si casto tim vic zvysuje nevedome ego, aniz by chtel. Jak Milda napsal, s "duchovnimi" lidmi se manipuluje jinak, nez s materialisty.

Me telo me davno prestalo zajimat, to bylo dobre i spatne. Zacal jsem se zajimat pouze o duchovno, to bylo take dobre i spatne. Problem je ze se mi ego vytvorilo z duchovnich skusenosti a teorie. Kazda mince ma dve strany

Prosim neberte to jako Vasi kritiku, ale jako mou sebekritiku, jak to vnimam casto u sebe. Nechci se k nikomu prirovnavat, ale copak Askety neurazilo, kdyz si Buddha dal misku s ryzi ? Mysleli si, ze ho premohlo jeho ego a chtic. Ale bylo tomu opravdu tak ?

Snad to nebude dalsi offtopic, sam to moc nepoznam. Tak me jeste jednou omluvte, a dekuji vam za vse :)

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: EGO

Příspěvekod Arex » 06 říj 2013, 11:12

Pete píše:ale ego je dost problematicke. Cim vic toho clovek duchovne, magicky mysticky zna a umi, tak si casto tim vic zvysuje nevedome ego, aniz by chtel.


Z toho nás mohou vyléčit třeba naši přátelé. Když se podrobněji rozhlédnu po okruhu svých známých, u každého z nich nacházím nějakou schopnost, kterou sám nemám, nebo ji nemám v takové míře jako oni. V tom okamžiku mi vždycky dojde, že mohu ostatní dohnat - tempem, které je mi vlastní. Pokusím se v tom udělat pár kroků a vidím, že to jde. Udělá mi to radost a jsem z pokušení venku.

Pete píše:Me telo me davno prestalo zajimat, to bylo dobre i spatne. Zacal jsem se zajimat pouze o duchovno, to bylo take dobre i spatne. Problem je ze se mi ego vytvorilo z duchovnich skusenosti a teorie.


Tělo, dokonce i fyzické tělo, je projevem Tvé vůle. Je to emanace Tvých jemnějších složek. Jestli jsi udělal tu chybu, že Tě tělo v jednu chvíli přestalo zajímat, přesto to nemusí vadit. Pokud budeš důsledně sledovat "duchovno", které v Tobě je, stejně k tělu po příčkách toho duchovna znovu sestoupíš. Prostě sis jen vybral delší cestu do toho poutního místa, kterému se říká tělo.

Jinak vlastní ego (ahankára) vzniká ještě před narozením. Svými zájmy ho jen dotváříš, ale základ, se kterým pracuješ, je zhruba stejný u všech lidí. Pokud vnímáš, že ses v současnosti vychýlil na stranu duchovna, můžeš to hned začít vyvažovat. Tím, že získáš hmotné zkušenosti, dojdeš znovu k rovnováze. Zkus změnit zaměstnání, nebo se začni zajímat o konkrétní otázky, které Tě dosud nechávaly chladným. Co já vím: o vedení domácnosti. O techniku. Zkus se naučit základy nějakého řemesla. ;) Těch možností je! A když si vybereš šikovně, ještě tím prospěješ svému okolí nějakou konkrétní dovedností, kterou se naučíš.

Dobrý test na rovnováhu duchovního a hmotného je, aby si každý z nás vyrobil sadu rituálií. K tomu, abys je mohl použít, nesmíš mít tzv. volšové ruce, a musíš je vyrábět trpělivě, s radostí, abys jimi mohl při práci projevit vyšší kvalitu.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
mirmin
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 75
Registrován: 28 říj 2010, 19:28
pohlaví:

Re: EGO

Příspěvekod mirmin » 06 říj 2013, 11:26

Dovolim si taktiez svoj nazor.Snazit sa Ego a jeho transformaciu na konanie z lasky-dobra,pre lasku,dobro...Uvedomenie si a ovladnutie si svojich nutkavych potrieb a vediet to zvazit ci to prospeje iba mne alebo aj ostatnym.
Da sa na to pozerat i tak ze rovnomernym vycvikom prospievam nielen sebe ale v dobrom umysle aj ostatnym.Snaha o pozdvihnutie seba aj druhych sa nevylucuje.
Ego je aj o starani sa a vycviku fyz.tela,duse,ducha-rovnomerne.Podla moznosti.Dam priklad.Ked sa budem starat o svoje fyz.telo tym,ze staci chodit do posilovne,mysliet si v dobrom,sak mu to prospeje a nestarat sa zaroven o dusevno a duchovno je jednostranne a nevyvazene.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod Firzen » 25 čer 2014, 16:05

Mám nějakou touhu také vyjádřit svůj poled na ego, asi proto, abych ten pohled nezapomněl..
E. Tolle říká, že ego je ztotožnění s myšlenkou. Myšlenky plynou, a dokud je pozorujeme, dokud jsme odděleni, pak ego neexistuje. Jakmile nějaké myšlence uvěříme, tedy ztotožníme se s ní, pak už se objevuje naše ego.

Toto vysvětluje, proč někteří vysoce duchovně vyspělí lidé tvrdí, že ego neexistuje. Ono totiž opravdu neexistuje jako nějaká oddělená entita v naší mysli. Ego je čin.

Z tohoto dále vyplývá, že je zcela nesmyslné věřit v možnost smrti ega. Ego nikdy nemůže zemřít. To je asi stejné, jakobychom chtěli prožít smrt krasobruslení. Nemůžeme zabít krasobruslení. Můžeme s ním pouze přestat. Přestat ale znamená vytrvat. Není to podle mě jako vyhrát ve sportce, a pak už se jen spokojeně natáhnout a říct si: "Tak, a teď už se nemusím snažit. Už jsem vyhrál." To je hloupost. :-)

Tak tak nějak to vidím já. Třeba to někomu pomůže, nebo aspoň mně, až na to zapomenu.

Uživatelský avatar
Pete
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 422
Registrován: 01 lis 2010, 02:17
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 31×
Kontaktovat uživatele:

Re: EGO

Příspěvekod Pete » 03 zář 2014, 13:55

Co takhle z pohledu Buddhismu, Nissargadaty, Adyashantiho, Moojiho atd.. ? Mysl je samsara a pak je schopna vytvorit veci jako "duchovni postup" , ktery dle mnoha lidi je vytvoreni ega.. jakeho duchovniho postupu by chtel clovek dosahnout, kdyz uz v sobe v svem stredu ma svuj Zdroj, Boha ?

Ego ovlivnuje lidi i na duchovni ceste, a oni si pak mysli ze "musi ziskat nejake schopnosti a duchovni vyvin" ale je to opravdu o tom se "predhanet" a byt "vyvinutejsi duchovni bytost" ?

Vetsina mistru vi, ze nakonec ony schopnosti se stejne musi odevzdat.. ze to jsou pouze nastroje, ne cesta.. cesta je cil, cil je cesta.. zacarovany kruh.. tot muj nazor


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů