Spagyrie

Zde můžete přispívat svými zajímavostmi ze světa a práce F. Bardona

Moderátoři: uživatel1, Arex

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

prurez tvorbou

Příspěvekod Kuato » 30 bře 2020, 09:23

vcera jsem u noveho pokusu zacal zapisovat do meho bloku na stranu 100 a to mi vyvolalo nostalgickou naladu. tenhle zapisnik praci chymickych ma cislo 2 a nejak jsem asi malo pilny (coz v letech 2016-18 jsem teda z osobnich duvodu byl), protoze mi trvalo skoro 9 let, nez jsem se dostal do dvou tretin. pripoustim, ze kdybych si zapisoval poctive pokusy s octanama z posledni doby, byl bych o par stran dal, ale zhruba plus minus to sedi. terminem pokus oznacuju vetsinou souhrnnou praci na nejake materii - treba vyrobu esence, ktera muze trvat mesic nebo dva. takze jsem nafotil namatkou par stran a davam v pdf jako ukazku jak vypada prurez tvorbou praktickeho spagyrika :o)
vyber_z_tvorby.pdf
(639.74 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Arex » 06 dub 2020, 20:23

DSC_0590.JPG


Hermovi hadi se proplétají kolem Kaducea. Adaptace spagyrická.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 10 dub 2020, 12:45

Zdravím přátelé,
prosím o jednu radu:
Jaké filtrační papíry používáte pro oddělení rostlinných zbytků od tinktury, aby na papíru nic nezůstalo ?
Předem díky za rady.
pěkný den všem

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 10 dub 2020, 21:05

Jurka píše:Zdravím přátelé,
prosím o jednu radu:
Jaké filtrační papíry používáte pro oddělení rostlinných zbytků od tinktury, aby na papíru nic nezůstalo ?
Předem díky za rady.
pěkný den všem


nejsem si jistý, zda rozumím správně tomu, na co se ptáš. formulace "aby na papíru nic nezůstalo" mi nedává moc smysl.

na spoustu běžných věcí používám obyčejné kávové filtry, jsou levné a rychlé, což není malá ctnost :o). ale jsou věci, které jsou příliš jemné a přes ně přejdou, to pak musíš vzít klasické laboratorní filtrační papíry. ale důležité je být moudrý a šetřit si práci - roztok postavíš na pár dní do chladu a kal vysedimentuje, takže když to opatrně sliješ, budeš muset filtrovat jen to "ode dna". pak obě složky spojíš a hotovo.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

octanova cesta

Příspěvekod Kuato » 14 dub 2020, 12:03

karantenu nam jiste zaridili bohove, aby clovek mohl pilne pracovat, protoze cas kvapi, jinak se clovek nic nenauci. davam obrazky ze dvou rozdelanych pokusu s octanama. vicemene pripravka s nekovovyma materiema na otestovani funkcnosti navodu co mam. vysusena sul by se mela dal zpracovat suchou destilaci..

prvni se Sal Tartari - hygroskopicke jako prase, dva tydny vysusuju na topeni, pak dam ven na slunicko a ono si to za dve hodiny natahne vsechnu vodu, co z ni celou tu dobu dostavam :o)..
octan1.jpg

a tady ze sepiove kosti, sul pri odparovani vytvari krasne mesicky - lunarni signatura se nezapre :o)
octan3.jpg

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 20 dub 2020, 16:45

Ahoj,
když si děláte destilku, kolikrát ji předestilujete ?
Popřípadě vydíte nějaký rozdíl pokud provedete destilaci 1 x popřípadě třeba 7 x
Pěkný den

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 20 dub 2020, 19:32

Jurka píše:Ahoj,
když si děláte destilku, kolikrát ji předestilujete ?
Popřípadě vydíte nějaký rozdíl pokud provedete destilaci 1 x popřípadě třeba 7 x
Pěkný den


Zadne srani s mladou pani, jednou staci. Samozrejme kdyz bys to chtel mit fajnove, tak si do toho muzes kapnout malinko nasbirane rosy, spiritu vini, roztoku chloridu zlatiteho, par zrnek posvecene soli, pak tomu pozehnat.. jak to budes citit. Kazdy si casem ustavi svoje ritualky..

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

symbolismus

Příspěvekod Kuato » 20 dub 2020, 21:52

je dobre nezapominat na to, ze kdyz se z laborovani vytrati posvatno, je to spatne, zcesti, bez ohledu na rozsahle znalosti a dokonale zvladnuti techniky. clovek by si mel dat tu praci (zprvu usilim nez se zazita stane prirozenou), aby vsechny sve manipulace ve svem "posvatnem prostoru" (tedy jak v laboratori tak oratori) vnimal zaroven fyzicky a zaroven i jako ideje - vnitrnim citem. jakoby hral (ucil se hrat, ucil se pravidla hry) divadlo pred vznesenym publikem. a to hrani se musi stat casem prirozene a nenucene. vnejsi manipulace s jednotlivostmi a vnitrni se symboly - tyto dve se prolinaji - pak se clovek nauci cist i v tom, co ho obklopuje a deje se mu fyzicky.

proste spagyrie je svoji praci, naradim, technikami, atd. zapletena do pribehu, metafor, pohadek a tyto se zacnou odehravat i v nitru studenta. ten se tak muze PRIROZENE privest k praci se svetem idei a symbolu. u alchymie je to slozitejsi a zaroven jednodussi - pribehy zustavaji, ale jejich vypoved je jina - alchymie je umeni Ohne, pochopit plne co to je tento (Tajny) Ohen, jak plne prostupuje a ozivuje prirodu a jak se s nim da manipulovat a vazat ho na vhodne telo, to je mit podil na bozskem tvoreni sveta, byt v nepatrnem meritku a to az na urovni fyzickeho sveta.

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Inrise » 21 dub 2020, 09:16

Krásně řečeno:))
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

vtip

Příspěvekod Kuato » 09 kvě 2020, 21:07

dneska jsem četl něco, co by se dalo nazvat alchymistickým vtipem :o): "..Ale jednoho se nám nedostává, nevíme totiž jak učinit Kámen filosofů čili fyzickou Tinkturu (barvu). Hledajíce ji, jinou věc nacházíme, a kdyby lidské rozmnožování nebylo tak běžné a kdyby se Příroda nedržela svého práva, nebylo by divu, kdybychom chybovali i v tom." (Michal Sendivoj, Dvanáct traktátů o kameni filosofů)

Uživatelský avatar
Cagliostro
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1224
Registrován: 11 bře 2010, 11:16
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 24×
Obdrženo poděkování: 521×

Re: vtip

Příspěvekod Cagliostro » 09 kvě 2020, 21:46

Kuato píše:

Vau, udivuje mne, pane kolego, že vzpomenete tak zapomenutou postavu, dnes i hermetikům prakticky neznámou! Máte ode mne aplaus. Hodně jste mne potěšil. Díky za to!
Ego sum, qui sum!

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: vtip

Příspěvekod Kuato » 11 kvě 2020, 12:53

Cagliostro píše:Vau, udivuje mne, pane kolego, že vzpomenete tak zapomenutou postavu, dnes i hermetikům prakticky neznámou! Máte ode mne aplaus. Hodně jste mne potěšil. Díky za to!


diky :o), ale ono se neni vlastne cemu divit - tech studentu alchymie u nas zase neni az tolik a obavam se, ze pro malo nadsene studenty cist nektere alchymicke traktaty docela boli :o). a Sendivoj neni uplne snadna cetba.

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 14 čer 2020, 20:46

Zdraví prátelé,
jakou metodu ( pec )používáte na kalcinaci a koli času Vám to zabere, jsem si vyrobil takou pecku, ale po 9ti hod. to vypadá takto:
Nemou najít jak vložit obrázek :-)

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 14 čer 2020, 20:55

teď
Přílohy
IMG_20200614_194255.jpg

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 14 čer 2020, 21:04

pecka vypadá takto:
Je to první pokus
Přílohy
IMG_20200614_174217.jpg


Zpět na “Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti