Čtyřpólový magnet?Proč?

Základ studia
Uživatelský avatar
Petr
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 5
Registrován: 14 čer 2013, 22:24
pohlaví:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Petr » 15 čer 2013, 10:32

Všem, kteří zveřejnili svoje schémata patří velké díky. Hodně mi to pomůže při praktických cvičeních.

U 4-magnetu se mi stalo, že jsem při delší meditaci prošel automaticky do živlu vody a naopak. U ostatních živlů jsem to nevyzkoušel, ale pokud by to fungovalo u všech čtyřech, tak by to mohlo korespondovat s 4-magnetem a schématy, které jste sdíleli.

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod team72 » 16 zář 2014, 01:26

Nie je ohen ako ohen a voda ako voda, vzduch ako vzduch. Zivly sa menia na kazdej urovni ohen je iny ako ohen na predchadzajucej urovni. Napriklad astrologickom zverokruhu baran,lev,strelec su ohnive ale kazdy ohen je iny ohen. Podobne v pakua (i-Ching) su rozne ohne (Nebo a Ohen) a rozne vody atd.
Přílohy
pakua3.png
kruh2.png

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Anubis » 16 zář 2014, 17:59

team72 píše:...Podobne v pakua (i-Ching) su rozne ohne (Nebo a Ohen) a rozne vody atd.

Tady právě nesedí Oheň jako mužský princip. Je jím Nebe, tedy čistý jang, což je nadčasový princip Vzduchu. V i'ťingu jsou principiální elementy taky 4 = Nebe, Země, Oheň, Voda. Pokud jdou do projevu, tak se z nich stávají Vítr/Dřevo, Hora, Hrom, Jezero ve stejném pořadí. Oheň v pohybu je tedy Hrom.

Oheň jako mužský princip zde může být až jako sekundární. Protože by nikdy nevznikl bez účasti Otce (Nebe) a Matky (Země). Jin, který chová uprostřed trigramu zaručí vyváženost v lidské rovině. Může si podmanit vysoké i nízké, ale uprostřed musí být stále otevřený. Takový je zákon, aby nebyla narušena rovnováha sil.

Pokud by se začal projevovat primární Jang, tak by Matka musela jako odpověď tvořit nové formy podle stanovené úrovně. S tím, že čím hlouběji se Jang dostává, tím má větší odpor. Proto kreativní počin vidíme v drtivé většině jen na jemných úrovních ve formě umění atp. Pokud by došel až do fyzického těla, tak by Matka byla nucena transformovat jej, které by poté bylo schopno tvořit „zázraky“. Od toho je však moderní člověk involučně i evolučně daleko.

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod team72 » 17 zář 2014, 00:05

Prepáč ale dovolujem si nesúhlasiť, je to tak ako som to nakreslil.

Trigram NEBO v I-Chingu je elektricky tvorivý princip a nemá nič so živlom vzduchu, je expanzivný, kreativný. Elektrický, aktivný je analogii so živlom ohňa - prapočiatok všetkého (FIAT). Opakom je trigram ZEM je prijímajúci, magnetický (analógii so živlom voda).

Nechce sa mi vysvetľovať ale ak budeš meditovať, prídeš na to, že je to tak dobre.
To čo som nakreslil je Pakua podla kráľa Wen, je totožný so štyrpólovým magnetom podľa Bardona (obsahuje rovnaké klúče).

Inak duality v trigramoch sú, podla obrázku nižšie.

(červená-oheň, zelená -voda, modrá-vzduch, a tieź Jang je binarna 1 a Jin je binarna 0.)

Protiklady sú: Nebo a Zem ( aktiný a prijímajúci), Hora a Jazero (jedna ide do výšky a druhé ide do hľbky), Oheň a Voda atd. Potom párne čísla sú na strane Jin a nepárne na strane Jang.
Duality sú doplnky (negácie podla binárnej logiky), majú vždy rovnaký súčet.
Pomenovanie trigramov presne je v tomto duchu.

Ale nechcem tu vyvolať nejaké spory, nech každý hodnotí veci v meditácii. Ja som poskytol dosť pre inšpiráciu aj tak viac asi nemôžem.
Přílohy
jangjing.png
jangjing.png (3.32 KiB) Zobrazeno 6355 x

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Anubis » 17 zář 2014, 17:50

team72 píše:Ale nechcem tu vyvolať nejaké spory, nech každý hodnotí veci v meditácii. Ja som poskytol dosť pre inšpiráciu aj tak viac asi nemôžem.

To je v pořádku. Jsem rád, když mi někdo ukáže nový přístup. Jen chci poznamenat, že mi ten můj jako jeden z mnoha variant prakticky vyhovuje.

Problém je pokaždé v lidech. Když chce západní člověk syntetizovat východní učení se západním, tak protežuje v prvé řadě systém svůj. Je zajímavé, že druhá strana tohle analogicky nedělá. V našem, relativně mladém, vědění je totiž pořád poměrně velká nejistota. Proto se západní okultisté často uchylují k ad hoc hypotézám, kdy jednotlivé elementy/principy apod. přirovnávají k tomu, na co přišla dosavadní přírodní věda a modlí se, aby se neobjevila další planeta, látkové skupenství, popř. rozličné jevy jako elektřina, magnetismus atp., které by jim analogii zničili.

Analogie Oheň=Nebe, nebo jistá podobnost vychází z nepochopení samotného tvoření. Nebe je kreativní, ale ne ve smyslu „kombinatoriky“, nýbrž spíše inspirativního záměru. Pokud Nebe už jednou je, tak nemůže být expanzivní = je příčinou. Při tvoření také není obsažena ohnivá vůle - spíše mu zabraňuje. To ví každý, kdo se snaží tvořit. Ale je to těžké vysvětlit mágům průmyslové a „postprůmyslové“ revoluce. Pro „primitivní“ národy, které svou moudrost čerpaly z přírody bylo těžké si představit něco vyššího a vše-obsažnějšího než Nebe s tím, že Vítr ve větvích mnozí z nich brali jako prostředníka či božího vyslance, který k nim může skrze ševelení promluvit.

Uživatelský avatar
team72
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 92
Registrován: 13 led 2010, 21:54
pohlaví:
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 17×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod team72 » 17 zář 2014, 20:56

Ano chapem co pises, ale ty chapes NEBO ako Svateho ducha, ako vietor teda vzduch, duch. Ja skor chapem trigram NEBO ako kreativni vôla (akoby Keter v kabale). NEBO ako vôla stvorit nebesa a univerzum, a preto povazujem za totalni aktivitu. Duch je nieco ine, a ma paralel v zivlu vzduch. Nebo je najaktivnejsi a neustale "rastuce", expanzivny, ako vôla Otca. Presne to ukazuje aj trigram, same jang čiary.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Anubis » 17 zář 2014, 21:14

team72 píše:...

Taky Ti rozumím. Bohužel i v té své verzi vidím nedokonalosti. Tuším, že tak, jak jsou ty elementy definované jsou neslučitelné. Zatím je pro mě přirozenější se zabývat pouze i'ťingem a klasické rozdělení na 4 živly vypustit úplně. Už jsem se na ten systém začal kalibrovat uvnitř a dostal jsem se dál než při práci s živly, které jsou definované v hermetismu. Asi záleží na člověku a čeho chce dosáhnout.

Pěkný večer.

Atia
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 6
Registrován: 03 srp 2012, 22:13
pohlaví:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Atia » 24 říj 2014, 23:52

Vela som uvazovala o 4polovom magnete, aky je jeho zmysel. Myslim, ze by mohol vyjadrovat moment stvorenia. Cokolvek aby sa mohlo realizovat v hmote. Aspon jeden z pohladov...?
JHVH
- Jod ako Ohen, cize Vola, cize Boh
- Vau ako Voda, cize cit, cize clovek
- Obe H ako spojnice (vyjadrene rovnakym pismenom) ale predsa kazde ine, prve H ako spojovatel Jod a Vau a druhe H ako zhmotnovatel predchadzajucich troch.
- Prve H ako Vzduch, cize rozum, musi byt pritomny aby mohlo nastat prejavenie v hmote – druhe H, cize Zem, cize vedomie, cize hmotne bytie.
Poznamka na okraj – graficky by som to videla zhora dole, nie ako kriz. Ohen ako pada na Vodu a aby nastalo spojenie tak medzi nich sa vklada Vzduch a tak to „zostava“ a nastane zhmotnenie Zem, co graficky vidno iba tak ze vidno tie tri casti. Inak by ich nebolo vidno. Samostatne by som druhe H neznazornovala, jeho znazornenim je, ze vidno tie tri casti, ze nastalo ich viditelne zhmotnenie. Mozno..
Ale takto ponate dava zmysluplnost comukolvek co chceme zhmotnit. Musime dat tie tri casti dohromady a potom samocinne nastane zhmotnenie – preto asi nazov „magnet“. Pritomnost Jod, He, Vau nastane previazanie, pritiahnutie a vznik hmoty – stuhnutie.
Ak chcem nieco odhmotnit, tak odoberiem jednu cast a to sa rozpadne. Napriklad nejaka vlastnost, ktorej sa chcem zbavit..
Zvlastnostou je tympadom dolezitost Hmoty. Iba v nej mame v tomto zivote pritomne Jod. Ciste Jod je inak mimo nasu zem, ci ako to mam vyjadrit. Myslim, ze takto dava zmysel Hmota. Jej cennost a potreba byt v nej riadne pritomny (neviem to asi inak vyjadrit) ako mnohi mystici utekaju od hmoty prec. Myslim ze nepochopili ulohu tohto typu zivota, v ktorom sa Clovek pre nieco ocitol.
Fu. Tak prosim ak niekto ma nieco co by ma mohlo v tom posunut dalej, budem rada ak sa vyjadri. Berte to tak, ze za kazdou mojou vetou by mohol byt kludne otaznik.. ale musim este povedat ze mi to v praxi funguje. Vtedy ked sa mi podari identifikovat co je co..

Uživatelský avatar
Lineon21
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 7
Registrován: 01 lis 2014, 11:51
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Lineon21 » 06 lis 2014, 03:29

Ahoj :hehe:
při procházení teorie jsem měl také nejasnosti ohledně Tetragramatonu.

V Tetragramatonu jsem měl vůbec největší nejasnosti.

Jelikož tu jsou dvě témata jedno "proč" a druhé "co" chtěl bych se podělit o svůj skromný názor.

Tak tedy k Tetragramatonu.
Cituji Bránu. Chvojkovo nakladatelství 1998 vydání čtvrté.

1. Živel vzduchu (s.14)
Jako další vzešel z akáši živel vzduchu. Zasvěcenci ho nepovažují za skutečný živel, nýbrž ho mají za zprostředkovatele mezi ohnivým a vodním živlem..


2. Živel země (s.14)
O živlu vzduchu bylo řečeno, že není samostatným živlem a toto tvrzení platí též o živlu země. To znamená, že střídavým působením oněch tří jmenovaných živlů povstal poslední živel - živel zemní. ,.. Vzájemné působení prvých tří živlů se stalo působením čtvrtého - zemního živlu čtyřpólovým, takže můžeme zemní živel nazvat čtyřpólovým magnetem.


3. Člověk - O těle (s.16)
Jak jsem již řekl, tvoří ohnivý živel v těle fluidum elektrické a vodní živel magnetické. Každé fluidum má dvě pólová záření: aktivní a pasivní. Vzájemně střídavá působivost všech čtyř pólových záření se rovná čtyřpólovému magnetu, který je totožný s tajemstvím Tetragramatonu, s kabalistickým JOD-HE-VAU-HE


Čtení těchto odstavců mě na první pohled zmátlo.
Co je tedy Tetragramaton?
Je to zemní živel nebo střídání dvou pólových záření elektrického a magnetického fluida?

----
K úvaze mě inspirovalo, to, co řekl Ankhur:
Ankhur píše: Možná, že není od věci, jak o tom píše Tao Te Ting (snad nenosím dříví do lesa):
"Tao plodí jedno, jedno plodí dvě a dvě plodí tři, tři plodí všechny věci."


Tak tedy ze široka.

Živel ohně vzešel z akáši.
Živel vody vzešel z akáši.
Živel vzduchu vzešel z akáši.
Ale živel země vzešel z oněch tří zmíněných živlů.

Máme-li elektrické fluidum s dvěma póly - pasivní a aktivní a zároveň magnetické fluidum s dvěma póly - pasivní a aktivní => dohromady máme sice stále dva póly, ale ve čtyřech projevech.
Tedy Tetragramaton.

Čili Tetragramaton je elektrické fluidum ohně a magnetické fluidum vody.

Když se z akáši oddělil živel vzduchu, tak přijal úlohu zprostředkovatele a od každého živlu (ohně a vody) přijal jejich vlastnosti, aby se stal také dvou pólovým.

Střídavou činností těchto tří zmíněných živlů vznikl živel země.

Tudíž, co je to Tetragramaton?
Tetragramaton je střídání aktivního a pasivního elektrického a magnetického fluida (oheň a voda)

Je živel země Tetragramaton?
Ano. Protože součástí živlu země mimo tři již zmíněné živly je i elektrické a magnetické fluidum.

K mému náčrtu
Vrátím-li se k tomu, co napsal Ankhur, tak jsem to pochopil takto:
Tao = Akáša = 1 z ní se oddělil jako první živel - oheň. Jelikož by sám živel ohně o sobě nemohl obsát projevil se živel vody - coby protiklad ohně = 2 a máme-li dva jako další se projevil živel vzduchu, co by zprostředkovatel = 3 a nuže spolupráce tří stvořila živel země, čili všechny věci.

Na obrázku můžeme vidět, že z jednoho bodu jsme vyšli (Akáša) a do jednoho bodu jsme se vrátili (země) čili "Jak nahoře, tak dole."

Tohle všechno, co je psané, je psané, tak aby se mohl rozum o něco opřít. Ve skutečnosti vše, co vyjádříme slovy, je už v ten moment zkreslené. Tahle úvaha slouží jen na uspořádání a objasnění myšlenek. Vůbec nejde do hloubky a z praktického hlediska nám asi nic nepřinese. :oko:

Alespoň tak to teď vnímám.
Pokud jsem něco přehlédl, prosím o dokreslení informací :hehe:

Mějte se
Line :hehe:
Obrázek

Uživatelský avatar
Charon
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 172
Registrován: 04 dub 2012, 20:16
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Charon » 07 lis 2014, 18:42

První vzešel z Akáši živel ohně.
V praxi do znamená, že pokud pracuješ na úrovni Akáši a "vytrhneš" z ní elementární částici, chová se jako expanzivní (elektrické fluidum) (má tendenci se rozpínat), všimni si, že jakmile to provedeš, zůstane po této částici "virtuální díra" a to je náš princip vody (magnetické fluidum), která se chová dostředivě (přitažlivě).

Vlivem vzdálenosti těchto základních částic a pohybu (odstředivé síly) záleží jestli tyto dvě síly vzájemně zaniknou (vyrovnají se), nebo rychlostí pohybu a eliptické dráhy vůči sobě zůstanou v rovnováze. Pokud dojde k rovnovážnému stavu, můžeme pozorovat projev vzdušného principu, který se zdánlivě chová jako izolant a podle vzdálenosti a rychlosti pohybu vzniká náš poslední živlový princip a to princip země (analogicky podobný principu gyroskopu).

Vzhledem k tomu, že se stále jedná pouze o souvztažnosti mezi dvěma náboji, vyplývá z toho, že živel vzduchu a živel země nemají elementární ekvivalent a vznikají ze střídavého působení těchto dvou sil.
Tedy posloupnost vzniku jednotlivých živlových principů - oheň, voda, vzduch, země.

Tímhle způsobem si dokážeš vytvářet samozřejmě i složitější struktury hmoty.

Pro fyzické oko se jeví okolní hmota jako statická, ale již z fyziky základní školy víme, že je v neustálém pohybu.

Uživatelský avatar
Michal
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 358
Registrován: 11 pro 2012, 18:44
pohlaví:
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 36×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Michal » 07 lis 2014, 20:22

Charon píše:...


Vytisknout a zarámovat. A vložit do učebnic fyziky.

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Ondra » 07 lis 2014, 21:28

No takhle to vypadá, jak když utváření celého celku, jde jen jedním směrem, tedy z akáši , přez zmíněné, až k živlu země. Jenže dle mne se vše ovlivňuje i zpětně a navzájem... Stačí napříkald posílit jeden z živlů a hned to má vliv na ostatní živly.
Pak taky nerozumim tomu, proč mistr píše , že vzduch vznikl z akáši, když logicky vzniká vzájemným působením ohně a vody ( když pomunu to , že vše vzniklo z akáši ). Třeba to někdo vysvětlí, proč to tak napsal ?

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Firzen » 08 lis 2014, 01:47

Ondra píše:Pak taky nerozumim tomu, proč mistr píše , že vzduch vznikl z akáši, když logicky vzniká vzájemným působením ohně a vody ( když pomunu to , že vše vzniklo z akáši ). Třeba to někdo vysvětlí, proč to tak napsal ?


Zrovna dneska jsem o tomto uvažoval. Vždycky jsem se potýkal s určitými dá se říct duchovními neúspěchy během konce podzimu a hlavně zimy. Taky je známé, že v zimě mají lidé více depresí. Proč? Vidím to nějak takto..

Jaro - vzduch - (nad)vědomí
Léto - oheň - duch (mysl)
Podzim - voda - duše (city)
Zima - země - tělo

Takže proto myslím, že je vzduch jakoby nejblíže akáše, nejblíže poznání Boha. Ale je možné, že se totálně pletu. :-)

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Ondra » 08 lis 2014, 07:48

Firzen: bych to spíše viděl tak , že v tom má mnohem více vlivu slunce , které je v tomto období vzdálenější, dny se zkracují, má na tebe mnohem menší vliv. Dotoho pak stačí nevhodné postavení planet a je to tu...

Jinak ja to myslel trošku jinak, jakože dle mistra z akáši vzešel oheň, voda, vzduch a působením těchto živlů vznikla země...

Ale ono je to asi jedno, stejně se k tomu musí přistupovat, jako k celku.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 541
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 99×
Obdrženo poděkování: 62×
Kontaktovat uživatele:

Re: Čtyřpólový magnet?Proč?

Příspěvekod Firzen » 08 lis 2014, 11:10

Ondra píše:Firzen: bych to spíše viděl tak , že v tom má mnohem více vlivu slunce , které je v tomto období vzdálenější, dny se zkracují, má na tebe mnohem menší vliv. Dotoho pak stačí nevhodné postavení planet a je to tu...

Jinak ja to myslel trošku jinak, jakože dle mistra z akáši vzešel oheň, voda, vzduch a působením těchto živlů vznikla země...

Jistě, ale však to se nevyvrací. Omlouvám se, jestli jsem to zamotal. Asi jsem spíš měl potřebu sem napsat svůj nejnovější poznatek.


Zpět na “Teorie”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host