Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
Havran
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 585
Registrován: 26 črc 2011, 21:08
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Obdrženo poděkování: 24×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Havran » 01 srp 2011, 18:39

Ahojte,
z mé zkušenosti není problém sledování myšlenek, ani prázdnota mysli, ale nejsem si jistý při cvičení "Udržení jedné myšlenky". Když si zvolím něco dynamického co má děj, například "skládání sirek do krabičky", je to v pohodě. Ale když si zvolím něco konstantního, například udržet jedinou myšlenku "motýl je krásný" tak je to v troubě.

Uvítám vaše rady, popřípadě názor, kdy je podle vás cvičení splněno.

Ještě vzadu v diskuzi zmiňuje Marvin, pro zvládnutí tohoto cvičení udržet slovo "Mír" plus vizualizace jako ochranu proti nudě. Otázka je pořád stejná, budu li se soustředit pouze na to slovo, idea bude konstatní (těžké to vydržet) a když si budu vizualizovat slovo mír tak si s tím vyhraju tak, že cvičení proběhne tak rychle že to ani nezpozoruju.

Tak kdy je cvičení zvládnuto? :)

Díky moc
Havran
Having power isnt as good as you thing ...
... whom am I kidding? Power is GREAT!

palmidar
jdu do sebe
jdu do sebe
Příspěvky: 32
Registrován: 20 kvě 2010, 16:34
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod palmidar » 12 srp 2011, 18:07

Ahoj Havrane, nevim kdy je zvládnuto, to asi poznáš nejlépe ty sám. Co Ti můžu poradit, tak zkus, aby tva idea byla emočně zbarvená, a aby prostupovala také do astrálního těla. Tedy:
Představím si motýla. Motýl je úžasný pro meditaci, může to být symbol vnitříního růstu, proměny, transfomace. Medituj o tom. Spoj se s ideu motýla. Nejprve to je "škaredá" housenka, která vše zežere a škodí, je nevědomá. Představ si, že jsi ta housenka, život bez smyslu, nevědomý život, atd. Potom kukla, také si můžeš představit, jak jsi zakuklený, může to byt napříkalad bolest, utrpení, asketický život, touha po změně, atd. A nakonec motýl, konečná fáze , krása, odměna, poznání, atd. Když nad tim budeš meditovat dlouho, a prožiješ to, tak si myslím, že budeš spokojený.
Když třeba budeš meditovat nad krabičkou zápalek, tak ono nestačí si představovat jenom obraz zápalek, ale taky z čeho jsou vyrobeny, že je to dřevo a to dřevo muselo někde růst, že je tam fosfor a okysličivadlo. Taky, je dobré přemýšlet k čemu takové zápalky slouží a co je sněma možné všechno dělat, atd.
ještě bych chtěl na okraji říct, že jdeno z hlavních dělení filosofie, je dělení na materialismus a idealismus. Materialisté jako např. K. Marx říkal, že vše vychází z hmoty a hmota je příčinou duše. idealisté jakto třeba Platón tvrdil, že veškeré jsoucno, tedy to jest, pochází ze světa idejí, to zanamená, že všechno je idea, stůl, židle, krabička od zápalek, atd. všechno je projevem a odrazem světa idejí.
Toto cviční je velice důležité, protože po čase, můžeme věci chápat vice duchovněji. Když se např. budu snažit podchytit myšlenku (ideu) krabičky od zápalek, tak po čase se mi může stát, že pochopím, že to už není jenom hmota.
Ať se daří :)
Radim K. Pavel

via
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 8
Registrován: 04 pro 2011, 00:06
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod via » 04 pro 2011, 01:10

Ahojte,
mam podobny problem s prazdnotou v mysli ako tu uz bol viackrat rieseny, tak to nebudem opakovat, len to budem skusat dozivotne. Chcem sa ale spytat ako citite tu "prazdnotu mysle"? Ja ked zacnem tym ze vypustim myslienky tak zostanem neuveritelne "fresh" taka absolutna pripravenost alebo ako to nazvat..vsetkovnimavost..take vsetko a vlastne nic. No ale tento stav je strasne narocne udrzat. Je to velmi vyzivny a tvorivy stav a tak sa v nom nudim ci ako to nazvat, ked v nom mam stat a nemozem letiet v novych myslienkch, imaginaciach atd... Nepustam to dalej, stojim, ale potom sa mi votru myslienky prave kvoli tej nude... neviem ci to dobre vysvetlujem, ale dumam ze by to mal byt asi iny stav mysle. nejaky spacifikovany taky pokoj mysle ako pred zaspatim. Lebo citam v prispevkoch ale aj v Brane ze sa pri cvicenich lahko zaspi. Tak ja ich robim aj vecer pred spanim v posteli ale nie je mozne aby som pri tom zaspala, mne sa to zda prave naopak - velmi energetizujuce. Tak potom neviem ci to dobre robim...

locki
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 61
Registrován: 02 pro 2011, 23:54
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod locki » 08 úno 2012, 17:17

Via: Samozrejme to energizujici je...prave z toho duvodu, ze energie, ktera bezne zivi proud myslenek Ti zustava. Kdyz na to clovek neni zvykly, ma vznikla vitalita tendenci se rychle realizovat navyklou cestou a spadnout opet do proudu myslenek. Rada zni - uzivej si to. Naprosto se uvolni, otevri se a dostavi se velmi prijemny pocit. Buses silnejsi a silnejsi. Cim dal vic vydrzis a cimdal vic vnitrni vitality Ti to prinese. Klicem ale take je u tohoto cviceni vubec nic neocekavat...ocekavani je nejvetsi nepritel meditace...a to jakekoliv.

Zaroven s uvolnovanim a otevrenosti budou mit tendenci vyplouvat do vedomi veci, ktere predtim vedome nebyly. Pri cviceni je setrvanim v uvolnenosti a otevrenosti nechas byt. Mimo cviceni jsou casto vitanou inspiraci. Cviceni samo je ale o neulpivani a bdelosti. Cim vetsi uvolnenost a otevrenost, tim lepe...bez ztraty bdelosti, samozrejme. :)

Casem se clovek dostane az k cistemu vedomi, ktere je svobodne, nesvazane, zarici, jasne...ale predevsim maximalne prirozene. Proto je prave dobre v tomto cviceni prazdnoty mysli nepatrat po myslenkach, ale vedome a bdele, uplne prirozene se uvolnit. Tot vse. Proste spocivani je cistym stavem bez myslenek. Spocivej a uzivej si to. Dosah tohoto cviceni se skutecne neda slovy ani popsat, ani docenit.
Stay well on your way and follow the Sign.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Kvazar » 24 úno 2012, 18:48

Ahoj
Jen tak pro zajímavost...jak dlouho vám trvalo cvičení Plné Vědomí ?
FB se o tom zmíní jen pár větami a tím, že by jsme v něm měli získat určitou praxi...
Já jsem ale o Plném Vědomí našel celé svazky a podle mě je to spíše cvičení na celý život..
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 25 úno 2012, 09:57

Osobně jsem cvičil první stupeň cca rok a půl až dva roky. Nicméně je to cvičení na celý život, hodně záleží v jaké životní situaci ( vztahy / rodina / práce atd ) se člověk zrovna nachází. To ovlivňuje veškeré výsledky cvičení. Někdy si i říkám , že jsem stále na začátku, jindy v celku krátké době dosáhnu samádhi. Ono to asi tak má být, když by bylo vše konstantní, tak by nebylo s čím porovnávat.

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod DAn » 24 dub 2012, 11:12

Zdravím všechny

a chtěl bych požádat o radu. Cvičim kontrolu myšlenek již více než rok. Daří se mi bez větších problémů myšlenky rozeznávat a to jak makro tak i mikro myšlenky. Ale dost často se mi stává, že si je pak nepamatuji a nebo když se soustředím naopak na jejich udržení tak se přistihnu že spíše "memoruji" než že cvičím kontrolu myšlenek.

Né že by se mi nikdy nepodařilo cvičení již (alespon dle mého pocitu) zvládnout, ale není to příliš často. V zásadě mám hlavní problém s jejich udržením.

Mám proto následující otázky:
- Snažíte se při KM jakoby vůlí urdžovat vědomí na kontrole a sledování nebo necháváte vše plynout bez záshahu vůle. Já tožiž když nechám myšlenky plynout jen tak, stáva se mi že na nich ulpím a nebo že se myšlenka rozvine v celý myšlenkový pochod.
- Do jaké míry věnujete pozornost udržení myšlenek. Protože pokud myšlenku jen zaeviduji bez jejího "uvědomění si", tak si ji pak nepamatuji.
- Dost často se mi stává, že mám myšlenky, které nejdou popsat. Řekněme abstraktní myšlenky nebo představy, u kterých často cítím, že "nejsou moje". V mžiku (jakoby zábleskem) se zjeví myšlenka, která je sice jednoduchá v přestavě, ale hrozně dlouho a problematicky by se popisovala. Také mám skoro celou dobu cvičení vždy stejný počet myšlenek (používám růženec na počítání myšlenek) cca 10 myšlenek za 10 minut cvičení. Přitom jak píše pan Bardon v "Bráně" měl by se postupem času jejich počet snižovat. A protože mám, jak jsem psal na začátku, hlavní problém vše udržet, dělám mi největší problém právě jejich počet a někdy i složitost :-) Nevíte kde můžu dělat chybu?

Děkuji mnohokrát za rady.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 24 dub 2012, 12:02

Podle mě to cvičíš dobře. Rok by měla být dostatečná doba. Zkusil bych se posunout dál, na další stupeň. Tam by se ti to mělo trochu projasnit a měly by se ti doplnit některé věci.

Jinak důležitý by měl být asi odstup. Povzdálí. Neměl bys myšlenky prožívat, stotožňovat se s nimi. Jenom je registrovat. Podle mého registrace nesouvisí s tím, jestli si schopen si je zapamatovat. Pokud si uvědomíš existenci té myšlenky, propustíš ji a posuneš se dál, tak si můžeš dost dobře zapamatovat ideový otisk toho co ti prošlo v hlavě, aniž by jsi to rozvinul nebo se s tím stotožnil..

ale může to být jenom můj názor..
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Firzen
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 542
Registrován: 06 dub 2012, 17:30
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 101×
Obdrženo poděkování: 64×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Firzen » 24 dub 2012, 16:52

Bardon píše, že schopnost sledování myšlenek se mění podle situace, a to je pravda. Někdy to jde líp, někdy hůř. Někdy jsem s tím spokojen, jindy ne. Třeba dneska ve vlaku to byla katastrofa. :D
Já to sledování beru tak, že cílem je cítit se v povzdálí od myšlenek. Prostě dostatečně daleko na to, aby mě žádná z myšlenek nepohltila. A to se mi zase tak často nepodaří.

Co bych určitě doporučil je mít dobrý spánkový režim. Nejlepší podle mě musí být se s tímto režimem blížit východu a západu Slunce.

A taky.. jak už tu i zaznělo: nepřemýšlej nad tím, jak dlouho to bude trvat. Ve 4 dohodách se mluví o trochu jiné cestě a říká se tam, že učení musíš být připravený věnovat Brahmův den.

Co je Brahmův den?
Představ si krychli z mramoru o straně 1 kilometr, kolem které chodí dokola mnich klidným krokem. Chodí kolem té krychle, dokud z té obrovské krychle nezbyde jen docela malinkatý oblázek. Ten oblázek pak vezme do ruky, a řekne: "Právě uběhl Brahmův den."

Tak asi tak to cítím. ;)

Nathalus
trochu se tu rozkoukávám
trochu se tu rozkoukávám
Příspěvky: 4
Registrován: 02 dub 2012, 15:17
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Nathalus » 26 dub 2012, 21:35

Ahoj!
Cvičím stále první úroveň, hlavně ustálení myšlenek (to mi dělá největší problém). A začal se mi tam vkrádat zajímavej jev, jakoby zjitření smyslů...hlavně toho sluchového. Jakýkoliv zvuk je tak znásobený, že mi rve uši. Třeba pes si přelehne z boku na bok, nebo kočka seskočí z gauče, rozjede se tramvaj pod oknem...a je to tak nahlas, jako bych byla na methalovym koncertě a stála přímo u beden!!Skoro to až bolí a to nepřeháním!
A jedna věc na kterou jsem se chtěla zeptat. Bardon píše o mlčenlivosti, o tom jak nemáme mluvit o tom co cvičíme atd. Ale!!! Mám přítele a máme krásnej vztah,nemůžu mu lhát, ani neříct pravdu co dělám a proč to dělám..a hlavně nevidím důvod, proč to neříct. Stejně jako nevidím důvod proč to říkat někomu cizímu. takže: jak je to vlastně myšleno s tou mlčenlivostí??? A jakej to má vlasně důvod?
Děkuji za případné odpovědi na mé stupidní otázky... :D

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 26 dub 2012, 21:42

Nathalus píše:Ale!!! Mám přítele a máme krásnej vztah,nemůžu mu lhát, ani neříct pravdu co dělám a proč to dělám..a hlavně nevidím důvod, proč to neříct. Stejně jako nevidím důvod proč to říkat někomu cizímu. takže: jak je to vlastně myšleno s tou mlčenlivostí??? A jakej to má vlasně důvod?

Mlčenlivost řešíme tady.

Roman274
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 88
Registrován: 09 kvě 2012, 23:20
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 45×
Obdrženo poděkování: 39×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Roman274 » 30 čer 2012, 02:50

Ahojte.
Tak ja sa tiež stále motám okolo 1vého stupňa, bojujúc s myšlienkami. Teda s ich kontrolou a kázňou. Po skoro mesiaci, sa mi podarilo akotak sledovať chod myšlienok. Potom som pristúpil k ďalšiemu cvičeniu a tam som mal veľký problém s koncentráciu. Vlastne tak, ako v normálnom živote. Na niečo sa sústrediť, zamerať pozornosť som dokázal len na pár sekúnd, nech som skúšal čokoľvek. Potom som si spomenul, že niekedy veľmi dávno som skúšal Silvovú metódu a tam som počítal od čísla 100 do 1. Tak som sa začal koncentrovať len na toto počítanie. Žiadna vizualizácia, len počítanie. Vtedy aj zabudnem na telo, na okolie. Tým sa mi zlepšila koncentrácia a teraz sa už dokážem koncentrovať aj na samostatnú myšlienku. Ešte nie na dlho, ale to časom príde.
A už sa teším na ďalšie cvičenia :)
Veľa úspechov prajem.

Uživatelský avatar
DAn
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 200
Registrován: 23 úno 2011, 15:33
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 36×
Obdrženo poděkování: 49×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod DAn » 10 črc 2012, 13:43

Ahoj,

jen malá otázka ohledně cvičení udržení jedné myšlenky? Respektive co Vám přijde správnější ve smyslu cíle tohoto cvičení?

Cvičíte to vystoveně s jednou myšlenkou: například "KLID" a nic víc. Jen se prostě snažit udržet v mysli pocit nebo slovo nebo představu klidu.

A nebo s myšlenkovým pochodem: například "Klid, jsem klidný a cítím to, klid je analogický živlu vody, klid je důležitý....." atd. Rekněme taková meditace, ale pouze o klidu..

Dílky

Uživatelský avatar
Ondra
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 618
Registrován: 26 led 2011, 22:54
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 30×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ondra » 10 črc 2012, 13:59

Tak zrovna zde bych se přikláněl k doslovnému pojetí, tedy udržet skutečně jen jednu myšlenku viz. "klid, nic víc".

Druhá varianta Tebou zmíněná je spíše rozjímáním.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 10 črc 2012, 14:01

jackietae píše:...

Záleží, čeho jsi schopen. Když jsem začínal, tak jsem si nebyl schopný vybavit jednu prostou věc na několik minut. Pořád mě obtěžovaly jiné myšlenky. Tak jsem si dával různá témata... např. výlet. A myslel jsem na to, co se mi tam přihodilo apod. Nesměl jsem z toho ale uhnout, jinak jsem to bral jako nesplněné. Až časem jsem se mohl soustředit na jeden pocit, myšlenku, předmět atp. Je tam posloupnost.

Předpokládám, že to druhé ti jde líp, protože myšlenku je vždycky jednodušší rozvíjet než redukovat. Zkus to zdokonalit a občas zkoušet i tu těžší variantu. Když je něco obtížné, tak si k tomu musíš najít nějakou cestu. Snad nečekáš na impuls zvenčí, díky kterému se na to můžeš vykašlat.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host