Kontrola, kázeň myšlenek a prázdnota mysli

Moderátor: zebyja

Lussac
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 19
Registrován: 07 lis 2009, 23:05
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Lussac » 30 led 2010, 22:56

Ahoj Anubisi,
měl bych na tebe dotaz:mám problém vůbec proniknout nějak do celodenní kázně myšlenek,neboli vědomému žití. Když jsem cvičil před lety,tak jsem v tom docílil částečnou praxi,ale ted mi jaksi
chybí koncentrace,kapacita a prostě to nejsem schopen zachytit.
A už se to projevuje i na horším soustředění na ostatní cvičení,že jsem toto nezmákl,nezískal v tom
"určitou praxi",jak píše FB.
Neměl bys radu,jak do toho..? Dík. L.S.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 30 led 2010, 23:53

Lussac píše:...


Ahoj, díky za důvěru. Bohužel ti asi nebudu moct dostatečně poradit, protože nevím, jak žiješ současný život. Pokud jsi již dříve dosáhl alespoň nějaké praxe, tak si ty stavy zkus navodit. Když se snažíme o vědomé žití, tak se nám ve vnitřním světě ukládají s určitou frekvencí jakoby datové soubory. Kvalita těchto souborů je přímo úměrná stupni vědomí. Pokud vyzkoušíš hlubší meditaci a vrátíš se do dob, kdy jsi to provozoval, měl bys tam najít to, co hledáš (nebo alespoň fragmenty). Poznávací znamení může být jakákoliv smyslová paměť, která funguje jen jako ikona, podle které poznáš přibližnou dobu zápisu. Když tento soubor „otevřeš“, tak můžeš najít informace nejen o prostředí, ve kterém ses nacházel, ale také informace o své osobě (poté se s tou osobou stačí asimilovat a zjistit, jaké vlastnosti, pocity apod. přibyly a jaké se naopak ztratily). Je to opravdu hloubková analýza (pokud je to už nějaký rok) a vyžaduje dost energie, takže si připrav dostatek životní síly. Snad se povede...

Obecně se ale schopnost vědomého žití váže k mentální čistotě. Někteří lidé mají schopnost vidět nositele myšlenek, někde jsem tu o tom psal. Pokud to není tvůj případ, tak nezoufej a snaž se zrelaxovat a zlehka si prohlížet myšlenky. Ty, co tě nejvíce dráždí o sobě určitě dají vědět. Budou se možná vázat na tvůj osobní nebo profesní život. Stačí problém najít a vyřešit ho v materiální sféře a nebo se s ním smířit a nechat ho plavat uvnitř, to už je na tobě. Pokud jsi velký myslitel, tak se nesnaž si utvářet názor na všechno, co vidíš. Jestliže ti to přesto nedá, tak dávej příchozím myšlenkám ultimáta ve formě času apod. Je to tedy podobné s vyprázdněním mysli při mentálním výcviku, či meditaci, akorát už nemáš klid a bombardují tě okolní vlivy, tak krutá je praxe. Odměna pro vědomého pozorovatele je ale ohromná. Zvláště pokud člověka sužovaly stereotypy a životní trápení.

branok
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 18
Registrován: 14 srp 2009, 17:07
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod branok » 04 úno 2010, 17:15

Ahoj chcel by som sa spytat na cvicenie kontrola sledovenie myslienok. Zobral som si tvoju radu k srdcu a zacal som nejaky cas cvicit tak ze som nenutene pozoroval svoju mysel a celkovo cele svoje telo. Snazil som sa odosobnit od myslienok a hlavne zostat pozorny. Po case som ziskaval pocit velmi prijemneho uvolnenia. Dych sa mi velmi skludnil a mysel sa vyjasnila. Niekedy sa vsak prichytim ze niesom uplne pozorny a moja pozornost akoby kolisala. Neviem ci tomu rozumiem teda spravne a ak ano tak aku kvalitu bdelosti mam mat aby som cvicenie mohol povazovat za zvladnute. Cielom tohto cvicenia je teda ten stav ked myslienky prichadzaju ja ich vydim vnimam ale pritom si neustale uvedomujem sameho seba? Dakujem za pomoc dik.

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 04 úno 2010, 17:23

branok píše:Cielom tohto cvicenia je teda ten stav ked myslienky prichadzaju ja ich vydim vnimam ale pritom si neustale uvedomujem sameho seba?


Ano presne tak. Musis si byt vedom toho co delas, ze tu sedis, meditujes..citit cele telo a byt uvolneny.. libi se mi jak pises ze prichazi ten pocit prijemneho lehkeho relaxu.. mam to uplne stejne ..po chvilce citim jakoby moje telo bylo naprosto uvolnene a dava mi to prostor soustredit pozornost a koncentraci jakymkoliv smerem..

Jakou uroven bdelosti?Takovou, aby jsi bez ustani dokazal aspon po 10 minut vnimat co delas a pozoroval myslenky aniz by ses do nich zapojoval.. Tzn. pokud se v behem meditace nekolikrat pristihnes, ze myslis uplne na neco jineho, ze tva mysl cestuje - nemas tento stupen zvladnuty.. musis celou dobu (fra veos doporucuje 15-30 min) pozorovat myslenky ...a vydrzet v tom stavu, nenechat se nicim rozptylit..

s tim uvedomovanim si sebe sameho - neni to tak, ze by sis v duchu rikal "jsem tady a medituji" proste jenom vnimas svoje telo, svoji pozici a pozorujes pritomnost - bez toho aniz bys neco pronasel vnitrnim jazykem
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Razik
už jsem tu něco zanechal
už jsem tu něco zanechal
Příspěvky: 51
Registrován: 25 led 2010, 20:08
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Razik » 08 úno 2010, 22:26

Tady mi celkem pomohla knížka 108 Meditací od E. Tomáše. Hned první meditace mi pomohla zjistit jak se vlastně vcítit do toho stavu pozorovatele, do té doby jsem pořádně nechápal, co si pod tím mám představit.

branok
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 18
Registrován: 14 srp 2009, 17:07
pohlaví:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod branok » 02 dub 2010, 13:58

Ahoj mal by som otazku ohladne cvicenia koncentracie mysle na jednu ideu alebo myslienku... Ako predmet koncentracie som si zvolil napriklad cestu z prace domov. Snazim sa si vybavit vsetko co som na ceste videl citil. Robim to formou vnutorneho dialogu pricom sa snazim vsetko vnimat akoby som bol uplne pritomny natom mieste. Chcel by som teda vediet ci mozem povazovat toto cvicenie za zvladnute pokial som schopny udrzat pozornost 10 minut a ci mozem takuto formu cvicenia povazovat za cvicenie koncentracie mysle ktoru stanovil F. Bardon dakujem Vam.

balamunt
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 116
Registrován: 18 led 2010, 12:26
pohlaví:
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod balamunt » 08 dub 2010, 14:33

Toto cvičení je určtě zvládnuté, navíc nad rámec toho, co se požaduje. To znamená, že je splněno daleko více, než se vůbec v 1. stupni mentálního výcviku žádá. To, co děláš při cvičení, že se snažíš imaginárně vidět a cítit, to už patří do 2. a 3. stupně. V 1. stupni se nepožaduje zapojení imaginárních smyslů. Úplně by tedy stačilo pouze se mentálně držet tématu vnitřním dialogem a neodbočovat k jiným tématům. Ale pokud už zvládaš více, určitě to není na škodu.

Uživatelský avatar
Jarný vánok
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2010, 13:24
pohlaví: Muž

Vyrušuje ma bitie srdca pri meditácií

Příspěvekod Jarný vánok » 08 črc 2010, 13:42

Dobrý deň.

Pri meditácií, pasívnom sledovaní toku myšlienok mám isté problémy...
Normálne usadnem do meditačnej polohy, skľudním sa a začnem pozorovať tok mojich myšlienok. Ale popri uvoľnení začnem byť citlivý na určité telesné pochody napr. bitie srdca alebo dýchanie a to odvádza moju pozornosť od sledovania myšlienok. Proste zrazu len "BUM!", "BUM!", "BUM"...
Nedokážem sa pri tom sústrediť.

Čo mám robiť? Rozmýšľal som že by stačilo keby som to len ignoroval a po čase by som si na to zvykal a prestal vnímať...

-JV

ps: Dúfam že neprekáža moja slovenčina :)
-JV

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 08 črc 2010, 14:04

ahoj
vubec neprekazi, zjistil jsem, ze na tohle forum zavitalo hodne slovenskych bratru (a sester samozrejme).

obcas mi to taky zavadi o mysl - to buseni srdce, nebo jine, ale pouze okrajove..skoro nikdy me to nerusi, takze bud je to u tebe hodne vyraznejsi, nebo jsi jenom o hodne vnimavejsi.-)

tak jak tak, pokracuj a snaz se to nevnimat.. je to jako zvuky zvenku nebo jine rusive elemtny.. soustred svoji pozornost pouze k myslenkam..ikdyz to bude zpocatku tezke, tak pokazde kdyz odbocis tak se vrat opet k myslenkam a po case si zvyknes.-)
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.

Uživatelský avatar
Anubis
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 680
Registrován: 19 zář 2009, 18:06
pohlaví: Muž
Poděkoval(a):
Obdrženo poděkování: 59×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Anubis » 08 črc 2010, 14:30

V prvé řadě gratuluju k tomu, že jsi našel tak tiché místo, že tě ruší tlukot srdce - to jsem ještě nezažil. Co se týká dechu, tak ten by se měl při meditaci zmírňovat a být takřka neslyšitelný. To, že tě ruší vlastní tělo by se mohlo dít kvůli tomu, že nejsi zvyklý sám sebe pozorovat. Když budeš provádět tato cvičení častěji, tak si určitě zvykneš. Uvědom si, že když pozoruješ náplň myšlení a něco tě ruší, tak zrovna myslíš na tyto „obtíže“ - proto obrať pozornost na tlukot srdce nebo dech dokud ten špatný pocit nezmizí. Tvoje vědomí se tak časem „posune“ a budeš citlivější k jemnějším věcem a necitlivý k hmotnějším. Tuto sensitivní stupnici budeš díky těmto cvičením moct ovládat. Koncentrace na cokoliv v nynějším stavu pomáhá při přechodu ke stavům vyšším, pokud polevíš, tak se vrátíš do neutrálu a pokud neudržíš svou aktuální přirozenost, tak tě gravitace sama navádí ke stavům nižším. Je to jako kdybys byl v řetězci trychtýřů, které jsou spojeny střídavě velkými a malými průměry a tvůj přirozený stav by byl vždy v rovině styku velkých průměrů.

Uživatelský avatar
Jarný vánok
mé první příspěvky:)
mé první příspěvky:)
Příspěvky: 8
Registrován: 08 črc 2010, 13:24
pohlaví: Muž

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Jarný vánok » 08 črc 2010, 14:48

Ďakujem za všetky rady a rekcie. Ešte by som chcel len podotknúť že ma nevyrušuje zvuk ale ten (neviem ako to správne nazvať) pocit. Jednoducho cítim ako sa mi dvíha brucho pri každom nádychu a ako mi zakaždým trhne v hrudníku pri bití srdca.

-Jarný vánok
-JV

Ercihi
snažím se trochu psát
snažím se trochu psát
Příspěvky: 11
Registrován: 27 říj 2010, 23:07
pohlaví: Muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Ercihi » 28 říj 2010, 12:32

Mám trochu potíže s prvním cvičením (pozorováním myšlenek). Buďto mám prázdnou mysl (dobře, mikromyšlenky tam jsou :) ), anebo se zapomenu a ponořím se do nějaké myšlenky. Ještě jsem snad nezažil to mezi tím, pozorování. Buď vnímám přítomnost anebo jí nevnímám a myšlenky prožívám. Potom se vždycky pozastavim a urovnám to do přítomnosti, ale tam ty myšlenky téměř nejsou...takovej začarovanej kruh :D .

Uživatelský avatar
mek onder
mě už nikdo nezastaví
mě už nikdo nezastaví
Příspěvky: 412
Registrován: 17 říj 2010, 22:52
pohlaví: Muž
Poděkoval(a): 255×
Obdrženo poděkování: 350×

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod mek onder » 28 říj 2010, 13:44

Zkus se dívat na myšlenky jako přes sklo,s nadhledem,když tě to vtáhne a zapojíš se,tak si jen uvědom,že se na to chceš a díváš jako na film,nezaujatě :) a odtahni pozornost zpět jakoby ses díval sám na sebe,a nechej to ať to žije svým životem bez tvého přispění,tvé energie.Cvik dělá Mistra ;) Dej tomu čas a cvič,myšlenky vyplavou... Ať se daří!
Mc :)
..všechny věci tady jsou skutečně jenom dočasné - pouze Duch je dokonalou podstatou. Nikde mimo tebe samotného není pro tebe cíle. Jediný smysl a cíl vlastního života je v rozpoznání vlastního životního úkolu, tj. ve vědomí vlastního živého poměru k Bohu.

Uživatelský avatar
Kvazar
jedu jak drak
jedu jak drak
Příspěvky: 107
Registrován: 08 pro 2010, 09:44
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 29×
Obdrženo poděkování:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod Kvazar » 17 pro 2010, 18:57

Čus já mam taky dotaz.... ve cvicění na udržení jen jediné myšlenky nebo ideje.... zde se nemyslí asi věc že ne???? že bych třeba měl umět udržet po dobu 5ti minut myslet jen na "pomeranč"...
jak jsen tady četl : takže když dokážu třeba myslet na to, jak jsem šel ze školy domů se všemi detajly po dobu 15 min aniž bych od tohoto cvičení odbočil,tak mohu cvičení pokládat za úspěšné??????
předem díky za odpověď
Paradox, humor, změna

Uživatelský avatar
marvin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 2866
Registrován: 16 čer 2009, 10:52
pohlaví: Muž
Národnost: ČR
Poděkoval(a): 554×
Obdrženo poděkování: 715×
Kontaktovat uživatele:

Re: Mentální úroveň

Příspěvekod marvin » 20 pro 2010, 16:37

No, můžeš myslet klidně na pomeranč, záleží jak dobrou máš vůli a představivost. Pokud by sis vizualizoval pomeranč do všech viditelných (představitelných detailů) tak už jseš trošku ve vyšším stupni. Tam už pak do představ přidáváš jiné smysly (chuť,čich,atp) ...

Ale pro první stupeň postačí SLOVO pomeranč, resp. jenom myšlenka. Ideální je myšlenka MÍR. je to krátké, jednoduché a jednoznačné slovo, na které se dobře fixuje.. až to zvládneš líp, můžeš si to různě vizualizovat, když se nudím tak se snažím to slovo vidět napsané různými zářivými barvami i s pozadím, nebo se snažím, a to je úplně nejlepší, pociťovat význam a dojem z toho slova...

Cvičení budeš mít zvládnuté, až se po celou dobu budeš schopen soustředit pouze na tuto myšlenku, žádná jiný ti nevstoupí svévolně do mysli, žádnou jinou se nenecháš vyrušit a strhnout, vždy je energicky odmítneš a pozornost přesuneš, nebo nejlépe udržíš stále na té své :-)

good luck
Pravá mysl pojme všechny lži a klamy, aniž by byla zmatená.
Pravé srdce pojme jed nenávisti, aniž by došlo k újmě.


Zpět na “Mentální úroveň - 1. stupeň”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host