Usínání

Moderátor: zebyja

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Usínání

Příspěvekod kedrigern » 14 říj 2010, 21:39

Měl bych jeden dotaz ohledně usínání.
Velmi často je zdůrazňováno, že při magických cvičeních by člověk neměl usnout. Moc sice nechápu, jaké z toho může být nebezpečí, ale respektuji to. Na druhou stranu existují různé autosugestivní techniky, kdy by měl člověk na prováděnou autosugesci myslet při usínání a také techniky typu počítání, které mají pomoct s usínáním. Podle mého názoru tyto techniky slouží k uklidnění mysli, aby člověk snáze usnul. Uklidnění mysli lze také dosáhnout (podle mne efektivněji, pokud člověk onu tehcniku zvládne) pasivními magickými cvičeními sledováním myšlenek nebo vyprázdnění mysli.

Zajímalo by mě, jestli ony autosugestivní techniky či počítací techniky na usínání jsou z hlediska magie bezpečné, přépadně jestli by cvičení kontroly myšlenek či vyprázdnění myšlenek nešlo upravit tak, aby je člověk mohl využívat i při usínání.

Předem díky za odpovědi.
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Usínání

Příspěvekod Anubis » 14 říj 2010, 22:16

kedrigern píše:...


Protože klasické usínání je považováno za totální ztrátu pozornosti, tedy úplný opak koncentrace. Nemůžeš dělat něco, co vyústí v něco opačného. Tím se tvoje koncentrační snažení neguje a výsledek je 0. Unavený člověk, který chce mermomocí cvičit koncentraci se musí vzhledem ke své dosažené úrovni snížit a pracovat na nižší (temnější) úrovni. Tady nastává problém u lidí, kteří si myslí, že jsou už pokročilí, ale nepoznají mezi temnotou a prázdnotou rozdíl.

Magik má ovšem vytrénovanou bdělost a netouží po spánku v pravém slova smyslu. Chce dosáhnout aktivního vědomí 24 hodin denně. Před spaním se uvnitř chová jako kdyby měl tu noc jistě zemřít. Dobré mohou být pěkné myšlenky, ale ještě lepší je smíření a žádné myšlenky. Je tedy třeba dělat nejjemnější druh koncentrace, jakého jsme schopni. Potom je spánek opravdu kvalitní. Pokud jsou v něm sny, tak jsou krásně čitelné, po otevření očí je člověk schopen ihned vyběhnout z postele a hlavně je takový spánek kratší než obvyklý.

Je to pro bytost ze začátku dost drastické, protože se v noci byla zvyklá choulit do nevědomosti a ego naříká, že mu něco chybí. To všechno ale patří k duchovnímu vývoji, nejde to přeskočit...

Uživatelský avatar
kedrigern
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 148
Registrován: 08 srp 2010, 19:41
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 25×
Obdrženo poděkování: 27×

Re: Usínání

Příspěvekod kedrigern » 17 říj 2010, 13:35

Anubis píše: Dobré mohou být pěkné myšlenky, ale ještě lepší je smíření a žádné myšlenky.


K tomu směřoval můj dotaz. Pokud je dobré nemít při usínání žádné myšlnky, nešlo by nějak využí cvičení stavu bez myšlenek?
May the Awareness be with you. Kedrigern z Hor Tichého Hromu

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Usínání

Příspěvekod Anubis » 17 říj 2010, 14:00

kedrigern píše:K tomu směřoval můj dotaz. Pokud je dobré nemít při usínání žádné myšlnky, nešlo by nějak využí cvičení stavu bez myšlenek?


Ano i ne, jemnou koncentrací myslím opravdu stav bez myšlenek, problém je ale v tom slově „cvičení“. Pokud tento stav neumím udržet tzn. musím ho cvičit, tak to musím dělat jindy než při usínání. V tom případě je před spaním vhodnější hrubší koncentrace s myšlenkami, které se snažíme obrátit k lepšímu. Pokud neumím mysl ovládat ani takto, tak jsem vlastně na začátku a před spaním zkusím kontrolu a usnu jak se dá. Člověk by se zkrátka neměl přeceňovat a před spaním by ze sebe měl vydat to nejlepší, čeho dosáhl. Pokud se natáhne do neznáma, tak se může snadno zapomenout a jeho usínání je podobné průměrnému člověku + nikdy se nedozví o chybách, které při cvičení udělal.

Uživatelský avatar
Jarný vánok
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2010, 13:24
pohlaví: Muž

Re: Usínání

Příspěvekod Jarný vánok » 18 říj 2010, 20:13

Ja som zistil že pred spaním som myslel na rôzne veci. Napr. škola, práca, pritelia atď. Toto mi nedovolovalo zaspať. Tak som sa rozhodol že prestanem myslieť na tieto veci, dostal som sa do stavu podobému "sledovaniu myšlienok". Teda vlastne som myšlienky ani nesledoval len som ich nechal pokojne pohybovať sa okolo mňa a kdesi hlboko v mojom vedomí som si nechal len malú tichú ideu: spánok. Doteraz som to používal stále a považoval som to za dobrú pomocnú techniku, avšak na základe Anubisových príspevkov začínam pochybovať o tom že je dobrá. Bude v poriadku ak to budem používať aj nadalej alebo nie?
-JV

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Usínání

Příspěvekod Anubis » 18 říj 2010, 21:23

Jarný vánok píše:...


Normální „zdravý“ člověk usne tak, že zahalí svoje myšlenky do temnoty. Je to automatický proces a souvisí s relativním fyzickým a duševním zdravím. Podvědomí mu pak ve snu ukáže reakci (svinstvo v bledě modrém) na to, co se přikrylo. Tak se ráno vzbudí, někoho svými hloupými sny pobaví (pokud si je ovšem pamatuje) a žije dál v nevědomosti. Člověk nemocný (nespavec) toho není schopen dosáhnout a potřebuje svoje tělo nějak stimulovat, aby tento proces uměle rozpohyboval. Mág to má samozřejmě nejtěžší, musí umět tento proces ovládat a musí se umět „dotýkat“ hranice mezi bděním a sněním. Ze začátku je to málo patrné, ovšem při soustavném provozování mentální askeze se tento pocit zesiluje. Sny jsou lépe čitelné a začínáme pomocí viditelných protikladů budovat vlastní univerzální náhled na svět.

Nejdůležitější moment při usínání je ten úplně poslední, v něm se dotkneme snové roviny a okamžitý obsah mysli bude určovat průběh snu. Když mám málo myšlenek a „vidím“ je, tak na ně dostanu ve snu pomocí symbolů odpověď. Těch symbolů bude taky málo, ale kvalitativně budou přímo úměrné stavu vědomí! Zde právě objevujeme vědomí jako nadřazený prvek oběma světům.

Pokud nějaké problémy se spaním jsou, tak po úspěšně vykonaném prvním stupni zmizí. V té době není problém usnout do pár minut. Po druhém stupni lze usnout do několika vteřin (třeba pomocí Tomášovy metody v 108 meditací - normálně kvůli špatné imaginaci nefunguje).

A konečně odpověď na tvou otázku: Jestli ti to pomáhá, tak to používej, ale nezapomeň, že ses rozhodl vyvíjet.

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Usínání

Příspěvekod miroslav » 15 říj 2012, 23:50

Zajímavá kniha na toto téma je Tibetská jóga snu a spánku. Vychází to z náboženství Bön. Ale základní principy jsou použítelné i bez náboženského hávu.
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Usínání

Příspěvekod Tomáš » 27 říj 2012, 19:54

Roman274 píše:Našiel som niekde v PC zopár detailov, ktoré Vám môžu pomôcť pri cvičení. Autor neviem kto je, ale tak snáď sa nenahnevá a cvičenia sú podobné ako popisuje p. Bardon.
Tak do cvičenia :)

Koncentrace.pdf


(1. stupeň -> Koncentrace)

V textu v citaci zmiňovaném je napsáno toto: " Nesmíme usnouti, vyvarujeme se tak nebezpečí posednutí astrálními bytostmi."

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud při cvičení začnu usínat, tak se mi v mysli začnou objevovat samovolně myšlenky, které jsou téměř vždy plné negativních myšlenek/emocí. Musím dodat, že jakožto sportovec jsem často velmi unaven. V tu chvíli, kdy zaznamenám pochod těchto "cizích" myšlenek, začnu proti tomuto bojovat celou svou myslí zcela automaticky. Tím je pro mě toto zcela potvrzeno.

Byl bych rád, kdyby k tomuto napsal něco více někdo z pokročilejších studentů BKOZ.

Tripař. :|
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Usínání

Příspěvekod Anubis » 27 říj 2012, 20:46

Tripař píše:...

Musíš cvičit v době, kdy nejsi unavený. Nevím, co přesně tím posednutím autor myslel, ale vypadá to jako hloupost. Duševní zdraví by tě opustit nemělo. Problém je ten, že cvičení v unaveném stavu zesiluje tamas/nevědomost/temnotu. Takže tě může v dlouhodobém hledisku vyčerpat a otupit.

Možná necháváš cvičení až na poslední chvíli. V tom případě se ve snech často běhá. Symbolicky tak dobíháš ztracený/promarněný čas. Jako fyzicky vytížený člověk to budeš mít se sny asi horší. Já když jsem kdysi nastoupil do sportovní třídy, tak to poněkud pozastavilo můj vnitřní vývoj. Třeba se ti to povede nějak skloubit.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Usínání

Příspěvekod Tomáš » 28 říj 2012, 10:06

Únavu mám v malíčku, zajímalo mě pouze jak je to s těmi astrálními bytostmi. ;)

Ze začátku mě únava poněkud brzdila, ale postupem času se mysl vycvičila a bdělost překonala únavu. :)

Díky za odpověď a tripu zdar. ;)
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Usínání

Příspěvekod Anubis » 28 říj 2012, 10:30

Tripař píše:...

Jestli se jedná o larvy, tak ty se objeví často tam, kde je zatemnělost. Je to taková symbióza, kdy si člověk „záměrně“ škodí, ale neví o tom. Vznikají tam, kde je energie oslabená a ztrácí se tak souvislost s celkem. Oddalují integraci toho určitého centra, nebo svazku center. Nevím ale o tom, že by larvy ovládly celého člověka a on se pominul. Možná jsou to ale ty případy, které končí v psych. léčebnách nebo v rukou exorcistů.

V tvojem případě bych si dal pozor na emoční pole, které může být zranitelné. Tzn. nenechat se ostatními ovládat přes city, nepřejímat cesty a chápání sebe sama ostatních. Mít radost ze života nezávislou na situaci a stavu ostatních lidí... Zachovat si důstojnost a identitu.

Nazdar.

Uživatelský avatar
Tomáš
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 540
Registrován: 06 říj 2012, 11:08
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 90×
Obdrženo poděkování: 43×

Re: Usínání

Příspěvekod Tomáš » 28 říj 2012, 10:51

O to se snažím. :) Ještě jednou díky.
Hospodin je tvůj ochránce, Hospodin je ti stínem po pravici.

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Spánek

Příspěvekod Adam » 13 lis 2012, 01:57

Pozdrav všem,

kdo jste ochotni - zajímalo by mne něco o vašich spánkových návycích. Nechci zakládat nové téma, tak to přidávám sem, protože je to téma podobného druhu.

Anubisi, v předchozím už jsi něco naznačil, budu rád, pokud ještě přidáš nějaké své zkušenosti.

Co mne zajímá a co řeším:

- vaše zkušenosti s typy skřivan / sova

Já jsem hodně sova, po půlnoci ožívám :-) Navíc mi vyhovuje, že v noci mohu nerušeně pracovat - je klid. Ale na druhou stranu, když v nějakém období vstávám pravidelně brzy ráno, tj. třeba mezi 4-5 hod., tak ten ranní čas mi dělá nesmírně dobře - tím spíš, když ho věnuji cvičení a sobě samému.

- množství spánku

Docela rád bych vystačil třeba se třemi hodinami denně, ale nestačí mi to, nedokážu spát tak efektivně :-) mám sice období, kdy to tak táhnu, třeba i měsíc, ale únava se postupně střádá a podepisuje se to na mojí pozornosti, výkonu a trpělivosti přes den.

- 20 min. po obědě

Zkrátka "šlofík přes den" - docela často, když si ho dám, cítím se osvěžený více, než po celonočním spánku, čím to je? A jak to máte vy?

- spánek těla

Už jsem si oblíbil Bardonem doporučovanou asánu pro cvičení, tedy sed na židli s koleny u sebe a rukama volně položenýma, je mi vyloženě pohodlná, nemusím nijak zvlášť zasahovat do držení těla, nejsem v křeči... Stává se mi, že volně přejdu do stavu u kterého tělo v podstatě usne, ale pozornost zůstává, asi je na to nějaký termín, ale není to lucidní snění - nemám sny, normálně dál pozoruji myšlenky nebo zaměřuji pozornost kam chci a třeba se slyším i lehce pochrupkávat. Toto je mi velmi příjemné a dost osvěžující, tuhle jsem tak pobyl asi dvě hodiny a nemohl jsem se rozhodnout, jestli vlastně jsem nebo nejsem vyspaný. Něco k tomuto?

- další obecné poznatky a zkušenosti

Bardon na několika místech opakuje, že spánek je potravou pro tělo, duši i ducha - obnovuje všechny síly. Jestli máte něco zajímavého ke vztahu spánku k jednotlivým úrovním - zajímá mne to.

- pomůcky :-)

Na čem spíte, jaké materiály vám svědčí, pokrývky, polštáře, pyžama, ... Co váš spánek podporuje/narušuje. (btw. platí ještě nabídka na zjištění zón v místech spánku?)

Předem díky za vaše poznatky.

Vše dobré,

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha

Uživatelský avatar
miroslav
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 28 zář 2012, 13:47
pohlaví: Muž
Obdrženo poděkování:

Re: Usínání

Příspěvekod miroslav » 13 lis 2012, 19:07

Co jsem na sobě vypozoroval? Spánek optimálně 6 h. Jinak jsem nedospalý (únava) nebo přespalý (bolesti hlavy, rozlámanost). Těch 6 h je pří větší fyzické námaze nejlepší okořenit hodinkou v průběhu dne.
Spím na boku. Je zajímavé, že na levém boku prožívam sny hodně osobně. Na pravém boku jsem spíše v roli nezávislého pozorovatele. Takže si můžu a vybírám jaký typ snů chci zrovna mít :) Polohu na zádech používám jako pracovní. V rámci našeho oboru samozřejmě :lol:
Spím co nejblíže podlahy. Čím jsem výš, tím méně jsem dobíjen. Takže lze soudit, že mi vyhovuje odebrat se na spaní do země gnómů :) Při mých šamanských pokusech je mi v dolním světě taky dobře. Jako podložka mi nejlépe vyhovuje japonský futon nebo tvrdá matrace.
Jinak při meditacích používám sed na patách. Snažím se o lotos, ale ještě musím trénovat :)
"Vím, že nic nevím." Fakt? No já nevím :-)

Uživatelský avatar
Adam
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 705
Registrován: 07 čer 2010, 02:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 481×
Obdrženo poděkování: 358×

Re: Usínání

Příspěvekod Adam » 15 lis 2012, 15:28

Díky Miroslave za tvoje postřehy, futon jsem si koupil nedávno a ještě si na něho zvykám.

Adam
Nejsem ani duše, ani tělo, nesmrtelný duch-JÁ jsem,
jsem pouhý svědek tohoto bytí... :akasha


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host