Josef Váchal - Magie hledání (výstava, Praha)

Na tomto místě dávejte a pište podklady pro setkání a společnou práci

Moderátoři: Cagliostro, Anubis, Tomáš, Saila

Uživatelský avatar
Arex
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 1358
Registrován: 18 zář 2010, 13:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 177×
Obdrženo poděkování: 1110×

Josef Váchal - Magie hledání (výstava, Praha)

Příspěvekod Arex » 10 říj 2014, 08:01

Vážení přátelé,

právě probíhá velmi zajímavá výstava výtvarných děl legendárního grafika Josefa Váchala, zaměřená na jeho vlastní magické zájmy - Josef Váchal - Magie hledání. http://www.ghmp.cz/josef-vachal-magie-hledani/ Výstava běží až do 4. ledna 2015 a její návštěvu Vám doporučuji.

Josef Váchal (1884-1969) se zajímal o esoterismus zhruba od roku 1900; jeho otec, Josef Aleš-Lyžec přeložil významné spiritistické dílo Lva Denise. Josef Váchal měl od raného dětství astrální vize, které jsou také častým námětem jeho děl. Ještě za Rakouska-Uherska byl členem různých spiritualistických sdružení, znal se s Karlem Weinfurterem, p. Adamírou, Vladislavem Kuželem, dr. Šimsou a dalšími legendami českého esoterismu.

K výstavě vyšel mimořádně zdařilý barevný katalog, který sestavila kurátorka výstavy, paní Marie Rakušanová: "Magie hledání". http://www.kosmas.cz/knihy/197407/josef ... e-hledani/ Katalog mj. obsahuje i náčrty magických kruhů a rozebírá různé magické fenomény ve Váchalově díle.

Bila_magie.jpg

Bílá magie; kolem roku 1910, z fondů Památníku národního písemnictví. Otištěno na s. 123 katalogu.
„Srdce, buď statečné a spěj vpřed!“, tak volají všichni, kdož jsou sklíčeni smrtelností. Tak zní heslo zasvěcenců zanícených touhou po Absolutnu a stoupajících po žebříku Poznání. Ale až v soutěsce mezi obočím rozzáří se Světlo jako plamen blesku!

Uživatelský avatar
Andrea
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 195
Registrován: 13 úno 2013, 17:05
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 27×
Obdrženo poděkování: 10×

Re: Josef Váchal - Magie hledání (výstava, Praha)

Příspěvekod Andrea » 18 pro 2014, 22:53

Dnes jsem se bavila s řezbářem, který vyřezával miniaturu Váchalova pokoje. Říkal, že na zakázku měl málo času, poslední týden kvůli tomu vůbec nespal a nakonec, když převážel vyhotovené dílo na místo určení, tak se nabourali, všechno se to rozbilo a musel to dělat celé znovu. Hlavní architekt, který měl celou výstavu na povel, říkal, že by to nebyl Váchal, aby s tím nebyly nějaké problémy.

Výstava začátkem ledna končí - nechcete se tam ještě někdo zajít podívat? Mluvila jsem i s dalšími lidmi, kteří výstavu navštívili, prý to opravdu stojí za to.

Uživatelský avatar
Saila
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 967
Registrován: 23 kvě 2013, 23:10
pohlaví: Žena
Poděkoval(a): 112×
Obdrženo poděkování: 68×

Re: Josef Váchal - Magie hledání (výstava, Praha)

Příspěvekod Saila » 19 pro 2014, 01:53

možná i jo :-)
All izz well :-)


Zpět na “Veřejná Komunita”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti