Spagyrie

Zde můžete přispívat svými zajímavostmi ze světa a práce F. Bardona

Moderátoři: uživatel1, Arex

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 08 črc 2020, 18:08

Ahoj,
na jakém ohni děláte destilku ?

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 12 črc 2020, 21:13

Jurka píše:Ahoj,
na jakém ohni děláte destilku ?


Ač je voda bytnost naprosto nepostradatelná pro většinu přírodních reakcí a pochodů a tak úzce spjata s životem jak ho známe, že se v tuto chvíli domníváme, že přítomnost vody život ve fyzické formě podmiňuje, dokonce hraje svoji roli i v životním příběhu Kamene (ne nadarmo se jedna z cest k Němu nazývá "vlhká"), my využíváme jejich služeb v její málo přirozené sterilitě poté, co je destilací (kterou zásadně upřednostňujeme před různými moderními způsoby změny jejího skupenství) pro její schopnost býti dokonalým vehiculem látek, které chceme vzít, dát, přenést, extrahovat, ohřát i zchladit, zhmotnit i rozpustit.. Co se týče toto, jaký je zdroj tepla pro pohon destilačního chodu.. Je pravdou, že přírodní oheň vzešlý z hoření materií jako je dřevo, uhlí či plyn, je jaksi harmoničtější než teplo indukované v elektrické ploténce střídavým proudem elektrické energie. Na té by nás mohlo zajímat, že elektrický proud povstává mimo jiné při rozpadu kovů, tedy vyskytuje se též v přírodě naprosto přirozeně. Nu, jen málo z nás má možnost ve své laboratoři topit celé nějakým pěkným zdrojem přírodního ohně. Desítky nákresů různých konstrukčně odlišných pecí našich předchůdců, na kterých se pokoušeli technologicky ovlivnost teplotu v peci na nějakou stabilní dlouhodobě udržitelnou teplotu, je nám důkazem, že tyto pokusy o vyřešení tohoto netriviálního problému trápí alchymisty od nepaměti. holt i v prostém vaření za přírodou zaostáváme o mnoho koňských délek, natož v sofistikovanějších činnostech, které mají hlubších dopadů, to měl Sendivoj pravdu. Já třeba destiluje na ploténce, ale baňku mám zasunutou do vhodně velkého hrnce s několika litry rostlinného oleje, který slouží jako jakési přenosové médium, které tlumí a poněkud proměňuje teplo, které z ploténky vyzařuje, jistě by se dal takto použít i včelí vost, pro destilaci takových kvintesencí by to bylo úžasné. Nicméně obecně až na vyjímky (viz výše) jako nejdokonalejší považuji aparatury, které jsou hliněné a topí se pod nimi uhlím nebo dřevem. Bohužel, kdybych podmínil svoje destilováním podmínkou mít takové vybavení, v životě bych s tím nezačal.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Mše za Michala Sendivoje ze Skorska

Příspěvekod Kuato » 12 črc 2020, 21:21

Vážení přátelé, v neděli dne 9.8.2020 v 7 hodin ráno se v opavském kostele Svatého ducha uskuteční zádušní mše za Michala Sendivoje ze Skorska ku příležitosti výročí úmrtí († 12.8.1636). Kdo máte možnost a chuť, přijďte se pomodlit a vzpomenout jeho památku.

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 24 črc 2020, 17:45

Ahoj zdravím všechny,
mám další dotaz :-)
Po kalcinaci , když sůl zaliji DV , zahřeji nechám ochladnout, měl bych jí poté přefiltrovat.
Neskoušel jsem jelikož kávový filtr se mi nezdá vhodný ( mylím že by na něm ulpělo dosti materiálu )
Co na to používáte ?
Soli co mi zbylo po kalcinaci je velmi málo.
Díky moc a přeji pěkný den

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 24 črc 2020, 21:32

Jurka píše:Ahoj zdravím všechny,
mám další dotaz :-)
Po kalcinaci , když sůl zaliji DV , zahřeji nechám ochladnout, měl bych jí poté přefiltrovat.
Neskoušel jsem jelikož kávový filtr se mi nezdá vhodný ( mylím že by na něm ulpělo dosti materiálu )
Co na to používáte ?
Soli co mi zbylo po kalcinaci je velmi málo.
Díky moc a přeji pěkný den


Tvůj postřeh je správný, soli je v rostlinných popelech opravdu málo. ale stačí. a když Ti Tvůj vnitřní pocit řekne, že by chtělo soli víc, vždycky můžeš použít třeba Sal Tartari, čili sůl nejlépe z vinného kamene, což je takové užitečné universálium, které praktický spagyrik opravdu velmi využije pro celou řadu rozličných úkonů - od dobré náhradní soli do rostlinných preparátů, přes chytání volatilních kovních duchů, až po loužícího rozpouštědla (tak zvaný Olej Tartaru) pro všechny říše.

co se týče kávového filtru - to je velmi užitečný a praktický porychtuněk. používám ho jak samostatně (pro přiměřenou dostatečnost některým úkonům), nebo v kombinaci s klasickým laboratorním filtračním papírem, kdy kávovým filtrem zachytím narychlo největší množství hrubšího bordelu, který pak neucpe tak rychle jemné póry filtračního papíru a filtrace pak nejde tak žalostně pomalu. a filtračním papírem si to stáhnu načisto.

mám radost, že Tě to chytlo!

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

pec

Příspěvekod Kuato » 02 zář 2020, 10:50

nedávno jsme dělali malou přenosnou pícku místo ytongových provizorií, které toho moc nevydrží a teď v sobotu jsem ji i prvně vyzkoušel, tak dávám do placu pár fotek..
pic1.JPG

pic2.JPG

pic3.JPG

antimon byl potřetí v peci, už by z něj mohl být pěkný regulus
pic4.JPG

Uživatelský avatar
Inrise
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 458
Registrován: 08 dub 2015, 07:34
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 580×
Obdrženo poděkování: 167×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Inrise » 02 zář 2020, 16:17

Krásný:)
Šamotová roura, beton/šamotka, hrnec, otvor na horký vzduch... Tak nějak? Dno je plné či plech na propálení a otvor? Nejsem moc zvědavý?:-) Co bys vylepšil?
Jinak řečeno, jak na takovou pícku?:)
Je úsměvné domnívat se, že něco ovládáme, pokud neovládáme sami sebe...

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 03 zář 2020, 09:18

Inrise píše:Krásný:)
Šamotová roura, beton/šamotka, hrnec, otvor na horký vzduch... Tak nějak? Dno je plné či plech na propálení a otvor? Nejsem moc zvědavý?:-) Co bys vylepšil?
Jinak řečeno, jak na takovou pícku?:)


inu, je to vlastne jednoduche - 30l zavarovaci hrnec, kus trubky vhodneho prumeru, rouru jsem mel akorat cihlovou, samotova by byla lepsi, pytel samotove malty nebo zarobetonu, nejake samotky cihly (klidne starsi), rozbrusovacka, vrtacka s michacim nastavcem, hodina prace..

ve spodni casti mit urcite samotovou vrstvu, aby se nepropalilo dno. tohle by melo vydrzet sakra dlouho, naklady do 2000kc, je to prenosne (akorat to vazi asi 40kg), nepotrebujes k tomu komin.. na druhe fotce je vlastne docela dobre videt i jednodussi picka z ytongu (kterou jsem cele leta pouzival), kterou vyrobis ze dvou 5cm desek, par cihel, a potrebujes k tomu nejakou rucni pilu na drevo a 10 min prace. naklady cca 100kc, akorat to moc nevydrzi. pri tavbe na pohodu pro antimon (cca 700-800st) treba tri ctyri tavby, pri tavbe pro skupinu kovu co tecou kolem 1100st (Au, Ag, Cu) jedna max dve tavby, ale on se ten ytong deformuje, pak uz to ma skviry a netesni to.

jedinou vec, kterou bych udelal malinko jinak by byl uhel natoceni trubky mozna asi o 10-15stupnu vic vyhnute od osy, aby to krapitko lip obtekalo steny, ale vlastne nevim stopro, protoze uhli prohorovalo pravidelne, takze to nevypada, ze by to obtekalo nejak spatne.. vlastne jsem s ni docela spokojeny, doufam, ze bude Arexovi dobre slouzit. Sobe udelam stejnou. ono je fakt uzitecne neco takoveho mit (aspon v ramci nejake skupiny, co neco prakticky dela), protoze od alchymickych veci az po magicke (tavby kovu pro ritualni odlevani pantaklu, desticek nebo vselijakych pripadnych jinych ritualii) clovek cas od casu potrebuje na necem neco udelat a na sporaku to neuvaris (jako cin a olovo jo, ale nic jineho)..

asi neni problem kdyby byl nejaky zajemce se domluvit a udelat to dohromady. urcite na pristich Panathenajich na to muze byt vyhrazen zase nejaky prostor nebo by se mohlo dat domluvit i jindy. ale az pristi rok, ted uz je podzim na krku, kratke dny, potrebuju delat na zahrade a u vcel, nemam volny vikend na blboviny :o).

Uživatelský avatar
ON35
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 35
Registrován: 28 led 2020, 13:12
pohlaví: Muž
Národnost: SK
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 74×

Re: Spagyrie

Příspěvekod ON35 » 23 zář 2020, 06:21

Jean Dubuis - Spagerigs (Volume 1-2) - anglicky.

Spagyrics Vol 1.pdf
(38.23 MiB) Staženo 86 x

Spagyrics Vol 2.pdf
(11.72 MiB) Staženo 66 x
Rozobrať cely vesmir do tej poslednej častice, naposledy ich zložiť do seba,
& pochopením všetkého, vyhasnúť.

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 17 led 2021, 19:05

Pěkný den všem,
mám 38% vinovici a chci si ji vylepšit, měl bych s tím počkan až bude luna v panně, nebo u této destilace to nemá vliv ?
Destilovali by jste ve vodě, nebo v oleji ?
Díky předem za informace.

Uživatelský avatar
ikarkar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 164
Registrován: 29 lis 2019, 17:57
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 58×
Obdrženo poděkování: 302×

Re: Spagyrie

Příspěvekod ikarkar » 19 bře 2021, 10:39

Poznatek ze zpracování kořene Devětsilu lékařského.

IMG_20210318_142419.jpg


Kořen Devětsilu lékařského (Petasites officinalis) vytváří na kořenovém svazku odenky (jakési komůrky) po výhonech z předchozích let. Tyto dutiny jsou v podélném směru válcovitého tvaru a v příčném směru mají tvar kruhový.

IMG_20210318_142322 a.jpg


IMG_20210318_150053.jpg


Tyto dutiny (původně čisté bílé) využívají někteří živočichové pravděpodobně jako úkryty k přezimování. Uzavírají je zrnky písku bláta spolu s jejich výměšky a slizem a s postupujícím jarem je nejspíš opouštějí. Tyto zčernalé útvary se sice dají omýt, ale ne zcela.

Proto považuji za rozumné, odstranit je z kořene před jejich zpracováním do tinktury.
IMG_20210319_091541.jpg


Na zvětšeném snímku je „obyvatel“ této dutiny – malý černý plž slimák.

IMG_20210318_150343.jpg


A na následujícím videu se snaží dva červi píďalkovými pohyby uniknout z rozříznuté dutiny :-).

VID_20210318_144414.mp4
(4.43 MiB) Staženo 40 x
Moudrý nebojuje a nesoupeří, a proto není na světě nikdo, kdo by se odvážil s ním měřit.

Jurka
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 pro 2018, 21:31
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 22×
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Jurka » 07 dub 2021, 19:50

Zdarec Spagyrici, poraďte, pokud destilujete tinkturu, máte destilační kolonu uzavřenou ?
Jelikož Já jsem neměl prozatím, jelikož na konci kolony kde odkapává destilovaná látka jsem měl jen postavenou baňku do níž to kapalo.
Je to špatně? Vyprchává tím pádem nějaká složka z destilátu ?
Díky předem za Váš názor.

Uživatelský avatar
Tomorex
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 70
Registrován: 18 lis 2014, 10:50
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 103×
Obdrženo poděkování: 52×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Tomorex » 07 dub 2021, 20:20

Jurka píše:Zdarec Spagyrici, poraďte, pokud destilujete tinkturu, máte destilační kolonu uzavřenou ?
Jelikož Já jsem neměl prozatím, jelikož na konci kolony kde odkapává destilovaná látka jsem měl jen postavenou baňku do níž to kapalo.
Je to špatně? Vyprchává tím pádem nějaká složka z destilátu ?
Díky předem za Váš názor.


Ahoj,
ano, vyprchává, alkohol se přece jen dobře vypařuje. Já jsem ale zatím vždy destiloval tak, jak popisuješ a myslím, že jestli je kolona uzavřená nebo ne, nezmění moc kvalitu výsledku. Důležitá je vnitřní práce.

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 08 dub 2021, 06:51

Jurka píše:Zdarec Spagyrici, poraďte, pokud destilujete tinkturu, máte destilační kolonu uzavřenou ?
Jelikož Já jsem neměl prozatím, jelikož na konci kolony kde odkapává destilovaná látka jsem měl jen postavenou baňku do níž to kapalo.
Je to špatně? Vyprchává tím pádem nějaká složka z destilátu ?
Díky předem za Váš názor.


nu, uplne na tesno to neni nejlepsi, protoze by Ti tam vznikl pretlak a neco by odlitlo. takze bud mit vystup z chladice zasunuty do banky "se sirkou (pokud mas oboji se zabrusem" nebo pokud mas jako recipient treba kadinku, tak si vem sacek, kterym prikryjes kadinku tak, ze ho obtocis kolem vystupu z chladice a sepnes treba kolickem na pradlo (nevim zda je to pochopitelne napsano, ale neumim to asi lip popsat a obrazek zadny nemam) - tedy je to prikryte, pripadne vypary neutecou, ale drzi se v kadince pod tim sackem a postupne se budou kondenzovat do tekute podoby..

Uživatelský avatar
Kuato
vášnivý přispivatel
vášnivý přispivatel
Příspěvky: 293
Registrován: 13 srp 2014, 12:55
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 219×
Obdrženo poděkování: 838×

Re: Spagyrie

Příspěvekod Kuato » 08 dub 2021, 12:58

jeste doplnim - je duleze mit vhodne zvoleny chladic a rychlost destilace, aby ziskavany kondenzat (bavime se obecne) skapaval do recipientu patricne ochlazeny a tedy nevznikal u nej sekundarni odpar a pokud uz vznikne, aby atmosfera v recipientu nad nim byla pokud mozno klidna a on mohl znovu samovolne kondenzovat a nemel tendenci unikat. pri nedostatecnem vykonu chladice (treba pri pouziti pasivniho chladice typu destilacni hlava, nebo pri pouziti chladice vodniho, ktery ma ale uzavreny okruh vody, takze se postupne zahreje a hure chladi) se muze stat, ze je zkapalnena jen cast vyparu a zbytek prechazi do recipientu ve forme horke pary. pak Ti jako chladic slouzi i steny samotne recipientu (nez se zahreji na natolik vysokou teplotu, ze uz nic neuchladi), ale to jen v pripade, ze neni prilis otevreny (tedy bud banka, do ktere je zasunuty konec chladice nebo kadinka/okurkova sklenka s igelitovym zastropovanim jak popisuju vys), protoze pak proste pary z velke casti ufrnknou.

proste je moudre si rozmyslet, co zrovna destilujes - pokud vyrabis destilovanou vodu, tak se s tim moc nemusis srat, kdyz budes mit nejake ztraty, nic se nedeje, u alkoholovych frakci uz to zaboli, protoze je to jednak nehospodarne a taky (v pripade, ze delas uz nejaky konkretni preparat), byva alkoholova ci merkuricka frakce casto nositelkou nejjemnejsich sirnych ba i solnych castecek a o ty je skoda prijit, protoze to snizuje kvalitu vysledneho preparatu. rozhodne bych ale doporucil zamerit pozornost spis na to, aby nedochazelo k nedostatecnemu chlazeni nez ze se neco odparuje uz z ochlazene kapaliny, protoze u nedochlazeni vznikaji radove vyssi ztraty (10-100x) nez se sekundarniho odparu.


Zpět na “Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti