Spagyrie

Zde můžete přispívat svými zajímavostmi ze světa a práce F. Bardona

Moderátoři: uživatel1, Arex

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 18 kvě 2022, 23:07

Jurka píše:Zdravím přátelé,
pokud děláte incineraci rostliných těl, do jaké míry incinerujete?
Pouze zbytky spálíte (do černa) a zbytek necháte na klacinaci, nebo incinerujete až zbytky začnou získávat šedivou barvu ?
Díky
Pěkný den všem


Dokud je to černé, je tam uhlik a dokud jsou draselné soli navázané na uhlík, tak je nevyextrahujes vodným roztokem. Chce to pokračovat v kalcinaci :o)

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Spagyrie

Příspěvekod ikarkar » 25 kvě 2022, 12:54

Poznatek ze zpracování zralých semen Ostropestřce mariánského.

Zpracovat celou rostlinu Ostropestřce mariánského (Silybum marianum) není jednoduchá věc, pokud se rozhodneme maximálně vytěžit účinné látky, obsažené ve zralých plodech (semenech), zejména silymarin. Proto jsem zpracování rozdělil na dvě části: 1. Zpracování rostliny v květu a 2. Zpracování zralých semen, ve kterých rostlina ukládá největší množství účinných látek.

Semena jsou uložena v semeníku (v ohromném množství) pozoruhodným způsobem.
Obrázek1.jpg

Semena obsahují chmýří, které je potřeba (pokud chceme tinkturu čistou) odstranit.
Obrázek2.jpg

Drcení semen je „chuťovka“, stejně jako filtrace tinktury, ale ta potom stojí za to :-).
Obrázek3.jpg
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Sendivoj

Příspěvekod Kuato » 25 črc 2022, 22:01

Příští neděli 7.8.2022 se bude stejně jako v minulých letech sloužit v 6.00 hod v opavském kostele Sv. Ducha zádušní mše za Michala Sendivoje. Kdo budete mít čas a chuť, jste zváni..

Uživatelský avatar
Keanu
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2022, 17:03
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 91×
Obdrženo poděkování:

Re: Spagyrie

Příspěvekod Keanu » 13 lis 2022, 12:02

Arborius píše:Jurka, Kuato : Hlásím se také k inprovizaci a intuici, o níž léta říkám, že je to nejlepší hermetik ))

A rád bych kolegy podpořil.

Volba a znalost kvalitní první materie (Alkohol - :merkur: Merkur) je důležitá. Neboť výrazně podpoří či nepodpoří tvůrcův (Alchymistův, hermetikův či magikův) záměr.

Ale mělo by se také říci, že pokud není k dispozici to nejlepší naše tělo :slunce: našeho Merkura z Vína. Tj. Vínovice.

Lze použít s velmi dobrými úspěchy žito, ječmen či pšenici. Tj. Pálenku z žita, pšenice. Právě tento druh obilovin pokládal Rosenkrucián Robert Fludd za rostlinné zlato :slunce: . A nebo pálený alkohol ze cukrové třtiny, rum a pod.

Ale kde v našich podmínkách pěstovat třtinu? ))

A dobrý rum je lépe vypít s přáteli...

Například, výroba tinktur či esencí z vodky, která se vyrábí z brambor či červené řepy aj. Je z mé zkušenosti ztráta času a peněz. Ani na výrobu fludického kondenzátoru není vodka moc dobrá )).

Ale možná, že je to jen o umění..)) a mě tohle nefunguje ...Hermes ví...

Ale to nejdůležitější dle Arboria: :oko:

Je záměr (Cíl), tj. myšlenka či idea proč a co děláme.... ( vědomě se pokoušíme spolupracovat s ideálem Božstvím).

Tj. Proč a co dělám...a poznat kam jsem došel..a co našel))

(Vyrábím tinkturu na léčení ledvin, či něčeho jiného ?! )) A opravdu pak ty ledviny léčí? Nebo se stala někde v procesu přípravy či postupu chyba, nebo ne? )

Pokud je v nás jiskra Boží milosti a svoji prací ať už se slivovicí či vínovicí, je výsledek vždy "náš" a Božský! A nezmizí ani po letech. Neboť je to náš záměr (Božství samotné).

Proto je i alchymie, hermetismus či spagyrie umění.

"Ideály krásy a umění, budtéž ti nejvyššími vzory." říká Lasenic.

Jeden fracouzský mistr řekl; "Bůh je v nás, jsme to my, kteří nejsme v něm".

A vtipně dodává.. "Bděte a modlete se - Nebe (náš :merkur: Merkur, :sira: Síra, :sul: Sůl) může udělat cokoliv.!


Je kdekoli v Spagyrii pracováni s DMSO?

Alkohol (obecně řečeno) otevírá/může otevírat dveře vlastnostem/entitám, které zdaleka ne vždy mohou být chtěně, zatímco DMSO tuto vlastnost/problém přeci vůbec nemá a zároveň se jedná o poměrně velmi silnou làtku.

Uživatelský avatar
Keanu
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2022, 17:03
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 91×
Obdrženo poděkování:

Re: Spagyrie

Příspěvekod Keanu » 14 lis 2022, 04:58

RaE píše:
Martuv píše:Doporučil byste mi někdo, prosím, nějakou knihu o spagirii, abych se o ní dozvěděl víc?

Jsem sice asi jeden z posledních na tomto fóru, kdo by měl nárok se nějak kvalifikovaně vyjadřovat ke spagyrii, ale pokud alespoň trošku vládneš angličtinou a rád by sis hned vyzkoušel i něco z praxe, tak bych si Tě dovolil upozornit na kurs Jeana Dubuise: https://archive.org/details/SpagyricsVol1/mode/2up


Odkaz již není platný.

Přikládàm platný odkaz:

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... ZEQIscsFIS
Přílohy
Screenshot_2022-11-14-02-54-48-197_com.android.chrome.jpg

Uživatelský avatar
Keanu
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2022, 17:03
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 91×
Obdrženo poděkování:

Re: Spagyrie

Příspěvekod Keanu » 04 pro 2022, 08:30

Je nezbytně nutně chybně/špatně pokud nechám tinkturu zrát déle (i významně/násobně) déle než jeden rok (například 7 let za mě dává smysl - :saturn: :jupiter: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: ,resp. :jupiter: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: :saturn: , resp.: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: :saturn: :jupiter: , pokud by bylo počkáno do začátku astrologického roku, ale zajímá mě Váš názor na obecně jakýkoli počet let větší než 1 (nikoli nezbytně nutně celočíselný, nebo polosextilní, přestože toto se samozřejmě nabízí), tedy například (1,5) nebo (2,3) nebo (3,17) - chápu, že otázka nemusí nutně působit příliš smysluplně)?

Jde mimo jiné o to, že pokud v den D, hodinu H nebude prakticky možné provést filtraci/zcezení (nebo člověk prostě zapomene - je jen člověk - i když by se to evidentně stávat nemělo), zda není za určitých okolností například vhodnější počkat s filtrací/zcezením například celý další jeden rok (nebo déle)?

Chápu, že odpověď nemusí být nezbytně nutně zcela jednoznačná - zajímá mě každý názor.

Má někdo bližší zkušenosti/zdroje s výrobou tinktur z hub?

Ptám se proto, že v tomto konkrétním období roku se mi nedaří nacházet příliš mnoho (přesněji zhruba žádné) rostlin vhodných k výrobě tinktury.

Předem děkuji za jakékoli reakce.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 04 pro 2022, 22:19

Keanu píše:Je kdekoli v Spagyrii pracováni s DMSO?

Alkohol (obecně řečeno) otevírá/může otevírat dveře vlastnostem/entitám, které zdaleka ne vždy mohou být chtěně, zatímco DMSO tuto vlastnost/problém přeci vůbec nemá a zároveň se jedná o poměrně velmi silnou làtku.


Dimethylsulfoxid ač vypadá zajímavě, tak je relativně krátce znám, na rozdíl od alkoholu, který provází lidstvo mnohem déle. a tak spagyrie, která existuje v současné podobě třeba 1000 let, tak vyrostla jinak. myšleno, že jinak má složeny základní preparáty v různých říších. může být, že dmso je užitečná látka, která by se dala využít pro řadu léčebných aplikací, někdo ze spagyriků by ale se tomu musel pověnovat, vyrobit přes to řadu preparátů z různých materií/kytek a vyzkoušet jejich využití a toto publikovat a seznámit s tím další a pak by se to dalo přidat k tradovaným receptům a postupně by se to stalo součást tradice.. trochu naprd je, že výroba není úplně triviální a málokdo to bude schopný doma udělat, což je trochu kaz. je dobré, když může člověk projít celou cestu u jednotlivých preparátů a vidět jak na sebe navazujou a proměňujou se krok po kroku..

co se týče alkoholu jako problémové látky, kterou je možné zneužít - inu, spousta užitečných věcí a surovin má tuto charakteristiku. holt se předpokládá, že člověk, který s ním pracuje, tak je dostatečně rozumný a vyzrálý, že bude pánem, ne otrokem.. velké a důležité téma v alchymii i spagyrii je oblast smrti, rozkladu, tlení.. toto ve vnějším světě i ve vnitřních procesech studuje každý pokročilý alchymista/spagyrik. pokud bys nebyl schopen zvládnout ani alkohol, což myslíš, že bys byl schopen zvládnout mnohem temnější lekce?

osobně považuju alkohol, tohoto jednoho z merkurů v rostlinné říši, pro jeho schopnost nést světlo, za analogického rtuti, jako jednoho z merkurů říše kovní. U živého stříbra je totiž též tradované, že na sebe umí vázat a zesilovat kvality, ale vývojem pod zemí, mnohdy v blízkosti olovnatých a arzenových rud, má na sebe navázány zejména kvality lidskému organismu toxické a nepřátelské. toto se dá samozřejmě opravit a rtuť očistit tak, aby tuto toxicitu z velké části ztratila a naopak nesla kvality nám žádoucnější. Ale to jsem odbočil. Vrátím-li se k alkaholu, chtěl bych vyzvednout jeho užitečnost při minerálních a kovních extrakcích, kdy pro svou ostrost středního typu a jistou organičnost a dobrou přijatelnost lidským tělem, aplikovaný na správně připravená anorganická těla, poskytuje extrakty užitečné a málo toxické a to včetně aplikace na těla jako antimon, který je pro nás jinak jedem.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 04 pro 2022, 23:22

Keanu píše:Je nezbytně nutně chybně/špatně pokud nechám tinkturu zrát déle (i významně/násobně) déle než jeden rok (například 7 let za mě dává smysl - :saturn: :jupiter: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: ,resp. :jupiter: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: :saturn: , resp.: :mars: :slunce: :venuse: :merkur: :mesic: :saturn: :jupiter: , pokud by bylo počkáno do začátku astrologického roku, ale zajímá mě Váš názor na obecně jakýkoli počet let větší než 1 (nikoli nezbytně nutně celočíselný, nebo polosextilní, přestože toto se samozřejmě nabízí), tedy například (1,5) nebo (2,3) nebo (3,17) - chápu, že otázka nemusí nutně působit příliš smysluplně)?

Jde mimo jiné o to, že pokud v den D, hodinu H nebude prakticky možné provést filtraci/zcezení (nebo člověk prostě zapomene - je jen člověk - i když by se to evidentně stávat nemělo), zda není za určitých okolností například vhodnější počkat s filtrací/zcezením například celý další jeden rok (nebo déle)?

Chápu, že odpověď nemusí být nezbytně nutně zcela jednoznačná - zajímá mě každý názor.

Má někdo bližší zkušenosti/zdroje s výrobou tinktur z hub?

Ptám se proto, že v tomto konkrétním období roku se mi nedaří nacházet příliš mnoho (přesněji zhruba žádné) rostlin vhodných k výrobě tinktury.

Předem děkuji za jakékoli reakce.



Obávám se, že kdyby měl člověk posuzovat takhle přísně, jeho produktivita práce by byla dost mizerná :o). Dalo by se říct, že doba macerace jeden rok je při výrobě tinktury zcela dostačující pro všechny další možné práce. pro "chytání správného vlivu planetárně signovaného preparátu přece nemusím čekat kolik let, začátek astrologického roku mě přece méně zajímá než postavení a aspekty té planety. nebo u méně důležitých věcí můžu koukat jen na lunu nebo hlídat jen dny v týdnu.. jako samozřejmě slunce v beranu znamená jaro, teplo a stoupající šťávy, slunovraty a rovnodennosti jsou důležité, ale spíš k pochopení dynamiky sil, které cyklicky zesilujou a zeslabujou svůj vliv v přírodě - sedlák bude sázet brambory na jaře a kopat je na podzim, protože všechno v přírodě mu vychází vstříc. my nejsme vyjímkou - můžu trhat vlaštovičník v prosinci z pod sněhu, ale proč bych to dělal, když za pár měsíců bude jeho solární náboj mnohem silnější a já pro to nemusím dělat nic - žádná extra práce, destilace navíc..jen naslouchat přírodě a dělat věci ve správnou chvíli. tak s minimem práce získám maximum užitku. vzpomínám když jsem kdysi začínal se spagyrií, taky jsem si nemohl pomoct a dělal co se dalo bez ohledu na rozum, ale postupně člověk zmoudří a zklidní se a začne se učit i pozorováním přírody a ne jen z knih a naučí se surfovat po harmonických vlnách. a když potřebuješ akutně něco dělat ve špatnou dobu, něco vymyslíš a nějak to ochčiješ - uděláš třeba nějaký smírčí rituál a dáš obětinu, nebo něco uděláš jinak, uděláš úkony navíc.. tohle bývá velmi individuální, není na to šablona, protože v určitém momentu se ze spagyrického řemesla stává umění.. řemeslo se učí z knih a umění z života a praxe. svět mluví symboly k tobě a ty mluvíš symboly ke světu a tahle komunikace, která probíhá od iniciace až do smrti, to už je určitá indicie, že už je z učedníka tovaryš a že je na dobré cestě.

zimní období je radno vyplnit jinou obecnou prací, která se musí též udělat a není vázána na konkrétní laboraci s materiema, co se s nima vnitřně zapleteš. můžeš přece krom studia dělat věci jako jsou rektifikace alkoholu nebo octu, výroba sal tartari nebo ledku, můžeš dát víc času shánění minerálů a surovin pro budoucí práce, můžeš dělat pokusy ze skupiny "základní výzkum" jako jsou pozorování Paracelskovy zahrádky, nebo zkoumat reakce mezi různými látkami, chování látek v různých prostředích - takovéhle věci, jejichž účel není něco vyrobit, ale jen zkoumat chování toho a onoho - rozpad minerálů, růst a přesun solných krystalů..

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Zádušní mše za Michala Sendivoje

Příspěvekod Kuato » 18 črc 2023, 10:22

ahoj všem,
v neděli 6.8.2023 v 7hod bude opět v Opavě v kostele Sv. Ducha (kde je se svou dcerou Veronikou pohřben) sloužena zádušní mše za Michala Sendivoje ze Skorska. Budete-li kdo tou dobou na severní Moravě a budete mít čas a chuť se zúčastnit, přijďte se pomodlit a vzpomenout jeho památku.

Šálukim
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 57
Registrován: 05 zář 2016, 19:06
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 34×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Šálukim » 25 bře 2024, 16:28

Narazil jsem na zajímavou knihu Lékařská astrologie.
Ten kdo ví, kdy sbírat rostliny v určitém znamení, a na jaký orgán těla,
tomu bude přínosem.
Šálukim

Šálukim
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 57
Registrován: 05 zář 2016, 19:06
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 34×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Šálukim » 25 bře 2024, 16:36

Nejde mi připokit obraz knihy,
napsal ji Max HAINDEL. Vyšla 1992.


Zpět na “Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti